Połącz się z nami

Wybory Prezydenckie 2024

Haley odniosła porażkę w Nevadzie ale sondaż z Wisconsin stawia ją przed Bidenem

Opublikowano

dnia

W środę opublikowano nowy sondaż, który pokazuje poparcie dla Nikki Haley w Wisconsin. Była Gubernator Południowej Karoliny odniosła przygniatającą porażkę we wtorkowych prawyborach w Nevadzie, mimo, że nie startował w nich Donald Trump.

Nowy sondaż Marquette Law School w Wisconsin wykazał, że Nikki Haley prowadzi wobec prezydenta Joe Bidena o 15 punktów procentowych wśród prawdopodobnych wyborców, wynikiem 57% do 42%.

Tymczasem według tej analizy Donald Trump ma niemal równe poparcie w stosunku do Bidena, 50% do 49%, co stanowi wynik mieszczący się w marginesie błędu sondażu wynoszącym plus minus 4,4 punktu procentowego.

Jednak według sondażu Trump jest głównym faworytem Partii Republikańskiej, także w stanie Wisconsin, gdzie prowadzi w prawyborach Republikanów z Haley (64% do 22%), przy 14% niezdecydowanych.

Marquette Law School przeprowadziła ankietę w dniach 24–31 stycznia na próbie 848 prawdopodobnych wyborców ze stanu Wisconsin. Z respondentami przeprowadzano wywiady online i telefonicznie. Prawybory w Wisconsin zaplanowane są na 20 lutego.

We wtorek w prawyborach w Nevadzie Nikki Haley zajęła miejsce daleko w tyle za „żadnym z tych kandydatów”. Trump i Haley nie rywalizują w tym stanie na tej samej karcie do głosowania. Oczekuje się, że Donald Trump weźmie udział w innym konkursie w czwartek.

Przegrana Haley z „żadnym z tych kandydatów” nie jest bezprecedensowa. Stało się to już w prawyborach gubernatorskich Demokratów w 2014 roku.

Jednak dla Haley, ostatniej ważnej pretendentki konkurującej z Trumpem w prawyborach Partii Republikańskiej, był to znaczący cios i szybki powód do wyśmiewania dla jej krytyków.

We wtorek, w prawyborach Demokratów w Nevadzie, Prezydent Joe Biden wygrał po napotkaniu praktycznie nieistniejącej opozycji w tym stanie, co jeszcze bardziej przybliżyło go do wyborów powszechnych, w których prawdopodobnie zmierzy się z byłym prezydentem Donaldem Trumpem.

Biden nie miał konkurencji w Nevadzie po tym, jak w zeszłym roku Kongresmen Dean Phillips (ze stanu Minnesota) nie stawił się na karcie do głosowania. Następny konkurs nominacji Demokratów odbędzie się w Michigan, 27 lutego.

Oczekuje się, że podczas czwartkowych prawyborów w Nevadzie Donald Trump zmiażdży swojego jedynego przeciwnika, długoletniego biznesmena i pastora Ryana Binkleya.

 

Źródło: politico
Foto: YouTube, cnn

Wybory Prezydenckie 2024

Prawie 70% wyborców uważa, że Biden jest za stary żeby być prezydentem

Opublikowano

dnia

Autor:

Sondaż przeprowadzony w dniach 15–19 lutego wykazał, że 49% zarejestrowanych wyborców popiera Bidena, a 45% Trumpa w hipotetycznym pojedynku w wyborach powszechnych. Przeważająca większość wyborców martwi się jednak wiekiem prezydenta, uważając, że jest za stary na to stanowisko.

Jak wykazało nowe badanie Uniwersytetu Quinnipiac 67% wyborców stwierdziło, że 81-letni prezydent jest za stary, aby skutecznie sprawować tę funkcję przez kolejną kadencję, a 57% stwierdziło to samo w przypadku 77-letniego Trumpa.

Tylko 34% respondentów stwierdziło, że Joe Biden jest na tyle sprawny psychicznie, aby sprawować tę funkcję na drugą kadencję, a 48% pytanych uważa, że Donald Trump jest w dobrej kondycji psychicznej. Sondaż wskazuje, że wiek staje się coraz ważniejszą kwestią zarówno w prawyborach prezydenckich Partii Republikańskiej, jak i Demokratów.

Główna przeciwniczka Trumpa, była ambasadorka ONZ Nikki Haley, zaatakowała obu mężczyzn w związku z ich wiekiem, natomiast Kongresmen Demokratów Dean Phillips twierdzi, że rzucił wyzwanie Bidenowi, głównie w związku z obawami, że jego wiek czyni go niezdolnym do kandydowania – a także wygrania – z byłym prezydentem.

W niedawnym raporcie specjalnego prokuratora Roberta Hura na temat postępowania prezydenta z tajnymi dokumentami – w którym stwierdzono, że w przeciwieństwie do sprawy dotyczącej tajnych dokumentów Trumpa nie było podstaw do postawienia zarzutów karnych – nazwano Bidena „starszym mężczyzną mającym dobre intencje i słabą pamięcią”.

Ale zarówno Trump, jak i Biden odpierają obawy dotyczące swojego wieku i sprawności fizycznej.

Joe Biden stanowczo zaprzeczył pytaniom na temat swojego wieku, w tym podczas kontrowersyjnej konferencji prasowej, w której bronił swojej pamięci po raporcie Hura. Donald Trump odpowiedział na ataki Haley, zachwalając swoje zdolności poznawcze i mówiąc, że czuje się na około 35 lat.

Sondaż Uniwersytetu Quinnipiac pokazał także, że wyborcy w dużej mierze popierają wysłanie dodatkowej pomocy wojskowej na Ukrainę, mimo że sprawa utknęła w Kongresie. Wśród respondentów 56% było za, a 44% było przeciwnych zwiększeniu pomocy.

Wyborcy byli podzieleni w sprawie zapewnienia dalszej pomocy wojskowej Izraelowi w wojnie z Hamasem (48% do 44%). Kwestia wysłania pomocy sojusznikowi USA staje się coraz bardziej kontrowersyjna, ponieważ niektórzy prawodawcy wyrazili humanitarne obawy dotyczące skutków izraelskiej ofensywy w Gazie.

W sondażu wzięło udział 1421 zarejestrowanych wyborców w całym kraju, a margines błędu wynosił plus minus 2,5 punktu procentowego.

 

Źródło: politico
Foto: YouTube, The White House/Cameron Smith
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Głosujemy w Chicago. Monika Myśliwiec-Gałuszka wyjaśnia jak to zrobić

Opublikowano

dnia

Autor:

Zbliżamy się do prawyborów w Illinois. Zgodnie z amerykańskim prawem wybieramy elektorów, którzy później zagłosują na konkretnego kandydata na prezydenta. Możemy zrobić to na 3 sposoby: poprzez głosowanie korespondencyjne, wczesne głosowanie lub głosowanie w dzień prawyborów, tłumaczy na antenie Radia Deon Monika Myśliwiec-Gałuszka, polska koordynator d/s wyborów.

Właściwy dzień prawyborów w Illinois to 19 marca a prezydenckie wybory w całym kraju są zaplanowane są na 5 listopada tego roku. Zgodnie z amerykańskim prawem wybieramy elektorów, którzy później zagłosują na konkretnego kandydata na prezydenta.

15 lutego rozpoczęło się w Chicago wczesne głosowanie w prawyborach wszystkich partii, których kandydaci startują na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dzień później zostało zawieszone, ale od środy 21 lutego, ponownie będzie można głosować.

Wnioski o karty do głosowania korespondencyjnego należy składać do 14 marca, a same karty do głosowania należy odesłać lub wysłać pocztą do 19 marca, dnia prawyborów. Aby karty do głosowania zostały policzone, muszą dotrzeć do lokalnych władz wyborczych nie później niż do 2 kwietnia.

Do dnia 15 lutego złożono ponad 150 tys. wniosków o głosowanie korespondencyjne, jak informuje Monika Myśliwiec-Gałuszka. Ponad 100 tys. z nich zostało złożonych na tzw. Stałej Liście Głosowania Korespondencyjnego.

Mimo, że wnioski o głosowanie korespondencyjne przyjmowane są do 14 marca, nasz Gość zachęca by osoby zdecydowane na takie głosowanie, wypełniły je jak najszybciej.

Otrzymaną kartę głosowania korespondencyjnego można odesłać pocztą, lub wrzucić do skrzynek wyborczych, które będą przygotowane we wszystkich 50 placówkach wczesnego głosowania w Chicago, otwieranych 4 marca.

Wczesne głosowanie w centrum Chicago zostanie wznowione w środę, 21 lutego w Board Supersite, przy 191 N. Clark, oraz w biurze Komisji Wyborczej przy 69 W. Washington – 6th Floor. Obie lokalizacje są zgodne z ADA i w pełni dostępne dla wyborców niepełnosprawnych oraz zawierają zabezpieczone skrzynki wyborcze, do których wyborcy mogą wrzucić kartę do głosowania korespondencyjnego.

Pozostałe placówki wczesnego głosowania w 50 okręgach Chicago zostaną otwarte 4 marca i będą otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00AM do 6.00PM, w soboty od 10.00AM do 5.00PM a w niedziele od 10.00AM do 4.00PM.

„Wczesne głosowanie cieszy się wysoką frekwencją, dlatego, że możecie Państwo oddać swój głos w dowolnie wybranym lokalu wyborczym”, zaznacza Monika Myśliwiec-Gałuszka. To głosowanie jest prowadzone tylko na monitorach dotykowych.

„W prawyborach musimy zadeklarować przynależność partyjną” przypomina polska koordynator d/s wyborów. Czyli wybieramy jedną z kart do głosowania: demokratyczną lub republikańską.

W czterech okręgach miejskich (1, 5, 36 i 38) dostępne będą także karty libertariańskie. Te karty zawierają kandydatów tylko na urząd przewodniczącego Partii Libertariańskiej w danych okręgu. Jest także karta referendalna z pytaniem dotyczącym podatków w Chicago, czyli karta bezpartyjna, mówi Monika Myśliwiec-Gałuszka.

Wyborcy wybiorą w czasie prawyborów preferowanych delegatów prezydenckich, którzy formalnie oddadzą głosy w imieniu swojego kandydata podczas Narodowych Konwencji Republikanów i Demokratów. Wyborcy wybiorą także kandydatów na swoich członków Kongresu w listopadowych wyborach.

W niektórych okręgach odbędzie się również głosowanie na sędziów Sądu Najwyższego stanu. Podczas głosowania wyborcy wybiorą także kandydatów do sądu apelacyjnego, sądów okręgowych i sądów podokręgowych, oraz urzędników powiatowych.

Wyborcy z Chicago mogą uzyskać dostęp do wzorów kart do głosowania w nadchodzących prawyborach prezydenckich oraz wszystkich informacji o wyborcach na stronie internetowej „Informacje dla wyborców” pod adresem chicagoelections.gov.

Tam też wyborcy mogą zweryfikować swój status rejestracji wyborcy, zobaczyć i wydrukować wzór karty do głosowania, sprawdzić lokalizacje najbliższych placówek wczesnego głosowania, zlokalizować swój lokal wyborczy w dniu wyborów oraz sprawdzić status swojej aplikacji do głosowania korespondencyjnego.

Można także dokładnie zapoznać się z listą kandydatów, która jest umieszczona na kartach.

Monika Myśliwiec-Gałuszka radzi, by taką kartę sobie wydrukować i wypełnić a następnie przyjść z nią do lokalu wyborczego i użyć jako ściągawki. To ułatwi głosowanie, ponieważ kandydatów jest bardzo wielu i czasem trudno się dobrze zorientować w listach nazwisk.

Nie ma obowiązku oddawania głosu na wszystkie urzędy.

Więcej informacji na temat głosowania korespondencyjnego można znaleźć na stronie: https://chicagoelections.gov/voting/vote-mail

Aby skorzystać z usług rejestracji wyborców, w tym zmiany nazwiska i adresu, wyborcy mogą wejść na stronę https://chicagoelections.gov/ lub zadzwonić pod numer (312) 269-7936

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Trump: Jestem prześladowany w USA jak był prześladowany Nawalny w Rosji

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Donald Trump porównał nagłą śmierć przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego w kolonii więziennej ze swoimi zagrożeniami prawnymi. „Nagła śmierć Aleksieja Nawalnego uświadomiła mi coraz bardziej, co dzieje się w naszym kraju” – napisał były prezydent na swojej platformie Truth Social.

Uwagi Donalda Trumpa pojawiły się po piątkowym wyroku w sprawie cywilnej prowadzonej w Nowym Jorku, w którym zasądzono mu, jego synom, współpracownikom biznesowym i firmie nakaz zapłaty odszkodowania w wysokości 355 milionów dolarów.

Trumpowi grozi także odpowiedzialność karna w czterech odrębnych jurysdykcjach po tym, jak został oskarżony o próbę unieważnienia wyborów w 2020 r., posługiwanie się tajnymi dokumentami i rzekome ukryte płatności na rzecz kobiety z branży porno.

Nikki Haley, była ambasadorka Trumpa przy ONZ i jedyna pozostała główna kandydatka w prawyborach prezydenckich Partii Republikańskiej, potępiła reakcję Trumpa na śmierć Aleksieja Nawalnego.

Haley wielokrotnie krytykowała Trumpa w weekend za to, że nie wspomniał o śmierci Nawalnego, o której poinformowano w piątek, oraz za niedawne komentarze byłego prezydenta na temat sojuszników NATO i Rosji.

Donald Trump mógł potępić [prezydenta Rosji] Władimira Putina za bycie mordercą” – napisała Haley na X. „Trump mógł pochwalić odwagę Nawalnego. Zamiast tego ukradł stronę z podręcznika liberałów, potępiając Amerykę i porównując nasz kraj do Rosji”.

Ogłoszona przez rosyjską służbę więzienną śmierć Aleksieja Nawalnego nastąpiła po kilku próbach jego otrucia, w tym jednej w 2020 r., podczas której, w czasie podróży służbowej do Rosji otruto go wojskowym środkiem paralityczno-drgawkowym.

Nawalny, który przez lata walczył o ujawnienie korupcji w rządzie Putina, o próbę otrucia oskarżył rosyjskiego prezydenta. Kreml zaprzeczył udziałowi w próbach otrucia i odrzucił sugestie, że za próbą uśmiercenia Nawalnego stał Putin.

Przywódca rosyjskiej opozycji, który ostatnie lata życia spędził w więzieniu, miał 47 lat. Jego śmierć spotkała się z powszechnym potępieniem ze strony przywódców międzynarodowych, w tym prezydenta Joe Bidena.

Prawicowi sojusznicy Donalda Trumpa także w ostatnich dniach powiązali byłego prezydenta z rosyjskim dysydentem.

„Śmierć Nawalnego w więzieniu brutalnie przypomina, że więzienie przeciwników politycznych jest nieludzkie i stanowi naruszenie wszelkich zasad wolnego społeczeństwa” – napisał były spiker Izby Reprezentantów Newt Gingrich na X.

„Nawalny = Trump” – napisała prawicowa aktywistka Dinesh D’Souza. „Planem reżimu Bidena i Demokratów jest zapewnienie, że ich wiodący przeciwnik polityczny umrze w więzieniu. Nie ma żadnej istotnej różnicy pomiędzy tymi dwoma przypadkami.”

W zeszłym roku Departament Stanu USA nazwał najnowsze zarzuty o „ekstremizm” postawione Aleksiejowi Nawalnemu za „bezpodstawne”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że wydany w ich wyniku wyrok 19 lat więzienia dla opozycjonisty Władimira Putina „wzbudza dalsze obawy dotyczące nękania sądowego i politycznej instrumentalizacji przed sądami i następuje w obliczu coraz bardziej represyjnego tłumienia wolności słowa i opozycji politycznej”.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu