Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Muzeum Polskie w Ameryce świętuje Dzień gen. Kazimierza Pułaskiego

Opublikowano

dnia

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na wirtualne obchody Dnia Pułaskiego, które odbędą się w poniedziałek, 4 marca 2024 r. w Muzeum Polskim w Ameryce (MPA). W uroczystości wezmą udział przedstawiciele urzędów państwowych, stanowych, powiatowych oraz miejskich.

W tym wyjątkowym dniu stan Illinois oddaje hołd bohaterowi wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Kazimierzowi Pułaskiemu oraz składa wyrazy uznania dla całej społeczności polskiej. W programie znajdą się zaproszeni goście oraz okolicznościowe występy na żywo. Pokazane zostaną także krótkie filmy.

W trakcie ceremonii zostanie złożony wieniec pod obrazem Stanisława Batowskiego „Pułaski pod Savannah”.

Obchody rozpoczną się punktualnie o godz. 10 rano, wejście tylko dla osób zaproszonych. Będą transmitowane na żywo na stronie internetowej MPA: www.PolishMuseumOfAmerica.org.

Generał Kazimierz Pułaski (ur. 6 marca 1745 r. w Warszawie – zm. 9/10 października 1779 r. nieopodal miejscowości Savannah w stanie Georgia) nazywany jest „ojcem amerykańskiej kawalerii”. Pułaski, jako doświadczony dowódca, zaoferował swoje usługi Armii Kontynentalnej Stanów Zjednoczonych. W liście do Kongresu pisał: „Przybyłem tu, aby zaryzykować wszystko dla wolności Ameryki.”

Zanim jeszcze został oficjalnie powołany do armii amerykańskiej, w 1777 r wziął udział jako ochotnik w bitwie nad Brandywine, gdzie wyróżnił się wiodąc śmiały atak na Brytyjczyków, ratując w ten sposób wycofujące się wojska amerykańskie.

Dzięki generałowi George’owi Washingtonowi, Pułaski został mianowany generałem brygady i pierwszym komandorem kawalerii amerykańskiej. Pułaski powołał legion kawalerii, w którego skład wchodzili żołnierze francuscy, niemieccy i polscy i który wsławił się ocaleniem miasta Charleston w Karolinie Południowej przed okupacją brytyjską w 1779 r.

W październiku 1779 r., w wieku 34 lat, generał Pułaski zapłacił najwyższą cenę w imię wolności: zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah, gdzie dowodził kawalerią.

Jego prochy zostały ekshumowane i złożone podczas uroczystej ceremonii na Monterey Square w Savannah, GA w październiku 2005 r. W 2009 r. generałowi Pułaskiemu zostało przyznane pośmiertnie honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

W 1977 r., władze stanu Illinois ustanowiły Dzień Pułaskiego oficjalnym świętem stanowym. Muzeum Polskie w Ameryce zapraszamy do świętowania razem z przedstawicielami władz zaangażowania Polonii w sprawę wolności i sprawiedliwości dla wszystkich w USA.

Dodatkowe informacje można uzyskać odwiedzając stronę internetową Muzeum Polskiego w Ameryce www.PolishMuseumOfAmerica.org.

 

Źródło: Polish Museum Of America
Foto: YouTube

Polonia Amerykańska

Warsztaty Little Stars zapraszają całe rodziny na „Bajkowy kalejdoskop”

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, na scenie Copernicus Center pojawią się pszczoły, motyle, arabskie księżniczki, latający dywan, smok wawelski i wiele innych bajkowych postaci. A wszystko za sprawą Warsztatów Teatralnych Little Stars, które już od 20 lat przygotowują niezwykłe spektakle robione dla dzieci i przez dzieci. Zobaczcie „Bajkowy kalejdoskop”!

Na wspaniałe widowisko dla całych rodzin, w studiu Radia Deon Chicago, zapraszała Agata Paleczny – reżyserka i aktorka oraz dyrektorka Little Stars.

„Trudno jest uwierzyć, że to 20 lat – ile dzieci się przewinęło przez ten czas przez teatr, ile spektakli zrobiliśmy” mówi Agata Paleczny, podkreślając, że choć teatr jest najtrudniejszą formą sztuki, to Warsztaty Teatralne Little Stars, wciąż trwają, dbając o najwyższy poziom swoich przedstawień.

Teatr łączy taniec, muzykę śpiew i słowo na scenie i jest „znakomitą ucztą dla wzroku” dla najmłodszych, zwraca uwagę nasz Gość.

Nowe przedstawienie, które rozpocznie obchody jubileuszu 20-lecia, „Bajkowy kalejdoskop” będzie rodzajem składanki wcześniejszych spektakli Warsztatów Teatralnych Little Stars, prezentowanych na przestrzeni 20 lat ich działalności.

Tradycją warsztatów jest to, że to dzieci przede wszystkim tworzą spektakle i są głównymi aktorami, ale na scenę często zapraszani są także dorośli. W „Bajkowym kalejdoskopie” na scenie na chwilę pojawią się rodzice małych aktorów, zapowiada Agata Paleczny.

Aby przygotować spektakl z dziećmi potrzebna jest praca wielu osób, podkreśla nasz Gość.

Poza Agatą Paleczny, w czasie regularnych zajęć z dziećmi pracuje choreografka, Marzena Pol, a przez lata małych aktorów przygotowywała także Joanna Pawlina. Kostiumy przygotowuje Marylka Pawlina, a Piotr Kukuła pisze scenariusze przedstawień i teksty piosenek.

Poza samym spektaklem, 28 kwietnia w Copernicus Center odbędą się także wydarzenia towarzyszące, jak zapowiada nasz Gość. Będzie to wystawa plakatów, zdjęć i kostiumów pochodzących ze spektakli Warsztatów Teatralnych Little Stars, kiermasz książek, malowanie twarzy oraz wiele innych atrakcji.

Z dziećmi będą bawić się „Anioły” z Fundacji You Can Be My Angel.

Dziękując za wieloletnie wsparcie Fundacji Kopernikowskiej oraz Konsulatu RP w Chicago, Agata Paleczny podkreśla, że teatr „jest miejscem z polskim żywym językiem i pięknym polskim słowem”, dodając, że to właśnie jest kwintesencja działalności warsztatów.

„Dbamy o to i chcemy dbać dalej, by nasze dzieci mogły mówić po polsku”.

„Bajkowy kalejdoskop” jest bajkową podróżą, w którą zabiorą widza Wąsatka, Ogonka, Chrumchrumka i Zębatka –  cztery myszki mieszkające w teatrze od 20 lat. Przywołają wspomnienia zabawnych i śmiesznych scen, wzruszających momentów i ważnych przemyśleń.

Na scenie pojawią się pszczoły, motyle, arabskie księżniczki, latający dywan, smok wawelski, dzieciaki z podwórka, Kopciuszek, stary żółw, Czerwony Kapturek i nawet Krzyżacy spod Grunwaldu…

Spektakl „Bajkowy kalejdoskop” odbędzie się w niedzielę, 28 kwietnia, o godz. 4:00 pm w Copernicus Center.

  • Reżyseria- Agata Paleczny
  • Scenariusz – Piotr Kukuła
  • Choreografia – Marzena Pol
  • Kostiumy – Marylka Pawlina
  • Muzykę do piosenek skomponowali – Agata Paleczny, Piotr Kucharski, Joanna Pawlina, Marek Lichota, Jan Zieńko, Janusz Pliwko, Sławomir Bielawiec

Projekt współfinansowany jest z funduszy polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Chicago

Informacje i rezerwacje pod numerem tel.: 773-888-5108 lub adresem mailowym: NaszTeatrChicago@gmail.com. Bilety w cenie 20 dolarów można kupić online tutaj.

Serdecznie zapraszamy całe rodziny!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Warsztaty teatralne Little Stars
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Kabaret „Bocian” na dużym ekranie. Na wieczór wspomnień zaprasza Art Gallery Kafe

Opublikowano

dnia

Autor:

2 maja w Art Gallery Kafe odbędzie się wyjątkowy wieczór na życzenie miłośników kabaretu „Bocian”. Będzie to Retrospektywa, czyli Kabaret „Bocian” na dużym ekranie, program wakacyjno-sportowy.

Podczas tego wieczoru uczestnicy przywołają pamięć i wyjątkowe kreacje: Ewy J. Milde, Liliany Piekarskiej, Wojciecha Malca, Bogdana Łańko i Leszka Dorosza w oprawie muzycznej Janusza Pliwko i Mieczysława Wolnego.

Spotkanie rozpocznie się 2 maja o godzinie 7.00PM w Art Gallery Kafe, przy 127 Front St. Wood Dale, IL 60191. Nr. tel.: 630.523.3536 lub 630.766.7425. Donacja $ 20.

Kabaret „Bocian” założył pochodzący z Sanoka Bogdan Łańko, aktor i reżyser, wyjątkowa postać polonijnej kultury w Chicago. Laureat odznaczeń: „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” oraz „KRZYŻA KAWALERSKIEGO ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ”

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Do 30 kwietnia można zgłaszać „Ambasadorów Historii Polski” w konkursie IPN

Opublikowano

dnia

Autor:

W ramach konkursu „Ambasadorowie Historii Polski” Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do nominacji osób i instytucji krzewiących dzieje polskiego narodu. Zgłoszenia przyjmowane są do końca kwietnia.

Komunikat IPN:

Międzynarodowa nagroda „Ambasador Historii Polski” jest wyróżnieniem honorowym ustanowionym przez Prezesa IPN. Nadawana jest osobom i organizacjom w dowód uznania za wybitne zasługi w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego oraz wspieranie IPN w jego działalności statutowej w obszarze nauki i edukacji. „Ambasador Historii Polski” jest kontynuacją nagrody „Świadek Historii” dla osób i organizacji niepolskich, przyznawanej w latach 2015–2022.

Do nominacji zapraszamy osoby i instytucje działające poza granicami Polski, szczególnie zaangażowane w kultywowanie polskiej pamięci historycznej, zaangażowane w zachowanie, upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o najnowszej historii Polski oraz odkrywanie zapomnianych faktów i osób, które zasłużyły się Polskiemu Narodowi. Można również poprosić o odznaczenie pośmiertne.

Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać: informacje o kandydacie, opis zasług, które mogą stanowić podstawę przyznania wyróżnienia oraz kopie wszelkich dokumentów potwierdzających osiągnięcia kandydata, którymi dysponuje wnioskodawca. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o wyrażeniu zgody przez kandydata (nie dotyczy kandydatów zgłoszonych pośmiertnie).

W opisie (do trzech stron) należy uwzględnić działania mające na celu kultywowanie pamięci historycznej Polski i Polaków poza granicami Polski oraz wspieranie IPN w jego działalności oświatowej, badawczej i wydawniczej (np. gromadzenie pamiątek związanych z naszą historią, poszukiwanie, gromadzenie i archiwizacja dokumentów z tym związanych, opieka nad cmentarzami lub miejscami pamięci, projekty promujące najnowszą historię Polski itp.).

Zgodnie z ustawą o IPN z dnia 18.12.1998 działalność IPN koncentruje się wyłącznie na najnowszej historii Polski, a zwłaszcza czasie, w którym Polacy walczyli z totalitaryzmami, czyli wydarzeniach od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. Dlatego też nagroda przyznawana jest za działania związane z tym okresem.

Skany propozycji należy przesłać na adres ambasador.historii@ipn.gov.pl. Oferty należy składać w formie pisemnej i przesyłać w terminie do dnia 30 kwietnia 2024 r. (według stempla pocztowego) na adres:

Instytut Pamięci Narodowej

Biuro Edukacji Narodowej
ul. Janusza Kurtyki 1
02-676 Warszawa, POLSKA

Kontakt w sprawach związanych z nagrodą: Katarzyna Miśkiewicz, Karol Kasprzak

E-mail: ambasador.historii@ipn.gov.pl

Numery telefonów: 22 581 85 99, 22 581 85 61 

 

Źródło: IPN
Foto: Muzeum Historii Polski
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu