Połącz się z nami

News USA

Zimowa burza uderzyła bez litości w duży obszar USA. Co najmniej 4 osoby nie żyją

Opublikowano

dnia

Burza, która przechodzi przez Stany Zjednoczone przynosi ulewne deszcze, śnieżne nawałnice, huraganowy wiatr i fale na Południowo-Wschodnim Wybrzeżu. Zgłoszono co najmniej cztery ofiary śmiertelne w Alabamie, Georgii i Karolinie Północnej.

Burza spowodowała powszechne przerwy w dostawie prądu; według poweroutage.us we wtorek wieczorem w USA prawie 600 000 domów i firm nie miało prądu, w tym ponad 180 000 w Nowym Jorku.

Opady śniegu zaczną słabnąć w środę na Środkowym Zachodzie i w obszarze Wielkich Jeziorach, ale zagrożenie pozostaje w części północno-wschodniej części kraju i Nowej Anglii. Oczekuje się, że zamiecie śnieżne będą się utrzymywać do środowego poranka powodując, że w wyższych partiach górna suma opadów śniegu osiągnie kilka stóp.

Utrzymuje się silny wiatr; ponad 100 milionów ludzi objętych jest alertami dotyczącymi wiatru od Missisipi po Południowo-Wschodnie i Wschodnie Wybrzeże. Pory przekraczają 55 mil na godzinę i prawdopodobnie spowodują więcej przerw w dostawie prądu oraz umiarkowane lub poważne powodzie na wybrzeżu.

Deszcze i powodzie

W południowych regionach burza przyniosła ulewne deszcze, które zwiększają ryzyko powodzi. Są one wysoce prawdopodobne na obszarze od zachodniej Karoliny po środkowy Atlantyk i Północny Wschód. Możliwe są także liczne gwałtowne powodzie od Wirginii przez południowy Nowy Jork, Connecticut i Rhode Island, podała Narodowa Służba Meteorologiczna.

Według służb meteorologicznych wiele rzek we wschodnich Stanach Zjednoczonych było już w fazie poważnej powodzi, w tym w Pensylwanii i New Jersey. Władze podały we wtorek, że poziom wód powodziowych osiągnie „historyczną” wysokość 5 stóp w Annapolis stolicy stanu Maryland.

W kilku głównych obszarach metropolitalnych wzdłuż wschodniego wybrzeża także mogą wystąpić powodzie, w tym w Nowym Jorku i Filadelfii, gdzie możliwe są opady deszczu od 2 do 4 cali.

Niebezpieczne warunki panują na drogach

Kierowcy w niektórych częściach Nowej Anglii i północno-wschodniej części kraju mogą mieć trudności na drogach ze względu na opady śniegu sięgające nawet 1 stopy i porywy wiatru osiągające 55 mil na godzinę do popołudnia w środę.

W stanie Iowa odcinek autostrady międzystanowej nr 80 musiał zostać zamknięty we wtorek po południu ze względu na awarie, które doprowadziły do wypadku wielu pojazdów.

W Kansas około 30 osób, w tym dzieci, utknęło na drodze i trzeba ich było wyciągać z pojazdów podczas poniedziałkowej zamieci śnieżnej.

Tornada

Od poniedziałku burza wygenerowała 23 raporty o tornadach; w Teksasie, Alabamie, na Florydzie, w Georgii i Południowej Karolinie. W Karolinie Południowej zgłoszono „znaczne zniszczenia” powstałe w wyniku tornada, które przeszło przez miasto Bamberg, 60 mil na południe od Columbii, gdzie zawalił się stuletni budynek ratusza.

Odwołane loty

Według danych FlightAware we wtorek odwołano ponad 1350 lotów, a ponad 8700 lotów zostało opóźnionych. Część z nich wynika z uziemienia Boeinga 737 Max 9, ale burze spowodowały znaczne zakłócenia na lotniskach w Atlancie, Dallas-Fort Worth, Florydzie i Karolinie Północnej.

Ofiary śmiertelne

We wtorek rano na autostradzie w Jonesboro w stanie Georgia znaleziono zwłoki kierowcy po tym, jak podczas trudnych warunków pogodowych na samochód upadło drzewo i zmiażdżyło przednią szybę pojazdu. Także we wtorek w Birmingham w stanie Alabama zmarła kolejna osoba po tym, jak drzewo upadło na jej pojazd.

W Cottonwood w stanie Alabama, zginęła 81-letnia kobieta, również podczas wtorkowej burzy. Kobietę znaleziono martwą po wielokrotnym przewróceniu jej przyczepy kempingowej. Kilka budynków w całym mieście zostało uszkodzonych, a działania naprawcze mogą potrwać wiele tygodni.

W Karolinie Północnej jedna osoba zginęła, a dwie kolejne zostały ciężko ranne w społeczności domów mobilnych w Claremont, około 45 mil na północny zachód od Charlotte.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube

News USA

Pomimo zmiany rządu, w Syrii trwają prześladowania religijne. Także chrześcijan

Opublikowano

dnia

Autor:

Chrześcijanie, druzowie i szyici w Syrii nadal padają ofiarą przemocy i dyskryminacji – wynika z najnowszego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF). Mimo obalenia reżimu Baszara al-Asada pod koniec 2024 roku i utworzenia nowego rządu, przemoc wobec mniejszości religijnych nie ustaje. O dramatycznej sytuacji mówi Ojciec Paweł Kosiński.

Według raportu, wielu członków nowego rządu Syrii to byli bojownicy radykalnej organizacji Hay’at Tahrir asz-Szam (HTS), która odegrała kluczową rolę w obaleniu Asada. HTS, dawniej powiązana z Al-Kaidą, była oskarżana o masowe egzekucje i brutalne prześladowania religijne. Ahmed al-Sharaa – obecny prezydent Syrii – był niegdyś jej dowódcą.

Choć nowy rząd deklaruje przywiązanie do wolności religijnej, w rzeczywistości wiele osób odpowiedzialnych za wcześniejsze zbrodnie zajmuje dziś najwyższe stanowiska państwowe.

Co więcej, administracja USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa zdecydowała się na zniesienie sankcji wobec Syrii i usunięcie HTS z listy organizacji terrorystycznych – decyzję, która budzi poważne kontrowersje.

Przemoc wobec mniejszości

Raport dokumentuje falę przemocy wymierzoną w alawitów – szyicką grupę religijną, z której wywodził się Asad – a także w druzów i chrześcijan. Od grudnia 2024 roku dochodziło do podpaleń domów, niszczenia świątyń, masowych egzekucji i przesłuchań “od drzwi do drzwi”, które nasiliły się w pierwszych miesiącach 2025 roku.

Odnotowano także liczne rabunki, szykany i przemoc wobec chrześcijan, w tym ataki na ich domy i świątynie. Atak na kościół prawosławny Mar Elias w Damaszku, w którym zginęło 25 wiernych, został określony jako przykład systemowej bierności lub współudziału władz w prześladowaniach.

Reakcje i ostrzeżenia

Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF apeluje do administracji USA o uzależnienie dalszego znoszenia sankcji od rzeczywistej poprawy sytuacji mniejszości religijnych.

Komisarz Mohamed Elsanousi podkreśla, że nowe władze Syrii muszą „porzucić swoją ekstremistyczną przeszłość” i zapewnić „kompleksową ochronę dla wszystkich grup religijnych”.

Jeff King, prezes International Christian Concern, ostrzega, że „nowy rząd to jedynie przemalowana wersja dawnej Al-Kaidy i ISIS”, a jego działania służą raczej utrwalaniu radykalizmu niż budowie pluralistycznego państwa.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

Czytaj dalej

News USA

Dzisiaj Departament Stanu USA rozpoczyna masowe zwolnienia: 1800 osób straci pracę

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Departament Stanu USA rozpocznie szeroko zakrojoną redukcję zatrudnienia, której celem jest zmniejszenie liczby pracowników krajowych o około 15%, czyli blisko 1800 etatów. To element szerszego planu reorganizacji wdrażanego przez administrację Prezydenta Donalda Trumpa.

Zwolnienia obejmą zarówno przymusowe redukcje etatów (tzw. RIF – Reduction in Force), jak i dobrowolne odejścia, których warunki negocjowano w ramach wcześniejszych programów odpraw. Pracownicy zagraniczni na razie nie są objęci cięciami.

Planowane zmiany i skutki reorganizacji

Po fali zwolnień Departament planuje zamknięcie lub konsolidację dziesiątek krajowych biur oraz wdrożenie nowej struktury organizacyjnej, której wdrażanie potrwa kilka tygodni. Głównym celem jest uproszczenie biurokracji i zwiększenie efektywności działania resortu.

– „To przemyślany krok, który pozwoli nam skoncentrować się na realnych priorytetach dyplomatycznych” – powiedział jeden z urzędników.

W szczególności planowana jest konsolidacja powielających się funkcji, takich jak finanse, zasoby ludzkie czy polityka sankcji, gdzie obecnie funkcjonuje wiele równoległych struktur. Po reformie ma powstać jedno zintegrowane Biuro ds. Sankcji.

Niektóre biura – m.in. Biuro Polityczne, odpowiadające za relacje bilateralne – pozostaną nienaruszone, ponieważ, jak zaznaczono, „pełnią kluczową funkcję operacyjną”.

Zamknięcie USAID i zmiana priorytetów

Reorganizacja zakłada także likwidację Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i przeniesienie jej funkcji do Departamentu Stanu. Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką.

Organizacje humanitarne ostrzegają, że może to zagrozić projektom zdrowia publicznego i pomocy zagranicznej. Natomiast Demokraci w Kongresie zarzucają administracji Trumpa, że podjęła działania bez wymaganej zgody ustawodawczej.

Dodatkowo mają zostać zlikwidowane niektóre biura ds. demokracji i praw człowieka, które – według urzędników – były „podatne na ideologiczne zawłaszczenie”. W ich miejsce mają powstać nowe jednostki ds. swobód obywatelskich i zasad wolnego rynku.

Krytyka i obawy wewnątrz Departamentu

Zarówno pracownicy, jak i Amerykańskie Stowarzyszenie Służby Zagranicznej, ostro krytykują sposób przeprowadzenia cięć. W oświadczeniu organizacja stwierdziła:

–„Nikt nie kwestionuje potrzeby modernizacji Departamentu Stanu. Jednak sposób jej przeprowadzenia nie powinien demoralizować personelu i osłabiać naszych struktur dyplomatycznych.”

Wielu pracowników otrzymało w czwartek e-maile z instrukcjami, by stawić się osobiście do pracy w piątek i przynieść cały sprzęt służbowy (laptopy, telefony, identyfikatory, paszporty dyplomatyczne). Procedura odbioru mienia odbędzie się w siedzibie Departamentu.

Reakcja polityczna i dalsze kroki

Czwartkowe działania nastąpiły kilka dni po decyzji Sądu Najwyższego USA, który umożliwił administracji Trumpa kontynuowanie planu reorganizacji po zawieszeniu wcześniejszego orzeczenia sądu niższej instancji.

Zgodnie z planem przekazanym Kongresowi w maju, docelowo ma zostać zlikwidowanych ponad 3400 stanowisk krajowych, a blisko połowa biur operujących na terenie USA zostanie zamknięta lub połączona.

Źródło: CBS
Foto: U.S. Department of State, istock/QunicaStudio/mediaphotos/
Czytaj dalej

News USA

NASA i SpaceX szykują się do kolejnej misji załogowej na ISS. Crew-11 wystartuje pod koniec lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

Official Crew-11 Crew Portraits with Mike Fincke, Zena Cardman, Kimiya Yui, Oleg Platonov. Photo Date: February 24, 2025. Location: Building 8, Room 183 - Photo Studio. Photo Credit: NASA/Robert Markowitz

NASA wspólnie ze SpaceX przygotowuje się do wysłania kolejnej załogowej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach trwającego programu komercyjnych lotów załogowych. Start misji Crew-11 zaplanowano na 31 lipca 2025 roku (z możliwym przesunięciem na początek sierpnia) z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie.

W skład czteroosobowej załogi misji Crew-11 wchodzą:

  • Zena Cardman (NASA) – geobiolożka i astronautka, dla której będzie to pierwszy lot w kosmos.
  • Michael Fincke (NASA) – weteran misji kosmicznych, który spędził już ponad 380 dni na orbicie.
  • Kimiya Yui (JAXA) – były pilot myśliwca, reprezentujący japońską agencję kosmiczną.
  • Oleg Płatonow (Roskosmos) – rosyjski kosmonauta, który po raz pierwszy poleci na ISS.

Załoga intensywnie trenuje w ośrodku SpaceX w Hawthorne w Kalifornii, a także przechodzi medyczną kwarantannę przed startem.

Cel misji i znaczenie symboliczne

Misja Crew-11 to 11. rotacyjny lot załogowy SpaceX na ISS i 12. wspólna misja z NASA w ramach Programu Załogowych Lotów Komercyjnych. Oprócz standardowych zadań — takich jak prowadzenie eksperymentów naukowych, konserwacja stacji i demonstracje nowych technologii — lot ma także symboliczny charakter.

W tym roku przypada 25. rocznica nieprzerwanej obecności człowieka na pokładzie ISS, a członkowie załogi planują uczcić tę okazję, zabierając ze sobą przedmioty pamiątkowe — choć ich lista pozostaje na razie tajemnicą.

Opóźnienia i tło misji

Crew-11 miała pierwotnie wystartować wcześniej, ale start opóźniono z uwagi na trwającą misję Boeing Starliner, której powrót został przesunięty przez problemy techniczne. NASA zdecydowała się na priorytetowe zakończenie tej misji, zanim wyśle kolejną załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS.

Międzynarodowa współpraca mimo podziałów

W dobie napięć geopolitycznych, misja Crew-11 przypomina o niezwykle ważnej międzynarodowej współpracy w przestrzeni kosmicznej. NASA, japońska JAXA i rosyjski Roskosmos kontynuują wspólne działania na rzecz utrzymania ISS jako platformy naukowej i symbolu globalnego zaangażowania w eksplorację kosmosu.

sławosz uznański na iss

Oficjalny termin startu zostanie potwierdzony w najbliższych tygodniach. Agencje przestrzenne będą nadal monitorować warunki techniczne i pogodowe, a także postęp szkoleń i procedur bezpieczeństwa. NASA planuje udostępnić transmisję startu na żywo — wydarzenie to może być jednym z najważniejszych momentów tegorocznej aktywności na orbicie.

Polak niebawem wróci na Ziemię

Misja Ax-4, w której uczestniczy pierwszy polski astronauta od czasów Mirosława Hermaszewskiego, Sławosz Uznański-Wiśniewski, pomału kończy swój pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Agencja Axiom Space potwierdziła, że kapsuła Dragon zostanie oddokowana od ISS 14 lipca. 

Źródło: fox13, axiom space
Foto: NASA
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu