News USA
Bp Rolando Álvarez nadal jest więziony w Nikaragui. Rząd USA wzywa do jego uwolnienia

2 stycznia administracja Bidena ponownie skrytykowała rząd Nikaragui za „niesprawiedliwe” uwięzienie rzymskokatolickiego biskupa Rolando Álvareza na kilkadziesiąt lat więzienia za rzekomą zdradę stanu. Zażądała także od obecnego reżimu natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia przywódcy religijnego.
Rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller, wezwał prezydenta Nikaragui, Daniela Ortegę, i jego żonę, wiceprezydent Rosario Murillo do uwolnienia bp Rolando Álvareza z katolickiej diecezji Matagalpa, który spędził już ponad 500 dni w La Modelo Tipitapa – jednym z najbardziej znanych więzień w Ameryce Łacińskiej.
W tym czasie władze Nikaragui trzymały biskupa Álvareza w izolacji, blokowały niezależną ocenę warunków jego uwięzienia i publikowały inscenizowane filmy i zdjęcia, które tylko zwiększyły obawy o jego dobro, powiedział Miller.
W lutym ubiegłego roku Sąd w Nikaragui skazał bp Álvareza na ponad 26 lat więzienia, pozbawił go obywatelstwa i uznał za zdrajcę „za podważanie integralności narodowej” i „szerzenie fałszywych wiadomości”. O staraniach Kongresu USA o jego uwolnienie pisaliśmy 6 grudnia.
Władze skazały biskupa po tym, jak odmówił on zesłania do Stanów Zjednoczonych wraz z czterema innymi księżmi i 222 innymi więźniami politycznymi, którzy zostali wydaleni do USA w ramach wymiany więźniów z Departamentem Stanu USA.
Biskup zdecydował się pozostać w Nikaragui w ramach protestu przeciwko nasilonym atakom rządu Ortegi-Murillo na Kościół katolicki w ostatnich latach.
Według Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej rząd Nikaragui zamknął organizacje charytatywne, pozbawił uniwersytety finansowania i statusu prawnego, wyeliminował organizacje pozarządowe i zakazał mediów informacyjnych.
Prezydent Nikaragui zarzucił także przywódcom katolickim udział w spisku mającym na celu jego obalenie, powołując się na ich rolę mediatorów z grupami protestacyjnymi po protestach w kraju w 2018 r., w wyniku których zginęło około 300 osób, uciekły dziesiątki tysięcy Nikaraguańczyków, a wielu innych zostało uwięzionych.
W marcu papież Franciszek porównał uwięzienie bp Álvareza do reżimu Hitlera i nazwał Ortegę „niestabilnym”.
Mimo to bp Rolando Álvarez i wielu przywódców religijnych jest obecnie przetrzymywanych w Nikaragui, w tym inny bp Isidoro Mora i kilku księży.
„Reżim Ortegi-Murillo w dalszym ciągu nakłada surowe ograniczenia na wspólnoty religijne i odmawia obywatelom Nikaragui możliwości swobodnego praktykowania swojej religii i wyrażania swoich przekonań” – powiedział Matthew Miller.
Urzędnicy amerykańscy od dawna oskarżają administrację Ortegi o zbrodnie przeciwko ludzkości za prowadzenie wojny przeciwko wolności religijnej i swobodom obywatelskim. Zarówno administracja Trumpa, jak i Bidena oraz członkowie Kongresu przyjęli środki nakładające sankcje finansowe na rzecz rządu Nikaragui.
Jednak republikański Kongresmen z New Jersey, Chris Smith, uważa, że administracja Bidena nie robi wystarczająco dużo, aby zaradzić erozji społeczeństwa obywatelskiego w Nikaragui, sugerując, że Stany Zjednoczone muszą podjąć więcej „konkretnych kroków, aby ukarać reżim”.
Smith chce nałożenia sankcji na banki w Nikaragui, aby nie mogły korzystać z amerykańskich banków, a także pełnego wdrożenia wymogów ustawy RENACER – ustawy podpisanej przez prezydenta Bidena mającej na celu rozszerzenie sankcji na Nikaraguę w związku z korupcją i łamaniem praw człowieka przez administrację Ortegi.
Ustawa wymaga również od Białego Domu dokonania przeglądu udziału Nikaragui w Porozumieniu o Wolnym Handlu między Republiką Dominikany a Ameryką Środkową (Dominican Republic-Central America Free Trade Agreement) – regionalnym pakcie sprzed 20 lat, w ramach którego administracja Bidena rozważała wydalenie Nikaragui w celu pozbawienia rządu Ortegi znaczących dochodów z eksportu i inwestycji zagranicznych.
Smith, który określa siebie jako zagorzałego zwolennika wolności religijnej, w zeszłym roku przeprowadził przesłuchania w Kongresie, w którym poparł uwolnienie bp Álvareza i wysłał list do Ortegi z prośbą o spotkanie z biskupem.

Kongresmen Chris Smith
„Ilu jeszcze ludzi Kościoła i księży zostanie zamkniętych w więzieniach? (…) wszyscy wiemy, że są źle traktowani w najbardziej ekstremalny sposób” mówi Chris Smith.
Lokalne doniesienia podająą, że władze Nikaragui zabierały księży z domów i bili ich za to, że modlili się za bp Rolando Álvareza.
Źródło: foxnews
Foto: YouTube, Chris Smith Office
Kościół
Opublikowano harmonogram najbliższych wydarzeń z udziałem Papieża

W sierpniu i wrześniu Papieża Leona XIV czeka wiele zobowiązań. W czwartek Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych opublikował kalendarz celebracji liturgicznych Papieża. Od niedzieli 6 lipca Papież uda się do Castel Gandolfo, aby odpocząć.
Najważniejsze wydarzenia sierpnia
Pierwsze ważne wydarzenie zaplanowano na niedzielę 3 sierpnia, kiedy to rano celebrowana będzie Msza św. z okazji Jubileuszu Młodzieży. Miejscem celebracji będzie Tor Vergata na przedmieściach Rzymu, miejscu znanym z historycznej Mszy św. odprawionej przez św. Jana Pawła II podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
W czwartek, 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Papież Leon będzie przewodniczył celebracji eucharystycznej w Papieskiej Parafii św. Tomasza z Villanova w Castel Gandolfo.
Uroczystości we wrześniu
W niedzielę, 7 września, na Placu św. Piotra Ojciec Święty odprawi Mszę św. z okazji kanonizacji błogosławionego Pier Giorgio Frassatiego i błogosławionego Carlo Acutisa. Data ta została ogłoszona podczas pierwszego zwyczajnego publicznego konsystorza Papieża Leona, który odbył się 13 czerwca.
Tydzień później, w niedzielę 14 września po południu, Papież przewodniczyć będzie ekumenicznej uroczystości upamiętniającej nowych męczenników i świadków wiary w bazylice św. Pawła za Murami.
Ostatnim wydarzeniem liturgicznym w publicznym kalendarzu Papieża w tym miesiącu będzie Msza św. z okazji Jubileuszu Katechetów, która zostanie odprawiona na Placu św. Piotra w niedzielę 28 września rano.
Vatican News
Fot: Vatican News
Kościół
Rosja nasila prześladowania religijne w kraju i na okupowanych terytoriach Ukrainy

Rosja wciąż dopuszcza się „szczególnie poważnych” naruszeń wolności religijnej wobec mniejszości wyznaniowych – zarówno w swoim kraju, jak i na okupowanych terenach Ukrainy – wynika z najnowszego raportu Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF), opublikowanego 30 czerwca. Dokument przedstawia Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Raport obejmuje sytuację w 2024 roku oraz na początku 2025 roku. Komisja odnotowuje w nim „nasilone prześladowania” wobec ukraińskich chrześcijan – prawosławnych, katolickich i protestanckich – zarówno w strefach okupowanych, jak i na terytorium samej Rosji.
Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF zwraca uwagę na liczne przypadki represji wobec działaczy praw człowieka w granicach Federacji Rosyjskiej. Dotyczą one m.in. niezależnych dziennikarzy, przeciwników wojny oraz członków wspólnot religijnych, które nie podporządkowują się władzy państwowej.
Represje dotykają m.in. katolików, Świadków Jehowy, praktykujących Falun Gong, protestantów, muzułmanów krymskotatarskich i ukraińskich chrześcijan.
Według danych, 72% Rosjan identyfikuje się jako prawosławni, 7% to muzułmanie, 5% deklaruje ateizm, a 13% nie utożsamia się z żadną religią. Pozostałe 3% należy do innych wyznań.
Prześladowania ukraińskich wspólnot religijnych
Trwająca wojna Rosji z Ukrainą przyniosła najbardziej brutalne akty prześladowań religijnych. Od rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 roku organizacje pozarządowe odnotowały zabójstwo co najmniej 47 duchownych. W tym samym czasie zniszczono lub uszkodzono 640 świątyń i miejsc kultu.
Rosyjskie władze okupacyjne „de facto zakazały działalności” wielu wspólnot religijnych – m.in. Prawosławnego Kościoła Ukrainy (OCU), Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Świadków Jehowy oraz licznych grup protestanckich: baptystów, zielonoświątkowców czy adwentystów dnia siódmego.
Raport dokumentuje próby zmuszenia ukraińskich wspólnot prawosławnych do podporządkowania się Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu pod zwierzchnictwem Patriarchatu Moskiewskiego.
W innym przypadku ONZ udokumentowała tortury stosowane wobec dwóch greckokatolickich księży – Iwana Lewickiego i Bohdana Gelety – przetrzymywanych od listopada 2022 do czerwca 2024. Jeden z nich zeznał, że był bity, zmuszany do długotrwałych niewygodnych pozycji i czołgania się po asfalcie.
Represje w Rosji i instrumentalizacja prawa
USCIRF podkreśla, że Rosja wykorzystuje przepisy zakazujące tzw. „nielegalnej działalności misyjnej” do represjonowania mniejszości religijnych. W 2024 roku rosyjskie sądy rozpatrzyły 431 spraw opartych na tych przepisach, nakładając grzywny o łącznej wartości blisko 60 tys. dolarów.
Z kolei arcybiskup Apostolskiego Kościoła Prawosławnego Grigorij Mikhnov-Vaitenko został ukarany grzywną za opublikowanie filmu krytykującego inwazję, w którym odnosił się do Biblii.
Raport zwraca też uwagę na ograniczenia dotyczące alternatywnej służby cywilnej – chrześcijanie odmawiający służby wojskowej z powodów religijnych często nie mają możliwości legalnego zwolnienia z obowiązku.
Muzułmanie i inne mniejszości
Władze rosyjskie prześladują także muzułmanów, zwłaszcza tych podejrzewanych o związki z organizacją Hizb ut-Tahrir – mimo braku dowodów na przemoc z ich strony. Odnotowano 352 przypadki oskarżeń, z czego 280 osób skazano – w tym 119 na ponad 15 lat więzienia, a 131 na kary od 10 do 14 lat.
Szczególnie dotknięci są muzułmanie krymskotatarscy, zamieszkujący okupowany Krym.
Wnioski
Raport USCIRF jednoznacznie wskazuje, że Rosja systematycznie łamie prawo do wolności religijnej – zarówno na swoim terytorium, jak i na okupowanych obszarach Ukrainy. Prześladowania, zakazy działalności religijnej, tortury duchownych i wykorzystywanie prawa do tłumienia oporu wobec wojny, stanowią poważne naruszenia międzynarodowych standardów praw człowieka.
Źródło: cna
Foto: istock/:dimid_86/ Oleg Elkov/tanyss/
Kościół
Andrzej Duda: zaprosiłem Papieża do Polski, Leon XIV pytał o Ukrainę

Andrzej Duda zaprosił Leona XIV do Polski. Nie padły żadne konkretne daty, ale zdaniem prezydenta dobrą okazją mogłaby być 150 rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie w 2027 r. Leon XIV chciał poznać opinię Andrzeja Dudy w sprawie wojny na Ukrainie. Z rozmów wynikało, że dobrze zna Polskę.
O szczegółach swej wizyty w Watykanie prezydent opowiadał dziennikarzom w polskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej.
Pożegnanie z Watykanem
„To specyficzna wizyta prezydencka, bo z jednej strony powitalna w tym sensie, że nie tak dawno Ojciec Święty został wybrany i rozpoczął swój pontyfikat, a dla mnie także i zarazem wizyta pożegnalna w tej roli głowy państwa polskiego, ostatnia z całą pewnością u Ojca Świętego” – powiedział Andrzej Duda.
Zapowiedź wizyty prezydenta Nawrockiego
Przyznał, że z Papieżem Leonem rozmawiał też o nowym prezydencie elekcie Karolu Nawrockim. Zapowiedział jego wizytę w Watykanie. To dla nas bardzo ważne, aby mógł tu przyjechać i się przedstawić Ojcu Świętemu jako nowy prezydent Rzeczypospolitej – dodał Andrzej Duda.
Zaproszenie do Polski
Prezydent zapewnił Leona XIV, że jest bardzo oczekiwany w Polsce, Polacy pragną, żeby przyjechał, do nich przemówił, by mogli się z nim modlić, by pobłogosławić ich Ojczyznę. Ojciec Święty nie złożył w tej sprawie żadnej deklaracji, nie podał żadnego terminu.
Andrzej Duda poinformował, że za dwa lata będą obchody 150-lecia objawień w Gietrzwałdzie i będzie to wielkie wydarzenie religijne. „Ale Ojciec Święty oczywiście może przyjechać do nas zawsze i zawsze na niego czekamy” – zapewnił prezydent.
Leon XIV zna Polskę
Andrzej Duda rozmawiał też z Papieżem o Polsce. Okazało się, że Leon XIV dobrze zna nasz kraj, bo kilkakrotnie go odwiedzał jako generał augustianów.
Ojciec Święty pytał o ocenę sytuacji po rosyjskiej agresji
Podczas audiencji w Watykanie rozmawiano też o sytuacji na Ukrainie i o szansach na pokojowe negocjacje. „Ojciec Święty pytał mnie o ocenę mojej sytuacji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę” – powiedział Andrzej Duda.
Papież powiedział, że liczy na Donalda Trumpa, iż uda mu się skłonić obie strony do negocjacji.
„Powiedziałem Ojcu Świętemu, że uważam, że to bardzo ciekawa i realna idea, żeby te rozmowy pokojowe odbyły się niejako pod auspicjami Stolicy Apostolskiej. Być może, że w Watykanie, ale, jak powiedziałem, są też inne miejsca bardzo symboliczne, choćby Castel Gandolfo”.
Krzysztof Bronk – Watykan
Foto: YouTube, Vatican Media
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA4 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
Galeria4 tygodnie temu
“Alicja w Krainie Czarów” Studia Teatralnego Modjeska, Vittum Theater, 8 czerwca
-
News USA4 tygodnie temu
Los Angeles protestuje przeciwko nalotom ICE. Interweniowała Gwardia Narodowa