Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Recytujmy dla Polski! Konsulat RP w Chicago czeka na nagrania wiersza „Pieśń o fladze”

Opublikowano

dnia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce uświetnić święto polskiej diaspory obchodzone na całym świecie 2 maja, w Dzień Flagi. Na tę okazję powstanie film złożony z fragmentów wiersza „Pieśń o fladze” Konstantego Ildefonsa-Gałczyńskiego. Konsulat Generalny RP zachęca by włączyć się do akcji.

Wiersz będą czytać Polki i Polacy mieszkający za granicą. Przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Chicago proszą wszystkich chętnych o nadsyłanie filmów, na których sami recytują lub czytają ten wiersz. Potem, linijka po linijce, zostanie utworzona „Pieśń o fladze” z amerykańskiego Midwestu.

Choć pomysł ten skierowany jest przede wszystkim do szkół polonijnych, to konsulat zachęca też wszystkich dorosłych o udział w takim nagraniu.

Wideo musi być nagrane w poziomie, w proporcji 16:9 i pozbawione nałożonego tekstu (np. z lokalizacją czy imionami). Nagrania powinny być przekazane na skrzynkę: Chicago.events@msz.gov.pl wyłącznie za pośrednictwem serwisu WeTransfer. Nagrane filmy należy przesłać do 25 lutego (włącznie).

„PIEŚŃ O FLADZE” – Konstanty Ildefons Gałczyński

Jedna była — gdzie? Pod Tobrukiem.
Druga była — gdzie? Pod Narvikiem.
Trzecia była pod Monte Cassino.

A każda jak zorza szalona,
biało-czerwona, biało-czerwona!
czerwona jak puchar wina,
biała jak śnieżna lawina,
biało-czerwona.

Zebrały się nocą flagi.
Flaga fladze dodaje odwagi:
— No, no, nie bądź taka zmartwiona.
Nie pomogą i moce piekła:
jam ciebie, tyś mnie urzekła:
nie zmogą cię bombą ni złotem
i na zawsze zachowasz swą cnotę.
I nigdy nie będziesz biała,
i nigdy nie będziesz czerwona,
zostaniesz biało-czerwona
jak wielka zorza szalona,
czerwona jak puchar wina,
biała jak śnieżna lawina,
najukochańsza, najmilsza,
biało-czerwona.

Tak mówiły do siebie flagi
i raz po raz strzelił karabin,
zrobił dziurę w czerwieni i w bieli.
Lecz wołały flagi: — Nie płaczcie!
Choćby jeden strzępek na maszcie,
nikt się zmienić barw nie ośmieli.
Zostaniemy biało-czerwone,
flagi święte, flagi szalone.
Spod Tobruka czy spod Murmańska,
niech nas pędzi dola cygańska,
zostaniemy biało-czerwone,
nie spoczniemy biało-czerwone,
czerwone jak puchar wina,
białe jak śnieżna lawina,
biało-czerwone.

O północy przy zielonych stolikach
modliły się diabły do cyfr.
Były szarfy i ordery, i muzyka
i stukał tajny szyfr.
Diabły w sercu swoim głupim, bo niedobrym
rozwiązywały biało-czerwony problem.

Flaga łkała: — Czym powinna
zginąć bo jestem inna?
Bo nie taka… dyplomatyczna,
bo tragiczna, bo nostalgiczna;
ta od mgieł i tkliwej rozpaczy,
i od serca, które nic nie znaczy,
flaga jak ballada Szopenowska,
co ją tkała Matka Boska.

Ale wtedy przyszła dziewczyna
i uniosła flagę wysoko,
hej, wysoko, ku samym obłokom!
Jeszcze wyżej, gdzie się wszystko zapomina,
jeszcze wyżej, gdzie jest tylko sława
i Warszawa, moja Warszawa!
Warszawa, jak piosnka natchniona,
Warszawa biało-czerwona,
biała jak śnieżna lawina,
czerwona jak puchar wina,
biało-czerwona, biało-czerwona, hej, biało-czerwona.

 

Źródło: Polish Consulate in Chicago
Foto: istock/ Todor Dinchev/

Polonia Amerykańska

Dzisiaj święto Polskiej Flagi i Polonii! Biało-Czerwona załopocze na Daley Plaza

Opublikowano

dnia

Autor:

2 maja obchodzimy dwa ważne dla nas święta – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzisiaj w południe odbędzie się Ceremonia Podniesienia Polskiej Flagi na Daley Plaza – Polacy powinni tu być!

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 roku.

Według danych MSZ poza Polską mieszka ok. 20 mln osób polskiego pochodzenia.

Są to osoby, które wyjechały z kraju lub urodziły się poza Polską, ale poczuwają się do polskiego pochodzenia i związków z polskością: potomkowie emigrantów z XIX wieku i uchodźców uciekających przed wojnami, kolejne pokolenia dawnych obywateli polskich, którzy pozostali na Wschodzie, niegdysiejsi dysydenci z rodzinami i emigranci zarobkowi.

Dzisiaj w samo południe ogromna Flaga Polski załopocze na maszcie stojącym na Daley Plaza. Jej podniesieniu będzie towarzyszyła uroczysta ceremonia, w której weźmie udział Wielki Marszałek Parady. W tym roku jest nim Biskup Andrzej Wypych.

Wcześniej tego samego dnia, o godz. 10:00 a.m. odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, organizowana przez Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance PNA) .

 

Źródło: informacja własna, gov.pl
Foto: Jan Sochaczewski/KGRP Chicago, polishparade

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Pełnomocnik rektora KUL ds. Polonii: wpływ Polonii na Polskę jest wielowymiarowy

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś Polonia jest Ambasadorem Polski stojącym na straży jej dobrego imienia. Bardzo liczymy na jej dalsze zaangażowanie we współpracę na polu edukacji, nauki, kultury i organizacji wydarzeń mających wymiar gospodarczy – powiedział Family News Service pełnomocnik rektora KUL ds. Polonii i kierownik Centrum Badań nad Organizacjami Polonijnymi za Granicą KUL prof. Jacek Gołębiowski. 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdaniem prof. Gołębiowskiego „kapitał ludzki, którym dysponuje Rzeczypospolita Polska w połączeniu z potencjałem Polonii przyniesie sukcesy na wielu polach. Musimy tylko podjąć wysiłek by go w mądry sposób wykorzystać”.

Pełnomocnik rektora KUL ds. Polonii przypomniał, że „Polonia wspierała walkę narodu polskiego o niepodległą Ojczyznę i przechowywała dziedzictwo II Rzeczypospolitej Polskiej wraz z insygniami Prezydenta RP. Bez pomocy Polonii trudno byłoby nam przetrwać obydwie wojny światowe i czas komunistycznego zniewolenia”.

Współcześnie zmieniły się zadania Polonii. Polacy w kraju wspierają również rodaków poza granicami Ojczyzny. Polonia „już nie musi wspierać rodaków w kraju w ich walce o wolność. Dziś dobrze rozwinięta gospodarczo Polska wspiera szkolnictwo polonijne i wiele inicjatyw organizowanych za granicą”.

Od 2002 r. na mocy decyzji Sejmu RP 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą. „Jest to wyjątkowe święto łączące Polonię i Polaków za granicą. Jego celem jest uświadomienie narodowi polskiemu wielkości polskiej diaspory, jej zasięgu terytorialnego i znaczenia w historii i współczesności dla spraw polskich” – zaznaczył prof. Jacek Gołębiowski.

Obecnie największe skupiska polonijne znajdują się w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech oraz w Kanadzie, Brazylii i Argentynie. Zdaniem pełnomocnika rektora KUL ds. Polonii Polska ma jeszcze wiele do zrobienia w kwestii współpracy z Polakami za granicą.

„W każdym państwie z silnym skupiskiem polskiej grupy etnicznej powinny się odbywać eventy i wydarzenia promujące Polskę i wkład Polaków w rozwój państw osiedlenia” – podkreślił prof. Jacek Gołębiowski i dodał, że jako Polacy „mamy powody do dumy, jesteśmy nowoczesnym dobrze rozwiniętym krajem europejskim z wielką ilością skarbów przyrody i kultury. Posiadamy potencjał do dalszego rozwoju”.

Jego zdaniem święto Polonii „powinno być dla nas okazją do zacieśnienia współpracy i namysłu nad nowymi inicjatywami”.

Prof. J. Gołębiowski i prof. J. Bień podczas obchodów Dnia Polonii w Paryżu. fot. Centrum Polonijne KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II we współpracy z Polonią realizuje szereg projektów. Na uczelni działa Centrum Polonijne KUL.

„Jedną z kluczowych idei, które leżały u podstaw utworzenia takiej jednostki, była praca na rzecz Polonii jako dowód wdzięczności za pomoc materialną i duchową, jaką KUL otrzymywał przez wiele lat od rodaków mieszkających poza granicami ojczyzny” – powiedział Family News Service dr hab. Janusz Bień, prof. KUL, kierownik Katedry Językoznawstwa Romańskiego KUL i dyrektor Centrum Polonijnego.

Jednym z flagowych projektów Centrum Polonijnego KUL jest Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, którego kierownikiem jest dr Wojciech Wciseł, wicedyrektor Centrum.

„Jest to bogata oferta kursów z wielu dyscyplin naukowych, dedykowanych Polonii i Polakom mieszkającym za granicą, ale też osobom związanym z Polską” – podkreślił dr hab. Janusz Bień, prof. KUL.

W trzech edycjach Centrum zorganizowało 30 kursów, w których wzięło udział ok. 1500 osób z ponad 30 krajów świata. Informacje o 4. edycji można znaleźć na stronie polonia.kul.pl i w mediach społecznościowych.

Family News Service

 

Foto: Centrum Polonijne KUL, archiwum prywatne s. Ewy. KUL
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Wielki Koncert Konstytucyjny zaprasza do wspólnego Poloneza w Ogrodzie Chopina

Opublikowano

dnia

Autor:

Zbigniew Banaś zaprasza na Wielki Koncert Konstytucyjny, który odbędzie się 4 maja, po Paradzie Dnia Konstytucji 3-go Maja, w Ogrodzie Chopina. Zatańczmy razem Poloneza.

Wielki Koncert Konstytucyjny, wspaniale wydarzenie patriotyczno-muzyczne, odbędzie się w przyszłym Ogrodzie Chopina w Grant Parku przy Michigan Ave. i 11th Street o godzinie 2.00PM, bezpośrednio po zakończeniu Parady Dnia Konstytucji 3 Maja.

Wydarzenie rozpocznie Polskim i Amerykańskim Hymnem Narodowym Katarzyna Pijanowska. Podczas koncertu zatańczy i zaśpiewa zespół Wici, wykonując suitę narodowo-historycznych tańców polskich w choreografii Magdaleny Solarz.

Michał Drewnowski zagra koncert najpiękniejszych utworów Fryderyka Chopina, a uroczystość zamknie chóralne śpiewanie piosenek patriotycznych przez zgromadzoną na koncercie publiczność.

Publiczność jest zaproszona do odtańczenia Poloneza wraz z tancerzami zespołu Wici w alejach parkowych.

„To piękne wydarzenie w dzień rocznicy Polskiej Konstytucji pokazuje, jak bliska Polonii jest ta rocznica i jakie możliwości stwarza Ogród Chopina, gdzie możemy tworzyć takie widowiska. Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest nasza polska tradycja i muzyka Chopina.” pisze MC Zbigniew Banaś.

Organizatorem wydarzenia jest Chicago Chopin Foundation.

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Chicago Chopin Foundation

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu