Połącz się z nami

Kościół

Okres Wielkanocny to tradycje, które warto ożywiać ciesząc się ze Zmartwychwstania

Opublikowano

dnia

Niedziela Wielkanocna rozpoczęła Okres Wielkanocny trwający 50 dni, do dnia Zesłania Ducha Świętego – najdłuższy okres w kalendarzu kościelnym, nie licząc okresu zwykłego. A wszystko zaczyna się od radosnych obchodów Niedzieli Wielkanocnej i Oktawy Wielkanocnej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, przypomina Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Ten tydzień to doskonały czas na zapoznanie się z tradycją i zwyczajami wielkanocnymi, które są wciąż kultywowane, a także tymi bagatelizowanymi, zapomnianymi, a być może wymagającymi odrodzenia.

Piękne ubrania i świąteczne spacery

Chociaż dzisiaj noszenie nowych ubrań na Niedzielę Wielkanocną jest sporadycznie przestrzegane, było to wzorem i zasadą, aż do ostatnich dziesięcioleci. Przez wieki ludzie zapomnieli, dlaczego był to zwyczaj. O tej tradycji informuje wiernych ojciec X. Weiser w swoim „Podręczniku świąt i zwyczajów chrześcijańskich”.

W pierwszych wiekach nowo ochrzczeni chrześcijanie nosili nowe, białe szaty. Doprowadziło to do tradycji przychodzenia wszystkich wiernych na Mszę św. w nowych szatach, co symbolizowało „nowe życie”, jakie Pan daje wszystkim wierzącym przez swoje Zmartwychwstanie. W średniowieczu zwyczaj ten był szeroko rozpowszechniony, jednak z biegiem lat jego znaczenie zostało w dużej mierze utracone.

Kolejną zapomnianą tradycją jest „Wielkanocny Spacer”. Zwyczaj ten polegał na tym, że rodziny ubrane w odświętne stroje spacerowały po Mszy św. po polach lub po mieście. Ostatnie wydanie książki Weisera miało miejsce w 1958 r., kiedy tradycja była jeszcze powszechna, zwłaszcza w Europie. Zwyczaj ten przekształcił się w świecką paradę wielkanocną.

Tydzień Wielkanocny

Poniedziałek Wielkanocny w wielu miejscach było świętem wolnym od pracy i nakazanym, podobnie jak Wtorek Wielkanocny.

Chociaż obowiązek celebrowania Wtorku Wielkanocnego został zniesiony wieki temu, Poniedziałek Wielkanocny pozostał świętym dniem obowiązkowym aż do początków XX wieku. Naturalnie, jako dzień święty, miał on swoje związane z nim zwyczaje wielkanocne, jak np. Spacer po Emaus w krajach europejskich. Rodziny i przyjaciele organizowali dzień na pikniki, podczas których ucztowali, a także śpiewali, rozmawiali i grali w gry.

Kościoły stacyjne

Innym zwyczajem Tygodnia Wielkanocnego, który zamarł w XIV wieku i został wznowiony w 1959 roku, jest odwiedzanie kościołów „stacyjnych” w Rzymie, po jednym w każdy dzień oktawy.

Droga Światła

Chociaż Stacje Światła były znane i cenione od I wieku n.e., dopiero w ostatnich latach stworzono je w formie dokładnego nabożeństwa. Formalnie stało się ono jednak nabożeństwem rzymskokatolickim pod koniec XX wieku, kiedy Watykan przygotowywał Rok Jubileuszowy i poszukiwał nowych nabożeństw odpowiednich do przejścia milenijnego, a jednocześnie wiernych tradycji chrześcijańskiej.

W Czwartek Wielkanocny narody słowiańskie odprawiają święto dusz, poświęcając ten dzień pamięci o tych, którzy odeszli. W Piątek pielgrzymi w wielu miejscach w Europie modlą się, śpiewają hymny i idą w procesjach, często z krzyżem i chorągiewkami kościelnymi, do wybranego celu, zwykle do sanktuarium lub kościoła, gdzie uczestniczą we Mszy św. i nabożeństwach.

Regina Caeli

W całym okresie wielkanocnym modlitwa Regina Caeli zastępuje Anioł Pański, rozpoczynając od Niedzieli Wielkanocnej. Wierni modlą się w niej: „Bo Pan prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja”.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock

Kościół

Watykan w ONZ: aborcja nie jest drogą do zrównoważonego rozwoju

Opublikowano

dnia

Autor:

Przedstawiciel Watykanu wyraził na forum ONZ sprzeciw wobec międzynarodowych działań prowadzących do erozji szacunku dla świętości ludzkiego życia i niezbywalnej godności osoby ludzkiej. Abp Gabriele Caccia zabrał głos na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odbyła się z okazji 30. Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych przypomniał, że trzy dekady temu zajęto się w Kairze pilnymi kwestiami związanymi z populacją i rozwojem, uznając kluczowe znaczenie zapewnienia dobrobytu jednostek i rodzin. Był to ważny kamień milowy w zrozumieniu relacji między populacją a rozwojem.

Abp Caccia zauważył, że deklaracja przedstawiała ludzi nie jako przeszkodę w rozwoju, ale stawiała w centrum troskę o zrównoważony rozwój.

Watykański dyplomata przypomniał, że w ostatnich latach ONZ zaczęła odchodzić od tej zasady i przedstawiała kwestię „zaludnienia” jako problem, który należy rozwiązać.

„Jest to wyraźnie widoczne w naciskach na aborcję pod przykrywką politycznie poprawnego języka, przez czynienie jej głównym celem” – mówił abp Caccia. Wskazał, że Stolica Apostolska zdecydowanie sprzeciwia się działaniom prowadzącym do erozji szacunku dla świętości ludzkiego życia i niezbywalnej godności osoby ludzkiej.

„To ludzie są najważniejszym i najcenniejszym zasobem każdego narodu” – mówił hierarcha, cytując założenia konferencji z Nairobi.

Wskazał, że w rocznicę tego spotkania kluczowe jest odrzucenie poglądu, że kontrola populacji jest kluczem do zrównoważonego rozwoju.

„Zamiast tego konieczne jest zagwarantowanie wszystkim mężczyznom, kobietom i dzieciom możliwości pełnego wykorzystania ich potencjału” – wskazał w Nowym Jorku przedstawiciel Watykanu.

Vatican News

Czytaj dalej

News USA

Florydzka diecezja utworzyła mauzoleum służące dzieciom poronionym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 kwietnia biskup Diecezji St.Augustine, Erik Pohlmeier, dokonał poświęcenia “Precious Ones Baby Mausoleum” na miejskim cmentarzu San Lorenzo, na Florydzie. O specjalnym miejscu pochówku najmniejszych dzieci mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Ważące 44 000 funtów granitowe mauzoleum, nad którym pracowano 6 lat, zostało zaprojektowane dla dzieci utraconych w młodym wieku w wyniku poronienia, zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej lub martwego urodzenia.

Badanie przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że poronienia są częstymi zdarzeniami i kobiety często znoszą je po cichu. Według Mayo Clinic około 10% do 20% znanych ciąż kończy się poronieniem, zwykle z powodu problemów rozwojowych.

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób CDC co roku w USA rodzi się ponad 20 000 martwych dzieci, a każdego roku w USA odnotowuje się ponad 3000 przypadków nagłej, niespodziewanej śmierci łóżeczkowej.

W poświęceniu mauzoleum uczestniczyły rodziny, które doświadczyły utraty dziecka.

Maureen Shilkunas, dyrektor Biura ds. Życia Ludzkiego i Godności w Diecezji St. Augustine ściśle współpracuje z parami, które doświadczyły poronienia lub utraty dziecka i pomaga im przygotować się do uroczystości żałobnej. Szczątki poronionych dzieci chowa się razem, we wspólnym grobie, ze względu na ich małe rozmiary.

Projekt krypty kosztował 250 000 dolarów i był w dużej mierze darem świeckich dla lokalnego Kościoła.

Rodzice często muszą zostawiać szczątki zmarłych dzieci w szpitalu, a w niektórych szpitalach szczątki są one traktowane jako odpady kliniczne i spalane. W związku z tym kobiety często zgłaszają brak wsparcia społecznego, zrozumienia, a nawet uznania swojej straty.

Każda para, niezależnie od wyznania, może bezpłatnie pochować swoje dziecko w “Precious Ones Baby Mausoleum” – ​​nawet ci, którzy dokonali aborcji, mogą przynieść szczątki do pochówku.

 

Źródło: cna
Foto: Fran Ruchalski/courtesy of the Archdiocese of St. Augustine
Czytaj dalej

Kościół

Tysiące wiernych w Watykanie uczciło Jana Pawła II w 10. rocznicę jego kanonizacji

Opublikowano

dnia

Autor:

Z udziałem tysięcy wiernych, w tym wielu Polaków w Bazylice św. Piotra w Watykanie celebrowano Mszę świętą w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. Przewodniczył jej kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosił kard. Angelo Comastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej, który podkreślał, że Jan Paweł II występował w obronie pokoju, rodziny i życia ludzkiego.

Wśród koncelebransów był kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz Papieża Polaka, który zwracał uwagę, że pamięć i miłość wiernych do Jana Pawła II dzięki uroczystej Mszy świętej na nowo została ożywiona.

„Zacząłem swoją służbę za pontyfikatu Jana Pawła II. Kiedy rozpoczynałem i potem, gdy byłem podsekretarzem, Jan Paweł wciąż tu był, więc dla mnie są to bardzo silne wspomnienia. Myślę, że dla Kościoła był naprawdę Papieżem o wielkiej przenikliwości.

Z wielką mocą poruszał kwestie, o których wspomniał kardynał Comastri, i wiedział jak reagować na tendencje do sekularyzacji. Był w naszym świecie. To prawdziwie wielki zwiastun Jezusa Chrystusa, wielki świadek Jezusa Chrystusa” – powiedział Radiu Watykańskiemu – Vatican News Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

W rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News wielkość Jana Pawła II podkreśliła podczas uroczystości w Watykanie Ambasador Rzeczypospolitej we Włoszech Anna Maria Anders.

Miał, tak samo jak mój ojciec, wielką odwagę, mówił szczerze, to co myślał. Jan Paweł II jest znany na całym świecie, jest też bardzo ceniony we Włoszech. Spotkałam go trzy razy, podczas różnych uroczystości na przestrzeni wielu lat, nigdy takiego Papieża nie było, był kimś wyjątkowym” – dodała.

W rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary podkreślił, że przesłaniem Jana Pawła II było umieszczenie Chrystusa w centrum.

„Bez Chrystusa nie ma zbawienia, nie ma przyszłości dla ludzkości. Przyszłości nie ma również bez rodziny. Z małżeństwa mężczyzny i kobiety wynika też świętość życia. Nikt nie ma prawa zabijać innych i każdy ma prawo do życia od samego początku, od pierwszej chwili poczęcia w łonie matki. Jan Paweł II przypominał nam, że drogą Kościoła jest istota ludzka” – dodał kardynał, wskazując na odważną postawę Papieża Polaka, który stanowczo sprzeciwiał się wszelkim próbom niszczenia życia.

Obecny podczas uroczystości rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślał, że 10. rocznica kanonizacji to również wielkie święto i radość dla całej uczelni.

„Pamiętam, kiedy po jego odejściu do domu Ojca podczas Senatu powstał wniosek, aby wystąpić do Stolicy Apostolskiej z prośbą o nadaniu KUL imienia Jana Pawła II. Po jakimś czasie przyszła odpowiedź, że w związku z tym, że Karol Wojtyła był przez 24 lata wykładowcą naszej uczelni, ranga zostanie podniesiona i nazywać się będzie: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II” – wspominał w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News Rektor KUL.

Biskup Jan Zając przypomniał, że we Włoszech mówiono o Janie Pawle II „nostro Papa”. „To nie jest łatwe dla nas Polaków do pojęcia, ale rzeczywiście tak traktowali Karola Wojtyłę. Cieszę się, że dziś możemy być tutaj razem i dziękować Bogu za Papieża, a także Włochom, którzy potrafili go aż tak docenić” – wskazał.

Podkreślił, że Papież pozostawił bogactwo nauczania, z którego Polacy w większym stopniu powinni korzystać.

Siostra Urszula, ze Szpitala Dzieciątka Jezus w Rzymie powiedziała, że możliwość przeżywania świętości Jana Pawła II jest wielkim darem.

„To wspaniałe, że możemy tu, przy jego grobie, dziękować Bogu za te łaski. Posługujemy w szpitalu, jako przedłużenie ręki Papieża, on chciał być blisko chorych i potrzebujących, teraz my chcemy iść tą drogą” – dodała. „Naszą drogą życia, tak samo jak Jana Pawła II, jest zawołanie Totus Tuus” – podkreśliła.

Autor: Tomasz Zielenkiewicz – Watykan
Foto: @VaticanNewsPL
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu