Połącz się z nami

Wybory Prezydenckie 2024

Trump wygrał: Nie będzie sądzony w przyspieszonym tempie

Opublikowano

dnia

W piątek Sąd Najwyższy odrzucił wniosek Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych o przyspieszenie decyzji w sprawie tego, czy Donald Trump jest całkowicie chroniony prezydenckim immunitetem przed ściganiem federalnym za przestępstwa rzekomo popełnione podczas jego pobytu w Białym Domu.

Zarządzenie wydane w piątkowe popołudnie, któremu nie towarzyszyły wyjaśnienia sędziów, oznacza, że sprawa karna wniesiona przeciwko byłemu prezydentowi w związku z jego rzekomymi próbami unieważnienia wyników wyborów w 2020 roku, będzie musiała zostać rozstrzygnięta najpierw przez sąd apelacyjny niższej instancji.

Może to opóźnić zaplanowane na 4 marca rozpoczęcie procesu w sprawie wniesionej przez Jacka Smitha, specjalnego doradcę Departamentu Sprawiedliwości wyznaczonego do nadzorowania federalnego ścigania Donalda Trumpa – choć nie jest jasne, jak duże może być opóźnienie.

Decyzja Sądu Najwyższego oznacza zwycięstwo Trumpa, zdecydowanego faworyta w walce o nominację Partii Republikańskiej na prezydenta w 2024 r., walczącego z licznymi sprawami sądowymi w sprawach karnych i cywilnych. Prawybory mają się rozpocząć w nadchodzących miesiącach przed listopadowymi wyborami powszechnymi.

Jack Smith domagał się przyspieszonego rozstrzygnięcia kwestii immunitetu, powołując się na interes publiczny i nadzwyczajną wagę zarzutów. Prawnicy Donalda Trumpa twierdzili z kolei, że jest to nie w interesie publicznym, lecz w interesie politycznym prezydenta Bidena i jego szans na reelekcję.

Sędzina okręgowa z Waszyngtonu, Tanya Chutkan, która nadzoruje sprawę ingerencji w wybory, na początku tego miesiąca odrzuciła wniosek Trumpa o oddalenie zarzutów, odrzucając jego argumentację, jakoby był on chroniony immunitetem za jakiekolwiek działania związane z jego oficjalnymi obowiązkami jako prezydenta.

Następnie były prezydent odwołał się od tej decyzji do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla okręgu Dystrykt Kolumbia, i zażądał zawieszenia wszelkich postępowań w tej sprawie do czasu wydania ostatecznego postanowienia.

Sąd Apelacyjny wysłucha argumentów ustnych w sprawie 9 stycznia, choć jest niemal pewne, że niezależnie od jego decyzji, sprawa trafi ostatecznie do Sądu Najwyższego.

Sprawa ta jest jednym z czterech procesów karnych, z którymi zmierzy się Donald Trump. Prokuratura postawiła mu w niej cztery zarzuty związane z jego dążeniem do unieważnienia przegranych przez niego wyników wyborów.

Trump został oskarżony, że mając świadomość fałszywości swoich tez o fałszerstwach wyborczych, próbował zorganizować alternatywny zestaw głosów elektorskich i wymusić na Kongresie odrzucenie zatwierdzenia wyników.

Polityka Departamentu Sprawiedliwości zabrania stawiania aktu oskarżenia urzędującemu prezydentowi. Prawnicy Trumpa twierdzą, że nie można mu postawić zarzutów za działania wchodzące w zakres jego oficjalnych obowiązków jako prezydenta – co prokuratorzy stanowczo odrzucają.

Kolejne wyzwanie, które ma zostać złożone do Sądu Najwyższego, dotyczy decyzji Sądu Najwyższego w Kolorado o dyskwalifikacji byłego prezydenta z prawyborów Partii Republikańskiej w tym stanie.

Sąd Najwyższy Kolorado, który w bezprecedensowym orzeczeniu stwierdził, że Donald Trump ma zakaz ubiegania się o urząd, za swój udział w powstaniu, zawiesił swoją decyzję do 4 stycznia, do czasu ewentualnej apelacji do Sądu Najwyższego w Waszyngtonie.

Prawnicy Trumpa zapowiedzieli zwrócenie się do Sądu Najwyższego o kontrolę tej decyzji. O sprawie pisaliśmy 20 grudnia.

 

Źródło: financial times, ap
Foto: YouTube

News Chicago

Komunikat Komisji Wyborczej: Oficjalne wyniki wyborów w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago Board of Election Commissioners ogłosiła oficjalne wyniki wyborów prezydenckich z 5 listopada 2024 r., w tym głosy oddane na kwalifikowanych kandydatów dopisanych do listy. Kart w języku polskim pobrano 8,384.

Miasto Chicago odnotowało 1 018 359 głosów oddanych na 1 498 873 aktywnych zarejestrowanych wyborców w mieście. Daje to frekwencję wynoszącą 67,94%.

  • 458 144 (44,99%) głosów oddano w dniu wyborów, 5 listopada
  • 331 211 (32,51%) głosów oddano w ramach wczesnego głosowania (przed dniem wyborów)
  • 229 004 (22,48%) głosów oddano w ramach głosowania korespondencyjnego

W wyborach prezydenckich 3 listopada 2020 r. oddano 1 160 993 głosów, co daje frekwencję na poziomie 73,28% w całym mieście, na 1 584 293 aktywnych zarejestrowanych wyborców.

407 681 głosów oddano w ramach wczesnego głosowania (35,11% wszystkich oddanych głosów)
464 719 głosów oddano w ramach głosowania korespondencyjnego (40,03% wszystkich oddanych głosów)


W wyborach prezydenckich 8 listopada 2016 r. oddano 1 115 664 głosów, co daje frekwencję na poziomie 71,04% w całym mieście, przy 1 570 529 aktywnych zarejestrowanych wyborcach.

345 366 głosów oddano w ramach wczesnego głosowania (30,96% wszystkich oddanych głosów)
105 084 głosów oddano w ramach głosowania korespondencyjnego (9,42% wszystkich oddanych głosów)


W wyborach prezydenckich 6 listopada 2012 r. oddano 1 028 870 głosów, co dało frekwencję na poziomie 75,41% w całym mieście, przy 1 364 371 aktywnych zarejestrowanych wyborcach.

256 077 głosów oddano w ramach wczesnego głosowania (24,89% wszystkich oddanych głosów)
40 071 głosów oddano w ramach głosowania korespondencyjnego (3,89% wszystkich oddanych głosów)

Wyniki wyborów prezydenckich 5 listopada 2024 r. według wieku i płci wyborców zostaną opublikowane w niedalekiej przyszłości.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Eric Adams – Demokraci zawiedli ludzi z klasy pracującej

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams podczas konferencji prasowej skomentował wynik wyborów prezydenckich w stanie i w mieście Nowy Jork, gdzie jasno widać, że zwiększyła się liczba wyborców głosujących na Republikanów.

Burmistrz powiedział wprost – nie jest zaskoczony. Uważa, jak powiedział, że Demokraci podążają za bardzo „na lewo” i nie słuchają ludzi klasy pracującej, a to jest szkodliwe dla naszego miasta.

Oto pełna odpowiedź burmistrza:

“To mnie nie zaskakuje. Ta skrajnie lewicowa agenda, o której mówię od dawna, w której nie skupiamy się na ludziach z klasy robotniczej, i powiedziałem to tutaj, w tym samym pokoju, niektóre rzeczy, o których mówisz, to nie to, o czym mówią ludzie z klasy robotniczej. Ci ludzie z klasy robotniczej martwią się o przyszłość swoich rodzin.”

Kiedy nie rozmawiasz o rzeczach, które ich nie dotyczą – jak mogę dostać MetroCard? Jak mogę się upewnić, że będę miał co położyć na stole? To są prawdziwe problemy. I więc kiedy nie rozmawiasz o tych prawdziwych problemach, to nie dziwi mnie, że ludzie mówią – już nie mówisz w moim imieniu.

I patrzę na wszystkie te analizy, które pochodzą z okresu po wyborach, nie różni się to niczym od Nowego Jorku w porównaniu z innymi gminami. To nie tylko Nowy Jork, gdzie ludzie zdecydowali, że nie wierzymy, że ludzie mówią w imieniu tych problemów, które są dla nas ważne. I mówię o kwestiach, o których mówi klasa robotnicza : bezpieczeństwo publiczne, przystępność cenowa, upewnienie się, że mogą utrzymać swoje rodziny.

Podnieśliśmy płace w tym mieście. Upewniliśmy się, że zwykli Nowojorczycy mogą – od zwiększenia ulgi podatkowej od dochodów z pracy po to, co zrobiliśmy z obniżoną ceną biletów MetroCard, upewniając się, że nasi członkowie związków zawodowych otrzymują kontrakty, na jakie zasługują. Ludzie klasy robotniczej mają problemy klasy robotniczej, nie wszystkie te filozoficzne rzeczy, które wy uważacie za atrakcyjne. To po prostu rzeczywistość. I dlatego nie dziwi mnie, że w całej Ameryce byliście świadkami takich zmian – w całej Ameryce, nie tylko w Nowym Jorku, ale w całej Ameryce.

A kiedy mówiłem o bezpieczeństwie publicznym w 2021 roku, zostało to zignorowane. Kiedy mówiłem o migrantach i osobach ubiegających się o azyl w 2023 roku, zostało to zignorowane. 2021, najważniejszy problem, bezpieczeństwo publiczne. 2023, najważniejszy problem wyborców, imigracja. Burmistrz klasy robotniczej mówiący o problemie klasy robotniczej.”

Autorka: Monika Adamski/Radio Rampa

 

Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Wybory w Chicago: Zaktualizowane wyniki głosowania

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak podaje Komisja Wyborcza Miasta Chicago, 11 listopada, do nieoficjalnych wyników wyborów przeprowadzonych w Chicago dodano 14 570 nowych głosów. Daje tą łączną liczbę oddanych głosów – 945 378 głosów w wyborach 5 listopada. Liczenie głosów potrwa do 19 listopada.

W Chicago zostały policzone wszystkie głosy oddane w dniu wyborów 5 listopada, oraz głosy oddane przedterminowo we wczesnym głosowaniu.

Łączna liczba niepodliczonych głosów w Chicago to 91 972. Są to karty tzw. warunkowe (6100), oraz zwrócone karty z głosowania korespondencyjnego (47 664).

Liczba wysłanych kart do głosowania korespondencyjnego, które jeszcze nie wróciły do Komisji Wyborczej Miasta Chicago to 38 208.

Karty z głosowania korespondencyjnego, warunkowego oraz wojskowego/zagranicznego będą nadal liczone do dnia 19 listopada.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Chicago Board of Election Commissioners
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu