GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Mec. Bolesław Gubernat o wypadkach. Co zrobić gdy mu ulegniemy?

Wypadek wypadkowi nierówny. Choć niektóre zdarzenia mogą wydawać się podobne to zasadnicza różnica polega na tym czy wypadek zdarzył się przy pracy, czy nie. Na czym dokładnie ta różnica polega wyjaśnia na naszej antenie Mecenas Bolesław Gubernat z kancelarii Michalski & Gubernat, która prowadzi bezpłatne porady prawne w wielu sprawach.
To co nam przysługuje po wypadku wynika zazwyczaj z różnic pomiędzy wypadkami przy pracy a innymi obrażeniami, tłumaczy mec. Bolesław Gubernat. Jeśli np. dana osoba jest kierowcą i zdarzy jej się wypadek samochodowy, to jest wypadek przy pracy.
Z inną sytuacją mamy do czynienia gdy ulegniemy takiemu podobnemu wypadkowi samochodowemu ale podróżując prywatnie – wtedy takich świadczeń nie dostaniemy od razu, pieniądze nam należny otrzymamy dopiero na końcu sprawy o odszkodowanie.
“To jest bardzo duża różnica” podkreśla nasz Gość. “Ponieważ jeśli nie mamy np. jakiegoś “short term disability” albo nie mamy jakichś oszczędności to trudniej się żyje jeżeli jesteśmy po wypadku chorzy, niezdolni do pracy a nie dostajemy takich świadczeń od razu”.
Jeśli chodzi o dwa opisane wyżej przypadki wypadków samochodowych różnica polega także na spłacie rachunków medycznych. W razie wypadku przy pracy te rachunki są płacone od razu przez ubezpieczyciela, a osoba, która uległa temu wypadkowi nie jest odpowiedzialna za żadne negocjacje.
Nawet jeśli ubezpieczenie pracodawcy nie pokryje w pełni rachunków za leczenie, to ani szpital ani lekarze nie mają prawa domagać się dopłacenia brakującej kwoty od osoby, która uległa wypadkowi, wyjaśnia mec. Bolesław Gubernat.
Natomiast jeśli wypadek samochodowy nie zdarzył się w pracy to rachunki medyczne albo czekają na wyrównanie na koniec sprawy związanej z odszkodowaniem, albo są płacone z ubezpieczenia zdrowotnego lub samochodowego poszkodowanej osoby. Osoba, która miała wypadek odzyskuje je po zakończeniu sprawy o odszkodowanie, tłumaczy nasz Gość.
Sprawy wypadków przy pracy są rozstrzygane tylko przez specjalne sądy, które pracują w oparciu o dwie ustawy; jedna z nich dotyczy wypadków przy pracy, a druga chorób zawodowych. Wypadki samochodowe trafiają z kolei do sądów powszechnych, gdzie są rozpatrywane na podstawie tzw. prawa zwyczajowego.
Tak więc procedury sądowe są inne, a postępowanie w sprawie wypadków przy pracy jest uproszczone, tłumaczy mec. Bolesław Gubernat.
Inna jest także kwestia przedawnienia. Wypadki przy pracy przedawniają się po 3 latach, a ten termin może być nawet jeszcze przedłużony o kolejne 2 lata, jeśli rachunki medyczne są płacone są przez pracodawcę lub jego ubezpieczyciela.
Sprawy zwykłych wypadków samochodowych przedawniają się szybciej – po 2 latach lub nawet wcześniej.
Dzieje się tak ponieważ sprawa dotyczy pieniędzy publicznych, jak wyjaśnia nasz Gość.
Kolejną różnicą jest to, że odszkodowania z wypadków przy pracy są ograniczone jeśli chodzi o kwotę, ponieważ “odpowiedzialność pracodawcy jest odpowiedzialnością bez winy” zaznacza mec. Bolesław Gubernat. W zwykłych wypadkach samochodowych możemy uzyskać większe odszkodowanie, ponieważ możemy “żądać kwoty, która jest równomierna tej szkodzie, którą ponieśliśmy”.
Jak więc widzimy trzeba dobrze znać całe mnóstwo prawnych zasad i szczegółów aby wiedzieć jak dochodzić swoich praw i dostać należne odszkodowanie po wypadku. Aby nie popełnić błędów i nie stracić naszych pieniędzy, najlepiej zwrócić się o pomoc do fachowców.
A co zrobić gdy przydarzy nam się wypadek?
- Nie oddalaj się z miejsca wypadku
- Zadzwoń pod 911 w celu uzyskania pomocy medycznej i w celu wszczęcia dochodzenia przez policję
- Jeżeli zdecydujesz się nie wzywać policji uzyskaj informacje odnośnie drugiej strony, i jej ubezpieczenia
- Zanotuj informacje odnośnie świadków (imię, nazwisko, adres, numer telefonu)
- Zrób dużo zdjęć wszystkim pojazdom, miejscu zdarzenia i swoim obrażeniom
- Jeżeli źle się czujesz, jedź karetką do szpitala
- Udaj się do swojego lekarza po tym jak wyjdziesz ze szpitala
- Zgłoś wypadek do swojej ubezpieczalni
- Jeżeli druga strona dostała mandat, udaj się do sądu jako świadek
- Podczas leczenia podaj lekarzom lub terapeutom dokładnie co ci dolega
Szczegółowo o wypadkach przy pracy rozmawialiśmy z mec. Bolesławem Gubernatem także tutaj.
Kancelaria adwokacka Michalski & Gubernat, P.C., zapewnia swoim klientom najwyższą jakość reprezentacji prawnej pobierając za nią niewygórowane honorarium.
Jeżeli Państwo ulegli wypadkowi w pracy, wypadkowi samochodowemu, są ofiarami błędu w sztuce lekarskiej, ulegli Państwo innemu nieszczęśliwemu wypadkowi, czy też mają Państwo problemy natury rodzinnej, takie jak rozwód, opieka nad dziećmi i tym podobne, kancelaria jest gotowa zrobić wszystko aby zabezpieczyć i wyegzekwować Państwa prawa.
Kancelaria prawnicza, Michalski & Gubernat, udziela całkowicie bezpłatnych porad prawnych przy 7713 W. Belmont w Elmwood Park w każdą środę od godziny 4:00 p.m. do godziny 6:00 p.m. Można także umówić się na spotkanie w biurze kancelarii w centrum Des Plaines i w Bloomingdale.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 847-752-0506. Pod tym numerem można również uzyskać darmową poradę telefoniczną.
Zachęcamy do konsultacji!
Źródło: informacja własna
Foto: istock
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia

Cykl pt. “Siła Wiary” to już w tej chwili tryptyk, a chicagowska premiera trzeciej części odbędzie się w Niedzielę Palmową. Za tymi ogromnie głębokimi filmami, których motywem przewodnim jest wiara, nadzieja i miłość, stoi niezwykła reżyserka – Agnieszka Topolska, znana nam także z telewizji i radia. W studiu Radia Deon mówi o swojej misji i miłości do ludzi, które prowadzą ją w jej pracy i twórczości.
Pierwsza część dokumentalnego cyklu miała premierę w Chicago w marcu 2021 roku, druga rok później, w szczególnym czasie, gdy wybuchła wojna w Ukrainie. A w tym roku będziemy mogli zobaczyć część trzecią o tytule “Siła Wiary III. Moc Miłości” Agnieszki Topolskiej.
Skąd ta pasja i siła woli? Jak opowiada nasz Gość, wszystko zaczęło się gdy miała 8 lat i z Kielc wyjechała z rodzicami do Skalbmierza. Tam nauczyciel, który był równocześnie organistą w kościele zachęcił Agnieszkę by wstąpiła do scholi.
“I wtedy coś stało się niezwykłego. Tak jakby taki prąd elektryczny przeszył mnie” pamięta do tej pory reżyserka. “Byłam bardzo wzruszona. I wydaje mi się, że te słowa tej pieśni są ze mną do dzisiaj. I to były słowa, które kierował Jezus do ludzi.”
W tych słowach Chrystusa nasz Gość widzi powołanie dla siebie, które przyszło od Ukrzyżowanego – żeby kochać ludzi i mówić im o tym – i to powołanie nieustannie przyświeca jej dziennikarskiej misji, która trwa już 26 lat.
Pomogło także w bardzo trudnych chwilach, które Agnieszka Topolska przeżywała w dzieciństwie. “Od tego czasu zawsze czuję taką opiekę boską tego Jezusa w sobie. Czasami mówię, że to nie ja, tylko On działa. I tak jest w moim filmie. Ten scenariusz pisze Duch Święty” mówi z przekonaniem reżyserka.
“Siła Wiary III” podobnie jak poprzednie części tryptyku pokazuje prawdziwe historie ludzi. Jego bohaterowie zmagają się z bardzo ciężkimi sytuacjami w życiu, takimi jak śmiertelna choroba czy pożegnanie z umierającym dzieckiem.
To są naprawdę wzruszające historie i świadectwa pokazujące “jak wiara działa, jak modlitwa działa, jak działa moc miłości, bo tam jest ogromna miłość w tym filmie trzecim zwłaszcza” opisuje Agnieszka Topolska.
“Film kończy się przesłaniem nadziei, żebyśmy się nie załamywali, żebyśmy powstawali, żebyśmy się budzili do życia” mówi reżyserka. “Bo życie jest naprawdę piękne i wystarczy tylko pokochać siebie i pokochać drugiego człowieka”.
Całości towarzyszy piękna muzyka i nastrojowe zdjęcia.

Kadr z filmu “Siła Wiary III. Moc Miłości” Agnieszki Topolskiej
“Jeżeli mamy w sobie Boga, jeżeli mamy w sobie tę moc, to możemy żyć dzisiaj pięknie, możemy żyć dzisiaj ze spokojem w sercu” takie jest przesłanie filmu, tłumaczy Agnieszka Topolska.
Dzień premiery dla “Siły Wiary III” – Niedziela Palmowa, czyli tydzień przed świętami Wielkiej Nocy, został wybrany specjalnie, ponieważ film jest głębokim przeżyciem duchowym i można go uważać za swoiste rekolekcje. A przed projekcją będzie miał również miejsce wspaniały koncert pt. “Obudź w Sobie Ducha”.

Kadr z filmu “Siła Wiary III. Moc Miłości” Agnieszki Topolskiej
W czasie koncertu zaśpiewa Agnieszka Topolska i kilku innych, zaproszonych artystów. Widownia także będzie mogła się włączyć, ponieważ to będą znane utwory wykonywane zarówno po polsku jak po angielsku. Sam film ma angielskie napisy, więc do kina można także zaprosić amerykańskich przyjaciół.
“Siła Wiary III. Moc Miłości” już 13 kwietnia, dwa seanse, o godzinie 2.00PM i 5.00PM, w Pickwick Theatre, przy Park Ridge, 5 S Prospect Ave, Park Ridge, IL 60068. Bilety w cenie 25 dolarów są dostępne w biurach POLAMER, na pickwicktheatre.com oraz pod numerem telefonu 773 600 9000.
Serdecznie zapraszamy – ten film trzeba zobaczyć!
Źródło: informacja własna
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Wysokie góry i nieznane lądy to świat niezwykłego Polaka, który odwiedził Chicago

Pochodzący z Dynowa na Podkarpaciu Piotr Śliwiński to podróżnik, alpinista i himalaista, zdobywca wielu szczytów, w tym ośmiu należących Korony Ziemi. To także człowiek, który okrążył świat 12 razy. O swojej niezwykłej pasji i ciekawości świata, która wciąż pcha go do wędrówki, opowiada w studiu Radia Deon Chicago.
“Zaczęło się wszystko od ciekawości świata, od podróży, poszerzania horyzontów, zobaczenia innych kultur” opowiada Piotr Śliwiński, który od razu mierzył wysoko, skoro jego pierwszym zdobytym szczytem był alpejski Mont Blanc.
O tamtej pory zdobył osiem szczytów z Korony Ziemi – najwyższych gór na poszczególnych kontynentach, których klasyfikuje się na dwa różne sposoby – 7 albo 9. Mamy wprawdzie 7 kontynentów, ale dwa miejsca na Ziemi są traktowane inaczej – wyjaśnia nasz Gość.
Najniższa z nich to Góra Kościuszki w Australii, mająca prawie 2500 metrów. Ale wyższy szczyt jest na wyspie Papua-Nowa Gwinea, mający prawie 5 000 metrów, na który nasz Gość także się wspiął. Więc jeśli do Australii doliczyć także Oceanię to są to dwa szczyty.
Ponieważ zdobywanie tych szczytów oznacza zazwyczaj zmierzenie się z ekstremalnymi warunkami, wymaga odpowiednich przygotowań. Dla Piotra Śliwińskiego najważniejszym ich elementem jest bazowanie na własnych doświadczeniach z poprzednich wypraw.
Natomiast przygotowanie kondycyjne obejmowało bieganie, basen i treningi sprawnościowe.
Nasz Gość brał udział także w eksperymencie na Politechnice Krakowskiej, gdzie pod okiem naukowców był zamykany w komorze termoklimatycznej, gdzie panowała temperatura minus 50 stopni, a odczuwalna była minus 64. Takie właśnie zimno panuje zimą w wysokich Himalajach.
Polski himalaista i podróżnik najdłużej przebywał w tej komorze 100 godzin.
Najwyższe szczyty nasz Gość zdobywał zazwyczaj w trzyosobowym zespole, z Jackiem Jaśniewskim i jego bratem, Piotrem.
Po zdobyciu takiej góry “jest euforia, jest niesamowita radość, że w końcu osiągnięty szczyt” mówi Piotr Śliwiński, który w 2018 roku samotnie stanął na szczycie Mount Everestu. Choć czuje się wtedy również ulgę, że to już koniec drogi pod górę, to jest ona złudna, bo zejście to ogromna praca i wcale nie jest łatwiejsza. Właśnie wtedy himalaistom zdarza się najwięcej wypadków.
Podczas wspinaczki wysokogórskiej zdarzają się także bardzo niebezpieczne sytuacje. Nasz Gość doświadczył trzech takich chwil gdy jego życie było zagrożone. Jeden z nich przytrafił się podczas wspinania się na amerykański szczyt Denali.
“Najtrudniejsza decyzja w górach to jest właśnie taka, czy ratować życie drugiego człowieka, jeżeli jest zagrożone czy po prostu ratować swoje życie” przyznaje Piotr Śliwiński.
“Bo trzeba pamiętać, że jedyny ratunek w górach wysokich to jest właśnie lina, gdzie jeżeli jedna osoba odpadnie i poleci to pozostali muszą szybko zareagować i rzucić się w przeciwną stronę jeżeli to jest grań, albo wkręcić śruby lodowe, wbić raki, czekan mocno w lód i zatrzymać ten proces spadania. Więc albo ratujemy tego, który spadał albo lecimy wszyscy – mieliśmy też taką sytuację”.
Ale góry to nie jedyna pasja Polaka – który po raz pierwszy wyruszył w podróż wyruszył mając zaledwie 24 lata. Odwiedził wtedy ponad 20 krajów na czterech kontynentach, w tym wszystkie amerykańskie stany i wszystkie stany Australii, oraz Nową Zelandię.
Dotarł potem do Chin, drogą lądową do Singapuru, kupił motocykl i pokonał samotnie drogę liczącą ponad 5000 mil przez Pakistan, Iran, Turcję wrócił do Polski, po 12 miesiącach podróży.
Ta pierwsza podróż dookoła świata przyniosła Piotrowi Śliwińskiemu najsilniejsze emocje związane z odkrywaniem nieznanego, a także najwięcej niespodzianek. Takich wypraw dookoła Ziemi nasz Gość przebył aż 12 od 2007 do 2018 roku i nie brakowało w nich niebezpiecznych przygód, takich jak ucieczka przed uzbrojonymi talibami w Afganistanie. Siedem z tych podróży trwało cały rok.
A ponieważ nasz Gość najpierw nauczył się latać na paralotni w bliskich sobie Bieszczadach, w kilku krajach także latał podziwiając widoki w góry.
Więcej o podróżach Piotra Śliwińskiego można się dowiedzieć ze strony internetowej.
Źródło: informacja własna
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet

Zespół Pieśni Tańca Wici obchodzi piękny jubileusz 50-lecia. By uczcić tę uroczystość, 26 kwietnia zaprezentuje dwa specjalne koncerty, a dzień później zaprasza na bankiet z udziałem gości honorowych zarówno z Polski jak i ze Stanów Zjednoczonych. Do świętowania tej wspaniałej rocznicy zapraszają w studiu Radia Deon Chicago Rafał Kowalczyk wraz z córką Olivią, tańczącą w zespole.
Historia Zespołu Pieśni i Tańca Wici jest fascynująca. Choć grupa zaczynała w bardzo trudnych warunkach to przetrwała i ma się bardzo dobrze. Jej członków połączyła pasja i miłość do polskiego folkloru oraz ciężka praca.
17-letnia Olivia Kowalczyk, tegoroczna Królowa Parady 3-Maja, od 7 lat tańczy w zespole Wici. “Wici to moje, prawie takie całe życie, to moja rodzina druga, mam tu najlepsze koleżanki” mówi o zespole Olivia, której starsza siostra także tańczy w tej grupie.
Olivia nie myśli odejść z zespołu, chce w nim być jeszcze długie lata a następnie pracować jako instruktorka dla młodych pokoleń. Działalność w Wiciach daje jej większy związek z polskością i buduje relacje, rozwija i kształtuje pewność siebie.
Rafał Kowalczyk, jako tata dwóch członkiń Wici, wozi córki, wspiera, pomaga i oczywiście ogląda występy, obserwując młodych ludzi. “To jest niesamowite, jak się widzi najpierw małe dzieci, później coraz większe, a później młodzież i dorośli. Dlatego, że w Wiciach można zobaczyć trzy pokolenia. Możemy zobaczyć dziadków, ich dzieci i wnuków” podkreśla.
Starsze pokolenia tancerzy to osoby urodzone w Polsce, te najmłodsze – już w Ameryce, ale wszyscy kultywują tradycje przywiezione z Ojczyzny. Osoby, które “wychowały się” w zespole robią wspaniałe kariery i podejmują się wielu dobrych inicjatyw.

Olivia Kowalczyk
“Myślę, że od Wici się nie odchodzi nigdy, bo w Wiciach się jest zawsze” zaznacza Rafał Kowalczyk. I to właśnie zobaczymy na dwóch jubileuszowych koncertach 26 kwietnia, o godzinie 2.00 popołudniu i 7.00 wieczorem.
Absolwenci wrócą na scenę, żeby pokazać wszystkim, że członkowie zespołu tworzą jedną wielką rodzinę oraz, żeby znów robić to, co najbardziej kochają.

Wici na 39. Koncercie Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego, 16 marca 2025 r.
Koncerty zespołu Wici będą miały miejsce w North Shore Center w Skokie, przy 9501 Skokie Blvd, Skokie, IL 60077. Dzień później, 27 kwietnia, odbędzie się uroczysty bankiet z udziałem gości specjalnych oraz rozdaniem nagród w sali bankietowej hotelu Holliday Inn w Skokie, przy 5300 W Touhy Ave, Skokie, IL 60077.
Rezerwacji biletów można dokonać pod numerem telefonu 773-827-8108.
Olivia i Rafał Kowalczyk gorąco zapraszają zarówno młodszych jak i starszych:
Serdecznie Zapraszamy na Jubileusz Wici!
Źródło: informacja własna
Foto: StelmachLens
-
News USA1 tydzień temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska4 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Kościół4 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA1 tydzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki