Połącz się z nami

News USA

Ojciec sprawcy strzelaniny w szkole Michigan, jest winny podobnie jak matka

Opublikowano

dnia

W czwartek sędziowie przysięgli uznali Jamesa Crumbleya za winnego wszystkich czterech zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci w związku z masową strzelaniną, której dokonał jego nastoletni syn w Oxford High School w Michigan w listopadzie 2021 roku. Dostanie karę więzienia podobnie jak jego żona, matka mordercy.

Czterech uczniów zginęło, gdy 30 listopada 2021 roku 15-letni wówczas Ethan Crumbley otworzył ogień w Oxford High School w Michigan. Rannych zostało także sześciu innych uczniów i nauczyciel.

Czwartkowy wyrok zapadł mniej więcej miesiąc po tym, jak żona Jamesa Crumbleya, Jennifer, została skazana pod czterema identycznymi zarzutami nieumyślnego spowodowania śmierci. O zakończeniu jej procesu pisaliśmy tutaj.

Uważa się, że zarzuty postawione Jamesowi Crumbleyowi i jego żonie mają charakter precedensowy – po raz pierwszy prokuratorzy starali się pociągnąć do odpowiedzialności karnej rodziców nieletniego sprawcy masowej strzelaniny w szkole.

Przez cały proces Jamesa Crumbleya prokuratorzy utrzymywali, że powinien był on rozsądnie przewidzieć, w jakim stanie emocjonalnym będzie jego syn, oraz powinien był być przygotowanym na możliwość, że użyje on przemocy.

Zamiast tego, Crumbley kupił synowi broń i nie zamknął jej przed nim, powiedziała prokurator powiatu Oakland, Karen McDonald, w swoim przemówieniu końcowym. Aby podkreślić swoją tezę, McDonald wzięła narzędzie zbrodni ze stołu na sali sądowej i przełożyła przez nie linkę zabezpieczającą, co zajęło około 10 sekund.

Nazwała to jednym z „tragicznie małych” kroków, jakie James Crumbley mógł podjąć, a które pozwoliłyby ocalić życie czterech uczniów Oxford High School.

Prokuratura obszernie przytoczyła także wpisy, które syn Crumbleya zamieścił w dzienniku oraz wiadomości, które wysłał SMS-em do przyjaciela.

W jednej z wiadomości skarżył się, że głosy w jego głowie są coraz głośniejsze, ale ojciec nie zgodził się zabrać go do lekarza. We wpisie do dziennika napisał: „Strzelanina odbędzie się jutro. Mam dostęp do broni i amunicji. Idę do więzienia na całe życie, a wielu ludziom pozostał około jednego dnia życia”.

Prokuratorzy stwierdzili, że nastolatek bardzo jasno dał do zrozumienia, co planuje zrobić, rysując na teście z matematyki niepokojący obrazek wraz z nabazgranymi wyrażeniami, takimi jak „Pomóż mi” i „Wszędzie krew”. McDonald zauważyła, że urzędnicy szkoły pokazali Crumbleyom rysunek na kilka godzin przed rozpoczęciem strzelaniny.

Przez cały proces obrona przedstawiała Jamesa Crumbleya jako troskliwego rodzica, który nie miał pojęcia, że jego syn pogrąża się w świecie halucynacji i potencjalnej przemocy.

W swoich końcowych przemówieniach adwokat Mariell Lehman powiedziała ławnikom, że nie ma dowodów na to, że nastolatek sam posługiwał się bronią palną w domu Crumbleyów. Powiedziała również, że doradca szkolny widział ten sam krwawy rysunek, który pokazano Crumbleyom i zdecydował, że ich syn nie stanowi zagrożenia dla siebie ani nikogo innego.

James Crumbley, ubrany w garnitur i ze słuchawkami pomagającymi mu w słyszeniu, wydawał się w sądzie przeważny i spokojny. Odwrócił wzrok od monitorów na sali sądowej i wytarł nos chusteczką, podczas gdy prokuratura odtwarzała wideo z monitoringu przedstawiające krwawą strzelaninę.

Jednak funkcjonariusze organów ścigania twierdzą, że Crumbley inaczej zachowywał się przebywając w więzieniu – groził za pomocą telefonu więziennego i wysyłanych elektronicznie wiadomości.

W przeciwieństwie do swojej żony miesiąc wcześniej, James Crumbley nie stanął we własnej obronie.

James i Jennifer Crumbley zostaną skazani na początku przyszłego miesiąca. Obu grozi maksymalnie 15 lat więzienia.

Ethan Crumbley nie zeznawał w żadnym procesie dotyczącym jego rodziców. W październiku 2022 roku przyznał się do zabójstw i został skazany na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube

News USA

Republikanie wzywają do zakazu transpłciowych sportsmenek w konkurencjach kobiet

Opublikowano

dnia

Autor:

Grupa 17 republikańskich prawodawców z Izby Reprezentantów, na czele której stoi Kongresmenka Claudia Tenney z Nowego Jorku, wzywa National Collegiate Athletic Association (NCAA) do zakazania biologicznym mężczyznom uprawiania sportów kobiecych. O ich apelu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami NCAA biologiczni sportowcy płci męskiej, którzy identyfikują się jako kobiety, mogą brać udział w zawodach sportowych przeznaczonych wyłącznie dla kobiet, jeśli przyjmują leki hamujące testosteron i obniżą jego poziom do maksymalnego dozwolonego dla określonego sportu.

Sportowcy ci muszą kilka razy w roku przedstawiać dokumentację potwierdzającą poziom testosteronu.

Ustawodawcy napisali list do prezydenta NCAA, Charliego Bakera, w którym zwracają się do niego o ograniczenie udziału w sportach przeznaczonych dla kobiet, wyłącznie do kobiet biologicznych.

Kilka dni temu mniejsze uniwersyteckie stowarzyszenie lekkoatletyczne – Krajowe Stowarzyszenie Międzyuczelnianej Lekkoatletyki (NAIA) – jednogłośnie zagłosowało za ograniczeniem większości sportów kobiecych wyłącznie do kobiet biologicznych i zakazaniem biologicznym mężczyznom udziału w takich zawodach.

W liście prawodawcy pochwalili decyzję NAIA, stwierdzając, że uznaje ona w sposób właściwy naturalną przewagę, jaką biologiczni mężczyźni mają w niektórych zawodach sportowych.

Republikanie wezwali Bakera o ponowne rozważenie obecnej polityki NCAA, która pozwala biologicznym mężczyznom pozbawiać kobiety uczciwych szans na konkurowanie i osiąganie sukcesów sportowych.

W swoim piśmie prawodawcy cytują badanie przeprowadzone w 2022 r., które wykazało, że biologiczni mężczyźni mają pewną przewagę fizyczną nad biologicznymi kobietami, nawet po zażyciu leków tłumiących testosteron.

W badaniu zatytułowanym “Transwoman Elite Athletes: Their Extra Percentage Relative to Female Physiology” zauważono, że wiele anatomicznych różnic między płciami, których przyczyną jest testosteron, jest nieodwracalnych.

„Obecna polityka NCAA dotycząca osób transpłciowych nie uwzględnia tych faktów naukowych” – stwierdzili prawodawcy.

Krajowe Stowarzyszenie Międzyuczelnianej Lekkoatletyki (NAIA) jest organem zarządzającym około 250 szkołami wyższymi i uniwersytetami. National Collegiate Athletic Association (NCAA) reprezentuje ponad 1100 szkół wyższych i uniwersytetów, w tym dziesiątki instytucji katolickich.

Przepisy NCAA nie wymagają, aby instytucje katolickie dopuszczały biologicznych mężczyzn do drużyn kobiecych; zawodniczki mogą jednak zostać zmuszone do konkurowania z uczelniami wyższymi i uniwersytetami, których zespoły obejmują biologicznych mężczyzn.

W ostatnich latach około dwudziestu stanów przyjęło przepisy ograniczające uprawianie sportu kobiet i dziewcząt wyłącznie do kobiet i dziewcząt biologicznych. Mimo to ponad połowa stanów w kraju pozwala biologicznym mężczyznom identyfikującym się jako kobiety na uprawianie kobiecych sportów.

O pozwie kilkunastu sportsmenek złożonym w marcu tego roku przeciwko NCAA w tej sprawie informowaliśmy tutaj.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Izrael zaatakował Iran. Będzie kolejna wojna na Bliskim Wschodzie?

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak podają źródła, Izrael rozpoczął w piątek atak na irańską ziemię, w ramach ostatnich starć między dwoma odwiecznymi wrogami. Region Bliskiego Wschodu może zostać objęty jeszcze większym konfliktem zbrojnym.

Irańskie media doniosły o eksplozjach, ale irański urzędnik poinformował, że były one spowodowane przez systemy obrony powietrznej. Media państwowe podały, że zestrzelono trzy drony nad centralnym miastem Isfahan.

W zeszły weekend Iran ostrzelał Izrael w bezprecedensowym ataku. Prawie cała broń została przechwycona przez Izrael i jego sojuszników, w tym Stany Zjednoczone, poza granicami tego kraju. Informowaliśmy o tym 15 kwietnia.

Waszyngton i inne mocarstwa światowe naciskały na Izrael, aby nie reagował na atak Iranu, aby zapobiec wybuchowi kolejnej wojny. Ostatnia eskalacja przemocy wywołała nalot na teren ambasady Iranu w Damaszku 1 kwietnia, za który obwiniano Izrael. Uderzenie to miało miejsce w kontekście wsparcia Iranu dla palestyńskiej grupy bojowników Hamasu, której atak na Izrael 7 października spowodował izraelską inwazję na Gazę.

Według wypowiedzi analityka dla państwowej telewizji, minidrony wystrzelone w piątek zostały zestrzelone przez obronę powietrzną w Isfahanie. Krótko po północy „na niebie nad Isfahanem zaobserwowano trzy drony. System obrony powietrznej włączył się i zniszczył te drony na niebie” – podała irańska telewizja państwowa.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi ostrzegł Izrael przed piątkowym atakiem, że Teheran zapewni „ostrą odpowiedź” na każdy atak na jego terytorium.

Przedstawiciel Iranu powiedział w czwartek Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że Izrael „musi zostać zmuszony do zaprzestania wszelkiego dalszego awanturnictwa wojskowego sprzecznego z naszymi interesami”, po tym jak sekretarz generalny ONZ ostrzegł, że Bliski Wschód znajduje się w „momencie największego zagrożenia”.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że atak Izraela na Iran nie spowodował żadnych szkód w irańskich obiektach nuklearnych, co potwierdza irańskie doniesienia.

Teheran twierdzi, że jego prace nuklearne mają charakter pokojowy, ale Zachód uważa, że ich celem jest zbudowanie broni. Obiekt nuklearny w Natanz, będący centralnym elementem irańskiego programu wzbogacania uranu, znajduje się w prowincji Isfahan.

Według FlightRadar24 Iran zamknął po ataku swoje lotniska w Teheranie, Sziraz i Isfahanie. O godzinie 04:45 GMT lotniska i przestrzeń powietrzna zostały ponownie otwarte.

Według izraelskich danych izraelski atak na Gazę rozpoczął się po tym, jak islamiści Hamasu zaatakowali Izrael 7 października, zabijając 1200 osób. Według ministerstwa zdrowia Gazy w izraelskiej ofensywie wojskowej zginęło ponad 33 000 Palestyńczyków.

Grupy wspierane przez Iran zadeklarowały wsparcie dla Palestyńczyków, przeprowadzając ataki z Libanu, Jemenu i Iraku, budząc obawy, że konflikt w Gazie może przerodzić się w szerszą wojnę regionalną.

 

Źródło: Reuters
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Uzbrojeni policjanci aresztowali ponad 100 osób solidarnych z Gazą na Uniwersytecie Columbia

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartkowe popołudnie funkcjonariusze nowojorskiej policji w strojach bojowych dokonali dziesiątek aresztowań na Uniwersytecie Columbia, po tym, jak rektorka szkoły, Minouche Shafik, poprosiła o pomoc w usunięciu protestujących z propalestyńskiego obozowiska.

W liście wysłanym do nowojorskiej policji Minouche Shafik stwierdziła, że „obozowisko i związane z nim zakłócenia stanowią wyraźne i aktualne zagrożenie” dla szkoły. „Z wielkim żalem prosimy NYPD o pomoc w usunięciu tych osób” – napisała rektorka uniwersytetu.

Wydawana przez uczniów gazeta szkolna „Columbia Spectator” doniosła, że w Obozie Solidarności z Gazą aresztowano „ponad 100 osób” około godziny 1:00PM.

W oświadczeniu opublikowanym w czwartek na stronie internetowej Uniwersytetu Columbia Shafik stwierdziła, że zwrócenie się do policji o pomoc w oczyszczeniu obozowiska protestujących było „niezwykłym krokiem, ponieważ są to nadzwyczajne okoliczności”. „Dziś rano musiałam podjąć decyzję, która, miałam nadzieję, nigdy nie będzie konieczna” – napisała.

Organizatorami protestu i obozowiska byli aktywiści, którzy chcą, aby Uniwersytet Columbia wyzbył się firm działających w Izraelu. Protestujący chcą także zawieszenia broni w Gazie i utworzenia państwa palestyńskiego.

Do starcia w Columbii doszło dzień po tym, jak przywódcy uniwersytetu, w tym Minouche Shafik, zeznali w czasie przesłuchania w Kongresie w Waszyngtonie, że antysemityzm stanowi coraz większy problem.

Organizacja o nazwie Institute for Middle East Understanding poinformowała, że protesty na uniwersytecie będą kontynuowane.

„Pomimo gróźb Uniwersytetu, Obóz Solidarności z Gazą (Gaza Solidarity Encampment) pozostanie do czasu, aż Uniwersytet Columbia pozbędzie się wszystkich finansów, w tym funduszy, od korporacji czerpiących zyski z izraelskiego apartheidu” – oświadczyła grupa.

Tymczasem córka demokratycznej Kongresmenki Ilhan Ohmar została w czwartek zawieszona w Barnard College za udział w proteście na Uniwersytecie Columbia.

„Ci z nas w Obozie Solidarności z Gazą nie damy się zastraszyć” – napisała w mediach społecznościowych 21-letnia Isra Hirsi. „Będziemy niezłomni, dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione”.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu