Połącz się z nami

Kościół

Okres Wielkanocny to tradycje, które warto ożywiać ciesząc się ze Zmartwychwstania

Opublikowano

dnia

Niedziela Wielkanocna rozpoczęła Okres Wielkanocny trwający 50 dni, do dnia Zesłania Ducha Świętego – najdłuższy okres w kalendarzu kościelnym, nie licząc okresu zwykłego. A wszystko zaczyna się od radosnych obchodów Niedzieli Wielkanocnej i Oktawy Wielkanocnej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, przypomina Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Ten tydzień to doskonały czas na zapoznanie się z tradycją i zwyczajami wielkanocnymi, które są wciąż kultywowane, a także tymi bagatelizowanymi, zapomnianymi, a być może wymagającymi odrodzenia.

Piękne ubrania i świąteczne spacery

Chociaż dzisiaj noszenie nowych ubrań na Niedzielę Wielkanocną jest sporadycznie przestrzegane, było to wzorem i zasadą, aż do ostatnich dziesięcioleci. Przez wieki ludzie zapomnieli, dlaczego był to zwyczaj. O tej tradycji informuje wiernych ojciec X. Weiser w swoim „Podręczniku świąt i zwyczajów chrześcijańskich”.

W pierwszych wiekach nowo ochrzczeni chrześcijanie nosili nowe, białe szaty. Doprowadziło to do tradycji przychodzenia wszystkich wiernych na Mszę św. w nowych szatach, co symbolizowało „nowe życie”, jakie Pan daje wszystkim wierzącym przez swoje Zmartwychwstanie. W średniowieczu zwyczaj ten był szeroko rozpowszechniony, jednak z biegiem lat jego znaczenie zostało w dużej mierze utracone.

Kolejną zapomnianą tradycją jest „Wielkanocny Spacer”. Zwyczaj ten polegał na tym, że rodziny ubrane w odświętne stroje spacerowały po Mszy św. po polach lub po mieście. Ostatnie wydanie książki Weisera miało miejsce w 1958 r., kiedy tradycja była jeszcze powszechna, zwłaszcza w Europie. Zwyczaj ten przekształcił się w świecką paradę wielkanocną.

Tydzień Wielkanocny

Poniedziałek Wielkanocny w wielu miejscach było świętem wolnym od pracy i nakazanym, podobnie jak Wtorek Wielkanocny.

Chociaż obowiązek celebrowania Wtorku Wielkanocnego został zniesiony wieki temu, Poniedziałek Wielkanocny pozostał świętym dniem obowiązkowym aż do początków XX wieku. Naturalnie, jako dzień święty, miał on swoje związane z nim zwyczaje wielkanocne, jak np. Spacer po Emaus w krajach europejskich. Rodziny i przyjaciele organizowali dzień na pikniki, podczas których ucztowali, a także śpiewali, rozmawiali i grali w gry.

Kościoły stacyjne

Innym zwyczajem Tygodnia Wielkanocnego, który zamarł w XIV wieku i został wznowiony w 1959 roku, jest odwiedzanie kościołów „stacyjnych” w Rzymie, po jednym w każdy dzień oktawy.

Droga Światła

Chociaż Stacje Światła były znane i cenione od I wieku n.e., dopiero w ostatnich latach stworzono je w formie dokładnego nabożeństwa. Formalnie stało się ono jednak nabożeństwem rzymskokatolickim pod koniec XX wieku, kiedy Watykan przygotowywał Rok Jubileuszowy i poszukiwał nowych nabożeństw odpowiednich do przejścia milenijnego, a jednocześnie wiernych tradycji chrześcijańskiej.

W Czwartek Wielkanocny narody słowiańskie odprawiają święto dusz, poświęcając ten dzień pamięci o tych, którzy odeszli. W Piątek pielgrzymi w wielu miejscach w Europie modlą się, śpiewają hymny i idą w procesjach, często z krzyżem i chorągiewkami kościelnymi, do wybranego celu, zwykle do sanktuarium lub kościoła, gdzie uczestniczą we Mszy św. i nabożeństwach.

Regina Caeli

W całym okresie wielkanocnym modlitwa Regina Caeli zastępuje Anioł Pański, rozpoczynając od Niedzieli Wielkanocnej. Wierni modlą się w niej: „Bo Pan prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja”.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock

News USA

Zmarła Jessica Hanna, katoliczka i matka, która wybrała życie dziecka walcząc z rakiem

Opublikowano

dnia

Autor:

Jessica Hanna, katoliczka, matka czwórki dzieci i zwolenniczka ruchu pro-life, która dla dobra nienarodzonego dziecka zdecydowała się zrezygnować z leczenia raka, zmarła 6 kwietnia – poinformowała jej rodzina. „To jest piękna historia” mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński, prosząc o modlitwę za tą niezwykłą kobietę.

Mąż, Jessiki Hanna, Lamar Hanna, podzielił się wiadomością o jej śmierci na swoim koncie na Instagramie.

„Rak był po prostu zbyt agresywny. Ostatnie dni życia przeżywała radośnie i bez lęku. Prosimy, otoczcie naszą rodzinę swoimi modlitwami”, napisał Lamar.

O młodej kobiecie, która zadecydowała, że nie zabije swojego dziecka, gdy zachorowała na nowotwór będąc w ciąży pisaliśmy 6 września 2022 roku.

U Jessiki Hanna zdiagnozowano raka piersi w 2020 roku, gdy była w 14 tygodniu ciąży z najmłodszym synem Thomasem. Kilku lekarzy doradzało jej aborcję, aby mogła poddać się leczeniu agresywną chemioterapią, ale ona odmówiła.

Usunięty guz ma 13 centymetrów, a nowotwór wykryto także w 43 węzłach chłonnych w okolicy. Ze względu na ciążę lekarze nie mogli przeskanować reszty ciała, aby sprawdzić, czy nowotwór się rozprzestrzenił.

Po porodzie nie stwierdzono żadnych oznak rozprzestrzenienia się nowotworu na inne narządy lub węzły chłonne, co Jessica Hanna przypisała wstawiennictwu błogosławionego ojca Solanusa Caseya. Jednak w 2022 roku rak powrócił, tym razem w stadium 4.

W chwili postawienia diagnozy Hanna czuła, że Bóg ją do czegoś powołuje. Niepewna swojej przyszłości, dwa dni po diagnozie założyła konto w mediach społecznościowych, aby podzielić się swoją podróżą z innymi i stworzyć wspólnotę modlitewną, w której mogła modlić się ze swoimi wyznawcami i ofiarować swoje cierpienie w ich intencjach.

„Zdecydowałam się wykorzystać media społecznościowe, aby pokazać ludziom, że niezależnie od tego, co myślisz, że się wydarzy, najważniejsze jest zaufanie Bogu… ”, powiedziała Hanna.

Z biegiem czasu konto Hanny na Instagramie rozrosło się do ponad 45 000 obserwujących. To tutaj dzieliła się informacjami na temat swojego stanu zdrowia, modliła się za innych, którzy zwracali się do niej z intencjami i pokazała swoim wyznawcom, co to znaczy ofiarować swoje cierpienia.

29 marca Jessica napisała: „Jestem tutaj, w mój Wielki Piątek. Podczas tego Wielkiego Postu doświadczyłam nagłych problemów z sercem, które zakończyły się drenem, a następnie operacją wokół serca. Przeniosłam się z oddziału intensywnej terapii na zwykły oddział z kolejną operacją płuc i wieloma innymi powikłaniami”.

„Różnica między [moim Wielkim Piątkiem] a piątkiem Jezusa polega na tym, że rzeczywiście zasłużyłam na czas spędzony tutaj, idąc na Kalwarię, a on z pewnością nie” – napisała.

„W rzeczywistości to moje grzechy były przyczyną wielu jego rozdzierających cierpień. Dla mnie moje cierpienie jest ofiarą zwróconą Jemu nie tylko w celu odpokutowania za zbrodnie, które popełniłam w życiu, ale także w celu współpracy z Ciałem Chrystusa, aby ofiarować pokutę za innych”.

„Pamiętajcie jednak, że na każdy Wielki Piątek przypada Niedziela Wielkanocna” – zauważyła.

„Wraz ze śmiercią przychodzi zmartwychwstanie — Chrystus tak uczynił”.

Jessica Hanna pozostawiła męża i czwórkę dzieci.

 

Zródło: cna
Foto: Jessica Hanna, You Tube

 

Czytaj dalej

Kościół

Film pt. “Love God’s Will” opowiada niezwykłą historię młodego księdza

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowy film zatytułowany “Love God’s Will”, który niedawno zadebiutował w różnych kinach w Houston, opowiada inspirującą historię Ryana Stawaisza, młodego księdza, który poruszył serca wielu osób i przyjął wolę Bożą po otrzymaniu zmieniającej życie diagnozy. O jego losach mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

W filmie występują rodzice Stawaisza, Ray i Susan Stawaisz, jego brat Ross i szwagierka Gaby, jego najbliżsi przyjaciele z dzieciństwa, parafianie, inni księża z archidiecezji oraz kilka innych osób, które znały Stawaisza osobiście.

Po ukończeniu Texas A&M ze stopniem inżynierii naftowej Stawaisz był gotowy rozpocząć obiecującą karierę. Poczuł jednak, że Bóg powołuje go do czegoś innego – do kapłaństwa.

Wstąpił do seminarium duchownego i na krótko przed święceniami otrzymał druzgocącą diagnozę – zachorował na nowotwór – już drugi raz po tym, jak już raz udało mu się pokonać raka, gdy był jeszcze studentem.

Pomimo postawionej diagnozy Ryan Stawaisz rozpoczął posługę kapłańską jako wikariusz parafialny w kościele katolickim Prince of Peace w Houston w czerwcu 2019 r.

Około sześć miesięcy po śmierci Ryana, wytwórnia Palomita Films zwróciła się do jego rodziców z pytaniem, czy archidiecezja mogłaby nakręcić o nim siedmiominutowy film i umieścić go na stronie internetowej dotyczącej powołań w archidiecezji.

Jednak wytwórnia szybko zdała sobie sprawę, że siedem minut to za mało. Trzyosobowa ekipa zaczęła od wywiadu z rodziną Stawaiszów, który trwał 4,5 godziny. dostała rodzinne nagrania z dorastania Ryana, a następnie zrobiła 31 wywiadów z parafianami.

Mając ten materiał zespół zaczął pracować nad godzinnym filmem przedstawiającym historię Ryana Stawaisza. Film powstał dzięki wpłatom finansowym z crowdfundingu  i zadebiutował w kinach, dostał tytuł  – “Love God’s Will”.

Ojciec Ryan Stawaisz i jego brat Ross w dniu ślubu Rossa

Zespół pracuje obecnie nad ekspansją poza Teksas, ponieważ prośby napływają z całego kraju, między innymi z Florydy, Wisconsin, Illinois, Nowego Jorku i innych. Film będzie wyświetlany nie tylko w kinach poza Teksasem, ale także w parafiach i szkołach.

 

Źródło: cna
Foto: Prince of Peace Catholic Church, Dreamy Elk Photography, YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Kto i dlaczego rozrzucił hostie na parkingu pod kościołem w Wirginii Zachodniej?

Opublikowano

dnia

Autor:

Katolików, którzy wyszli z historycznego kościoła w Harpers Ferry w Wirginii Zachodniej, by udać się do domów po Mszy Wielkanocnej, zastał niepokojący widok — na parkingu i pobliskiej ulicy rozrzucono co najmniej 100 opłatków komunijnych. O kontrowersyjnym wydarzeniu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

O incydencie poinformował ojciec Timothy Grassi. Ludzie, którzy wyszli z 190-letniego kościoła rzymskokatolickiego św. Piotra byli zdenerwowani, ponieważ obawiali się, że mogą to być konsekrowane hostie.

Nie jest jasne, kto rozrzucił komunikanty na ziemi ani jaką wiadomość próbował przekazać sprawca, ale kościół zgłosił całą akcję organom ścigania National Park Service, które badają sprawę. Ks. Grassi nie otrzymał żadnych nowych informacji.

Ktokolwiek rozłożył komunikanty na ziemi, zrobił to w czasie odprawiania Mszy św. Według księdza nie było ich przed mszą, ale były tam, gdy uczestnicy mszy wychodzili z kościoła.

To sugeruje, że prawdopodobnie nie zostały one zabrane z kościoła katolickiego i prawdopodobnie nie zostały konsekrowane.

Ks. Grassi zauważył, że niepoświęcone opłatki komunijne można kupić w Internecie lub gdzie indziej, co jest najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem dużej liczby opłatków. Niekonsekrowany opłatek nie przeszedł przeistoczenia – procesu, w wyniku którego substancja opłatka staje się Ciałem i Krwią Chrystusa.

Ksiądz stwierdził, że nie wygląda na to, aby którykolwiek z komunikantów został w jakikolwiek sposób zniszczony poza rozłożeniem na ziemi.

Według ks. Grassiego we mszy wielkanocnej o godzinie 9:30AM wzięło udział około 80 osób. Parking, na którym mieści się tylko około 15 samochodów, był pełny, samochody stały również na pobliskich ulicach.

Bazylika św. Piotra, zbudowana w 1833 r., znajduje się na wzgórzu z widokiem na miejsce, w którym spotykają się rzeki Potomac i Shenandoah, i znajduje się w pobliżu kilku innych historycznych budynków w tym popularnym turystycznym mieście.

Kościół jest utrzymywany jako zabytkowa kaplica przy parafii św. Jakuba w Charles Town, której proboszczem jest ks. Grassi.

W każdą niedzielę o godzinie 9:30AM w kościele odprawiana jest jedna Msza św.

 

Źródło: cna
Foto: St. James Catholic Church, istock/Joerg Siegert/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu