Medicare po Polsku
Zapisy i po zapisach. Co jeszcze powinniśmy zrobić w kwestii naszego ubezpieczenia?

Sezon zapisowy dla większości rezydentów USA można uznać za zamknięty. Zarówno posiadacze Medicare, których coroczny okres zapisowy (AEP) zakończył się 7 grudnia, jak i osoby korzystające z planów typu Obamacare zakończyły już zapisy 15 grudnia (z możliwością zapisania się na plan startujący z datą 1-go stycznia. Wydawałoby się, że możemy odetchnąć spokojnie i zająć się świętami. Niestety nie do końca. Jest jeszcze parę obowiązków, którymi musimy się zająć by mieć pewność, że wybrany przez nas plan wystartuje z data 1 stycznia.
Posiadacze Medicare:
- Upewnijmy się, że plan, który wybraliśmy jako ostatni jest zarejestrowany odpowiednio w Medicare. Dotyczy to planów typu Medicare Advantage (MAPD) i planów zniżkowych na leki na receptę (PDP).
- Sprawdźmy, czy otrzymaliśmy nową kartę ubezpieczeniową. Dotyczy to planów typu Medicare Advantage i planów zniżkowych na leki na receptę.
- Wybierzmy lekarza prowadzącego. Dotyczy to w większości planów typu HMO, gdzie lekarz prowadzący (Primary Care Provider) jest sternikiem naszego planu i to on wystawia skierowania do lekarzy specjalistów i badania dokonywane w ramach planu.
- Upewnijmy się, czy nie nastąpiła zmiana właściciela planu lub nazwy planu.
W przyszłym roku plany zniżkowe na leki na receptę firmy Aetna SilverScript będą występować pod nazwą Aetna. Kartą o tej nazwie musimy posługiwać się w aptekach od 1 stycznia.
Posiadacze Obamacare:
- Sprawdźmy Eligibility Letter, czyli formę zatwierdzająca poziom pomocy finansowej na rok następny. Dokument ten zawiera również listę żądań, które zobowiązani jesteśmy dostarczyć do urzędu Marketplace, aby nasz plan został zatwierdzony lub kontynuowany w kwocie ustalonej w trakcie aplikacji. Najczęściej proszeni jesteśmy o dostarczenie dokumentów potwierdzających status emigracyjny, numer social security, poziom oczekiwanych dochodów, utraty ubezpieczenia, zawarcia związku małżeńskiego lub rozwodu.
- Upewnijmy się, że styczniowa opłata za plan zostanie uiszczona jeszcze przed końcem bieżącego roku. Ta opłata ma krytyczne znaczenie i może oznaczać być albo nie być dla naszego planu typu Obamacare w przyszłym roku.
- Wybierzmy lekarza prowadzącego. Dotyczy to planów typu HMO, gdzie lekarz prowadzący (Primary Care Provider) jest sternikiem naszego planu i to on wystawia skierowania do lekarzy specjalistów i badania dokonywane w ramach planu.
- Upewnijmy się, że nasz lekarz prowadzący należy do odpowiedniej Grupy Medycznej (najczęściej oznaczonej trzycyfrowym numerem). Dotyczy to posiadaczy szczególnie planów HMO z firmy ubezpieczeniowej BCBS lub Anthem. Jeśli nasz lekarz prowadzący nie jest w wybranej przez nas grupie (sprawdźmy oznaczenie na nowej karcie ubezpieczeniowej), to jego skierowania nie będą ważne i wizyty u niego będą płatne w 100% stawki.
Jak widzicie Państwo trzeba trzymać rękę na pulsie by mieć pewność, że plany wybrane przez nas będą działać w sposób przez nas oczekiwany lub działać w ogóle. Lepiej zająć się tym od razu, by nie zagubić się w wirze przygotowań świątecznych.
Korzystając z okazji, że jest to nasz ostatni artykuł przed Świętami Bożego Narodzenia wraz z całą ekipą firmy Medicare Po Polsku i Obamacare Hotline™ chcielibyśmy złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia Bożonarodzeniowe. Zdrowia, miłości i spokoju ducha oraz dla Wszystkich naszych czytelników, widzów, słuchaczy i klientów.
Medicare Po Polsku
KONTAKT
Telefon: 844-654-5185
Text: 224-306-9308
Fax: 866-243-4346
ADRES:
MEDICARE po polsku
6020 W Higgins Ave, Chicago, IL 60630
Medicare Po Polsku to mówiący po Polsku specjaliści w dziedzinie ubezpieczenia Medicare. W naszym biurze w Chicago oferujemy darmową pomoc, konsultacje oraz porady przy wyborze odpowiedniego pakietu Medicare
Foto: istock/ Shintartanya/didesign021/
Medicare po Polsku
Low Income Subsidy – Extra Help na 2025

Większość z nas wie, że osoby posiadające Medicare powinny zapisać się na plany zniżkowe na lekarstwa, tzw. część D Medicare. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że wielu beneficjentów Medicare, ze względu na niskie dochody, mimo wszystko przekraczające poziom kwalifikacji na Medicaid, może zakwalifikować się na Dodatkową Pomoc Federalną (Extra Help) w kosztach planu na leki tzw. Low Income Subsidy (LIS).
Pomoc ta dotyczy między innymi:
- kosztów związanych z miesięcznymi opłatami za plan tzw. premium;
- kosztów udziału własnego – deductible;
- kosztów leków – co-pays.
Suma pomocy w tym programie w 2025 roku może osiągnąć prawie $5,500.00 w skali rocznej. Wiele osób, które mogą kwalifikować się na tę pomoc nawet o tym nie wie lub nie zdaje sobie z tego sprawy.
Żeby się kwalifikować, urząd Social Security musi zweryfikować dochody i zasoby osoby lub osób aplikujących o pomoc. Od 2024 roku, po raz pierwszy program zaoferowany został w pełnym wymiarze dla posiadaczy Medicare z dochodami do 150% federalnego poziomu ubóstwa.
Limity:
Aby kwalifikować się na pomoc w roku 2025 dochody indywidulane nie mogą być wyższe niż $22,116 ($1,843 miesięcznie) lub $29,820 ($2,485 miesięcznie) na małżeństwo mieszkające razem (powyższe limity są nadal z 2024 roku).
Jednocześnie sprawdzany jest również poziom zasobów. W 2025 roku nie może przekraczać on $16,100 na osobę indywidualnie lub $32,130 na małżeństwo w 2025 roku. Dla osób, które zadeklarowały, że zamierzają wykorzystać część zasobów w celach pokrycia własnych kosztów pogrzebu, poziom zasobów na 2025 nie może przekraczać on $17,600 indywidualnie lub $35,130 na małżeństwo.
Przykładowe zasoby brane pod uwagę:
- Nieruchomości (nie rezydencyjne);
- Konta bankowe (czekowe, oszczędnościowe, CD);
- Akcje;
- Obligacje;
- Lokaty;
- Plany emerytalne (IRA, 401K, 403B, itp.);
- Gotówka;
- Oszczędności na pogrzeb i pochówek.
Przykładowe zasoby nie brane pod uwagę:
- Dom rezydencyjny;
- Rzeczy osobiste;
- Samochody;
- Ubezpieczenia na życie;
- Odszkodowania.
Przykładowe dochody nie brane pod uwagę:
- Kartki na żywność – Food Stamp;
- Pomoc w kosztach utrzymania domu;
- Kredyty podatkowe – Tax credits;
- Odszkodowania;
- Stypendia.
W jaki sposób można składać aplikację na Low Income Subsidy:
- Online: www.socialsecurity.gov/extrahelp;
- Zadzwonić do Social Security pod numer 1-800-772-1213 (TYY 1-800-325-0778);
- Można wypełnić podanie osobiście. Każda osoba wchodząca w Medicare otrzymuje automatycznie formę pocztą;
- Można przyjść do naszego biura i jeden z naszych licencjonowanych agentów pomoże wypełnić aplikacje (pomoc ta jest bezpłatna).
Po złożeniu podania, oficer Social Security przejrzy formę i zdecyduje, czy kwalifikujemy się na dodatkowa pomoc. Jeśli tak i jeśli posiadamy Medicare od dłuższego czasu, to przysługuje nam jednorazowa możliwość dostosowania części D lub części C z pokryciem na leki do naszej nowej „rzeczywistości”.
Jeśli w przyszłości będziemy zmienić plan (części D lub części C z pokryciem na leki) zniżka Low Income Subsidy zostanie automatycznie dołączona do nowego planu, tak długo jak będzie nam nadal przysługiwała.
Kilka dodatkowych ciekawostek na temat Low Income Subsidy:
- Extra Help jest jednym z niewielu sposobów na zniesienie kary za niewykupienie planu zniżkowego na leki – część D na czas. Przypominamy, że kara za nieposiadanie części D Medicare stanowi 1% średniej krajowej ceny planu zniżkowego na leki na receptę pomnożoną o każdy miesiąc nieposiadania owego planu od momentu otrzymania benefitów Medicare. Kara jest naliczana dożywotnio;
- Weryfikacja dokonywana jest co roku przez urząd Social Security na podstawie informacji dostarczonych przez urząd IRS;
- Aplikacje o Low Income Subsidy możemy składać wielokrotnie, za każdym razem, gdy nasze dochody lub zasoby ulegną zmianie;
- Część D na leki możemy zmieniać przynajmniej raz w roku (w trakcie Corocznego Okresu Zapisowego – Annual Enrollment Period, który trwa co roku między 15 października, a 7 grudnia) by dostosowywać go do naszych aktualnych potrzeb;
- Otrzymanie lub utrata benefitów programu LIS upoważnia nas jednorazowo do dodatkowej możliwości weryfikacji i/lub zmiany planu na leki części D Medicare lub planu Medicare Advantage z planem na leki, czyli części C Medicare.
Medicare Po Polsku
KONTAKT
Telefon: 844-654-5185
Text: 224-306-9308
Fax: 866-243-4346
ADRES:
MEDICARE po polsku
6020 W Higgins Ave, Chicago, IL 60630
Medicare Po Polsku to mówiący po Polsku specjaliści w dziedzinie ubezpieczenia Medicare. W naszym biurze w Chicago oferujemy darmową pomoc, konsultacje oraz porady przy wyborze odpowiedniego pakietu Medicare
Foto: istock/tumsasedgars/Jacob Wackerhausen/, flickr
Medicare po Polsku
Szokujące zmiany cen w Medicare. Medicare Part A i B – Ceny i pokrycia na 2025 rok

Center for Medicare & Medicaid Services (CMS) dopiero 8 listopada podało do publicznej wiadomości wysokości opłat i pokryć (premium, deductible i coinsurance) części A i B Medicare na rok 2025.
Medicare Part A Premium/Deductible
Medicare Part A pokrywa częściowo między innymi koszty związane z pobytem w szpitalu, skilled nursing facility jak również koszty związane z niektórymi serwisami domowymi. Około 99% posiadaczy Medicare nie posiada miesięcznej stawki za cześć A z uwagi na to, że mają przepracowane (oni lub ich małżonkowie) przynajmniej przez 40 kwartałów i płacili składki na Medicare.
Udział własny (deductible) za pobyt w szpitalu w roku 2025 wynosi $1,676. Wzrósł on o $44 w stosunku do roku ubiegłego. Deductible części A związane z pobytem w szpitalu pokrywa koszty pierwszych 60 dni pobytu w szpitalu serwisów pokrywanych przez Medicare.
W 2025 beneficjenci Medicare części A są również odpowiedzialni za udział wspólny (coinsurance) w wysokości $419 za każdy dzień pomiędzy 61, a 90 dniem pobytu w szpitalu ($11 dziennie więcej niż w roku bieżącym) i $838 ($818 w 2024) za dzień w tzw. rezerwie życiowej (lifetime reserve).
Dla beneficjentów przebywających w skilled nursing facilities, dzienna dopłata za udział wspólny (coinsurance) za pobyt między dniem 21, a setnym wynosi $209.50 na 2025 rok ($204 w 2024).
Porównanie wysokości opłaty własnej i opłaty wspólnej za część A w latach 2024 i 2025 według rodzaju kosztu
Rodzaj kosztu | 2025 | 2024 |
---|---|---|
Opłata własna za pobyt w szpitalu | $1,676 | $1,632 |
Dzienna dopłata za odpowiedzialność wspólną między 61. a 90. dniem pobytu | $419 | $408 |
Dzienna dopłata za odpowiedzialność wspólną w rezerwie życiowej | $838 | $816 |
Dzienna dopłata za odpowiedzialność wspólną w Skilled Nursing Facility | $209.50 | $204 |
Dane na podstawie informacji z CMS.gov
Osoby wchodzące w 65 rok życia, które nie wypracowały jeszcze 40 kwartałów lub nie otrzymały renty inwalidzkiej (disability) będą odpowiedzialne za miesięczna opłatę za część A Medicare. Osoby, które przepracowały nie mniej niż 30 kwartałów lub są współmałżonkami osoby, która przepracowała nie mniej niż 30 kwartałów będą odpowiedzialne za stawkę miesięczną w wysokości $285 za część A w roku 2025.
Niektóre osoby w wieku powyżej 65 lat, które przepracowały mniej niż 30 kwartałów lub maksymalnie wykorzystały benefity wynikające z renty inwalidzkiej są odpowiedzialne za pełną opłatę za część A w wysokości $518 miesięcznie
Medicare Part B Premium/Deductible
Medicare part B pokrywa częściowo koszty związane z wizytami lekarskimi, poza szpitalnymi serwisami medycznymi, niektórymi domowymi serwisami medycznymi nie pokrywanymi przez część A.
Podstawowa miesięczna stawka za Part B Medicare na rok 2025 wynosi $185 co oznacza, że jest wyższa o $10.30 niż w roku 2024. Roczna odpowiedzialność własna (deductible) za Part B w roku 2025 wynosi $257, $17 więcej niż w roku 2024.
Od 2007 miesięczna stawka z Part B jest również bazowana w zależności od poziomu dochodów beneficjenta. Grupa osób dotknięta podwyżką związaną z wysokim poziomem dochodów wynosi około 8%. Ceny części B dla osób o wysokich dochodach przedstawione są w poniższej tabeli.
Tabela opłat za część B w zależności od dochodów
Dochód indywidualny | Dochód w małżeństwie | Dopłata ze względu na dochód | Całkowita opłata za część B |
---|---|---|---|
Nie więcej niż $106,000 | Nie więcej niż $212,000 | $0.00 | $185.00 |
Więcej niż $106,000 i nie więcej niż $133,000 | Więcej niż $212,000 i nie więcej niż $266,000 | $74.00 | $259.00 |
Więcej niż $133,000 i nie więcej niż $167,000 | Więcej niż $266,000 i nie więcej niż $334,000 | $185.00 | $370.00 |
Więcej niż $167,000 i nie więcej niż $200,000 | Więcej niż $334,000 i nie więcej niż $400,000 | $295.90 | $480.90 |
Więcej niż $200,000 i nie więcej niż $500,000 | Więcej niż $400,000 i nie więcej niż $750,000 | $406.90 | $591.90 |
$500,000 lub więcej | $750,000 lub więcej | $443.90 | $628.90 |
Dane na podstawie informacji z CMS.gov
Medicare Po Polsku
KONTAKT
Telefon: 844-654-5185
Text: 224-306-9308
Fax: 866-243-4346
ADRES:
MEDICARE po polsku
6020 W Higgins Ave, Chicago, IL 60630
Medicare Po Polsku to mówiący po Polsku specjaliści w dziedzinie ubezpieczenia Medicare. W naszym biurze w Chicago oferujemy darmową pomoc, konsultacje oraz porady przy wyborze odpowiedniego pakietu Medicare
Foto: istock/roobcio/Thanadon Naksanee/andrei_r/
Medicare po Polsku
Mity po okresie zapisowym Medicare – Annual Election Period (AEP)

Zakończyliśmy najważniejszy okres ubezpieczeniowy w roku dla seniorów – Annual Election Period (AEP). Ten coroczny okres, przypadający co roku pomiędzy 15 października, a 7 grudnia, pozwala nam na ewaluacje oraz dostosowanie wszelkich posiadanych uzupełnień do Medicare do naszych nowych potrzeb, na następny rok kalendarzowy. Po okresie świątecznego zamieszania przychodzi nowy rok i zauważyliśmy szereg mitów dotyczących ubezpieczeń w tym czasie, do których chcielibyśmy ustosunkować się w poniższym artykule.
Mit 1.
Mogę używać mojego planu zniżkowego na leki na receptę, mimo że nie dostałem jeszcze karty ubezpieczeniowej.
Prawda!
Od 1 stycznia możemy używać nowych planów na leki na receptę (PDP), o ile otrzymaliśmy korespondencję z firmy ubezpieczeniowej zatytułowaną Enrollment Letter. Każda firma oferująca tego rodzaju produkty zobowiązana jest wysłać taki list w ciągu 10 dni businessowych od daty zapisania się na plan. List ten zawierać będzie następujące informacje, które przedstawiając w aptece, pozwolą na rozpoczęcie korzystania z planu pomimo braku karty:
- Member ID
- PCN
- Rx BIN
- Group ID (lub Rx Group)
Mit 2.
Nie mogę już nic zrobić. Nadal nie dostałem żadnej informacji odnośnie mojego planu, na który zapisałem się w trakcie ostatniego AEP.
Nieprawda!
Jeśli na początku stycznia nadal nie otrzymaliśmy żadnej korespondencji odnośnie planu, który wybraliśmy w trakcie ostatniego okresu zapisowego powinniśmy niezwłocznie skontaktować się ze swoim agentem. Jeśli nie jest to możliwe, konieczny jest kontakt bezpośrednio z Medicare pod numerem (800) 633-4227, gdzie możemy potwierdzić naszą aplikacje. Jeśli okaże się, że nie weszła ona w życie to możemy sprawdzić, czy kwalifikujemy się na tzw. Specjalny Okres Zapisowy, by dokonać ponownego wyboru.
Mit 3.
Dowiedziałem się, że mój lekarz prowadzący PCP od 1-go stycznia nie jest już w networku. Nadal mogę zmienić plan.
Prawda!
Jeśli lekarz lub szpital, na którym Państwu zależy zakończył współprace z Waszym planem typu Medicare Advantage na początku roku, to posiadacze takich planów mają możliwość skorzystania z tzw. Otwartego Okresu Zapisowego. W okresie tym, pomiędzy 1 stycznia, a 31 marca, mogą Państwo dokonać jednorazowej zmiany planu typu Medicare Advantage na inny lub powrócić do Oryginalnego Medicare.
Mit 4.
Dowiedziałem się, że jedno z moich lekarstw, które biorę od lat nie jest pokrywane w moim planie na nowy rok. Nie mogę już z tym nic zrobić.
Nieprawda!
Po pierwsze, w pierwszych 90 dniach od rozpoczęcia planu możemy skorzystać z tzw. transition fill. To pozwoli nam na otrzymanie naszego leku na następne 30 dni.
Po drugie, w międzyczasie musimy skontaktować się z lekarzem by upewnić się, czy istnieją możliwości zastąpienia bieżącego leku innym.
Po trzecie, Jeśli powyższa opcja nie wchodzi w grę, możemy poprosić lekarza o wystosowanie tzw. Request a formulary exception for coverage for non-formulary drug. Jest to standardowy list, który nasz lekarz może wystosować do firmy ubezpieczeniowej z prośba o dodanie naszego lekarstwa do listy leków w nowym tegorocznym planie. Takie podanie, odpowiednio udokumentowane przez lekarza ma dużą szansę zatwierdzenia. Przyznanie tego wyjątku nie jest niestety pewne.
Mit 5.
Aby złożyć podanie „Request a formulary exception” do nowego planu muszę czekać na wejście planu w życie.
Nieprawda!
Tak długo jak otrzymaliśmy potwierdzenie otrzymania nowego planu, to możemy wysłać podanie o umieszczenie naszego lekarstwa na liście leków pokrywanych do działu obsługi klienta nowego planu, pomimo że nie wszedł on jeszcze w życie.
Mit 6.
Social Security rozpocznie pobieranie stawek za plany typu Part D lub Part C natychmiast na początku roku.
Nieprawda!
Jeśli wybraliśmy opcje opłaty za nasz plan typu Medicare Advantage lub Plan zniżkowy na leki na receptę bezpośrednio z naszej emerytury to musimy na to poczekać około 2-3 miesięcy zanim zacznie on pobierać stawki. Tyle bowiem zajmuje urzędowi Social Security ustawienie ściągania takiej opłaty bezpośrednio z naszych benefitów.
Medicare Po Polsku
KONTAKT
Telefon: 844-654-5185
Text: 224-306-9308
Fax: 866-243-4346
ADRES:
MEDICARE po polsku
6020 W Higgins Ave, Chicago, IL 60630
Medicare Po Polsku to mówiący po Polsku specjaliści w dziedzinie ubezpieczenia Medicare. W naszym biurze w Chicago oferujemy darmową pomoc, konsultacje oraz porady przy wyborze odpowiedniego pakietu Medicare
Foto: istock/dusanpetkovic/ gorodenkoff/ may1985/AlexRaths/
-
News USA1 tydzień temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska4 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Kościół4 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA1 tydzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki