Połącz się z nami

News USA

Pięć kolejnych stanów chce finansować naukę w szkołach prywatnych

Opublikowano

dnia

Debata na temat wyboru szkoły w dalszym ciągu odbija się echem w całym kraju po rekordowym roku 2023, kiedy 20 stanów rozszerzyło swoje programy wyboru szkoły, a 11 stanów wprowadziło „powszechny” wybór szkoły. Programy te umożliwiły wszystkim uczniom korzystanie ze stanowej pomocy w zakresie czesnego w szkołach niepublicznych. O dobrym kierunku zmian w edukacji mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Według najnowszych danych Krajowego Stowarzyszenia Edukacji Katolickiej, ponad 13,7% uczniów szkół katolickich w całym kraju korzysta z funduszy programu wyboru szkoły, aby pomóc w opłaceniu czesnego.

W Ohio, Indianie, Arizonie i na Florydzie, ponad połowa uczniów uczęszczających do szkół katolickich otrzymuje pomoc w nauce w ramach programów wyboru szkoły.

Popularne programy obejmują finansowane ze środków publicznych „edukacyjne konta oszczędnościowe” (ESA), a także stypendia w postaci ulg podatkowych. Umożliwiają one podatnikom otrzymywanie ulg podatkowych w przypadku przekazywania datków na programy stypendiów dla szkół prywatnych.

Ponadto bony do szkół prywatnych pobierane są ze środków publicznych przeznaczonych na edukację konkretnego dziecka. Rodzice mogą wybrać szkołę, która ich zdaniem jest najlepsza dla ich dziecka.

Wiele innych stanów także rozważa wprowadzenie podobnych rozwiązań.

Alabama

Gubernator stanu Alabama, Kay Ivey, podpisała 7 marca ustawę dotyczącą wyboru szkoły, aby utworzyć finansowane ze środków publicznych konta ESA dla rodzin. Tym samym Alabama stała się 14. stanem w kraju, który zapewnia rodzinom opcję konta oszczędnościowego na edukację.

Ustawa ta przewiduje do 7000 dolarów rocznie na czesne na rodzinę. Program ma się rozpocząć 1 stycznia 2025 r. i będzie wykorzystywał do 100 mln dolarów rocznie.

Rodzice mogą przeznaczyć te fundusze na wydatki związane ze szkołą, w tym na podręczniki, oprogramowanie edukacyjne, a nawet korepetycje. Pieniądze mogą zostać także przekazane niepublicznym organizacjom internetowym i usługom edukacyjnym dla uczniów niepełnosprawnych.

Konta będą dostępne dla rodzica uprawnionego ucznia, którego rodzina osiągnęła skorygowany dochód brutto nieprzekraczający 300% federalnego poziomu ubóstwa za poprzedni rok podatkowy.

Podobnie jak wiele programów wyboru szkoły, w 2027 r. programy dotyczące kont ESA w Alabamie będą stopniowo udostępniane wszystkim rodzinom, aby być skuteczne i trwałe dla przyszłych pokoleń, według Kay Ivey.

Idaho

Burzliwa debata na temat wyboru szkoły w Idaho trwa nadal, po tym jak na początku tego miesiąca odrzucono jednym głosem kolejną ustawę dotyczącą wyboru szkoły.

Ustawa dotycząca wyboru szkoły, House Bill 447, stworzyłaby ulgę podatkową i program stypendiów w wysokości 50 milionów dolarów na dotowanie czesnego w szkołach prywatnych, ale Komisja ds. Dochodów i Podatków Izby Reprezentantów ją odrzuciła 12 marca niewielką większością głosów 9 do 8.

HB 447 przyznałaby do 5000 dolarów na rodzinę na pokrycie wydatków edukacyjnych, w tym czesnego w szkole prywatnej, natomiast rodziny z dzieckiem z trudnościami w uczeniu się mogłyby ubiegać się o dodatkowe 2500 dolarów. Fundusze byłyby przyznawane na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, a łączny limit wydatków rządowych wynosił 50 milionów dolarów.

Kentucky

15 marca Kentucky zatwierdziło proponowaną poprawkę do konstytucji dotyczącą wyboru szkoły, która ma zostać poddana głosowaniu w listopadzie. Poprawka ta otworzy możliwość wyboru szkoły w tym stanie.

Poprawka zmieni konstytucję stanu, umożliwiając Kentucky zapewnianie wsparcia finansowego na edukację uczniów poza systemem szkół powszechnych.

Wyoming

8 marca stan Wyoming przyjął przepisy dotyczące wyboru szkoły, które umożliwią rodzinom korzystanie ze stanowych programów kont oszczędnościowych w celu finansowania czesnego w wybranej przez nich szkole niepublicznej.

Projekt ustawy pozwala na przeznaczenie środków na edukację prywatną, statutową i część edukacji domowej. Konta ESA można wykorzystać na czesne, opłaty, a nawet przybory szkolne.

Program oferuje od 600 do 6000 dolarów na ucznia rocznie, w zależności od dochodów rodziny, od 150% federalnego poziomu ubóstwa do 500%.

Georgia

Ustawa dotycząca wyboru szkoły w Georgii, która zapewniałaby konta ESA za naukę w szkołach prywatnych, została przyjęta przez Izbę większością głosów. Ustawa musi jeszcze przejść przez Senat i zostać podpisana przez Gubernatora, Briana Kempa, który wyraził poparcie dla programu.

Ustawa ta umożliwi rodzicom, których dzieci mają w szkołach publicznych najgorsze wyniki w testach, posyłanie dzieci do szkół prywatnych lub nauczanie ich w domu. Ustawa zapewniłaby im finansowanie w wysokości 6500 dolarów.

Proponowany program byłby ograniczony do około 140 milionów dolarów i obejmowałby ponad 21 000 uczniów.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Highwaystarz-Photography/ monkeybusinessimages/

News USA

Republikanie wzywają do zakazu transpłciowych sportsmenek w konkurencjach kobiet

Opublikowano

dnia

Autor:

Grupa 17 republikańskich prawodawców z Izby Reprezentantów, na czele której stoi Kongresmenka Claudia Tenney z Nowego Jorku, wzywa National Collegiate Athletic Association (NCAA) do zakazania biologicznym mężczyznom uprawiania sportów kobiecych. O ich apelu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami NCAA biologiczni sportowcy płci męskiej, którzy identyfikują się jako kobiety, mogą brać udział w zawodach sportowych przeznaczonych wyłącznie dla kobiet, jeśli przyjmują leki hamujące testosteron i obniżą jego poziom do maksymalnego dozwolonego dla określonego sportu.

Sportowcy ci muszą kilka razy w roku przedstawiać dokumentację potwierdzającą poziom testosteronu.

Ustawodawcy napisali list do prezydenta NCAA, Charliego Bakera, w którym zwracają się do niego o ograniczenie udziału w sportach przeznaczonych dla kobiet, wyłącznie do kobiet biologicznych.

Kilka dni temu mniejsze uniwersyteckie stowarzyszenie lekkoatletyczne – Krajowe Stowarzyszenie Międzyuczelnianej Lekkoatletyki (NAIA) – jednogłośnie zagłosowało za ograniczeniem większości sportów kobiecych wyłącznie do kobiet biologicznych i zakazaniem biologicznym mężczyznom udziału w takich zawodach.

W liście prawodawcy pochwalili decyzję NAIA, stwierdzając, że uznaje ona w sposób właściwy naturalną przewagę, jaką biologiczni mężczyźni mają w niektórych zawodach sportowych.

Republikanie wezwali Bakera o ponowne rozważenie obecnej polityki NCAA, która pozwala biologicznym mężczyznom pozbawiać kobiety uczciwych szans na konkurowanie i osiąganie sukcesów sportowych.

W swoim piśmie prawodawcy cytują badanie przeprowadzone w 2022 r., które wykazało, że biologiczni mężczyźni mają pewną przewagę fizyczną nad biologicznymi kobietami, nawet po zażyciu leków tłumiących testosteron.

W badaniu zatytułowanym “Transwoman Elite Athletes: Their Extra Percentage Relative to Female Physiology” zauważono, że wiele anatomicznych różnic między płciami, których przyczyną jest testosteron, jest nieodwracalnych.

„Obecna polityka NCAA dotycząca osób transpłciowych nie uwzględnia tych faktów naukowych” – stwierdzili prawodawcy.

Krajowe Stowarzyszenie Międzyuczelnianej Lekkoatletyki (NAIA) jest organem zarządzającym około 250 szkołami wyższymi i uniwersytetami. National Collegiate Athletic Association (NCAA) reprezentuje ponad 1100 szkół wyższych i uniwersytetów, w tym dziesiątki instytucji katolickich.

Przepisy NCAA nie wymagają, aby instytucje katolickie dopuszczały biologicznych mężczyzn do drużyn kobiecych; zawodniczki mogą jednak zostać zmuszone do konkurowania z uczelniami wyższymi i uniwersytetami, których zespoły obejmują biologicznych mężczyzn.

W ostatnich latach około dwudziestu stanów przyjęło przepisy ograniczające uprawianie sportu kobiet i dziewcząt wyłącznie do kobiet i dziewcząt biologicznych. Mimo to ponad połowa stanów w kraju pozwala biologicznym mężczyznom identyfikującym się jako kobiety na uprawianie kobiecych sportów.

O pozwie kilkunastu sportsmenek złożonym w marcu tego roku przeciwko NCAA w tej sprawie informowaliśmy tutaj.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Izrael zaatakował Iran. Będzie kolejna wojna na Bliskim Wschodzie?

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak podają źródła, Izrael rozpoczął w piątek atak na irańską ziemię, w ramach ostatnich starć między dwoma odwiecznymi wrogami. Region Bliskiego Wschodu może zostać objęty jeszcze większym konfliktem zbrojnym.

Irańskie media doniosły o eksplozjach, ale irański urzędnik poinformował, że były one spowodowane przez systemy obrony powietrznej. Media państwowe podały, że zestrzelono trzy drony nad centralnym miastem Isfahan.

W zeszły weekend Iran ostrzelał Izrael w bezprecedensowym ataku. Prawie cała broń została przechwycona przez Izrael i jego sojuszników, w tym Stany Zjednoczone, poza granicami tego kraju. Informowaliśmy o tym 15 kwietnia.

Waszyngton i inne mocarstwa światowe naciskały na Izrael, aby nie reagował na atak Iranu, aby zapobiec wybuchowi kolejnej wojny. Ostatnia eskalacja przemocy wywołała nalot na teren ambasady Iranu w Damaszku 1 kwietnia, za który obwiniano Izrael. Uderzenie to miało miejsce w kontekście wsparcia Iranu dla palestyńskiej grupy bojowników Hamasu, której atak na Izrael 7 października spowodował izraelską inwazję na Gazę.

Według wypowiedzi analityka dla państwowej telewizji, minidrony wystrzelone w piątek zostały zestrzelone przez obronę powietrzną w Isfahanie. Krótko po północy „na niebie nad Isfahanem zaobserwowano trzy drony. System obrony powietrznej włączył się i zniszczył te drony na niebie” – podała irańska telewizja państwowa.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi ostrzegł Izrael przed piątkowym atakiem, że Teheran zapewni „ostrą odpowiedź” na każdy atak na jego terytorium.

Przedstawiciel Iranu powiedział w czwartek Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że Izrael „musi zostać zmuszony do zaprzestania wszelkiego dalszego awanturnictwa wojskowego sprzecznego z naszymi interesami”, po tym jak sekretarz generalny ONZ ostrzegł, że Bliski Wschód znajduje się w „momencie największego zagrożenia”.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że atak Izraela na Iran nie spowodował żadnych szkód w irańskich obiektach nuklearnych, co potwierdza irańskie doniesienia.

Teheran twierdzi, że jego prace nuklearne mają charakter pokojowy, ale Zachód uważa, że ich celem jest zbudowanie broni. Obiekt nuklearny w Natanz, będący centralnym elementem irańskiego programu wzbogacania uranu, znajduje się w prowincji Isfahan.

Według FlightRadar24 Iran zamknął po ataku swoje lotniska w Teheranie, Sziraz i Isfahanie. O godzinie 04:45 GMT lotniska i przestrzeń powietrzna zostały ponownie otwarte.

Według izraelskich danych izraelski atak na Gazę rozpoczął się po tym, jak islamiści Hamasu zaatakowali Izrael 7 października, zabijając 1200 osób. Według ministerstwa zdrowia Gazy w izraelskiej ofensywie wojskowej zginęło ponad 33 000 Palestyńczyków.

Grupy wspierane przez Iran zadeklarowały wsparcie dla Palestyńczyków, przeprowadzając ataki z Libanu, Jemenu i Iraku, budząc obawy, że konflikt w Gazie może przerodzić się w szerszą wojnę regionalną.

 

Źródło: Reuters
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Uzbrojeni policjanci aresztowali ponad 100 osób solidarnych z Gazą na Uniwersytecie Columbia

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartkowe popołudnie funkcjonariusze nowojorskiej policji w strojach bojowych dokonali dziesiątek aresztowań na Uniwersytecie Columbia, po tym, jak rektorka szkoły, Minouche Shafik, poprosiła o pomoc w usunięciu protestujących z propalestyńskiego obozowiska.

W liście wysłanym do nowojorskiej policji Minouche Shafik stwierdziła, że „obozowisko i związane z nim zakłócenia stanowią wyraźne i aktualne zagrożenie” dla szkoły. „Z wielkim żalem prosimy NYPD o pomoc w usunięciu tych osób” – napisała rektorka uniwersytetu.

Wydawana przez uczniów gazeta szkolna „Columbia Spectator” doniosła, że w Obozie Solidarności z Gazą aresztowano „ponad 100 osób” około godziny 1:00PM.

W oświadczeniu opublikowanym w czwartek na stronie internetowej Uniwersytetu Columbia Shafik stwierdziła, że zwrócenie się do policji o pomoc w oczyszczeniu obozowiska protestujących było „niezwykłym krokiem, ponieważ są to nadzwyczajne okoliczności”. „Dziś rano musiałam podjąć decyzję, która, miałam nadzieję, nigdy nie będzie konieczna” – napisała.

Organizatorami protestu i obozowiska byli aktywiści, którzy chcą, aby Uniwersytet Columbia wyzbył się firm działających w Izraelu. Protestujący chcą także zawieszenia broni w Gazie i utworzenia państwa palestyńskiego.

Do starcia w Columbii doszło dzień po tym, jak przywódcy uniwersytetu, w tym Minouche Shafik, zeznali w czasie przesłuchania w Kongresie w Waszyngtonie, że antysemityzm stanowi coraz większy problem.

Organizacja o nazwie Institute for Middle East Understanding poinformowała, że protesty na uniwersytecie będą kontynuowane.

„Pomimo gróźb Uniwersytetu, Obóz Solidarności z Gazą (Gaza Solidarity Encampment) pozostanie do czasu, aż Uniwersytet Columbia pozbędzie się wszystkich finansów, w tym funduszy, od korporacji czerpiących zyski z izraelskiego apartheidu” – oświadczyła grupa.

Tymczasem córka demokratycznej Kongresmenki Ilhan Ohmar została w czwartek zawieszona w Barnard College za udział w proteście na Uniwersytecie Columbia.

„Ci z nas w Obozie Solidarności z Gazą nie damy się zastraszyć” – napisała w mediach społecznościowych 21-letnia Isra Hirsi. „Będziemy niezłomni, dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione”.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu