Połącz się z nami

News Chicago

Lekarze Northwestern przeprowadzili pierwszy w kraju podwójny przeszczep płuc i wątroby

Opublikowano

dnia

Chirurdzy z Northwestern ogłosili, że pomyślnie przeprowadzili łączny przeszczep płuc i wątroby u pacjenta z zaawansowanym rakiem płuc. Był to pierwszy przypadek takiej operacji w szpitalu i prawdopodobnie także pierwszy w kraju. Zabieg miał miejsce we wrześniu.

Doktor Gary Gibbon otrzymał we wrześniu nowy zestaw narządów – płuca i wątrobę w Northwestern Medicine po tym, jak doznał poważnych uszkodzeń obu tych organów w trakcie leczenia raka płuc w trzecim stadium.

„Jestem zaszczycony, że mogę siedzieć tutaj obok tych dwóch wybitnych chirurgów, którzy uratowali mi życie, wykonując podwójny przeszczep płuc i wątroby, kiedy ustalono, że nie ma dla mnie innej opcji” – powiedział Gibbon reporterom w czwartek w szpitalu Northwestern Memorial Hospital, rozmawiając i śmiejąc się ze swoimi lekarzami.

Gibbon, który może już samodzielnie oddychać, obchodził w środę swoje 69. urodziny i 6 miesięcy wolności od raka. Zwykle pacjenci w jego stanie sprzed przeszczepu przebywali w hospicjum pod koniec życia – powiedzieli w czwartek jego lekarze.

Doktor Gary Gibbon jest pulmonologiem z Santa Monica w Kalifornii. W zeszłym roku po postawieniu diagnozy przeszedł chemioterapię, radioterapię i immunoterapię w kalifornijskim szpitalu. Ostatecznie trafił na oddział intensywnej terapii i dowiedział się, że immunoterapia trwale zniszczyła jego płuca i nieodwracalnie uszkodziła wątrobę.

Jedyny w swoim rodzaju program w Northwestern stał się jedyną szansą Gibbona na przetrwanie. Doktor przyjechał do Chicago we wrześniu i otrzymał nowe płuca i wątrobę od tego samego dawcy.

Program o nazwie Double Lung Replacement and Multidisciplinary Care, w skrócie DREAM, został stworzony w Northwestern, aby pomóc pacjentom z zaawansowanym rakiem płuc, którzy nie reagują na zwykłe leczenie.

Prawdopodobnie jest to pierwszy znany przypadek w kraju, w którym pacjent z zaawansowanym rakiem płuc przeszedł pomyślnie połączony przeszczep płuc i wątroby, według dr Ankita Bharata, który przeprowadził operację Gibbona i jest ordynatorem oddziału torakochirurgii i dyrektorem Northwestern Medicine Canning Thoracic Institute.

Gary Gibbon, pochodzący z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki, przez 33 lata pracował w swojej prywatnej praktyce w Santa Monica. W marcu ubiegłego roku zaczął kaszleć i tracić na wadze – prześwietlenie klatki piersiowej potwierdziło później, że w płucach miał guz nowotworowy.

Po szeroko zakrojonym i agresywnym leczeniu raka trafił w lipcu zeszłego roku na oddział intensywnej terapii w Centrum Medycznym Ronalda Reagana UCLA z powodu wstrząsu septycznego, zapalenia płuc i niewydolności wielonarządowej.

10 września został przetransportowany do Chicago i czekał 12 dni na liście do przeszczepów na OIOM-ie w szpitalu Northwestern Memorial. Krótko przed północą 26 września dostał nowe płuca, a 27 września nad ranem otrzymał nową wątrobę.

Drugim lekarzem przeprowadzającym operację był dr Satish Nadig, chirurg transplantolog i dyrektor Kompleksowego Centrum Transplantacji Northwestern Medicine.

Lekarze Bharat i Nadig spędzili wspólnie 10 godzin nad procedurą. Podczas gdy najpierw wymieniono chore płuca, nową wątrobę utrzymywano przy życiu przez 17 godzin poza organizmem, poddając ją perfuzji – ciepła krew była wciąż przepompowywana przez narząd.

W ramach programu DREAM Canning Thoracic Institute przeprowadził już ponad 30 przeszczepów płuc, w tym u kilku pacjentów z czwartym stopniem zaawansowania raka płuc i u jednego, u którego rak rozprzestrzenił się z innego narządu do płuc.

 

Źródło: suntimes
Foto: Northwestern Medicine

News Chicago

America’s Beauty Show 2024. W Rosemont przez 3 dni rządziło piękno

Opublikowano

dnia

Autor:

„America’s Beauty Show 2024″ w Rosemont dobiegło końca! W poniedziałek dziesiątki profesjonalistów z branży kosmetycznej zebrało się na ostatni dzień trzydniowego wydarzenia, podsumowując niesamowite doświadczenie pełne edukacji, inspiracji i kontaktów.

W dniach 20-22 kwietnia, w Rosemont, IL, odbywały się jedne z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń branżowych w Stanach Zjednoczonych – America’s Beauty Show.

Podczas trzydniowego wydarzenia, uczestnicy mieli możliwość spotkania z największymi gwiazdami branży beauty, w tym celebrytami, influencerami, stylistami i ekspertami w dziedzinie makijażu, fryzjerstwa i pielęgnacji skóry.

Biorąc udział w w warsztatach i szkoleniach, prowadzonych przez specjalistów z branży beauty, mieli okazję do zdobycia nowych umiejętności i wiedzy, a także do networking’u z innymi profesjonalistami z branży.

Uczestnicy wyjechali ze świeżymi pomysłami, nowymi umiejętnościami i odnowioną pasją do branży kosmetycznej.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Toni Preckwinkle nadal będzie rządzić Demokratami powiatu Cook

Opublikowano

dnia

Autor:

Toni Preckwinkle z łatwością wygrała kolejną dwuletnią kadencję na stanowisku przewodniczącej Partii Demokratycznej Powiatu Cook. Przy okazji zapowiedziała szereg zadań, jakie należy wykonać, aby zjednoczyć partię stojącą za prezydentem Demokratów, Joe Bidenem, przed konwencją krajową w Chicago.

W poniedziałek Toni Preckwinkle została jednogłośnie ponownie wybrana na przewodniczącą Partii Demokratycznej. Stanowisko to piastuje od 2018 r. Nie miała żadnych konkurentów – została wybrana przez 80 członków komisji.

Poniedziałkowe spotkanie było także swego rodzaju szeptaną kampanią na rzecz kandydatów chcących zastąpić zmarłą na początku tego miesiąca Sekretarz Powiatu Cook, Karen Yarbrough.

W krótkim przemówieniu dotyczącym swojego zwycięstwa Preckwinkle zachwalała, jak dobrze kandydaci wspierani przez Partię Demokratyczną spisali się w marcowych prawyborach, wygrywając 21 z 23 wyścigów, co stanowi najlepszy „stosunek zwycięstw” tej partii od co najmniej 25 lat, jak podsumowała.

Jednym z niewielu pokonanych kandydatów, którego popierała Preckwinkle, był Clayton Harris III, kandydujący na Prokuratora Stanowego Powiatu Cook, który minimalnie przegrał z emerytowaną sędziną, Eileen O’Neill Burke.

Toni Preckwinkle nawiązała także do przygotowań, jakie partia podejmie przed Narodową Konwencją Demokratów w Chicago w sierpniu i listopadowymi wyborami powszechnymi.

„Chcemy mieć pewność, że Joe Biden odniesie wielkie zwycięstwo w listopadzie, nie tylko w Illinois, ale dzięki pomocy wolontariuszy, w sąsiednich Wisconsin i Michigan”, powiedziała Preckwinkle, która jest również Przewodniczącą Zarządu Powiatu Cook.

W piątek Partia Demokratyczna ma ponownie zebrać się, aby wyznaczyć tymczasowego zastępcę Karen Yarbrough na okres do grudnia i wybrać osoby, które znajdą się na kartach do głosowania w wyborach powszechnych na resztę jej kadencji. Yarbrough pozostały ponad dwa lata do drugiej kadencji.

Toni Preckwinkle nie powiedziała, kogo popiera, ale powiedziała, że co najmniej trzech potencjalnych kandydatów ubiega się o stanowisko Sekretarza Powiatu Cook. Są to komisarze Donna Miller, Kevin Morrison i Radny Lamont Robinson

Sekretarz Powiatu Cook nadzoruje wybory na przedmieściach, a w jego biurze znajdują się także najważniejsze dokumenty sprzed ponad 100 lat, w tym akty urodzenia, zgonu i małżeństwa, a także akty własności ziemi.

Toni Preckwinkle od dawna jest aktywną postacią lokalnej polityki. Spędziła prawie 20 lat jako radna 4. Okręgu w południowej części Chicago, a następnie w 2010 r. została wybrana na Przewodniczącą Zarządu Powiatu Cook. Nadzoruje budżet o wartości około 9 miliardów dolarów, z którego finansowana jest sieć zabezpieczenia społecznego powiatu, sądy, więzienia i system opieki zdrowotnej.

Jest mentorką wielu osób, które awansowały na wyższe stanowiska, od Burmistrza Chicago, Brandona Johnsona, po odchodzącą Prokurator Stanową Powiatu Cook, Kim Foxx, i gubernator – porucznik stanu Illinois, Julianę Stratton.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, flickr/Charles-Edward-Miller
Czytaj dalej

News Chicago

Poszukiwany zabójca policjanta w Chicago może być niebezpieczny

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek wieczorem chicagowska policja opublikowała nagrania z monitoringu przedstawiające osobę poszukiwaną w związku z prowadzonym przez nią dochodzeniem w sprawie śmiertelnego postrzelenia funkcjonariusza Luisa Huesca, do którego doszło w weekend w Gage Park.

Policja prosi społeczność o pomoc w zidentyfikowaniu mężczyzny poszukiwanego w związku z niedzielnym atakiem pod adresem 3100 West 56th Street, gdzie Luis M. Huesca został wielokrotnie postrzelony, zanim skradziono mu samochód. O zabójstwie policjanta pisaliśmy wczoraj.

Filmy upublicznione w ramach alertu starają się zidentyfikować podejrzanego na podstawie nagrań z kamer, które przedstawiają go robiącego zakupy w dwóch sklepach ogólnospożywczych i idącego ciemną ulicą.

Policja ostrzega, że poszukiwanego należy „uznać za uzbrojonego i niebezpiecznego”.

Według źródła znającego śledztwo, detektywi uważają, że mężczyzna przebywał w okolicy w czasie strzelaniny, a potem przebrał się. Policja znalazła już wyrzuconą odzież i butelkę wody, które rzekomo kupił w pobliskim sklepie. Na filmach widać go ubranego w dwa różne stroje, a w jednym z nich kupuje butelkę wody.

Władze podały, że Luis M. Huesca wracał z pracy w policyjnym mundurze około 2:55AM w niedzielę, kiedy został zastrzelony zaledwie kilka przecznic od swojego mieszkania. Został zabrany do Centrum Medycznego Uniwersytetu w Chicago, gdzie stwierdzono zgon.

Podejrzany w dwóch różnych strojach

Chociaż miejski system wykrywania wystrzałów ShotSpotter zarejestrował tylko 4 strzały, źródła organów ścigania podają, że oddano ich około 30. SUV funkcjonariusza został skradziony, a później odnaleziony w pobliżu. Na miejscu zdarzenia nie znaleziono jego broni ani odznaki policyjnej.

Podczas konferencji prasowej przed szpitalem w niedzielę rano komendant policji, Larry Snelling, powiedział reporterom, że Huesca miał za dwa dni obchodzić swoje 31. urodziny.

Luis M. Huesca

Funkcjonariusz Luis , weteran policji z sześcioletnim stażem w departamencie policji w Chicago, był kolegą z akademii policyjnej funkcjonariusza Andresa Vasqueza-Lasso, który zginął na służbie 1 marca 2023 r., zaledwie kilka przecznic od miejsca, w którym Huesca został zastrzelony.

Rocio Lasso, matka Andresa Vasqueza-Lasso, powiedziała, że Luis Huesca był dla niej oparciem po tym, jak zginął jej własny syn. Huesca i Vásquez Lasso szybko zaprzyjaźnili się w akademii policyjnej, ukończyli ją w tej samej klasie i w 2018 roku razem wyszli na ulice.

W zeszłym roku Huesca pojawił się w filmie powstałym w hołdzie dla jego przyjaciela.

Źródło: suntimes
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu