Połącz się z nami

Kościół

Walentynki w Środę Popielcową. Jak to pogodzić?

Opublikowano

dnia

14 lutego każdego roku upamiętniamy rocznicę męczeństwa św. Walentego z Rzymu, uznawanego za patrona zakochanych i małżeństw. Przypadkowo 14 lutego tego roku przypada także w środę popielcową, czyli dzień rozpoczynający Wielki Post. Co więc randkujące pary katolickie i małżonkowie mogą powinni robić tego dnia?

Niewiele wiadomo o życiu św. Walentego, lecz tradycja wskazuje, że w czasach prześladowań chrześcijan ryzykował on swoje życie, zawierając małżeństwa po chrześcijańsku. Poniósł śmierć męczeńską około roku 269.

Dziś Walentynki to czas, w którym pary wyrażają swoją miłość gestami i prezentami.

Środa Popielcowa natomiast dla katolików dniem postu i wstrzemięźliwości, rozpoczynającym 40 dni, w których Kościół wzywa wiernych do nawrócenia i prawdziwego przygotowania do przeżywania tajemnic męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa w Wielkim Tygodniu.

Według brata Édgara Henríqueza, chilijskiego seminarzysty Legionistów Chrystusa, katolicy mogą połączyć zbiegające się dni w świetle tajemnicy wcielenia Pana, który „poświęcił się nam”, przyjmując ludzką naturę i cierpiąc za grzech człowieka. W ten sam sposób małżeństwo staje się jednym ciałem i wzajemnie „z miłości akceptuje swoje słabości, swoje wady i swój grzech”.

Henríquez, który jest bliski święceń diakonatu przejściowego, twierdzi, że „zaangażowanie pary zaręczonej lub będącej w poważnym związku randkowym oraz małżeństwa jest zobowiązaniem miłości, tak jak Bóg również podjął się zobowiązania wobec nas”.

Patrząc w ten sposób na Walentynki i Środę Popielcową, chilijski seminarzysta dał katolickim małżeństwom i osobom będącym w poważnych związkach pięć wskazówek, jak najlepiej obchodzić tegoroczny dzień 14 lutego:

1. Znaczenie słów

Według Henríqueza jedną z najlepszych rzeczy, jakie katolicka para może dla siebie zrobić, jest okazywanie uczuć słowami. Nie tylko raz w roku, ale każdego dnia. Jezus Chrystus, będący Wcielonym Słowem Bożym, jest obecny także w małżeństwach katolickich.

„Wspólna modlitwa to jedyne, co możemy zrobić z osobą, której jesteśmy oddani” – powiedział, zauważając, że 14 lutego jest szczególną okazją, „aby ofiarować dzień modlitwy za swojego partnera, o waszą wspólną przyszłość i o wszystko” budujesz.”

„Małżeństwo, które modli się razem, pozostaje razem” – dodał.

2. Zwracaj uwagę na szczegóły.

„Jezus jest bardzo szczegółowy. Myśli o wszystkim, bo wie, że szczegóły robią różnicę” – zauważył chilijski seminarzysta. Aby nie zrywać z pokutnym duchem Środy Popielcowej, prezenty mogą być rzeczami prostymi i stonowanymi, ale płynącymi z serca, doskonale wyrażającymi uczucie, jakie darzą drugą osobę.

3. Spędzajcie razem czas.

Henríquez radzi, aby poważne pary katolickie i małżeństwa odłożyły na bok logikę świata, która Walentynki wypełnia konsumpcjonizmem i materializmem, a zamiast tego wejść w logikę Boga, aby ofiarować sobie nawzajem to, co najcenniejsze, co mają, czyli ich własny czas.

Podkreślił, że to właśnie uczynił Jezus Chrystus ze swoimi apostołami i tego właśnie oczekuje od nas Kościół w czasie Wielkiego Postu: spędzania więcej czasu z Jezusem i zbliżania się do Niego, aby towarzyszyć Mu w czasie Jego męki, śmierci i zmartwychwstania.

„Spędzanie czasu ze sobą jest wyrazem miłości” – powiedział Henríquez.

4. Patrzcie w przyszłość.

Tak jak Środa Popielcowa jest wezwaniem do przygotowania się do spędzenia 40 dni na nawróceniu i pokucie aż do Najświętszego Triduum, tak para katolicka może wykorzystać ten dzień, aby „odnowić wzajemne przyrzeczenie, które sobie wzajemnie złożyli, aby patrzeć na to, co ma nadejść i co wspólnie zbudują” – powiedział kleryk.

5. Zróbcie coś razem dla innych.

Na koniec Henríquez zauważył, że „miłość polega na dawaniu” i nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie Wielkiego Postu niż od dzieła miłosierdzia, zwłaszcza jeśli jest ono wykonywane we dwoje, takiego jak np. wspólne pójście na Mszę św. i ofiarowanie jej każdemu, kto jej potrzebuje, odmówienie różańca w jakiejś intencji, przekazanie pieniędzy, które miały zostać przeznaczone na zakup prezentu dla potrzebujących rodzin.

„Te rzeczy pozostawiają ślad, zwłaszcza w okresie narzeczeńskim, i to jest prawdziwy duch Wielkiego Postu” – dodał.

Na zakończenie Henríquez poprosił, aby 14 lutego księża, a także osoby zakonne również w jakiś sposób obchodzili oba dni, ponieważ oddali swoje życie Panu z miłości.

 

Źródło: cna
Foto: istock/nd3000/ jacoblund/Amorn Suriyan/

Kościół

Jak odchodzić zachowując ludzką godność i wiarę? Sięgnijcie po przewodnik

Opublikowano

dnia

Autor:

W miarę jak eutanazja i tzw. wspomagane samobójstwo są legalizowane w coraz większej liczbie stanów w całych Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, jedna z katolickich grup promuje przewodnik dla umierających osób. O tym, że może on pomóc katolikom zakończyć ich ziemską podróż zgodnie z wiarą, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Aging with Dignity, organizacja non-profit, która od lat promuje wsparcie u schyłku życia zgodnie z nauczaniem Kościoła, ogłosiła w tym miesiącu wydanie broszury pt. “Finishing Life Faithfully”, która ułatwia podjęcie niełatwych decyzji dotyczących końca życia.

Przygotowane materiały dotyczą podstawowych pytań dotyczących podejścia do tematów związanych ze śmiercią, takich jak leczenie bólu, karmienie przez sondę i inne kwestie związane z umieraniem.

Jim Towey, założyciel i dyrektor generalny Aging with Dignity, założył tę organizację non-profit w 1996 r., aby dać ludziom pełną nadziei wizję końca życia, która pomoże im praktykować wiarę i nie traktuje umierania jak momentu medycznego.

Od lat organizacja Aging With Dignity rozpowszechnia dokument zatytułowany “Five Wishes”, który pomaga katolikom i innym osobom wyrażać swoje życzenia przed poważną chorobą. W ten sposób pozwala zaspokajać potrzeby osobiste, emocjonalne i duchowe tych osób przed ostatnimi tygodniami i dniami ich życia.

Program “Five Wishes” cieszy się ogromną popularnością; grupa rozprowadziła ponad 40 milionów egzemplarzy przewodnika w 33 językach.

Publikacja “Finishing Life Faithfully” przedstawia pozytywną wizję opieki pod koniec życia, która kontrastuje z ruchami zajmującymi się eutanazją lub wspomaganym samobójstwem.

Przewodnik zawiera informacje na temat kwestii etycznych, które często towarzyszą obawom związanym z końcem życia. Zauważa na przykład, że katolicy mogą zażywać leki przeciwbólowe lub zwiększać ich ilość, aby złagodzić cierpienie, nawet jeśli leki te mogłyby przyspieszyć nadejście śmierci, pod warunkiem że śmierć nie jest pożądana ani jako cel, ani jako środek.

W innym miejscu zauważono, że katolicy nie są zobowiązani do akceptowania lub kontynuowania każdej dostępnej interwencji medycznej oraz że rezygnacja z tzw. „uporczywego leczenia”, które obiecuje jedynie niepewne lub bolesne przedłużenie życia, nie jest równoznaczna z samobójstwem lub eutanazją.

Organizacja rozprowadza materiały za pośrednictwem ponad 5000 organizacji dystrybuujących, w tym podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, kościołów i pracodawców.

Aktualnie wspomagane samobójstwo jest legalne w 9 stanach USA, a w kilku kolejnych jest rozważane. Tymczasem wiele krajów, m.in. Kanada, Belgia, Hiszpania zezwala na eutanazję i/lub wspomagane samobójstwo.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Katolicka St. Zachary School w Des Plaines zostanie zamknięta po 61 latach

Opublikowano

dnia

Autor:

Archidiecezja Chicago potwierdziła, że rzymskokatolicka szkoła podstawowa w Des Plaines, zostanie zamknięta z końcem bieżącego roku szkolnego. Powodem jest niska liczba zapisanych uczniów. Na kolejny rok szkolny zgłoszono tylko 20 chętnych dzieci.

Decyzja o zamknięciu St. Zachary School, znajdującej się przy 567 W. Algonquin Road, została podjęta przez kierownictwo szkoły i parafii, przy konsultacji z Archidiecezją Chicago. Rodzice zostali powiadomieni o niej w zeszłym tygodniu.

Służąc dzieciom od wieku przedszkolnego po ósmą klasę, St. Zachary School, została otwarta w 1963 roku. W 2015 r. połączyła się z Our Lady of Destiny School w ramach planu restrukturyzacji szkół katolickich w całej diecezji, dotykającej szkoły w powiatach Cook i Lake.

Jednak zapisy dzieci spadły, a niedobory finansowe pogorszyły się w ciągu ostatniej dekady, jak przekazali urzędnicy szkolni rodzicom w przesłanych wiadomościach e -mail. Opracowano plan scalania poziomów i łączenia klas dla większości zajęć rozpoczynających się w następnym roku szkolnym, ale został on odrzucony przez rodziców.

Wiadomość o planowanym zamknięciu St. Zachary pojawia się około miesiąca po tym, jak Archidiecezja Chicago ogłosiła, że zamyka również St. Bede School w Ingleside, pomimo wysiłków związanych z pozyskiwaniem funduszy, które przyniosły około 500 000 zebranych dolarów. Podobnie jak w przypadku szkoły w Des Plaines, jej urzędnicy podali jako powód malejące zapisy.

O tej bolesnej dla społeczności decyzji informowaliśmy 22 marca.

O decyzji zamknięcia Szkoły Św. Franciszka z Rzymu w Cicero pisaliśmy 21 stycznia. Podobna decyzja została wtedy podjęta w sprawie zamknięcia Szkoły Św. Odilo w Berwyn. Szkoła w Cicero pozostanie jednak otwarta dzięki hojności anonimowych darczyńców, o czym informowaliśmy 6 marca.

Inne podmiejskie szkoły katolickie do zamknięte w ostatnich latach to St. Irene School w Warrenville w 2021 r. Oraz St. Colette School w Rolling Meadows i St. Joseph School w Round Lake, które zakończyły działalność w 2020 roku.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, St. Zachary School
Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkańcy Illinois przeciwko aborcji: March For Life w Springfield

Opublikowano

dnia

Autor:

17 kwietnia tysiące zwolenników ochrony nienarodzonych dzieci, w tym wiele grup katolickich uczniów szkół średnich i studentów, wzięło udział w Marszu dla Życia stanu Illinois w Springfield. O wydarzeniu pokazującym, że nie wszyscy w stanie Illinois są za aborcją, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Młodzież katolicka z „Crusaders for Life”, grupy pro-life z parafii św. Jana Kantego w Chicago, była jedną z takich grup, która podróżowała kilka godzin, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.

Członków grupy można było zobaczyć na przodzie marszu z kolorowymi parasolami i dmuchańcami. Wielu młodych ludzi wiwatowało, tańczyło i grało na bębnach i cymbałach, podczas gdy inni w tłumie skandowali hasła pro-life i modlili się.

Mimo że w Illinois obowiązują jedne z najbardziej proaborcyjnych przepisów w kraju, zezwalających na zabijanie nienarodzonych dzieci aż do chwili ich narodzin, wg organizatorów wydarzenia, tysiące demonstrantów z całego stanu przyniosło „przesłanie nadziei i miłości zarówno dla mam, jak i dzieci”.

Marsz w Illinois, współsponsorowany przez organizacje Prawo do Życia stanu Illinois i Marsz dla Życia, jest corocznym wydarzeniem, które rozpoczyna się przed Kapitolem stanu i przebiega przez centrum Springfield.

Tegoroczny marsz jest ważniejszy niż kiedykolwiek ze względu na trwające wysiłki na rzecz włączenia aborcji do ustawy o prawach człowieka stanu Illinois.

„Mieszkańcy stanu Illinois rozumieją znaczenie świadczenia o życiu na Kapitolu w Springfield teraz, gdy moc ochrony nienarodzonych została zwrócona narodowi amerykańskiemu za pośrednictwem wybranych przedstawicieli po objęciu władzy przez Roe” – powiedziała Jeanne Mancini, przewodnicząca Marszu dla Życia.

„Ustawodawcy są świadkami, jak wielu mieszkańców Illinois opowiada się za wrodzoną godnością nienarodzonego dziecka i matki”. Atmosfera marszu była „przepełniona radością i nadzieją, ale także pełna szacunku ze względu na świadomość, że przynosimy do Kapitolu głos tych, którzy nie mają głosu” – dodała Mancini.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, March For Life
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu