Połącz się z nami

News Chicago

Field Museum zaprasza dzieci do zwiedzania nocą, gdy dinozaury ucinają sobie drzemkę

Opublikowano

dnia

Jeśli szukacie wyjątkowych wrażeń z dziećmi w Chicago puśćcie wodze fantazji w Field Museum. Jedno z największych muzeów historii naturalnej na świecie oferuje noc wśród eksponatów, artefaktów i swoich kultowych dinozaurów. Pierwsza taka okazja już w ten piątek.

Seria wydarzeń Field Museum o nazwie „Dozin’ with the Dinos” zaprasza rodziny i grupy z dziećmi w wieku od 6 do 12 lat do spędzenia całej nocy w muzeum, w towarzystwie naukowców, a przy tym do czerpania przyjemności z wciągających zajęć i zwiedzania wystaw w ciemności.

W tym roku wieczory odbywają się w 7 terminach. Rozpoczynają się przekąskami i pokazami naukowymi w Stanley Field Hall, po których następują zajęcia takie jak sekcja zwłok sów i nauka etapów mumifikacji egipskiej. Potem goście zostaną zaproszeni do zwiedzania licznych wystaw z latarkami.

Dla tych, którzy szukają alternatywnych możliwości, w James Simpson Theatre odbędą się także pokazy filmów i sesje opowieści.

Daty najbliższych wydarzeń „Dozin’ with the Dinos” przypadają na piątek, 9 lutego i piątek 23 lutego, po czym zorganizowane będą także dwie noce w marcu, dwie noce w kwietniu i jedna noc w listopadzie. Bilety na najbliższy piątek są już wyprzedane, ale można rezerwować miejsca na pozostałe daty.

Aktualny harmonogram „Dozin’ with the Dinos”:

 • Piątek, 9 lutego 2024 r
 • Piątek, 23 lutego 2024 r
 • Piątek, 8 marca 2024
 • Piątek, 15 marca 2024 r
 • Piątek, 5 kwietnia 2024 r
 • Piątek, 19 kwietnia 2024 r
 • Piątek, 8 listopada 2024

We wszystkich przypadkach wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 5:30PM i kończą o godzinie 9:00AM następnego dnia. Więcej informacji o tym programie można znaleźć na stronie muzeum.

Wstęp do Field Museum jest bezpłatny dla mieszkańców Illinois we wszystkie środy przez cały 2024 rok. Aby uzyskać bezpłatny wstęp, mieszkańcy ci będą musieli przedstawić dowód zamieszkania. Wejściówki będą dostępne wyłącznie na miejscu i nie można ich zarezerwować online.

Według urzędników, w dni bezpłatnego wstępu dostępna będzie także inna oferta skierowana do dzieci. Dzieci w wieku od 2 do 6 lat mogą co tydzień uczestniczyć w PlayLab PlayDates. Zajęcia te są bezpłatne i nie wymagają wcześniejszej rejestracji.

Bezpłatne bilety obejmują wszystkie wystawy wstępu ogólnego, takie jak Evolving Planet, The Ancient Americas i Inside Ancient Egypt. Nauczyciele w Illinois (klasy od przedszkola do 12) i czynny personel wojskowy mają zapewniony bezpłatny wstęp przez cały rok.

Czasową wystawę „Bloodsuckers: Legends to Leeches” można zwiedzać w muzeum do 2 września 2024 r. Bilety na nią można kupić tutaj. O tej ekspozycji pisaliśmy 28 stycznia.

 

Źródło: secretchicago, Choose Chicago
Foto: Field Museum

News Chicago

1 marca świętujemy 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek, 1 marca, odbędzie się koncert celebrujący urodziny Fryderyka Chopina. Będzie to finałowe wydarzenie VIII Festiwalu „Chopin In the City”, który rozpoczął się 22 lutego.

Koncert świętujący 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso będzie wieczorem muzyki wykonywanej przez znanych artystów z poezją wplecioną pomiędzy utwory.

Goście wzniosą również toast w hołdzie wielkiemu kompozytorowi.

Koncert „Świętujemy urodziny Chopina” odbędzie się 1 marca o godzinie 7.30PM, w Akademii Muzyczna Paso przy 5400 Lawler Ave. Chicago, IL 60630. Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu. Można je także zamawiać pod numerem tel. 773 467 9000.

Wystąpią:

 • Grażyna Auguscik – głos
 • Ben Lewis – fortepian
 • Warren Oja – wiolonczela
 • Andrzej Krukowski – czytanie poezji

Więcej informacji na temat wydarzenia i występujących artystów można uzyskać na stronie
www.soundsandnotes.org.

 

Źródło: Sound and Notes
Foto: Sound and Notes, wikimedia
Czytaj dalej

News Chicago

Czy Penelopa wiernie czekała na Odysa? Zobaczcie nową sztukę w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Sztuka „The Penelopiad” („Penelopiada”) to zaskakujący remiks Odysei Homera, opowiedziany przez słynną i wywrotową Margaret Atwood, autorkę przeniesionej na ekran „Opowieść podręcznej”. W Teatrze Goodman będzie grana od 2 do 31 marca.

To jej czas. Penelopa czeka 20 lat na powrót męża z wojny trojańskiej. Teraz, gdy władza przechodzi na cierpliwą żonę Odyseusza – i 12 wiernych pokojówek, które od dawna się nią opiekują – odkrywamy nowe spojrzenie na czuwanie w domu.

„The Penelopiad” wywraca do góry nogami homerycki wizerunek Odysa. Atwood pokazuje świat mitycznych wydarzeń z perspektywy Penelopy, oszukiwanej przez lata żony bohatera, który okazuje się zakłamanym kobieciarzem. Piękna Helena jest zadufaną w sobie kokietką, a dwór zbiorowiskiem postaci o podejrzanych charakterach.

Penelopa nie oszczędza także siebie – jej historia, legendarna wierność i posłuszeństwo, również mogą okazać się tylko mitem, półprawdą wykreowaną dla potrzeb szerszej publiczności.

Margaret Atwood swoją historią celnie podważa ideę mitu. Błyskotliwym osądem i ciętym dowcipem obala schematy myślenia, proponuje nowe możliwości odczytania utrwalonej w tradycji wersji wydarzeń.

Margaret Atwood

„Kiedy myślisz o opowieściach o podróżach, zawsze ktoś zostaje w domu – ale jego historia zwykle nie jest opowiadana. Zabawną, wywrotową powieść Margaret Atwood pochłonęłam w samolocie i od razu uderzyła mnie zmiana paradygmatu w historii, którą wydawało mi się, że dobrze znam” – powiedziała Susan V. Booth, która w 2022 roku została mianowana ósmym dyrektorem artystycznym Goodman Theatre w ciągu 97 lat oraz jest pierwszą kobietą, która objęła tę rolę.

„The Penelopiad” można oglądać od 2 do 31 marca w Albert Theatre, teatrze na 856 miejsc. Bilety w cenie 25–90 USD, można nabyć na stronie GoodmanTheatre.org/Penelopiad lub pod numerem telefonu 312.443.3800.

Przedstawienie trwa 2 godziny i 15 minut z jedna przerwą.

Spektakl jest zalecany dla osób w wieku od 14 lat.

 

Źródło: Goodman Theatre, Broadway World
Foto: YouTube, Broadway World
Czytaj dalej

News Chicago

Bajkowa opera „Czarodziejski Flet” będzie grana dłużej w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Teatralna adaptacja ukochanej opery Mozarta „Czarodziejski Flet” w charakterystycznym stylu Mary Zimmerman to zabawna i pomysłowa historia opowiadająca o fantastycznych przygodach księcia Tamino i księżniczki Paminy. Spektakl przedłużono – na deskach Teatru Goodman można go oglądać do 24 marca.

„Magic Flute” prezentuje „wielką muzykę na małej przestrzeni” z udziałem 10 aktorów i pięciu muzyków orkiestry. W obsadzie są: Marlene Fernandez jako Pamina, Billy Rude jako Tamino, a także Keanon Kyles, Russell Mernagh, Lauren Molina, Tina Muñoz Pandya, Reese Parish, Shawn Pfautsch, Emily Rohm  i Monica West.

W bajkowej fabule spektaklu Książę Tamino (Rude) wyrusza w podróż, by uratować księżniczkę Paminę (Fernandez) – córkę Królowej Nocy (Rohm) – a wszystkiego dokona za pomocą magicznego fletu.

Nie brakuje tu smoków, człowieka – ptaka, prób ognia i wody oraz podziemnych korytarzy.

W czasie spektaklu nie ma napisów – każdy wers mówiony i śpiewany jest we współczesnym języku angielskim, który został „zaadaptowany” przez samą Mary Zimmerman. Jest nawet wzmianka o Lake Shore Drive.

Zamiarem reżyserki było uczynienie „Czarodziejskiego fletu” operą przyjazną rodzinie. Papageno (Shawn Pfautsch) nigdy nie grozi tu popełnieniem samobójstwa. Nie ma też realnego niebezpieczeństwa, że Pamina (Marlene Fernandez) opuści Tamino (Billy Rude) z powodu ignorowania jej.

Nawet zwykle okrutna Królowa Nocy (Emily Rohm) wydaje się mieć po prostu zły dzień.

Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował I Symfonię Es-dur w wieku 8 lat. Dlatego przedstawiciele Teatru Goodman zachęcają do przyprowadzenia na przedstawienie swoich małych geniuszy w wieku powyżej 8 lat.

Spektakl jest wykonywany w języku angielskim. Trwa 2 godziny z 15-minutową przerwą.

Bilety i więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) był kompozytorem, pianistą i wirtuozem innych instrumentów klawiszowych. Jego twórczość związana była głównie z Wiedniem; razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.

Źródło: playbill, Goodman Theatre, wikipedia, Choose Chicago, New city stage
Foto: Goodman Theatre/Liz Lauren
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu