Połącz się z nami

News USA

Bp Rolando Álvarez nadal jest więziony w Nikaragui. Rząd USA wzywa do jego uwolnienia

Opublikowano

dnia

2 stycznia administracja Bidena ponownie skrytykowała rząd Nikaragui za „niesprawiedliwe” uwięzienie rzymskokatolickiego biskupa Rolando Álvareza na kilkadziesiąt lat więzienia za rzekomą zdradę stanu. Zażądała także od obecnego reżimu natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia przywódcy religijnego.

Rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller, wezwał prezydenta Nikaragui, Daniela Ortegę, i jego żonę, wiceprezydent Rosario Murillo do uwolnienia bp Rolando Álvareza z katolickiej diecezji Matagalpa, który spędził już ponad 500 dni w La Modelo Tipitapa – jednym z najbardziej znanych więzień w Ameryce Łacińskiej.

W tym czasie władze Nikaragui trzymały biskupa Álvareza w izolacji, blokowały niezależną ocenę warunków jego uwięzienia i publikowały inscenizowane filmy i zdjęcia, które tylko zwiększyły obawy o jego dobro, powiedział Miller.

W lutym ubiegłego roku Sąd w Nikaragui skazał bp Álvareza na ponad 26 lat więzienia, pozbawił go obywatelstwa i uznał za zdrajcę „za podważanie integralności narodowej” i „szerzenie fałszywych wiadomości”. O staraniach Kongresu USA o jego uwolnienie pisaliśmy 6 grudnia.

Władze skazały biskupa po tym, jak odmówił on zesłania do Stanów Zjednoczonych wraz z czterema innymi księżmi i 222 innymi więźniami politycznymi, którzy zostali wydaleni do USA w ramach wymiany więźniów z Departamentem Stanu USA.

Biskup zdecydował się pozostać w Nikaragui w ramach protestu przeciwko nasilonym atakom rządu Ortegi-Murillo na Kościół katolicki w ostatnich latach.

Według Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej rząd Nikaragui zamknął organizacje charytatywne, pozbawił uniwersytety finansowania i statusu prawnego, wyeliminował organizacje pozarządowe i zakazał mediów informacyjnych.

Prezydent Nikaragui zarzucił także przywódcom katolickim udział w spisku mającym na celu jego obalenie, powołując się na ich rolę mediatorów z grupami protestacyjnymi po protestach w kraju w 2018 r., w wyniku których zginęło około 300 osób, uciekły dziesiątki tysięcy Nikaraguańczyków, a wielu innych zostało uwięzionych.

W marcu papież Franciszek porównał uwięzienie bp Álvareza do reżimu Hitlera i nazwał Ortegę „niestabilnym”.

Mimo to bp Rolando Álvarez i wielu przywódców religijnych jest obecnie przetrzymywanych w Nikaragui, w tym inny bp Isidoro Mora i kilku księży.

„Reżim Ortegi-Murillo w dalszym ciągu nakłada surowe ograniczenia na wspólnoty religijne i odmawia obywatelom Nikaragui możliwości swobodnego praktykowania swojej religii i wyrażania swoich przekonań” – powiedział Matthew Miller.

Urzędnicy amerykańscy od dawna oskarżają administrację Ortegi o zbrodnie przeciwko ludzkości za prowadzenie wojny przeciwko wolności religijnej i swobodom obywatelskim. Zarówno administracja Trumpa, jak i Bidena oraz członkowie Kongresu przyjęli środki nakładające sankcje finansowe na rzecz rządu Nikaragui.

Jednak republikański Kongresmen z New Jersey, Chris Smith, uważa, że administracja Bidena nie robi wystarczająco dużo, aby zaradzić erozji społeczeństwa obywatelskiego w Nikaragui, sugerując, że Stany Zjednoczone muszą podjąć więcej „konkretnych kroków, aby ukarać reżim”.

Smith chce nałożenia sankcji na banki w Nikaragui, aby nie mogły korzystać z amerykańskich banków, a także pełnego wdrożenia wymogów ustawy RENACER – ustawy podpisanej przez prezydenta Bidena mającej na celu rozszerzenie sankcji na Nikaraguę w związku z korupcją i łamaniem praw człowieka przez administrację Ortegi.

Ustawa wymaga również od Białego Domu dokonania przeglądu udziału Nikaragui w Porozumieniu o Wolnym Handlu między Republiką Dominikany a Ameryką Środkową (Dominican Republic-Central America Free Trade Agreement) – regionalnym pakcie sprzed 20 lat, w ramach którego administracja Bidena rozważała wydalenie Nikaragui w celu pozbawienia rządu Ortegi znaczących dochodów z eksportu i inwestycji zagranicznych.

Smith, który określa siebie jako zagorzałego zwolennika wolności religijnej, w zeszłym roku przeprowadził przesłuchania w Kongresie, w którym poparł uwolnienie bp Álvareza i wysłał list do Ortegi z prośbą o spotkanie z biskupem.

Kongresmen Chris Smith

„Ilu jeszcze ludzi Kościoła i księży zostanie zamkniętych w więzieniach? (…) wszyscy wiemy, że są źle traktowani w najbardziej ekstremalny sposób” mówi Chris Smith.

Lokalne doniesienia podająą, że władze Nikaragui zabierały księży z domów i bili ich za to, że modlili się za bp Rolando Álvareza.

 

Źródło: foxnews
Foto: YouTube, Chris Smith Office

News USA

Trump: Rosja i Ukraina rozpoczną rozmowy pokojowe, a Watykan może być ich gospodarzem

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w poniedziałek, po dwugodzinnej rozmowie telefonicznej z Prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Rosja i Ukraina mają „natychmiast” rozpocząć negocjacje w sprawie zawieszenia broni. Trump zasugerował, że rozmowy mogą odbyć się w Watykanie. “Czy Watykan – miejsce wielu historycznych rozejmów- ponownie zapisze się na kartach historii jako dom pokoju? Miejmy nadzieję” mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

“Negocjacje między Rosją a Ukrainą rozpoczną się natychmiast. Poinformowałem o tym Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, Prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Premier Włoch Giorgię Meloni, Kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz Prezydenta Finlandii Alexandra Stubba” – napisał Donald Trump w mediach społecznościowych.

Prezydent dodał, że Watykan, reprezentowany przez papieża, wyraził gotowość do organizacji spotkania, a ton i ducha rozmowy” z Putinem opisał jako „doskonałe”.

Watykan nie komentuje, ale wyraża gotowość

Choć Stolica Apostolska nie odniosła się bezpośrednio do słów Trumpa, już w zeszłym tygodniu kardynał Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, zadeklarował, że papież Leon XIV planuje udostępnić Watykan jako neutralne miejsce do spotkania stron konfliktu.

Papież Leon XIV: Zmiana tonu Stolicy Apostolskiej

Nowy papież, wybrany 8 maja, zdaje się przyjmować bardziej proukraińskie stanowisko niż jego poprzednik, papież Franciszek. W dniu inauguracji pontyfikatu rozmawiał telefonicznie z Zełenskim, a kilka godzin później przyjął go na prywatnej audiencji.

W dwóch pierwszych przemówieniach niedzielnych Regina Caeli, Leon XIV wezwał do rozpoczęcia negocjacji na rzecz „sprawiedliwego i trwałego pokoju” na Ukrainie. Jednym z jego pierwszych spotkań po wyborze była również audiencja dla arcybiskupa Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

papież leon XIV wołodymir zelensky

W przeciwieństwie do Franciszka, który często unikał bezpośredniego potępienia Rosji, Leon XIV kontynuuje linię krytyczną wobec inwazji. Jako biskup w Peru w 2022 roku, obecny papież – wówczas biskup Robert Prevost – określił rosyjską agresję jako „imperialistyczną z natury”.

Kontekst: Franciszek a misja pokojowa

Poprzedni papież, Franciszek, mianował kardynała Matteo Zuppiego swoim specjalnym wysłannikiem do spraw pokoju na Ukrainie. Mimo to jego wypowiedzi, w tym apel o „podniesienie białej flagi” przez Ukrainę, spotkały się z krytyką i zostały odebrane jako próba nacisku na Kijów, by zgodził się na ustępstwa terytorialne.

 

Źródło: cna
Foto: Vatican Media, YouTube

Czytaj dalej

News Chicago

Chicago uczci wybór Papieża Leona XIV wyjątkową uroczystością na stadionie White Sox

Opublikowano

dnia

Autor:

Archidiecezja Chicago ogłosiła wyjątkowe świętowanie ku czci Papieża Leona XIV, które odbędzie się 14 czerwca na stadionie Guaranteed Rate Field, domowym boisku drużyny Chicago White Sox. To historyczne wydarzenie ma uświetnić wybór pierwszego papieża pochodzącego z aglomeracji chicagowskiej.

W wydanym oświadczeniu archidiecezja podkreśliła wyjątkowy charakter uroczystości, nazywając ją „jedyną w swoim rodzaju celebracją”, na którą zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta i przyjezdni.

„Orędzie papieża Leona XIV o pokoju, jedności i sensie życia poruszyło serca ludzi na całym świecie. To święto będzie okazją do wspólnego wyrażenia dumy z faktu, że papież pochodzi właśnie stąd – z Chicago” — czytamy w komunikacie.

Papież z South Side kibicuje White Sox

Chociaż początkowo media spekulowały, której drużynie z Chicago papież kibicuje — White Sox czy Cubs — wątpliwości rozwiał John Prevost, brat Ojca Świętego. W rozmowie z lokalną stacją WGN stwierdził jednoznacznie: „On zawsze był za Sox.”

Potwierdzeniem tych słów jest archiwalne nagranie z 2005 roku, na którym widać ówczesnego księdza Roberta Prevosta (obecnie papieża Leona XIV), uczestniczącego w meczu finałowym World Series między White Sox a Houston Astros.

Muzyka, modlitwa i Msza na stadionie

Program uroczystości ma być szeroko zakrojonym wydarzeniem o charakterze duchowym i kulturalnym. Jak zapowiadają organizatorzy, w programie znajdą się:

  • występy muzyczne,
  • prezentacje wideo,
  • świadectwa wiernych,
  • wspólna modlitwa,
  • oraz uroczysta Msza święta na zakończenie.

Wydarzenie poprowadzi kardynał Blase Cupich, arcybiskup Chicago, który zachęca wszystkich chętnych do uczestnictwa:

„To będzie dzień świętowania i jedności. Szczegółowy program wydarzenia ogłosimy w nadchodzących dniach, dlatego warto śledzić informacje na stronie archidiecezji.”

papież leon XIV robert prevost

Historyczny moment dla miasta i Kościoła

Wybór Leona XIV na papieża stał się powodem do dumy nie tylko dla chicagowskiej społeczności katolickiej, ale także dla całego regionu. Jego lokalne korzenie — wychowanie w południowych dzielnicach miasta i wieloletnia służba duszpasterska — nadają jego pontyfikatowi wyjątkowy charakter.

Organizatorzy liczą, że 14 czerwca stadion White Sox wypełni się wiernymi i sympatykami, którzy wspólnie uczczą ten historyczny, osobisty i duchowy moment.

Źródło: cna
Foto; Vatican Media
Czytaj dalej

News Chicago

Rodzice walczą o szkołę św. Alfonsa Liguoriego w Prospect Heights. Zbiórka trwa – czas ucieka

Opublikowano

dnia

Autor:

St. Alphonsus Liguori' szkoła katolicka

Społeczność katolickiej szkoły podstawowej im. św. Alfonsa Liguoriego w Prospect Heights nie zamierza się poddać. Po weekendowym ogłoszeniu pastora o planowanym zamknięciu placówki z końcem roku szkolnego – 3 czerwca – rodzice ruszyli z kampanią ratunkową. Na platformie GoFundMe trwa zbiórka mająca na celu zebranie 500 tysięcy dolarów.

To nie pierwsza taka mobilizacja. W 2016 roku, gdy szkoła stanęła przed widmem zamknięcia, udało się zebrać 400 tysięcy dolarów w ciągu zimy. Pieniądze pozwoliły wtedy zwiększyć liczbę uczniów z 137 do wymaganych przez archidiecezję 225, co zapewniło szkole dalsze funkcjonowanie.

Tym razem jednak sytuacja wygląda inaczej. Jak informuje Katie O’Dea, starsza dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Office of Catholic Schools, archidiecezja i parafia uznają, że spełnienie zarówno wymagań finansowych, jak i frekwencyjnych jest obecnie nierealne. Dlatego społeczności szkolnej nie przedstawiono konkretnego celu do osiągnięcia.

Mimo to, nadzieja pozostaje. W poniedziałkowy poranek internetowa zbiórka, zainicjowana przez Natalie Evangelistę z Prospect Heights, przekroczyła już 25 tysięcy dolarów. W rzeczywistości jednak, jak informuje O’Dea, deficyt budżetowy szkoły może wynosić nawet 750 tysięcy dolarów.

“Rodziny się nie poddają” – mówi Barb Arnold, mama trójki uczniów i mieszkanka Des Plaines. “Robimy, co możemy. Wszyscy wierzymy, że jeszcze nie wszystko stracone.”

Arnold, choć związana ze szkołą dopiero od trzech lat, zauważa ogromne zaangażowanie wieloletnich członków społeczności. “Ludzie, którzy są tu od lat, oddali tej szkole całe swoje serce” – dodaje.

Tymczasem list proboszcza, ks. Grega Wojcika, nie pozostawia złudzeń. “Szkoła i parafia przez ostatni rok podejmowały intensywne działania, aby uniknąć zamknięcia, skupiając się na optymalizacji budżetu i wzroście zapisów” – napisał.

“Niestety, liczba uczniów drastycznie spadła, a prognozy na przyszły rok nie pozostawiają nadziei. Utrzymanie szkoły w obecnej sytuacji jest niemożliwe” dodał ks. Wojcik.

Kardynał Blase Cupich zaakceptował rekomendację o zamknięciu placówki. W tym roku szkolnym uczy się tam 174 uczniów – o 12% mniej niż w ubiegłym roku. Na rok 2025 zapisało się jedynie 135 dzieci.

Choć nie wyznaczono jeszcze konkretnej szkoły, do której mogliby trafić uczniowie z zamykanej placówki, wspomniano o St. Emily Catholic School w Mount Prospect jako potencjalnej opcji. Szkoła ta liczy obecnie około 300 uczniów i mogłaby przyjąć dodatkowe dzieci bez problemów.

Źródło: dailyherald
Foto: St. Alphonsus Liguori
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu