Połącz się z nami

Nasza UNIA

Akcja „Świąteczny Uśmiech Dziecka” Naszej Unii znowu pomoże wielu dzieciom

Opublikowano

dnia

Ponad 150 tys. dolarów zebrano w ramach akcji „Świąteczny Uśmiech Dziecka” zorganizowanej wspólnie przez Children’s Smile Foundation i Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową. Fundusze te, prócz nowojorskiej fundacji, trafią do wybranych hospicjów w Polsce i zostaną wykorzystane na pomoc chorym dzieciom. Od 2014 roku na ten cel udało się już zebrać 1,277,474 dolarów.

Ostatnia edycja „Świątecznego Uśmiechu Dziecka” była wyjątkowa ponieważ została zorganizowana już po raz dziesiąty, a więc miała jubileuszowy charakter. Rozpoczęła się 24 listopada ubiegłego roku, i mimo że oficjalnie trwała do końca 31 grudnia, to jeszcze w styczniu br. na jej konta wpływały donacje.

Tradycyjnie została przeprowadzona wśród członków Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU), będącej największą polską instytucją finansową poza granicami kraju i zarazem największą etniczną unią kredytową w Stanach Zjednoczonych.

Donacje można było składać we wszystkich oddziałach PSFCU znajdujących się w czterech stanach (Nowy Jork, New Jersey, Illinois i Pensylwania) oraz poprzez bankowość internetową. W dodatku darczyńcy mogli osobiście wybrać beneficjenta, którego chcieli wesprzeć. W sumie w ramach jej ostatniej edycji udało się zebrać prawie 150 174 dolary, które trafiły na konta wszystkich hospicjów oraz fundacji biorących udział w charytatywnej akcji.

W związku z tym, że Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa nie pobierała żadnych opłat – ani za utrzymanie kont, ani też za przelewy – wszystkie podmioty, na które były zbierane fundusze mają do dyspozycji całość zebranych środków.

Wśród beneficjentów dziesiątej edycji „Świątecznego Uśmiechu Dziecka” są:

  • Alma Spei Hospicjum dla Dzieci w Krakowie – zebrano dla nich 51 358 dolarów;
  • Via Spei Hospicjum w Tarnowie – zebrano dla nich 40 300 dolarów;
  • Betania Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze w Przemyślu – zebrano dla nich 39 519 dolarów;
  • Children’s Smile Foundation w Nowym Jorku – zebrano dla nich 18 995 dolarów;

Akcję „Świąteczny Uśmiech Dziecka” Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa i Children’s Smile Foundation organizują wspólnie od 2014 roku. Jak dotychczas największą kwotę – prawie 175 tysięcy dolarów – udało się zebrać w czasie ósmej edycji akcji w 2021 roku.

Łącznie w dziesięciu edycjach tej inicjatywy członkowie PSFCU przekazali 1,277,474 dolarów, które trafiły do 25 hospicjów w Polsce, hospicjum w Wilnie oraz do nowojorskiej Children’s Smile Foundation, która zebrane fundusze w całości przeznacza dla ciężko chorych i potrzebujących polonijnych dzieci.

Źródło: Children’s Smile Foundation
Foto: Children’s Smile Foundation, istock/monkeybusinessimages/

Nasza UNIA

Rozpoczęła się doroczna akcja “Świąteczny Uśmiech Dziecka” 2023

Opublikowano

dnia

Autor:

Już po raz dziesiąty została zorganizowana wspólna dobroczynna akcja Children’s Smile Foundation i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – “Świąteczny Uśmiech Dziecka”. Tegoroczna, jubileuszowa edycja rozpoczęła się 24 listopada i potrwa do końca roku.

Beneficjentami organizowanej od dziesięciu lat akcji “Świąteczny Uśmiech Dziecka” tym razem są trzy polskie hospicja: Alma Spei Hospicjum dla Dzieci w Krakowie, Via Spei Hospicjum w Tarnowie, Betania Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze w Przemyślu oraz nowojorska Children’s Smile Foundation.

Celem tej świątecznej, charytatywnej zbiorki jest zgromadzenie funduszy na pomoc potrzebującym dzieciom zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych.

Okres zbliżających się świąt Bożego Narodzenia jest idealnym czasem do niesienia pomocy i przekazywania podarunków. Dzięki hojności członków Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – bowiem wśród nich jest przeprowadzana zbiórka – można w bardzo prosty i łatwy sposób wywołać, a nawet przywrócić uśmiech na wielu dziecięcych twarzach.

Żeby to zrobić wystarczy dokonać wpłaty na wybrane przez siebie konto. W sumie Children’s Smile Foundation założyła w tym celu, w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, cztery niezależne konta, z których po zakończeniu akcji wszystkie zebrane fundusze – bez jakichkolwiek opłat i potrąceń – zostaną przekazane poszczególnym beneficjentom.

Donacje można przelać bezpośrednio ze swojego konta na wybrane hospicjum lub polonijną fundację pomagającą chorym i potrzebującym dzieciom. W tym celu podczas dokonywania transakcji w jednym z oddziałów PSFCU znajdującym się w czterech stanach (Nowy Jork, New Jersey, Illinois i Pensylwania) należy wskazać nazwę danej organizacji lub instytucji, albo odpowiadający im numer konta:

  • Alma Spei Hospicjum dla Dzieci w Krakowie, nr konta: 1524663
  • Via Spei Hospicjum w Tarnowie, nr konta: 1524669
  • Betania Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze w Przemyślu, nr konta: 1524684
  • Children’s Smile Foundation w Nowym Jorku, nr konta: 1524798

Donacje mogą też być przekazywane poprzez bankowość internetową oraz mobilną aplikację Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Wówczas w rubryce, w której podaje się nazwisko odbiorcy należy wpisać “CSF”.

W związku z tym, że Children’s Smile Foundation jest organizacją charytatywną (not-for-profit) zarejestrowaną zgodnie z paragrafem 501(c)(3) Kodeksu Podatkowego USA wszystkie donacje można sobie odliczyć od podatków. W tym celu prosimy o kontakt z polonijną fundacją (tel.: (718) 894 6443) lub ze swoim doradcą podatkowym.

Wspólna akcja Children’s Smile Foundation oraz Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej“Świąteczny Uśmiech Dziecka” organizowana jest od 2014 roku.

W sumie podczas jej dziewięciu dotychczasowych edycji, członkowie PSFCU wpłacili 1,132,518 dolarów, które trafiły do 22 hospicjów w Polsce, hospicjum w Wilnie oraz do nowojorskiej Children’s Smile Foundation, która zebrane fundusze w całości przeznacza dla ciężko chorych i potrzebujących polonijnych dzieci.

Zachęcamy do składania donacji i serdeczne dziękujemy za dotychczasowe wsparcie.

Autor: Monika Adamski/ Radio Rampa
Źródło: PR Children’s Smile Foundation
Foto: YouTube, PSFCU
Czytaj dalej

Nasza UNIA

Nasza Unia ma siódmy oddział w Illinois. Uroczyste otwarcie było prawdziwie polonijnym świętem

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę, 21 października, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej PSFCU. Siódmy oddział w stanie Illinois znajduje się w Algonquin – w miejscu, gdzie znajdują się inne polonijne biznesy. Nowa lokalizacja placówki Naszej Unii pokazuje, że największa etniczna Unia kredytowa w USA niezmiennie i imponująco się rozwija.

PSFCU jest obecna w Chicago od prawie 14 lat i rozwija się niezwykle dynamicznie. W tej chwili nasz region jest drugim po Nowym Jorku najliczniejszym oddziałem Naszej Unii. W kwietniu oddział w Glendale Heights obchodził swoje 5-lecie.

Nowa siedziba w Algonquin jest siódmą placówką PSFCU w Illinois i 22. w całym kraju. Jako pierwsza w stanie została wybudowana na własnej działce zakupionej przez Naszą Unię. Jej adres to 2371 County Line Rd., Algonquin IL 60102.

Gośćmi uroczystego otwarcia był Konsul Generalny RP Paweł Zyzak i przedstawiciele lokalnych władz.

Godziny pracy siedziby Naszej Unii w Algonquin to: od poniedziałku do piątku 11:00AM-7:00PM, sobota 9:00AM-2:00PM. Telefon do oddziału: 847-582-3961. Placówka oferuje obsługę osób zmotoryzowanych, które przy załatwianiu swoich spraw nie muszą opuszczać samochodu.

Bogdan Chmielewski, Dyrektor wykonawczy PSFCU, podkreślił to jak dobrze Nasza Unia została przyjęta w Illinois, serdecznie dziękując wszystkim mieszkańcom stanu, tutejszym członkom PSFCU i chicagowskiej Polonii.

„Przez te 14 prawie lat na stałe wpisaliśmy się w ten krajobraz polonijny, jesteśmy jego integralną częścią, a może nawet w niektórych dziedzinach, liderami tej Polonii i o to nam chodzi”, powiedział Bogdan Chmielewski, zapraszając do korzystania z usług Naszej Unii.

Ceremonia wkopania kamienia węgielnego pod nową placówkę miała miejsce rok temu, o czym wspomniał Robert Radkowski.

„Cieszymy się, że cała ta procedura razem z budową zajęła niecały rok i możemy otworzyć oficjalnie drzwi dla tych wszystkich tutaj w Algonquin i miejscowościach położonych koło tej właśnie wioski” powiedział menager Naszej Unii w regionie Chicago.

„Wybraliśmy Algonquin z prostych powodów (…) – widzimy gdzie się Polonia przeprowadza, gdzie by chcieli, żebyśmy ten oddział otworzyli” wyjaśnił Zbigniew Rogalski, dyrektor d/s strategicznych PSFCU. 

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji i z tego oddziału, oddział jest piękny jak widać i mamy z czego być dumni”.

Krzysztof Matyszczyk, przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU, wspomniał, że gdy pierwsze dwa oddziały Naszej Unii powstały w Illinois okres gospodarczy nie był łatwy. Dlatego tym bardziej można się cieszyć z odniesionego sukcesu.

„Dzisiaj to jest święto Polonii” powiedział o uroczystym otwarciu placówki w Algonquin Krzysztof Matyszczyk. „Jesteśmy z tego dumni, że potrafimy w ten sposób łączyć Polonię i pracować dla Polonii” dodał, nawiązując do obecności przedstawicieli organizacji polonijnych w czasie wydarzenia.

Swoją wdzięczność dla Polonii za tak dobre przyjęcie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej wyraził także Bogdan Ogórek, jedyny członek Rady Dyrektorów PSFCU pochodzący z aglomeracji Chicago.

„Jesteśmy tam gdzie jest Polonia” podkreśli Bogdan Ogórek. „Służymy naszymi usługami, tym co możemy zrobić, a to wszystko, to całe służenie przeradza się na pewne finansowe zyski, którymi później możemy się dzielić z cała Polonią”.

Rafał Matusiak, prezes Krajowej Kasy w Polsce, zwrócił uwagę, że PSFCU osiąga ogromne sukcesy, czego dowodem jest właśnie powstawanie nowych placówek w odpowiedzi na istniejące potrzeby.

„Musimy pamiętać o tym, że unie kredytowe świadczą z jednej strony usługi finansowe, ale z drugiej strony nie są komercyjną instytucją finansową – nie są nastawione na maksymalizowanie zysków, tylko na pomaganie drugiemu człowiekowi” zaznaczył Rafał Matusiak.

Mariusz Śniarowski, członek Rady Dyrektorów PSFCU, podkreślił, że Illinois jest najszybciej rozwijającym się rynkiem w całych Stanach Zjednoczonych.

„To sukces dla nas i dla całej Polonii” powiedział, wyrażając nadzieję, że siódmy oddział tutaj to będzie naprawdę „szczęśliwa siódemka”.

„Jesteśmy w pełni operującym oddziałem”, zaznaczyła Magdalena Degórski, manager placówki PSFCU w Algonquin, zapraszając do korzystania z jej usług.

Oddział rozpoczął pracę 3 tygodnie przed oficjalnym otwarciem, oferując wszystkie usługi świadczone przez Naszą Unię, a także możliwość obsługi typu drive-through.

„Od 2012 roku Unia jest z nami, wspiera nas w każdym projekcie” wyraziła swoją wdzięczność Kinga Modjeska, dyrektor Teatru „Scena Polonia” w Chicago.

Animatorka kultury serdecznie pogratulowała dalszego rozwoju i otworzenia kolejnej placówki PSFCU, życząc Naszej Unii następnych sukcesów.

Stanisław Sarna, prezes Związku Podhalan Północnej Ameryki gorąco zachęcał do zostania członkiem Naszej Unii i powierzeniu jej swoich „dutków”:To jest odpowiednie miejsce, gdzie możecie ulokować na lokaty, na konta, pożyczki, bo przez to Polsko Słowiańska Unia Kredytowa, jej dyrektor (…) mogą wspierać naszą cała Polonię”.

„Wspierają organizacje, wspierają szkoły, przyznają stypendia” podkreślił Stanisław Sarna.

Swoje gratulacje, serdeczne życzenia dla Naszej Unii oraz podziękowania za całą działalność, którą wykonuje PSFCU dla Polonii, złożyły także Karolina Woźniczka, tegoroczna Pierwsza Dama Dworu oraz Wiktoria Czarnik, Druga Dama Dworu.

Królowe Parady Dnia Konstytucji 3 Maja uświetniły swoją obecnością sobotnią uroczystość.

W roku fiskalnym 2022 aktywa P-SFUK osiągnęły poziom 2,54 mld USD, depozyty wzrosły do 2,44 mld USD, a łączna wartość udzielonych pożyczek wzrosła do 1,47 mld USD.

W wyniku działań Naszej Unii zysk netto osiągnął sumę 14,37 mln USD, a  9 492 nowych członków P-SFUK otworzyło swoje konta w roku fiskalnym 2022.

Polsko–Słowiańska Federalna Unia Kredytowa została utworzona w 1976 przez założycieli Centrum Polsko-Słowiańskiego skupionych wokół księdza Longina Tołczyka.

Celem działalności PSFCU była pomoc emigrantom, którzy po przyjeździe do Nowego Jorku nie mieli jeszcze historii kredytowej i którym amerykańskie banki nie chciały udzielać pożyczek na kupno i remonty nieruchomości w zaniedbanej wówczas dzielnicy Greenpoint.

27 grudnia 1976 r. władze federalne National Credit Union Administration zarejestrowały „Przemysłowo-Handlową Federalną Unię Kredytową” (Industrial and Commercial Federal Credit Union). Dokument założycielski został podpisany przez ks. Emila Altmajera, Marka Luniewskiego, Jana Raczkowskiego, ks. Longina Tołczyka, Józefa Waltosia, Jerzego Wolińskiego i Halinę Żołnierowicz.

Szczegółowe informacje o usługach Naszej Unii można znaleźć na stronie internetowej PSFCU.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Andrzej Baraniak
Czytaj dalej

Nasza UNIA

Nasza Unia upamiętniła 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

„Polacy udowodnili, że my się tak łatwo nie poddajemy. Bez względu na to, jaką wróg może mieć nad nami przewagę militarną, to jednak narodu polskiego się nigdy nie złamie” – podkreślił 1 sierpnia Bogdan Chmielewski, prezes i dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej podczas rocznicowej uroczystości, która po raz ósmy odbyła się przed główną siedzibą tej instytucji na Greenpoincie. Dodał, że to jest bardzo ważne przesłanie, w obecnych trudnych czasach i w kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.

Przy ryku syren oraz warkocie motorów została podniesiona na maszt stojący przed główną siedzibą PSFCU na Greenpoincie biało-czerwona flaga z charakterystyczną kotwicą, czyli znakiem Polski Walczącej. W ten sposób upamiętniono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Doroczna ceremonia miała miejsce we wtorek, 1 sierpnia, i rozpoczęła się o godz. 11.00 przed południem czasu nowojorskiego, a więc dokładnie o tzw. godzinie „W” – oznaczającej początek warszawskiego zrywu niepodległościowego.

Podniesienia flagi dokonał Krzysztof Matyszczyk, przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU w asyście Anity Połczyńskiej-Zadrożnej, córki Mirosława Połczyńskiego ps. Malarz, członka Kedywu Komendy Głównej AK i żołnierza batalionu „Parasol”.

Po podniesieniu powstańczej flagi – która będzie powiewała nad Greenpointem przez 63 dni – uczestnicy uroczystości odśpiewali polski i amerykański hymn narodowy. Były okolicznościowe przemowy, modlitwa za tych, którzy oddali swoje życie za wolność Warszawy i Polski, a także wspólny śpiew powstańczej piosenki „Pałacyk Michla”, którym zakończono oficjalną część rocznicowej ceremonii.

Uroczystość powstańcza, jak zawsze, cieszyła się dużym zainteresowaniem Polonii.

Wśród gości honorowych byli m.in.: sybiraczka i zarazem naczelna prezeska (na Stany Zjednoczone i Kanadę) Korpusu Pomocniczego Pań Helena Knapczyk, konsul generalny Adrian Kubicki, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka, Agnieszka Granatowska i Zbigniew Solarz z zarządu Centrum Polsko-Słowańskiego, Tadeusz Antoniak – komendant naczelny Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, prezes Pulaski Association of Business and Professional Men Grzegorz Fryc, przedstawiciele zarządu Children’s Smile Foundation oraz ZHP i wielu innych organizacji.

Obecni byli również Linda i Bob Olisowie, rodzice Michaela, żołnierza, który zginął w Afganistanie zasłaniając własnym ciałem polskiego kolegę, por. Karola Cierpicę.

Nie brakowało seniorów, studentów, młodzieży i uczniów z polonijnych szkół, a także motocyklistów z klubów: Iron Slavs MC, Polska Sfora RC i Eagle Knights RC.

Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową reprezentowali: prezes i dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski, przewodniczący Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk, sekretarz dr Iwona Korga, będąca zarazem prezesem Instytutu Józefa Piłsudskiego, oraz przewodniczący Komisji Nadzorczej Artur Dołęga.

Po zakończeniu rocznicowej uroczystości przed siedzibą PSFCU przedstawiciele ZHP, członkowie SWAP oraz goście honorowi przeszli pod powstańczy mural znajdujący się na jednej ze ścian Polskiego Domu Narodowego „Warsaw” i złożyli tam kwiaty oraz zapalili symboliczne znicze.

Tekst i zdjęcia: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Źródło: pai
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu