Połącz się z nami

News Chicago

Lokalny artysta znany z wypełniania mozaikami dziur w drogach otworzył galerię

Opublikowano

dnia

W sobotę Jim Bachor, wypełniający dziury mozaikami nie tylko w Chicago, otworzył swoja galerię pod adresem 1111 W. Lawrence Ave. Artysta planuje wykorzystać ją jako przestrzeń do pracy i salon wystawowy, w którym będzie można zobaczyć m.in. oryginalne mozaiki, ponad 90 grafik, T-shirty i puzzle. Ma też nadzieję, że docelowo będzie tu prowadził warsztaty mozaikowe.

Uptown United jest jedną z 15 grup społecznych, które otrzymają fundusze w ramach miejskiego programu aktywacji sklepów dla małych firm, mającego na celu ożywienie lokalnych dzielnic biznesowych.

Po wykorzystaniu dotacji na zabezpieczenie dwóch umów najmu dla firm, które zostaną otwarte jeszcze w tym roku, właściciel zdecydował się podarować Bachorowi trzecią witrynę sklepową, ponieważ osobiście uwielbia mozaiki artysty.

Kilka lat temu Jim Bachor zaczął wypełniać miejskie dziury w drogach i chodnikach małymi mozaikami. Od tego czasu zapełnił miniaturowymi dziełami sztuki ponad 100 dziur w Chicago, swoim rodzinnym mieście Detroit i innych miejscach.

Dziury wg artysty to „galeria czynna 24 godziny na dobę”. Jest zawsze otwarta i każdy może zobaczyć jej dzieła, nawet gdy przypadkiem będzie obok przechodził.

Ludzie tak bardzo zainteresowali się jego dziełami sztuki publicznej, że Bachor nie miał czasu na pracę nad innymi projektami, więc nie może się doczekać powrotu do studia, aby tworzyć także inne dzieła sztuki.

Artysta wykorzystuje starożytne włoskie techniki do tworzenia mozaik od prawie 25 lat, a jego misją jest przeniesienie tej formy sztuki w XXI wiek. Chce pomóc mieszkańcom Chicago myśleć o mozaikach w bardziej współczesny sposób, uwieczniając nowoczesne obrazy za pomocą marmuru, szkła i betonu.

Na dodatek Jim Bachor dobrze się przy tym bawi.

„Podoba mi się pomysł kogoś, kto patrzy na mozaikę przedstawiającą Big Maca za jakieś 500 lat. Podoba mi się to, że istnieje potencjał, że nadal będę rozmawiał z ludźmi jeszcze długo po mojej śmierci. Mozaiki zapewniają ogromną trwałość każdemu przesłaniu, które próbuję przekazać”, twierdzi artysta.

Zafascynowała go „trwałość” mozaik, kiedy odwiedził Pompeje pod koniec lat 90-tych. Na początku XXI wieku Bachor wrócił do Włoch, aby poznać starożytne techniki tworzenia mozaik, których praktykuje bardzo niewiele osób w Stanach Zjednoczonych, ponieważ mogą być „nudne i drogie”.

Artysta uważa tą sztukę za trudną, frustrującą i kosztowną, ale mimo to wyjątkowe rezultaty końcowe i czasochłonność projektów mają działanie terapeutyczne, zwłaszcza że tak wiele osób je polubiło.

Aby zobaczyć więcej dzieł Jima Bachora, odwiedź jego stronę internetową.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Jim Bachor

Ciekawostki

Ojciec Francis Browne: Jezuita, fotograf i ostatni świadek Titanica przed zatonięciem

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponad sto lat po tragicznej katastrofie Titanica, ten legendarny statek wciąż fascynuje ludzi na całym świecie. Jego historia była wielokrotnie badana i opisywana, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że prawdopodobnie ostatnie zdjęcia Titanica na powierzchni zostały wykonane przez irlandzkiego Jezuitę, Ojca Francisa Browne’a. O kapłanie, który był utalentowanym fotografem i pozostawił po sobie niezwykłe archiwum, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Francis Browne urodził się w Irlandii w 1880 roku. Po śmierci rodziców jego wychowaniem zajął się wuj, biskup Robert Browne, który podarował mu pierwszy aparat fotograficzny. Ten gest zapoczątkował fascynację młodego Francisa fotografią, która towarzyszyła mu przez całe życie.

Browne wstąpił do jezuitów i rozpoczął studia w Milltown Institute of Theology and Philosophy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1915 roku, ale już wcześniej, jako młody kleryk, wyróżniał się talentem fotograficznym.

Jego aparat uchwycił nie tylko codzienne życie w Irlandii, ale także tragiczne wydarzenia I Wojny Światowej, podczas której pełnił funkcję kapelana. Za swoją służbę został odznaczony Krzyżem Wojskowym.

Podróż życia na pokładzie Titanica

W kwietniu 1912 roku ojciec Browne znalazł się na pokładzie Titanica dzięki hojności swojego wuja. Biskup ufundował mu „podróż życia” – dwudniowy rejs z Southampton w Anglii do Queenstown (obecnie Cobh) w Irlandii.

Ojciec Francis Browne

W trakcie tego krótkiego odcinka jezuita wykorzystał każdą chwilę, by dokumentować życie na pokładzie. Jego zdjęcia przedstawiają pasażerów z różnych klas, członków załogi, a także unikalne wnętrza statku, takie jak jadalnie czy salony.

Podczas rejsu ojciec Francis Browne zaprzyjaźnił się z bogatą amerykańską parą, która zaproponowała mu przedłużenie podróży do Nowego Jorku na ich koszt. Jezuita wysłał telegram do swoich przełożonych z prośbą o pozwolenie na kontynuację rejsu.

Odpowiedź była jednoznaczna: „ZEJDŹ Z TEGO STATKU”. Posłuszny swoim przełożonym, ojciec Browne opuścił Titanica w Queenstown, unikając w ten sposób losu 1500 osób, które zginęły kilka dni później w lodowatych wodach Atlantyku.

Ostatnie zdjęcia Titanica

W Queenstown ojciec Browne uchwycił moment, gdy Titanic odpływał w kierunku swojej tragicznej przyszłości. Jego fotografie są prawdopodobnie ostatnimi znanymi zdjęciami statku na powierzchni. Ujęcia te mają niezwykłą wartość historyczną, ponieważ dokumentują zarówno statek, jak i pasażerów, którzy wkrótce zginęli.

Ojciec Browne sfotografował także kapitana Edwarda Smitha i załogę, z których większość nie przetrwała katastrofy. Zdjęcia ojca Browne’a przedstawiają także codzienne życie na statku, pełne nadziei i ekscytacji, co czyni je tym bardziej poruszającymi w kontekście późniejszych wydarzeń.

Po tragedii Titanica ojciec Browne kontynuował swoją pasję fotograficzną, dokumentując życie w Irlandii, konflikty zbrojne i codzienność swoich czasów. Jego archiwum obejmuje niemal 42 000 zdjęć, które uznawane są za niezwykłe dzieło fotograficzne.

Ojciec E.E. O’Donnell, jezuita i autor książki „Father Browne’s Titanic Album: A Passenger’s Photographs and Personal Memoir”, nazwał go „jednym z największych fotografów wszech czasów”. Zdjęcia Browne’a wyróżniają się zarówno wartością dokumentalną, jak i artystyczną.

Refleksje po katastrofie

Ojciec Francis Browne nigdy nie zapomniał o pasażerach Titanica. Po katastrofie napisał, jak Irlandczycy modlili się za zmarłych w wielkiej katedrze, wspominając „tych, którzy z całą radością i ufnością wyruszyli w swoją ostatnią podróż”. Słowa te oddają głęboki smutek i współczucie, które towarzyszyły mu przez całe życie.

Po śmierci ojca Browne’a w 1960 roku jego zdjęcia zostały odnalezione i docenione na nowo. Jego archiwum nie tylko dokumentuje historię Titanica, ale również stanowi świadectwo życia człowieka pełnego pasji, odwagi i wiary.

Źródło: cna
Foto: Michael Garahy, Francis Brown/The Father Browne Collection
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Przedświąteczne spotkanie z Teatrem Nasz i relacja z europejskiego tournee

Opublikowano

dnia

Autor:

Zespół Teatru Nasz serdecznie zaprasza na spotkanie w Art Gallery Kafe 9 grudnia, w czasie którego podzieli się swoimi wrażeniami i wspomnieniami z 3 tygodniowego wyjazdu do Europy (Niemcy, Litwa i Polska).

Teatr Nasz z Chicago rozpoczął trzytygodniowe europejskie tournee 5 listopada. Zaprezentował swój repertuar publiczności w Niemczech, na Litwie oraz w Polsce. W ramach tej artystycznej podróży odwiedził m.in. Brunszwik, Oberhausen i Hannover, a także Wilno i 22. Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.

Na Litwie wziął udział w Festiwalu MonoWschód, na zaproszenie Polskiego Teatru Studio.

Tournee w Niemczech odbyło się dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz współpracy z Fundacją Polonii Świata przy Radzie Polonii Świata. Partnerami projektu byli Off Theater Zigarre przy V.I.P. e.V. w Brunszwiku oraz AKRU Productions Inc w USA.

Na przedświątecznym spotkaniu zaplanowano wspólne oglądanie fragmentu jednego z zarejestrowanych podczas europejskiego tournee spektakli. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 9 grudnia o godz. 7.00PM w Art Gallery Kafe – 127 Front St, Wood Dale, IL 60191. Wstęp wolny.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Ale Joachimiak
Czytaj dalej

News Chicago

„Love Actually” z akompaniamentem Chicago Philharmonic zachwyci widzów w tą sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas „Love Actually Live” pełny skład Chicago Philharmonic wykona sugestywną ścieżkę dźwiękową Craiga Armstronga a widzowie zobaczą film na dużym ekranie. Takie połączenie to niezapomniane przeżycie dla publiczności. Bilety na 7 grudnia są już w sprzedaży.

Zabawny i rozgrzewający serce film „Love Actually” („To właśnie miłość”) z 2003 roku rozgrywa się we współczesnym Londynie na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem i opowiada jedną historię, która splata ze sobą spektakularną liczbę wątków miłosnych – czasami romantycznych, czasami smutnych, czasami głupich – a wszystkie są zabawne na swój sposób.

Premier zakochany w jednej z pracownic swojego biura. Pisarz leczący złamane serce na południu Francji. Zamężna kobieta podejrzewająca męża o romans. Młoda mężatka błędnie interpretująca zachowanie przyjaciela jej męża. Uczeń pragnący zwrócić na siebie uwagę najbardziej nieosiągalnej dziewczyny w szkole. Owdowiały ojczym usiłujący nawiązać kontakt z synem, którego prawie nie zna. Szukająca miłości pracownica biura zauroczona swoim kolegą z pracy. Starzejący się gwiazdor rocka pragnący powrócić na scenę.

„To właśnie miłość” to dziesięć różnych historii, które znajdują swój finał na lotnisku Heathrow. Występują m.in. Alan Rickman, Colin Firth, Hugh Grant, Liam Neeson, Martin Freeman, Keira Knightley i Emma Thompson.

Koncert wraz z pokazem filmu w chicagowskim Auditorium Theatre odbędzie się 7 grudnia o godzinie 7.30PM. Bilety można kupić tutaj.

Nowa seria multimedialnych doświadczeń Auditorium Philms rozpoczęła się 17 lutego od północnoamerykańskiej premiery jednego z klasyków science fiction, „Blade Runner”13 kwietnia mogliśmy zobaczyć kultowego „Batmana 1989″ z okazji 35. rocznicy powstania filmu, a w dwa dni czerwca „Black Panther Marvel Studios”.

9 listopada w ramach cyklu odbył się koncert muzyki polskiego kompozytora, Wojciecha Kilara, do filmu „Dracula” Brama Stokera. „Love Actually” zamyka tegoroczną serię wydarzeń.

Źródło: Chicago Phliharmonic, filmweb
Foto: filmweb
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu