Połącz się z nami

Kościół

Jak przeżyć liturgię w Wielki Piątek? Podpowiada Adam Szustak OP

Opublikowano

dnia

Gdybym miał najkrócej opowiedzieć, jak do Wielkiego Piątku podejść i jak przeżyć jego liturgię, to użyłbym dwóch słów: bezradność i adoracja – mówi Adam Szustak OP.

Tajemnica śmierci Boga

Adam Szustak OP zaznacza, że „to jest taka tajemnica, której nigdy nie pojmiemy”. Zachęca w Wielki Piątek do przebywania w uczuciu bezradności. – Nie starajcie się za wiele zrozumieć co przeżywał, co się z Nim stało. Po prostu towarzyszcie Jezusowi krok po kroku i bądźcie z Nim – mówi dominikanin.

I dodaje: – Jestem przekonany, że gdy z tymi dwoma postawami podejdziemy do liturgii Wielkiego Piątku, to wszystko będzie jasne. Bezradność i adoracja.

Dominikanin przypomina, że w Wielki Piątek nie chodzi przede wszystkim o cierpienie, ale o to, że „Chrystus obejmuje swój tron”. – Pogubiliśmy to, że tronem Pana Jezusa jest krzyż i umieranie z miłości – zaznacza.

Zachęca do adoracji krzyża, w której „nie chodzi o smutek, ale o zachwyt. Ja bym przy adoracji krzyża urządził wielbienie”. Podkreśla: – Nie możemy zapomnieć o zwycięstwie w Wielki Piątek. To jest dzień uwielbiania i adorowania. Po prostu na Niego patrzcie i uwielbiajcie go wzrokiem.

Towarzyszenie związane z adoracją. Krzyż w centrum liturgii

Dominikanin tłumaczy, że Kościół w tym dniu nie sprawuje Mszy świętej. Odbędzie się ona dopiero w niedzielę.

– W Wielki Piątek nie ma Mszy św.. Jest liturgia, która nazywa się Liturgią Męki Pańskiej. Krzyż jest wówczas w jej centrum liturgii, która jest zbudowana z pięciu części: liturgii słowa, modlitwy wiernych, adoracji krzyża, liturgii komunii świętej i procesyjnego przeniesienia Najświętszego Sakramentu do grobu – wylicza zakonnik.

– W Liturgii Słowa Kościół czyta całą Mękę Pańską z Ewangelii Św. Jana. Jest ona inną wersją tych wydarzeń niż pozostałych ewangelistów, którzy po prostu je opisują. Jan natomiast próbuje trochę zinterpretować to, co się wydarzyło. Liturgia została zbudowana jak kalka ze starożytnej intronizacji króla w Cesarstwie Rzymskim, który wchodził na tron. Św. Jan tak właśnie ułożył swoją Ewangelię Męki Pańskiej – dodaje dominikanin.

– Próbuje nam pokazać, że w tym wszystkim nie chodzi o cierpienie, które oczywiście tam jest i jest ważne. Nie jest ono centralne. Centrum jest to, że Chrystus obejmuje swój tron, którym jest krzyż i Jego umieranie z miłości. Na tym polega Jego Królestwo. Jest nim to, że każdy za każdego oddaje życie, jest w stanie poświęcić wszystko dlatego, że kocha – mówi dalej Adam Szustak OP.

I zaznacza: – Po ewangelii jest dziesięć wezwań modlitwy wiernych, które zaczynają się od modlitwy za wierzących, za tych którzy w Kościele przewodzą. Dalej za tych, którzy wierzą w Chrystusa, ale nie są w naszym Kościele. Za tych, którzy wierzą w ogóle w Boga, ale niekoniecznie są chrześcijanami. Za tych którzy nie wierzą, za wszystkie nieszczęścia, trudności, za cały świat.

– Tak jakby była to intronizacja króla, na którą przychodzi świat, żeby Mu się pokazać i poprosić go o pomoc. Skoro objął władze, to może naprawić sprawy w świecie – mówi Adam Szustak OP.

– To się wszystko skończy Komunią Św. Po Liturgii kościół niesie Najświętszy Sakrament do grobu. Aż do północy jest ustawiony krzyż, który można adorować – dodaje dominikanin.

 

Źródło: Deon.pl
Foto: YouTube, istock/pifate/ mbolina/

Kościół

Watykan definitywnie rozwiązuje Sodalitium Christianae Vitae i wszystkie jego gałęzie

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Watykańska Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ogłosiła ostateczne zniesienie wszystkich gałęzi kontrowersyjnej peruwiańskiej organizacji Sodalitium Christianae Vitae (SCV), w tym dwóch wspólnot żeńskich oraz związanego z nią ruchu kościelnego – Ruchu Życia Chrześcijańskiego (CLM). O tej decyzji informuje Ojciec Józef Polak SJ.

Decyzja ta zapadła po niemal dwuletnim dochodzeniu kanonicznym, zleconym przez papieża Franciszka w lipcu 2023 roku. Śledztwo miało na celu zbadanie zarzutów o nadużycia i korupcję, które od lat obciążały założyciela organizacji, Luisa Fernando Figariego, oraz innych jej członków.

W oświadczeniu podpisanym przez prefekt dykasterii, siostrę Simonę Brambillę, zaznaczono, że podjęto decyzję o rozwiązaniu męskiej i żeńskich wspólnot Sodalitium Christianae Vitae SCV, wspólnoty zakonnej Służebnic Planu Bożego oraz Ruchu Życia Chrześcijańskiego CLM, wszystkie zrodzone z tej samej duchowości i charyzmatu.

Decyzja bez precedensu

Tłumienie wszystkich gałęzi jednej rodziny duchowej jest rzadkością w historii Kościoła katolickiego. Nawet tak skompromitowane organizacje jak Legioniści Chrystusa, których założyciel – Marcial Maciel – został również oskarżony o poważne nadużycia, nie spotkały się z tak zdecydowaną reakcją.

W opinii obserwatorów, decyzja Watykanu w sprawie SCV została podyktowana nie tylko skalą zarzutów o nadużycia seksualne, ale również rozległą korupcją finansową, stosowaniem mafijnych metod uciszania krytyków oraz manipulowaniem opinią publiczną i strukturami kościelnymi.

Dochodzenie i likwidacja

Specjalną misję śledczą przeprowadzili arcybiskup Malty Charles Scicluna oraz hiszpański prałat Jordi Bertomeu – doświadczeni watykańscy śledczy ds. nadużyć.

To właśnie Bertomeu został teraz mianowany komisarzem apostolskim, odpowiedzialnym za wdrożenie procesu likwidacji struktur Sodalitium Christianae Vitae SCV i Ruchu Życia Chrześcijańskiego CLM oraz zajęcie się wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z decyzji Watykanu.

Papież Franciszek wita José Davida Correę Gonzáleza, przełożonego generalnego Sodalitium Christianae Vitae, w Watykanie, 30 października 2021 r.

Wśród głównych zadań nowego komisarza będzie inwentaryzacja majątku organizacji, rozliczenie finansów i rozpoczęcie procesu zadośćuczynienia dla ofiar, których krzywdy były przez lata bagatelizowane.

Obie organizacje zadeklarowały również swoje „synowskie posłuszeństwo” wobec papieża i wierność Kościołowi.

Dziedzictwo przemocy i manipulacji

Sodalitium Christianae Vitae zostało założone w 1971 roku w Limie przez świeckiego peruwiańskiego lidera, Luisa Fernando Figariego. W kolejnych latach powstały kolejne wspólnoty i ruchy oparte na tej samej duchowości. SCV stało się największym świeckim ruchem katolickim w Peru i zyskało papieską aprobatę – dziś uznawaną przez krytyków za „nieważną”, ponieważ – jak twierdzą – oparto ją na oszukańczym procesie.

Już w 2011 roku pojawiły się pierwsze poważne oskarżenia o wykorzystywanie nieletnich. Przełom nastąpił jednak dopiero po publikacji książki „Half Monks, Half Soldiers” autorstwa dziennikarzy Paoli Ugaz i Pedro Salinasa – byłego członka SCV.

Figari i inni prominentni członkowie organizacji zostali w końcu usunięci z grupy. Watykańskie dochodzenie ujawniło również stosowanie technik kontroli psychologicznej, przemocy fizycznej i psychicznej, defraudacje oraz zastraszanie ofiar i dziennikarzy.

Źródło: crux
Foto: vatican media, Sodalitium Christianae Vitae, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Biskupi Illinois: “Głosujcie na NIE” dla ustawy legalizującej wspomagane samobójstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Katoliccy biskupi stanu Illinois apelują do wiernych o zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy Senate Bill 9, który ma na celu legalizację wspomaganego samobójstwa wśród pacjentów terminalnie chorych. Ustawa, znana jako End-of-Life Options for Terminally Ill Patients Act, została 9 kwietnia zatwierdzona przez Senacką Komisję Wykonawczą, a głosowanie nad nią może odbyć się w każdej chwili do końca maja.

Według założeń projektu, kwalifikujący się pacjenci mogliby poprosić lekarza o przepisanie leków prowadzących do śmierci „w sposób spokojny i kontrolowany”. Zwolennicy ustawy argumentują, że zapewnia ona godne zakończenie życia dla osób cierpiących z powodu nieuleczalnych chorób.

Kościół: To podważa godność życia ludzkiego

Katolicka Konferencja Illinois (CCI) stanowczo sprzeciwia się ustawie, podkreślając, że jest ona sprzeczna z nauką Kościoła o świętości życia.

„Legalizacja wspomaganego samobójstwa podważa wartość każdego ludzkiego życia, szczególnie tego najbardziej bezbronnego” – napisano w oświadczeniu.

Zdaniem biskupów, takie prawo niesie poważne zagrożenie dla ubogich, zmarginalizowanych i osób z niepełnosprawnościami, które mogą zostać poddane subtelnej presji, by wybrać śmierć zamiast życia i opieki. Biskupi wskazują również na udokumentowane przypadki z innych stanów, gdzie po legalizacji wspomaganego samobójstwa pacjentom odmówiono leczenia – zamiast tego proponując im środki prowadzące do śmierci.

Podobne projekty w innych stanach

Illinois nie jest jedynym stanem rozważającym legalizację tej praktyki. W 2025 roku podobne inicjatywy pojawiły się m.in. w Maryland i Delaware. W Oregonie, gdzie wspomagane samobójstwo jest już legalne, trwają prace nad rozszerzeniem dostępu do procedury – tak, by leki mogły przepisywać również pielęgniarki i asystenci lekarzy.

Apel do mieszkańców: “Głosujcie na NIE”

W odpowiedzi na rozwój sytuacji, Katolicka Konferencja Illinois CCI przygotowało gotową wiadomość, którą mieszkańcy mogą wysłać do swoich senatorów, wyrażając swój sprzeciw wobec projektu S.B. 9. Formularz można wypełnić tutaj.

W komunikacie podkreślono m.in. skalę obecnego kryzysu samobójczego w stanie:

„W Illinois samobójstwo popełniane jest co pięć godzin i 41 minut. W latach 2021–2022 wskaźnik samobójstw wzrósł o 7%. W takim kontekście ustawa S.B. 9 wysyła niepokojący i sprzeczny sygnał”.

Biskupi kończą swój apel wezwaniem do budowania społeczeństwa opartego na trosce i współczuciu, a nie na eliminowaniu cierpienia przez zakończenie życia:

„To, czego naprawdę potrzebujemy, to lepszy dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, rozwój opieki paliatywnej oraz system wsparcia dla osób u kresu życia. Illinois nie musi i nie powinno legalizować wspomaganego samobójstwa”.

Źródło: cna
Foto: istock/KatarzynaBialasiewicz/
Czytaj dalej

Kościół

22 kwietnia: Uroczystości pogrzebowe śp. bp Piotra Turzyńskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

Uroczystości pogrzebowe śp. bp Piotra Turzyńskiego, biskupa pomocniczego Diecezji Radomskiej, odbędą się we wtorek, 22 kwietnia, w katedrze pw. opieki NMP w Radomiu. Biskup zostanie pochowany w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Program uroczystości pogrzebowych śp. bp. Piotra Wojciecha Turzyńskiego, zmarłego 14 kwietnia 2025 roku (w 61. roku życia, w 37. roku kapłaństwa i w 11. roku biskupstwa), które odbędą się w Katedrze Radomskiej, 22 kwietnia 2025 roku:

Godz. 10.00 – wprowadzenie ciała i czuwanie modlitewne

Godz. 11.00 – Msza Święta pogrzebowa

Po zakończeniu liturgii nastąpi złożenie ciała Zmarłego Księdza Biskupa w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu parafialnym, przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

diecezja.radom.pl/ BP KEP

 

Foto: BP KEP
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu