Połącz się z nami

News USA

Bunt robotów? Inżynier Tesli został zaatakowany przez maszynę w fabryce w Austin

Opublikowano

dnia

Inżynier Tesli został brutalnie potraktowany przez robota podczas awarii w fabryce firmy Giga Texas niedaleko Austin. Dwóch świadków z przerażeniem obserwowało, jak ich współpracownik został zaatakowany przez maszynę zaprojektowaną do chwytania i przenoszenia świeżo odlanych aluminiowych części samochodowych. Szczegóły niebezpiecznego wypadku z 2021 roku ujawniono dopiero teraz.

Według relacji świadków robot unieruchomił mężczyznę, który wówczas programował zadania dla dwóch znajdujących się w pobliżu uszkodzonych robotów Tesli. Maszyna wbiła metalowe pazury w plecy i ramię pracownika, pozostawiając „ślady krwi” na podłodze fabryki.

Incydent, w wyniku którego u ofiary pozostała „otwarta rana” na lewej dłoni, został ujawniony w raporcie dotyczącym obrażeń z 2021 r. złożonym do organów regulacyjnych powiatu Travis i organów federalnych.

Chociaż Tesla nie zgłosiła organom regulacyjnym żadnych innych obrażeń związanych z robotami w fabryce w Teksasie w 2021 r. ani w 2022 r., incydent ten nastąpił po latach wzmożonych obaw związanych z zagrożeniami związanymi ze stosowaniem zautomatyzowanych robotów w miejscu pracy.

Doniesienia o obrażeniach spowodowanych przez roboty pracujące w centrach wysyłkowych Amazon, automaty chirurgiczne, autonomiczne samochody, a nawet o przemocy ze strony instruktorów-robotów szachowych sprawiły, że niektórzy kwestionują wprowadzanie nowej technologii.

W raporcie dotyczącym obrażeń, który Tesla zgodnie z prawem musi przedłożyć władzom, aby utrzymać lukratywne ulgi podatkowe w Teksasie, stwierdzono, że inżynier nie potrzebował zwolnienia z pracy.

Jednak prawniczka reprezentująca pracowników kontraktowych fabryki Giga Texas Tesli powiedziała dziennikarzom, że na podstawie rozmów z pracownikami uważa, że raporty zaniżają liczbę obrażeń odniesionych w fabryce.

Hannah Alexander z organizacji non-profit Workers Defense Project uważa, że to zaniżenie danych obejmowało nawet śmierć pracownika budowlanego, który zatrudnił się przy budowie samej fabryki 28 września 2021 roku.

Według raportu lekarza sądowego powiatu Travis, robotnik budowlany, wykonawca nazwiskiem Antelmo Ramírez, zmarł w wyniku udaru cieplnego, pracując przy budowie fabryki Tesli w Giga Texas o powierzchni ponad 2000 akrów.

W zeszłym roku organizacja Workers Defense Project złożyła w imieniu pracowników Giga Texas skargę do amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (OSHA), zarzucając, że wykonawcy i podwykonawcy Tesli wystawili niektórym pracownikom fałszywe certyfikaty bezpieczeństwa.

Śledczy kalifornijskiej OSHA ustalili m.in, że Tesla pominęła 36 obrażeń w wymaganych dokumentach rządowych tylko w 2018 r.

Kopia rocznego raportu zgodności Tesli za rok 2021 dla Giga Texas dokumentuje wprawdzie krwawy atak robota inżyniera oprogramowania, aczkolwiek w niewielkich szczegółach.

Skromny wpis z 10 listopada 2021 r. opisuje, jak „inżynierowi” zadano „ranę szarpaną, ciętą, otwartą”, której “przyczyną” był „robot”. Dwaj naoczni świadkowie zdarzenia, które miało miejsce w części fabryki w Teksasie, gdzie po raz pierwszy montowano podwozia pojazdów, opowiedzieli jednak reporterom „The Information” bardziej wstrząsającą historię.

Gdy krwawiący inżynier Tesli próbował wyrwać się z uścisku robota montażowego, inny pracownik nacisnął przycisk awaryjnego zatrzymania, aby przerwać jego atak.

Po uwolnieniu inżynier spadł „kilka stóp w dół rynny przeznaczonej do zbierania złomu aluminium, pozostawiając za sobą ślad krwi”, według “The Information”, płatnego serwisu z wiadomościami technicznymi.

Z analizy przeprowadzonej przez “The Information” wynika, że w 2022 r. niemal 1 na 21 pracowników fabryki Tesli Giga Texas odniósł obrażenia w pracy w porównaniu ze średnią w branży wynoszącą 1 na 30 pracowników.

Dla porównania, średni wskaźnik występowania takich obrażeń w innych dużych fabrykach samochodów w USA wynosił 1 na 38 pracowników.

Odniesione przez Teslę obrażenia pracowników obejmują całą gamę urazów, od urazów tępym narzędziem po narażenie na działanie środków chemicznych podczas wypadków maszyn, w wyniku których niektórzy pracownicy wracali do zdrowia przez miesiące.

Raporty OSHA Tesli obejmują skręcenia, skaleczenia i złamania spowodowane przez pracowników zaczepionych o maszyny, a także choroby wynikające z kontaktu z toksynami, takimi jak amoniak.

Jeden pracownik produkcyjny był niezdolny do pracy przez 127 dni (ponad cztery miesiące) po tym, jak w sierpniu 2022 r. jego kostka została uderzona przez jadący wózek.

Wkrótce potem osoba zajmująca się obsługą materiałów została uderzona w głowę metalowym przedmiotem, w wyniku czego doznała urazu, po którym, według danych OSHA, rehabilitacja trwała 85 dni.

Fabryka Giga Texas jest dokładniej zlokalizowana w pobliskim, nieposiadającym osobowości prawnej, obszarze znanym jako Del Valle. Według Bloomberga Tesla uzyskała ponad 60 milionów dolarów ulg podatkowych od powiatów Travis i niezależnego okręgu Del Valle za wybór tej lokalizacji.

Jej budowa rozpoczęła się w lipcu 2020 r., limitowana produkcja Modelu Y rozpoczęła się przed końcem 2021 r. a pierwsze dostawy pojazdów zbudowanych w fabryce miały miejsce 7 kwietnia 2022.

Fabryka produkuje samochody Model Y na wschodnie Stany Zjednoczone i ma być także głównym producentem Cybertrucka – pojazdu nowej generacji firmy. Służy również jako siedziba główna korporacji Tesli.

Tesla zatrudnia w fabryce ponad 20 000 osób i oczekuje, że w miarę zwiększania produkcji docelowo będzie zatrudniać 60 000 pracowników. Jest to druga co do wielkości fabryka w kraju, a także drugi co do wielkości budynek na świecie po fabryce Boeing Everett.

Źródło: dailymail, wikipedia
Foto: YouTube, Tesla, wikimedia/Larry D. Moore

News USA

Sieć restauracji Hooters plajtuje, ale nadal będzie działać i karmić klientów

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma Hooters ogłosiła w poniedziałek, że złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie Rozdziału 11. Nie oznacza to jednak końca działalności popularnej sieci restauracji – zawarła umowę o wsparciu restrukturyzacyjnym (RSA) przy niemal jednomyślnym poparciu kluczowych interesariuszy.

Upadłość w ramach Rozdziału 11 pozwala na restrukturyzację zadłużenia bez konieczności zamykania działających placówek.

Głównym celem porozumienia jest przeprowadzenie transakcji sprzedaży, która umożliwi dalsze funkcjonowanie Hooters pod nowym właścicielem. Jak wyjaśniła firma, wstępne porozumienie osiągnięto z doświadczoną grupą obecnych franczyzobiorców, która planuje przejąć i kontynuować działalność wybranych lokalizacji restauracji.

W skład tej grupy wchodzi Hooters Inc., czyli pierwotni założyciele marki, oraz inni partnerzy, którzy obecnie zarządzają ponad 30% franczyzowych restauracji Hooters w USA, w tym czternastoma z 30 najlepiej prosperujących lokali.

Decyzja o złożeniu wniosku o upadłość nastąpiła po miesiącach spekulacji na temat przyszłości firmy. Już w lutym pojawiły się doniesienia, że Hooters boryka się z problemami finansowymi, w tym zadłużeniem i spadającą liczbą klientów. Bloomberg wskazywał te czynniki jako główne powody podjęcia decyzji o restrukturyzacji.

Firma zapewniła, że wszystkie restauracje będą kontynuowały działalność w normalnym trybie w trakcie procesu restrukturyzacyjnego. W ramach szeroko zakrojonej transformacji biznesowej Hooters analizuje swoje operacje, aby skupić się na najbardziej rentownych lokalizacjach i inwestycjach.

W komunikacie dodano również, że działalność franczyzowa poza Stanami Zjednoczonymi nie jest objęta postępowaniem upadłościowym i będzie kontynuowana przez partnerów franczyzowych i licencyjnych firmy.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: TVSRR, Ildar Sagdejev

 

Czytaj dalej

News USA

Szał zakupów: Amazon planuje wydłużenie Prime Day do czterech dni w tym roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma Amazon rozważa przedłużenie swojej corocznej wyprzedaży Prime Day nawet do czterech dni, co mogłoby zwiększyć przychody firmy i sprzedawców w obliczu zmiennej sytuacji gospodarczej. Według raportów, Amazon Services poinformował niezależnych sprzedawców, że “dwa dni to po prostu za mało” na jubileuszową, 10. edycję wydarzenia w 2025 roku.

Firma nie wydała oficjalnego komentarza w tej sprawie, jednak analitycy uważają, że wydłużenie Prime Day to logiczny krok. Arun Sundram, starszy analityk ds. akcji w CFRA Research, podkreśla, że konkurencja już oferuje dłuższe promocje, a konsumenci poszukują coraz większych okazji zakupowych.

“W obliczu niepewności gospodarczej i rosnących cen, przedłużone wydarzenie może przyciągnąć więcej klientów i zwiększyć zaangażowanie” – powiedział Sundram.

Amazon nie jest jedynym gigantem e-commerce, który przyciąga klientów letnimi wyprzedażami. Target Circle Week trwa aż siedem dni, a Walmart Deals w zeszłym roku obejmował cztery dni promocji. Amazon musi reagować na te zmiany, aby utrzymać dominację na rynku.

Rekordowa sprzedaż Prime Day

Prime Day 2024 przyniósł rekordowe 14,2 miliarda dolarów sprzedaży w ciągu dwóch dni, co oznacza wzrost o 11,8% w porównaniu do poprzedniego roku. Od debiutu w 2015 r. wydarzenie było dwudniowe, ale Amazon testował również inne strategie, w tym Prime Big Deal Days przed sezonem świątecznym.

Amazon Prime to usługa subskrypcyjna kosztująca 14,99 USD miesięcznie lub 139 USD rocznie, oferująca bezpłatną dostawę oraz ekskluzywne promocje.

Amazon na fali wzrostu

W 2024 roku Amazon osiągnął sprzedaż netto na poziomie 638 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o niemal 11% rok do roku. Dochód netto firmy wzrósł do 59,2 miliarda dolarów, a kapitalizacja rynkowa wyniosła około 2,1 biliona dolarów.

Choć Amazon nie potwierdził jeszcze oficjalnie planów dotyczących wydłużenia Prime Day, doniesienia sugerują, że firma może szykować jedno z największych wydarzeń zakupowych w swojej historii.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Daria Nipot/Teamjackson/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Wnioski do programu stażowego dla Polonii: „Polska. Przygoda w biznesie” trzeba złożyć do 10 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Zgłoszenia do innowacyjnego programu stażowego „Polska. Przygoda w biznesie”(„Poland. Business Adventure”), będą przyjmowane do 10 kwietnia. Płatny staż daje młodym członkom diaspory polskiej oraz osobom szczególnie zainteresowanym Polską możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w kraju przodków – warto skorzystać!

Program „Polska. Przygoda w biznesie”(„Poland. Business Adventure”), organizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH), skierowany jest do osób w wieku 18-35 lat, które są polskiego pochodzenia lub po prostu fascynuje je Polska.

Kto może wziąć udział?

W pilotażowej edycji, trwającej od lipca do listopada 2025 roku, program będzie dostępny dla osób mieszkających w UE, Europejskim Obszarze Gospodarczym, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie. Jeśli inicjatywa odniesie sukces, planowane jest jej rozszerzenie na inne kraje.

Wybrani uczestnicy odbędą trzymiesięczny, płatny staż w wybranych polskich firmach, w tym zarówno w spółkach państwowych, jak i w oddziałach zagranicznych przedsiębiorstw działających w Polsce. Ponadto otrzymają wsparcie finansowe i logistyczne od ministerstwa.

Korzyści dla uczestników

Ministerstwo podkreśla, że program to nie tylko okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego, ale także szansa na integrację z polską społecznością biznesową, nawiązanie międzynarodowych kontaktów i głębsze poznanie kultury oraz gospodarki Polski.

„Zachęcamy osoby czujące polski gen – tych, którzy mają polskie korzenie lub po prostu interesują się naszym krajem – do przyjazdu do Polski. Może niektórzy zdecydują się tu zostać na dłużej” – mówi Andrzej Dycha, szef PAIH.

Dycha zwrócił uwagę, że Polska staje się kluczowym ośrodkiem badań i rozwoju, zwłaszcza w branży IT. W ostatnich miesiącach polski rząd nawiązał strategiczne partnerstwa z Microsoftem i Google, które mają już silną pozycję na polskim rynku.

Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Uczestnicy otrzymają stypendia na pokrycie kosztów utrzymania w Polsce oraz refundację kosztów dojazdu do/z Polski. Osoby zainteresowane udziałem w programie „Poland. Business Adventure” powinny przesłać formularz wraz z życiorysem na adres: dwppg.stazebiznesowe@msz.gov.pl

Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 kwietnia do godz. 4.00PM czasu polskiego. Decyzje o wyborze uczestników programu zostaną ogłoszone na głównej stronie internetowej MSZ do dnia 30 kwietnia. Ogłoszona lista będzie zawierała imię i nazwisko oraz kraj zamieszkania zakwalifikowanej osoby.

Więcej informacji o programie można znaleźć tutaj.

Polonia – potencjał dla Polski

Na całym świecie żyje około 20 milionów osób polskiego pochodzenia. Największe skupiska Polonii znajdują się w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Francji, Ukrainie, Białorusi i Argentynie.

Polski rząd od kilku lat intensyfikuje działania mające na celu zachęcenie Polaków z zagranicy do powrotu do kraju. Podkreśla dynamiczny rozwój gospodarki, niskie bezrobocie oraz potrzebę przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu, który powoduje stopniowe kurczenie się populacji.

Program „Polska. Przygoda w biznesie” może być kolejnym krokiem w budowaniu silnych więzi między Polską a jej diasporą, otwierając młodym ludziom drzwi do kariery i nowych możliwości w kraju ich przodków.

Źródło: NFP, polishconsulate
Foto: gov.pl, Michael J. Ariola, istock/Drone in Warsaw by Prokreacja.com/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu