Połącz się z nami

News Chicago

Romantyczna opera „Kopciuszek” pozwala uwierzyć w bajkę i prawdziwą miłość

Opublikowano

dnia

Do 10 lutego na scenie Lyric Opera możemy oglądać „Kopciuszka”. Opera Gioachino Rossiniego opowiada historię uciskanej córki samolubnego ojca, Don Magnifico. Kiedy spotyka ją książę Ramiro, od razu się w sobie zakochują, a widzowie czują się jak w prawdziwej bajce.

Partytura Rossiniego to mistrzostwo, a arie Cenerentoli i Ramiro obfitują w bajeczną wirtuozerię wokalną. Jest też wesoło dzięki wybrykom Don Magnifico i służącego Dandiniego. Orkiestrę Lyric Opera prowadzi niesamowita tajwańska dyrygentka, Yi-Chen Lin.

W roli Kopciuszka, w Lyric występuje olśniewająca rosyjska mezzosopranistka, Vasilisa Berzhanska; a jej „księciem z bajki” jest Jack Swanson, urodzony w Minnesocie tenor o wspaniałym głosie.

Wyjątkowe jest także to, że naprzeciw siebie stają dwaj znakomici barytoni z dwóch pokoleń: Kanadyjczyk Joshua Hopkins w roli Dandiniego i – świętujący pięćdziesiątą rocznicę swojego operowego debiutu – włoski mistrz opery komicznej Alessandro Corbelli w roli Magnifico.

„Kopciuszek” to jedna z ulubionych historii ludzi na całym świecie. Najbardziej znaną operową wersją tej baśni jest właśnie dzieło Gioachino Rossiniego, wystawione po raz pierwszy w 1817 roku, rok po jego jeszcze słynniejszym „Cyruliku Sewilskim”.

Kompozytor wprowadził na scenę ujmującą bohaterkę w czymś, co określił mianem dramma giocoso, czyli dramat humorystyczny. W tej operze jest wiele zabawnych scen komicznych, ale główna para – kochankowie, których tak dobrze znamy z bajki – wyrażają siebie, indywidualnie i wspólnie, z wzruszającą słodyczą i szczerością od początku do końca.

Książę Don Ramiro i jego lokaj Dandini zamieniają się ubraniami, aby Ramiro mógł ustalić, czy uda mu się znaleźć młodą kobietę, która pokocha go za niego samego, a nie za jego królewską pozycję. Odwiedzając dom ojca Kopciuszka, Don Magnifico, Ramiro spotyka delikatną dziewczynę i od razu się w sobie zakochują.

Na balu książęcym nikt nie wie, kim może być tajemnicza, przepięknie ubrana dama. Kiedy Ramiro powraca do domu Magnifico, szukając schronienia przed burzą, rozpoznaje Kopciuszka i uznaje ją za swoją narzeczoną.

 

„Cinderella” będzie grana w Lyric Opera do 10 lutego.

Libretto jest w j. włoskim z wyświetlanymi tytułami w języku angielskim. Czas trwania spektaklu to 3 godziny i 10 minut, z jedną przerwą. Bilety w cenie od 39 dolarów można kupić tutaj.

Gioachino Antonio Rossini (ur. 29 lutego 1792 w Pesaro, zm. 13 listopada 1868 w Passy, obecnie XVI dzielnica Paryża) to włoski kompozytor, twórca 39 oper i mistrz stylu bel canto.

Szczególną popularnością cieszą się jego opery komiczne („Cyrulik sewilski”, „Włoszka w Algierze”, „Kopciuszek”), choć zyskał uznanie również jako twórca oper poważnych – najwybitniejszym przykładem w tej dziedzinie jest opera „Wilhelm Tell”. Pisał również utwory religijne, kameralne oraz pieśni.

 

Źródło: Lyric Opera
Foto: YouTube, wikimedia

 

 

News Chicago

Od dzisiaj do niedzieli w Chicago króluje muzyka naszego Fryderyka Szopena

Opublikowano

dnia

Autor:

Fundacja Sounds and Notes już po raz ósmy zaprasza na doroczny festiwal „Chopin In the City”, który odbędzie się w dniach 22-25 lutego. Wydarzenie zaprezentuje różnorodne, wielokulturowe występy uznanych muzyków, wokalistów i artystów, w tym specjalną uroczystość upamiętniającą urodziny Fryderyka Szopena przypadające 1 marca.

Uroczysta inauguracja VIII festiwalu „Chopin in the City” odbędzie się w Konsulacie Generalnym RP w Chicago w czwartek, 22 lutego  o godz. 6.30 wieczorem. Wydarzenie odbywające się w różnych miejscach miasta potrwa do niedzieli.

Harmonogram festiwalu:

Czwartek, 22.02.2024, 6:30PM | Noc otwarcia

Konsulat Polski w Chicago | 1530 Lake Shore Drive | Chicago, Illinois
Joshua Mhoon – fortepian
Bazyli Siwek – fortepian
Wstęp tylko z zaproszeniem

Piątek 02.23.2024, godz. 8:00PM

Akademia Muzyczna PaSO 5400 Lawler Ave. | Chicago, Illinois
SOUL MESSAGE BAND
Chris Forman – organy Hammonda 3
Greg Rockingham – perkusja
Dave Miller – gitara
Bilety w cenie 30 dolarów można kupić przy wejściu.

Sobota 02.24.2024, godz. 10:00AM

Centrum Edukacyjne Forest View 2121 South Goebbert Rd. | Arlington Heights, Illinois
Michał Drewnowski – fortepian
3 wiolonczele: Sara Wollan, Margaret Daly, Elizabeth Anderson
Koncert bezpłatny.

Sobota, 24.02.2024, godz. 8:00PM

Green Mill | 4802 N. Broadway | Chicago, Illinois
GRUPA GRAŻYNY AUGUŚCIK
Grażyna Auguścik – wokal
Jon Deitemyer – perkusja
Ben Lewis – fortepian
Jan Kregor – gitara
Ethan Philion – bas
Bilety w cenie 20 dolarów płatne gotówką będą dostępne tylko przy drzwiach.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 12:00PM

Centrum Kopernika | 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630
Pracownia Artystyczna Patrycji Stępniak | „Malowanie Chopina” | Rodzinny Jarmark Sztuki
KWARTET ANY EVERLING 
Ana Everling – wokal, perkusja
Hunter Diamond – instrumenty dęte drewniane, perkusja
Kenny Reichert – gitara elektryczna
Edinho Gerber – gitara akustyczna
Bilety w cenie 25 dolarów można kupić online.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 4:00PM

ProMuzyka | 713 W. Wrightwood Avenue | Chicago, Illinois
„Et pereat mundus” projekt 
Roberts Świstelnicki – fortepian, poezja, kompozycja
Greg Artry – perkusja, wokal
Dave Miller – gitara
Katie Ernst – bas, wokal
Marek Feldman – skrzypce
Jon Irabagon – saksofon
Za wstęp przyjmowane będą wolne datki.

Piątek, 03.01.2024, godzina 7:30PM

Akademia Muzyczna PaSO 5400 Lawler Ave. | Chicago, Illinois
Świętujemy urodziny Chopina
Grażyna Auguscik – głos
Ben Lewis – fortepian
Warren Oja – wiolonczela
Andrzej Krukowski – czytanie poezji
Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu.

Serdecznie Zapraszamy!

„To jest takie ważne, żeby naszą obecnością podkreślać to, że jesteśmy ważni w tym środowisku i ważna jest nasza sztuka”, mówiła Grażyna Auguścik w studiu Radia Deon przy okazji okazji VII festiwalu „Chopin In The  City”.

 

Źródło: Sounds And Notes
Foto: YouTube, Sounds And Notes, istock/Bartosz Zielinski/
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatnie dni by złapać bilet na niepowtarzalny „Golden Girls: The Laughs Continuous”

Opublikowano

dnia

Autor:

Czterech przebojowych mężczyzn przebiera się w kostiumy, aby wcielić się w kultowe kobiety. Spektakl sceniczny rozpoczyna się w miejscu zakończenia serialu i jest odpowiednikiem dwóch półgodzinnych odcinków telewizyjnych. „Golden Girls: The Laughs Continuous”, parodia napisana przez Roberta Leleux i wyreżyserowana przez Erica Swansona, będzie grana w Chicago do 25 lutego.

W obsadzie znajdują się Ryan Bernier jako Dorothy, Adam Graber jako Rose i Christopher Kamm jako Sophia. Aktor Vince Kelley wciela się w niezapomnianą Rue McClanahan, która zmarła w 2010 roku, w roli Blanche.

Fabuła spektaklu została zaktualizowana, aby dopasować ją do czasów współczesnych. Obecnie Sophia jest na wolności za kaucją po prowadzeniu siatki narkotykowej, Blanche i Rose założyły CreakN, dobrze prosperującą aplikację erotyczną dla seniorów, a Dorothy spotyka się z młodym kochankiem.

Kelley, mający na swoim koncie ponad 30-letnie doświadczenie sceniczne, wystąpił między innymi w produkcjach „Hedwig and the Angry Inch” i „The Boys in the Band”. Jest nie tylko utalentowanym aktorem, który gra, śpiewa i tańczy – projektuje także kostiumy sceniczne.

Spektakl jest hołdem dla kultowego serialu, którego aktorzy oglądali będąc dziećmi. „Golden Girls: The Laughs Continuous” pozwala widzom ponownie przeżyć serdeczną wesołość czterech pań, które nigdy nie przestały być najlepszymi przyjaciółkami.

Sztukę napisał Robert Leleux, autor „Wspomnień pięknego chłopca” i „Żywego końca”. Jego prace ukazywały się także w The New York Times i The New York Times Magazine, a inne jego sztuki wystawiano w całym kraju.

Spektakl wyreżyserował Eric Swanson, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy The Detroit Actors’ Theatre Company.

Spektakl „Golden Girls: The Laughs Continuous” grany jest w Broadway Playhouse w Water Tower Place do 25 lutego. Przedstawienie trwa 1 godzinę i 40 minut z jedną 20-minutową przerwą.

Bilety są do nabycia tutaj.

„Golden Girls” to amerykański sitcom, którego światowa premiera odbyła się 14 września 1985 roku na antenie telewizji NBC. Był emitowany w telewizji NBC przez siedem sezonów jako pierwszy w swoim rodzaju serial skupiający się na czterech kobietach, nadał ton późniejszym serialom komediowym.

Ostatni, 180. odcinek serii wyemitowano 9 maja 1992.

Serial został wyróżniony licznymi nagrodami, wliczając w to przyznaną dwukrotnie nagrodę Emmy w kategorii najlepszy serial komediowy oraz trzykrotny Złoty Glob dla najlepszego serialu komediowego lub musicalu. Ponadto każda z głównych bohaterek otrzymała Emmy.

To usytuowało produkcję wśród 10 najchętniej oglądanych programów telewizyjnych przez 6 z 7 sezonów.

 

Źródło: Windy City Times, Broadway in Chicago
Foto: YouTube, goldengirlstour.com
Czytaj dalej

Kultura

„Gąskę” Teatru Nasz możemy zobaczyć w najbliższy weekend na scenie Art Gallery Kafe

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już zapowiadaliśmy Teatr Nasz ponownie wystawi spektakl pt. „Gąska”. Aż 5 przedstawień w nowej odsłonie zaplanowanych jest na luty i marzec, więc mamy wiele możliwości by ją zobaczyć. Sztuka, entuzjastycznie przyjęta w zeszłym roku przez publiczność w Chicago, opowiada historię artystów, żyjących w mieście bez perspektyw, którzy bardziej niż o karierę walczą o własne szczęście.

„Gąska” to komedia, która nie wszystkich bawi, ponieważ ta refleksja nad zawodem aktora jest alegorią życia i trudnych wyborów, które musimy podejmować w obliczu radykalnych zmian. Jej bohaterowie muszą pogodzić się z przemijaniem, a także okazać swoje skrywane uczucia i pragnienia.

Jak my sami postąpilibyśmy w sytuacji, w której znaleźli się bohaterowie? Jakich wyborów dokonać gdy stoi się na rozdrożu życiowych dróg? Jak ocenić wybory postaci spektaklu „Gąska”? Przyjdźcie, zobaczcie i zastanówcie się sami.

Reżyseria Andrzej Krukowski, charakteryzacja Anna Chilinski. Obsada: Elżbieta Kasińska, Bartosz Kasza, Tomasz Maternowski, Aldona Olchowska, Lilianna Totten, Mariusz Skowroński, Iwona Szewczyk.

Spektakl będzie grany w Art Gallery Kafe, przy 127 Front St, Wood Dale, IL 60191, oraz w Janosik Banquets, przy 9126 S. Roberts Road, Hickory Hills, IL 60457.

Bilety w cenie 40 dolarów można kupić pod numerem telefonu 872-262-6050 oraz przed spektaklem.

Serdecznie Zapraszamy!

Teatr Nasz powstał z prawdziwej miłości i pasji do tworzenia teatralnej iluzji. Jak informuje na swojej stronie internetowej, tworzy sztuki oparte na najlepszych tradycjach teatru awangardowego w Polsce, ale w swoim repertuarze ma również klasykę teatru polskiego i bajkę dla dzieci.

Teatr Nasz skupia uwagę na dogłębnej i świeżej interpretacji, nie poddając się popularnym trendom, idąc własną drogą. Tworzy spektakle organicznie, w niecodziennych przestrzeniach i nie bojąc się wyzwań.

Źródło: teatr nasz
Foto: teatr nasz

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu