Połącz się z nami

News Chicago

Trump i Biden zwycięzcami prawyborów w Illinois

Opublikowano

dnia

Demokratyczny prezydent, Joe Biden, i były prezydent republikański, Donald Trump, odnieśli we wtorek nierówne zwycięstwa w czasie prawyborów w Illinois. Agencja Associated Press potrzebowała 15 minut, aby ogłosić jako zwycięzców obu kandydatów po zamknięciu lokali wyborczych.

19 marca mieszkańcy Chicago wydawali się zdawać sobie sprawę, że ich głosy nie mają znaczenia lub wyrażali swoje niezadowolenie z wyborów, jeśli chodzi o bieżący konkurs polityczny w kraju. Tłumy trzymały się z daleka od lokali wyborczych, przy frekwencji wyborczej na poziomie 20% na godzinę 7:00PM.

Po podliczeniu 75% głosów Joe Biden zdobył 91% głosów, według szacunków AP, z łatwością przyćmiewając łączne, jednocyfrowe sumy zgromadzone przez innych Demokratów w prawyborach, czyli Kongresmena USA Deana Phillipsa, Marianne Williamson i Franka Lozadę.

Po stronie GOP Donald Trump uzyskał 81% głosów po przeliczeniu 83% głosów, według szacunków AP, czyli mniej niż jego wynik w prawyborach w 2020 r., kiedy otrzymał 96% głosów. W 2016 roku Trump wygrał  prawybory w Illinois, w których brało udział 11 kandydatów, zdobywając 38% głosów.

Wyścig, który prawdopodobnie zadecyduje o wyborze kolejnego prokuratora stanowego w powiecie Cook, pomiędzy Claytonem Harrisem III a Eileen O’Neill Burke, był zbyt wyrównany, aby rozstrzygnąć go we wtorek.

Wtorkowe wyniki przygotowały grunt pod letnie konwencje polityczne w Chicago i Milwaukee oraz rewanż w jesiennych wyborach powszechnych, podczas którego stan Illinois wydaje się mocno przechylony na korzyść Bidena, biorąc pod uwagę historyczne punkty odniesienia.

Żaden kandydat Demokratów na prezydenta nie stracił stanu w wyborach powszechnych od 1988 r., kiedy to były republikański prezydent George H.W. Bush pokonał byłego gubernatora Demokratów Michaela Dukakisa.

Żaden z kandydatów nie prowadził kampanii w Illinois przed prawyborami stanowymi. Donald Trump był jedynym, który poszerzył tu jakikolwiek kapitał polityczny, popierając republikańskiego Kongresmena USA Mike’a Bosta przeciwko Darrenowi Baileyowi.

Były prezydent przetrwał także wyzwanie dotyczące jego miejsca w prawyborach Illinois, choć grupa pięciu wyborców i krajowa grupa ds. praw wyborczych przekonała sędziego powiatu Cook, aby wykluczył go z głosowania ze względu na jego działania podczas ataku na Kapitol Stanów Zjednoczonych 6 stycznia 2021 r.

Jednak kilka dni później Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił to lokalne orzeczenie sądowe. Jednomyślny sąd orzekł, że poszczególne stany nie mają uprawnień do uznania kandydata federalnego za niekwalifikującego się na mocy 14. poprawki.

Była gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley, która na początku tego miesiąca wycofała się z kampanii prezydenckiej, znalazła się na kartach do głosowania prezydenckich Partii Republikańskiej w Illinois, podobnie jak gubernator Florydy Ron DeSantis i były gubernator stanu New Jersey Chris Christie, którzy obaj zakończyli swoje kampanie w styczniu.

We wczesnym głosowaniu Haley zdobyła 14% głosów wśród Republikanów z Illinois, DeSantis 2,8%, a Christie 1,6%.

Na niektórych obszarach podmiejskich konkurenci Trumpa zdobyli znaczną część głosów. Na przykład, według szacunków AP, w powiecie DuPage republikańscy rywale Trumpa zdobyli ponad 35% głosów, przy przeliczeniu jednej trzeciej głosów.

Tymczasem Joe Biden musiał stawić czoła przeciwnościom wewnątrz swojej partii w związku ze swoją postawa wobec wojny Izraela z Hamasem.

Aktywiści palestyńscy i muzułmańscy wezwali demokratycznych wyborców do pozostawienia wyboru prezydenta pustego na karcie do głosowania lub napisania słowa „Gaza” i wyrażenia w ten sposób protestu przeciwko sposobowi, w jaki Biden podchodzi do wysiłków wojennych.

Urzędnicy ds. wyborów stanowych zapowiedzieli jednak, że karty do głosowania będą liczone tylko w przypadku zaznaczenia oficjalnych kandydatów wpisanych do głosowania.

W Michigan ponad 101 000 wyborców Partii Demokratycznej w prawyborach zdecydowało się nie poprzeć Joe Bidena. Dziesiątki tysięcy innych osób w stanie Waszyngton, Kolorado, Minnesota, Utah i Karolina Północna również to zrobiły.

19 marca prawybory odbyły się także w Ohio, Arizonie, Kalifornii, na Florydzie i w Kansas.

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

News Chicago

Pijany kierowca oskarżony o zabicie weterana piechoty morskiej, który zmieniał oponę na I-55

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkaniec Chicago został oskarżony o to, że jechał pod wpływem alkoholu, kiedy w niedzielę potrącił i zabił weterana piechoty morskiej, który zmieniał oponę na autostradzie międzystanowej nr 55. Nikolas Hutto z Tampy mieszkał w Tinley Park od listopada zeszłego roku.

40-letni Octavio Lara Chavez został oskarżony o jazdę pod wpływem alkoholu ze skutkiem śmiertelnym i poważnymi obrażeniami ciała w wypadku, który miał miejsce około 6:40PM na prawym poboczu pasów w kierunku południowym I-55 w pobliżu Cicero Avenue w Garfield Ridge.

28-letni Nikolas Hutto, były żołnierz piechoty morskiej, opuścił w niedzielę mecz Chicago Blackhawks z przyjaciółmi i musiał zatrzymać się, aby zmienić oponę w Garfield Ridge.

Hutto i jego przyjaciele wysiedli z samochodu, aby zmienić przednią oponę po stronie pasażera, kiedy Lara Chavez wjechał w nich swoim pickupem. Nikolas Hutto zginął od uderzenia, a jego przyjaciel, 28-letni mężczyzna, doznał złamania nogi i był leczony w szpitalu Stroger.

Octavio Lara Chavez trafił do szpitala z obrażeniami, które nie zagrażają życiu. Z protokołu aresztowania wynika, że podczas badania półtorej godziny po wypadku jego poziom alkoholu we krwi wynosił 0,162%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż dopuszczalny limit.

Nikolas Hutto z dziewczyną, Monicą Czajkowski

Hutto przeprowadził się z Tampa na Florydzie do Tinley Park w listopadzie po zakupie domu ze swoją dziewczyną.

Dołączył do piechoty morskiej w 2015 roku po ukończeniu szkoły średniej i służył przez kilka miesięcy na Bliskim Wschodzie. W 2020 roku został honorowo zwolniony w stopniu sierżanta. Trójka z sześciorga jego młodszego rodzeństwa również służyła w wojsku.

W środę sędzia nakazał aresztowanie Lary Chaveza w oczekiwaniu na proces. Następną datę rozprawy wyznaczył na 30 kwietnia.

Octavio Lara Chavez

Przyjaciel Nikolasa Hutto, Matthew Kahl, założył GoFundMe, aby pomóc rodzinie pokryć koszty podróży i pogrzebu.

Zródło: suntimes
Foto: Hutto family
Czytaj dalej

News Chicago

Rozbudowa czerwonej linii CTA jest najwyższym priorytetem dla administracji Bidena

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezes Chicago Transit Authority, Dorval Carter, poinformował, że agencja jest na dobrej drodze do osiągnięcia kamienia milowego w projekcie rozbudowy czerwonej linii – podpisania umowy o finansowaniu wielkiego projektu. Budowa ma rozpocząć się w 2025 r.

Rada dyrektorów CTA zatwierdziła w środę poprawkę o wartości 335,9 mln dolarów do planu poprawy kapitału agencji na lata 2024–2028. Urzędnicy podają, że zatwierdzenie umożliwi CTA sfinalizowanie planu finansowego, który Federalna Administracja Tranzytu FTA musi sprawdzić przed zatwierdzeniem miliardowych dotacji dla projektu.

Według Dorvala Cartera rozbudowa czerwonej linii jest projektem o najwyższym priorytecie dla administracji prezydenta Joe Bidena. Propozycja budżetu prezydenta na rok budżetowy 2025 obejmuje początkową rundę finansowania w wysokości 350 milionów dolarów na ten plan.

Umowa dotycząca finansowania projektu powinna zostać podpisana z urzędnikami FTA do końca tego roku.

Umożliwi to CTA rozpoczęcie prac nad rozbudową o wartości 3,6 miliarda dolarów, która poprowadzi czerwoną linię 5,6 mil na południe od jej obecnego końca przy 95th Street, do 130th Street.

Prawie 2 miliardy dolarów finansowania ma pochodzić od rządu federalnego. Oczekuje się, że około 1 miliard dolarów będzie pochodzić z lokalnego finansowania podwyżki podatku, w skrócie TIF, okręgu wyznaczonego do finansowania tranzytu, a pozostała część będzie pochodzić ze źródeł stanowych, CTA i innych.

Rozbudowa Red Line. 103rd Street Station.

Dorval Carter odwiedził także Springfield na początku tego miesiąca, składając zeznania na przesłuchaniu przed członkami Zgromadzenia Ogólnego i spotykając się ze spikerem Izby Reprezentantów stanu Illinois, Emanuelem „Chrisem” Welchem, aby omówić sytuację finansową CTA i innych agencji transportu publicznego.

Ponieważ liczba pasażerów nadal jest mniejsza w porównaniu z poziomem sprzed pandemii, CTA korzysta z federalnych funduszy pomocowych w związku z Covid-19, aby zrekompensować spadek swoich przychodów.

Do tej pory agencja wykorzystała około 55% tej pomocy, a w jej kasie pozostało około 986 milionów dolarów. Oczekuje się, że finansowanie potrwa do początku 2026 r. Urzędnicy szacowali lukę budżetową na nawet 700 milionów dolarów, jeśli dochody z usług dla pasażerów nie wrócą przed wyczerpaniem się środków pomocowych.

Rozbudowa Red Line. Michigan Avenue Station

Zarząd Chicago Transit Authority świętował także osiągnięcia programu drugiej szansy – programu zatrudnienia, który oferuje stanowiska podstawowe osobom, które borykają się z barierami w zatrudnieniu, takimi jak więzienie, bezdomność lub przemoc domowa.

Liderzy programu opisali go jako „model krajowy”, który oferuje nie tylko miejsca pracy, ale także szeroki zakres wsparcia, w tym szkolenia przygotowujące do pracy, możliwości mentoringu i nie tylko.

Agencja podała, że od 2011 r. program ukończyło ponad 1100 osób, z czego 550 zostało zatrudnionych na stałe w CTA.

Rozbudowa Red Line. Mapa

 

Źródło: wttw
Foto: CTA, Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, wikimedia
Czytaj dalej

News Chicago

Sekretarz Powiatu Cook, Karen Yarbrough, zostanie pochowana w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę odbędzie się nabożeństwo żałobne ku czci Sekretarza Powiatu Cook, Karen Yarbrough, która zmarła 7 kwietnia po tym, jak w zeszłym tygodniu trafiła do szpitala z powodu poważnego stanu zdrowia.

Publiczne nabożeństwo żałobne odbędzie się 14 kwietnia w Kaplicy Rockefellera na terenie kampusu Uniwersytetu w Chicago. Drzwi zostaną otwarte o godzinie 2:30PM, przed nabożeństwem żałobnym, które rozpocznie się o 3:00PM.

Karen Yarbrough zostanie zapamiętana jako pionierka. Jej kariera obejmowała politykę lokalną i stanową przez ponad trzy dekady. Yarbrough trafiła do szpitala i została hospitalizowana z powodu poważnego stanu zdrowia, o czym informowaliśmy 3 kwietnia, o jej śmierci pisaliśmy 8 kwietnia.

Wybrana po raz pierwszy w 2018 r., jest pierwszą kobietą i pierwszym Afroamerykanką na tym stanowisku, nadzorującą wybory na przedmieściach powiatu Cook i prowadzącą akty stanu cywilnego, takie jak akty urodzenia, małżeństwa, związku cywilnego i zgonu.

Wcześniej, od grudnia 2012 r. do 2018 r. pełniła funkcję rejestratora aktów prawnych powiatu Cook. W 2020 r. te dwa biura połączyły się.

Yarbrough była także Kongresmenką stanu Illinois od 2001 do 2012 roku, reprezentującą części zachodnich przedmieść.

 

Źródło: cbs
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu