Połącz się z nami

Medicare po Polsku

Półmetek okresu zapisowego na Medicare – jakie zmiany czekają nas w 2024 r.?

Opublikowano

dnia

Zbliżamy się do półmetka corocznego okresu zapisowego na Medicare. Wielu z Państwa dzwoni do nas z pytaniami – co nowego w tym roku? Czy musimy się spotkać? Jakie zmiany w ubezpieczeniach?

Drodzy czytelnicy, ubezpieczenia zdrowotne w funkcjonującej obecnie formie w USA wymagają co najmniej godzinnej inwestycji czasowej rocznie.

Niestety w tak dynamicznej branży o jakiej mówimy, w Waszym najlepszym interesie jest upewnienie się, że posiadane przez Was ubezpieczenie najlepiej odpowiada Waszym potrzebom i oczekiwaniom oraz jednocześnie (szczególnie wśród posiadaczy Medicare) odpowiednio dostosowuje się do Waszych dochodów i zasobów finansowych.

Nie rozumiem wywodów, w których to domniemani fachowcy z branży uspokajają i namawiają do ślepej kontynuacji planu funkcjonującego w roku bieżącym. Nie rozumiem jakiego rodzaju misję mają oni do spełnienia i czym się kierują.

W ubezpieczeniach zdrowotnych, a szczególnie tych dotyczących posiadaczy programu Medicare dynamika zmian jest bardzo intensywna. Ważnym jest, by śledzić wiadomości i korespondencję dotyczącą planów ubezpieczeniowych.

Zdajemy sobie sprawę, że brzmi to jak wezwanie do syzyfowej pracy, ale jest to jedyny sposób by nie doznać szoku używając Part C lub Part D Medicare po 1 stycznia. Innym rozwiązaniem będzie po prostu kontakt z agentem.

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek wątpliwości, to po prostu zadzwońcie do nas i poradźcie się czy w Waszym pokryciu coś się nie zmieniło.

Posiadacze suplementów do Medicare dostaną list z podwyżkami stawek miesięcznych na przyszły rok.

Przypominamy również, że tylko osoby, które otrzymały Medicare do końca 2019 roku mają możliwość utrzymania Planu F do Medigap. Niestety teraz nie jest on już osiągalny dla nowych beneficjentów Medicare.

Plan G jest obecnie suplementem oferującym najwyższe pokrycia dla nowych posiadaczy Medicare i pokrywa on wszystkie koszty medyczne i szpitalne świadczeń zatwierdzonych, a nie zapłaconych przez oryginalne Medicare, z wyjątkiem deductible do części B Medicare.

Sprawdźmy również jak zmieniły się świadczenia, ich zakres oraz ceny planów typu Medicare Advantage (Część C Medicare). Jeśli chodzi o benefity w tych planach tendencja zmian nadal idzie dobrym kierunku.

Coraz większa konkurencja szczególnie w powiecie Cook, Dupage i Lake w Illinois w planach typu MAPD powoduje coraz lepsze oferty firm ubezpieczeniowych.

Dlatego warto sprawdzać oferty co roku by wybrać najlepszy program w naszej obecnej sytuacji.

Firmy Aetna, BCBS, Cigna, Devoted Health, Humana, UnitedHealtcare i Wellcare przedstawiły plany typu MAPD PPO ze stawka miesięczną $0. Niektóre z nich zaproponowały nawet po parę planów tego rodzaju w Chicagoland.

Aetna, BCBS, UnitedHealtcare, Cigna i Humana mają w ofercie plany typu Medicare Advantage ze stawką $0, bez pokrycia na leki i przeznaczone są dla osób z alternatywnym planem na leki na receptę, w zamian oferując kredyt do Części B Medicare w wysokości nawet do $125 miesięcznie.

Cigna (PPO), Devoted Health (HMO) i Wellcare (PPO) zaoferowały plany typu MAPD z pokryciem na leki i dopłatą do Części B Medicare aż do $115 na miesiąc. Jest to nie lada gratka dla osób, które chciałyby zredukować miesięczne koszty części B Medicare i nadal utrzymać dobre świadczenia wraz z planem na leki.

To może pozwolić na oszczędności nawet do $1,500 rocznie w kosztach Medicare pobieranych z Państwa emerytury! Warto sprawdzić czy jest to rozwiązanie dla Was!

Wszyscy posiadacze planów zniżkowych na leki na receptę (Part D) powinni sprawdzić, ile będzie kosztował ich plan w przyszłym roku, aby uniknąć szoku cenowego jaki przeżyli posiadacze jednego z planów na leki z firmy Humana i Wellcare parę lat temu.

W tym roku szczególnie posiadacze planu UnitedHelathcare, Humana i SilverScript powinni sprawdzić rozwiązania na nowy rok, bo ich leki typu generic mogą być objęte deductible w przyszłym roku. Wiele planów wycofuje się z używania stałej stawki za leki firmowe w kategorii 3 i 4 zamieniając Państwa koszt na procentowy udział w kosztach leków.

Powoduje to poważny wzrost kosztów lekarstw w większości wypadków.

Jak co roku zmieniły się listy leków oferowanych przez plany zniżkowe na leki na receptę oraz plany typu MAPD tzw. formulary. Standardowe deductible w planach zniżkowych na leki na receptę (Part D) wzrośnie w 2024 do $545, a początkowy limit pokrycia do $5,030. Donut Hole utrzyma się w przedziale $5,030$8,000, w którym to koszt leków będzie wynosił 25%.

W Illinois pojawiły się dwa plany na leki na receptę w cenie poniżej $10 na rok 2024, jeden w cenie $9.90 z SilverScript i drugi za $0.00 z firmy Wellcare. Jest to pierwszy raz, gdy mamy do czynienia z planem na leki w cenie $0.00, który nadal oferuje dobre pokrycia na lekarstwa generic.

Trzy plany w Illinois, oferujące deductible poniżej standardowego $545 w planach, w przedziale cenowym do $70 miesięcznie w przyszłym roku to Aetna SilverScript SmartSaver RX (280), AAPR UnitedHealthcare Walgeens Rx (410) i Mutual of Omaha Premier Rx (349).

Najdroższy plan Rx w Illinois – Humana Premier Rx mimo ceny $108.60 posiada $200 deductible. nadal jako jeden z nielicznych utrzymał $0 deductible, ale niestety podniósł stawkę na rok 2022 aż do $103.90.

Pamiętajcie, nie liczy się cena planu Part D, ale to które z Państwa leków, w jakiej kategorii i jednocześnie w jakiej cenie będą pokryte. Nie ma na rynku planu, bez względu na cenę, który będzie pokrywał wszystkie lekarstwa!

Pamiętajcie Państwo, że ewaluację planu zniżkowego na leki na receptę należy robić co roku!

Medicare Po Polsku

KONTAKT
Telefon: 844-654-5185
Text: 224-306-9308
Fax: 866-243-4346

ADRES:
MEDICARE po polsku
6020 W Higgins Ave, Chicago, IL 60630

Medicare Po Polsku to mówiący po Polsku specjaliści w dziedzinie ubezpieczenia Medicare. W naszym biurze w Chicago oferujemy darmową pomoc, konsultacje oraz porady przy wyborze odpowiedniego pakietu Medicare

 

Foto: istock/tumsasedgars/ tumsasedgars/ Drazen Zigic/ Jacob Wackerhausen/ chingyunsong/Paperkites/ Inside Creative House/

Medicare po Polsku

SNP (Special Needs Plan) – Plany dla osób w wyjątkowych sytuacjach

Opublikowano

dnia

Autor:

W dzisiejszym artykule przybliżymy Państwu specyfikę planów SNP, czyli planów dla osób będących w wyjątkowych sytuacjach oraz o specyficznych potrzebach. Zanim przejdziemy do szczegółów przypominamy, że plany typu SNP są planami z rodziny planów Medicare Advantage i generalnie podlegają zasadom oraz regulacjom tego rodzaju planów.

Aby można było zapisać się na plany typu Medicare Advantage beneficjent musi mieć aktywną część A i B Medicare oraz mieszkać na terenie działania danego planu Medicare Advantage. Dodatkowo ważnym jest przypomnienie, że beneficjent nadal odpowiada za koszt części B Medicare jak również za możliwe miesięczne koszty planu Medicare Advantage.

Firma ubezpieczeniowa oferująca dany plan Medicare Advantage ma obowiązek przyjąć wszystkich aplikantów bez względu na ich stan zdrowia.

SNP (Special Needs Plans) ograniczają przyjęcie nowych klientów tylko i wyłącznie do osób spełniających specjalne wymagania ustalone przez Medicare.

Rodzaje planów typu SNP:

Chronic – (C-SNPs)
Plan ogranicza aplikantów tylko i wyłącznie do osób zdiagnozowanych ze specyficzną, chroniczną lub przewlekłą chorobą;

Dual Eligible – (D-SNPs)
Plan ogranicza aplikantów tylko i wyłącznie do osób posiadających jednocześnie program Medicare i Medicaid;

Institutional – (I-SNPs)
Plan ogranicza aplikantów tylko i wyłącznie do osób przewidujących pobyt w Long Term Skilled Nursing Facility (LTC), Nursing Facility (NF) i Intermediate Care Facility for Mentaly Retarded (ICF/MR) lub w szpitalu psychiatrycznym przez co najmniej 90 dni.

Planom typu SNP przysługują specjalne okresy zapisowe pozwalające osobom w specyficznej kategorii na zapisanie się lub zmianę planu typu SNP w specyficznych, wyjątkowych sytuacjach.

Tak na przykłada w sytuacji gdy rozchorujemy się na cukrzycę lub zachorujemy na chorobę związaną z układem krążenia przysługuje nam specjalny okres zapisowy (SEP) przewidziany dla osób z przewlekłymi chorobami. Okres ten trwa tak długo jak osoba leczy się na określoną chorobę i zamyka się w momencie, w którym zapisujemy się na plan typu Medicare Advantage typy C-SNAP.

Jeśli natomiast chodzi o osoby Dual-Eligible to ze względu na przynależność do obu systemów (Medicare i Medicaid) mają one możliwość zmiany swojego planu raz na kwartał (dane na rok 2024).

Osobom kwalifikującym się na I-SNAP przysługuje tzw. OEPI (Open Enrollment Period for Instutitionalized Individuals) czyli otwarty okres zapisowy dla osób przebywających w ośrodkach specjalistycznych wspomnianych powyżej.

Cechą charakterystyczną OEPI jest to, że jest to ciągły otwarty okres zapisowy przeznaczony dla osób wprowadzających się do, przebywających oraz opuszczających ośrodki typu skilled nursing facility, nursing facility lub szpitala.

OEPI zaczyna się w momencie przyjęcia do ośrodka i kończy się dwa miesiące po jego opuszczeniu.

Osoby, którym przysługuje OEPI maja prawo do:

 • nielimitowanej ilości zmian planów typu Medicare Advantage oraz do wypisania się z niego;
 • zapisania się na indywidualną cześć D Medicare;
 • powrotu do pokrycia Oryginalnego Medicare.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Medicare po polsku pod numerem 844-654-5185.

Medicare Po Polsku

KONTAKT
Telefon: 844-654-5185
Text: 224-306-9308
Fax: 866-243-4346

ADRES:
MEDICARE po polsku
6020 W Higgins Ave, Chicago, IL 60630

Medicare Po Polsku to mówiący po Polsku specjaliści w dziedzinie ubezpieczenia Medicare. W naszym biurze w Chicago oferujemy darmową pomoc, konsultacje oraz porady przy wyborze odpowiedniego pakietu Medicare

Foto: istock
Czytaj dalej

Medicare po Polsku

Medicare: Opcje ubezpieczeń po 65 roku życia

Opublikowano

dnia

Autor:

Sytuacja ubezpieczeniowa zmienia się drastycznie po przekroczeniu magicznej granicy wieku 65 urodzin. Do tej pory przyzwyczajeni byliśmy do planów typu ACA zwanych potocznie Obamacare, planów grupowych z pracy, planów krótkoterminowych i szpitalnych wiodących prym w zabezpieczeniach przed kosztami leczenia w USA.

Większość z Państwa doświadczyła gwałtownych podwyżek cen tych ubezpieczeń w miarę zwiększania się wieku. Miało to miejsce szczególnie po przekroczeniu magicznej granicy 50 lat życia. W wielu przypadkach koszty osób niekwalifikujących się na pomoc rządowa przekraczają granice $1000 na osobę miesięcznie.

Działo się tak mimo faktu, że nadal miały one do czynienia z trudnościami w dostępie do opieki zdrowotnej ze względu na ograniczenia networkowe lub problemy z tzw. przebytą lub trwającą chorobą (pre-existing condition).

W momencie zbliżania się do 65 urodzin zaczynacie Państwo być bombardowani informacjami o potrzebie rejestracji w system Medicare.

Większość z Was przebywająca legalnie na terenie Stanów Zjednoczonych, a szczególnie Ci, którzy mają rozliczone podatkowo co najmniej 40 kwartałów mogą przez ten proces przejść relatywnie bez bezstresowo i mieć możliwość zakwalifikowania się na co najmniej jeden z programów oryginalnego Medicare bez żadnych dodatkowych kosztów.

Ale czy każdy z nas jest w stanie zakwalifikować się na Medicare? Czy zawsze możemy wykupić dodatki w postaci suplementów, Medicare Advantage, planów zniżkowych na leki na receptę? Jakie warunki musimy spełniać?

Niestety podstawą otrzymania świadczeń z Medicare jest legalny pobyt.

Bez tego, przekroczenie magicznego wieku 65 lat zamiast polepszyć naszą zdolność ubezpieczeniową wywołaną wejściem w federalny program Medicare, poważnie ją ogranicza, choć jeszcze parę miesięcy temu powiedziałbym, że wręcz pozbawia nas tej możliwości.

W momencie, gdy nie jesteśmy zdolni do otrzymania choćby jednego z elementów oryginalnego Medicare, to niestety wykupienie jakiegokolwiek planu uzupełniającego do Medicare staje się niemożliwe. Jedyną tak naprawdę opcją posiadania ubezpieczenia w tym wieku, w tej sytuacji była do niedawna kontynuacji ubezpieczenia grupowego z pracy, tak długo jak pracodawca nie zweryfikował legalności naszego pobytu i możliwości pracy.

To rozwiązanie niestety pozostawiało wiele do życzenia. Nie tylko na stres i konsekwencje prawne związane z wyjściem na jaw naszego statusu emigracyjnego, ale i również na ograniczenia związane z obowiązkiem kontynuacji pracy.

Wiele osób w powyższej sytuacji kontaktowało się z nami by dowiedzieć się co tak naprawdę mogą zrobić, czy mają jakiekolwiek inne opcje? Czy w momencie, gdy przekroczenia 65 roku życia, osoba normalnie czynna zawodowo ma jakikolwiek wybór?

Niestety jeszcze do niedawna musiałem informować takie osoby o ewidentnym braku jakichkolwiek rozwiązań ubezpieczeniowych w tym przedziale wiekowym. Większość firm ubezpieczeniowych nie brała w ogóle pod uwagę rzeszy ludzi, którzy z różnorakich powodów nie są w stanie zakwalifikować się na Medicare.

Dla większości osób podejmujących decyzje o kreowaniu planów ubezpieczeniowych ten problem po prostu nie istnieje. Nie mają oni pojęcia jak obszerna jest ta grupa ludzi, która pomimo wieku nie była wstanie zalegalizować swojego statusu.

Na szczęście, niektóre z tych osób, mimo powagi swego stanowiska nadal są otwarte na sygnały z rynku, nadal słuchają agentów i szukają nowych, niestandardowych rozwiązań.

Dosłownie parę miesięcy temu dostałem sygnał, że w końcu jeden z produktów odpowiadających na potrzeby powyżej opisanej grupy klientów został nie tylko przelany na papier, ale jest już zatwierdzony przez Ministerstwa ds. Ubezpieczeń w takich stanach jak Alabama, Arizona, Floryda, Georgia, Illinois, Luizjana, Michigan, Mississipi, Oklahoma, Karolina Północna i Południowa, Tennessee, Texas, Virginia.

Z dumą mogę przyznać, że nasze biuro miało poważny wkład w stworzenie tego produktu.

Rozwiązanie, o którym mowa to plan typu indemnity (potocznie znany w środowisku polonijnym jako plan szpitalny). Polisy te płacą w z góry ustalony sposób za zaprezentowane w polisie usługi. Polisy te pokrywają w powyższy sposób wizyty lekarskie, badania prewencyjne, zabiegi chirurgiczne, pobyt w szpitalu, koszty ambulansu i pobytu w skilled nursing home.

Nie jest to na pewno rozwiązanie perfekcyjne, ale przynajmniej otwiera ono możliwość częściowego zabezpieczenia się przed abstrakcyjnymi w USA kosztami usług medycznych.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Medicare po polsku pod numerem 844-654-5185.

Medicare Po Polsku

KONTAKT
Telefon: 844-654-5185
Text: 224-306-9308
Fax: 866-243-4346

ADRES:
MEDICARE po polsku
6020 W Higgins Ave, Chicago, IL 60630

Medicare Po Polsku to mówiący po Polsku specjaliści w dziedzinie ubezpieczenia Medicare. W naszym biurze w Chicago oferujemy darmową pomoc, konsultacje oraz porady przy wyborze odpowiedniego pakietu Medicare

Foto: istock/designer491/SeventyFour/
Czytaj dalej

Medicare po Polsku

Zakres świadczeń i pokryć Medicare część A i B, na 2024 rok

Opublikowano

dnia

Autor:

Drodzy Państwo, w dzisiejszym artykule przybliżymy zakres świadczeń i pokryć związany z dwoma podstawowymi częściami oryginalnego Medicare tzn. częścią A i częścią B (Part A i Part B) na rok 2024.

Przypominamy jednak, że po kompletną listę świadczeń pokrywanych przez Medicare należy zwrócić się do biura Social Security Administration, zadzwonić na 1-800-MEDICARE lub wejść na stronę www.medicare.gov.

Część A częściowo pokrywa medycznie konieczną hospitalizacje. W roku 2024 przykładowe koszty, za które odpowiedzialny jest posiadacz części A Medicare są następujące:

 • $1,632 odpowiedzialności własnej (deductible) za pobyt w szpitalu do 60 dni;
 • $408 odpowiedzialności wspólnej (coinsurance) za każdy dzień pobytu w szpitalu w dniach 61-90;
 • $816 odpowiedzialności wspólnej (coinsurance) za każdy dzień pobytu w szpitalu po 90 dniach pobytu, z dożywotnego limitu (lifetime reserve day), który wynosi maksymalnie 60 dni na całe życie;
 • Wszystkie koszty powyżej 150 dnia pobytu w szpitalu.

Ponadto część A pokrywa koszty:

 • Krwi;
 • Pobytu w hospicjum;
 • Domowej opieki medycznej;
 • Skilled nursing i rehabilitative care tylko po 3 dniowym pobycie w szpitalu, do 100 dni. W roku 2024, beneficjenci zapłacą $204 za dni pomiędzy 21 a 100;
 • pobytu w klinice psychiatrycznej (do 190 dni z dożywotnego limitu).

Part A nie pokrywa opieki długoterminowej (long term care).

Benefity Medicare Part B

Cześć B Medicare odpowiedzialna jest częściowo za następujące koszty:

 • koniecznej wizyty u lekarzy ogólnych i specjalistów;
 • zabiegów w przychodni przyszpitalnej;
 • badań laboratoryjnych i testów diagnostycznych;
 • terapii i opieki psychiatrycznej;
 • sprzętu medycznego;
 • lekarstw i środków medycznych niezbędnych w trakcie wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty.
 • Posiadacze części B Medicare oprócz stawki miesięczne w wysokości $174.70 odpowiedzialni są za roczną odpowiedzialność własną (deductible) w wysokości $240 na rok 2024. Po uiszczeniu deductible odpowiedzialni są oni dodatkowo za 20% odpowiedzialności wspólnej (coinsurance) za większość serwisów pokrywanych przez cześć B Medicare.

Serwisy prewencyjne pokrywane przez część B:

 • Jednorazowa wizyta prewencyjna „Welcome to Medicare”;
 • coroczna wizyta prewencyjna;
 • szczepionki na żółtaczkę typu B lub grypę;
 • testy na nadużywanie alkoholu – co 12 miesięcy (w niektórych przypadkach);
 • badania masy kostnej (w niektórych przypadkach co 24 miesiące);
 • jednorazowe badanie na tętniaka aorty brzusznej;
 • badanie układu krążenia – co 5 lat;
 • test na raka jelita grubego;
 • coroczne testy antydepresyjne;
 • testy cukrzycowe dla osób podwyższonego ryzyka;
 • szkolenie dla cukrzyków;
 • coroczne badania na jaskrę dla osób podwyższonego ryzyka;
 • test na żółtaczkę typu C;
 • coroczne badania na obecność wirusa HIV
 • terapia behawioralna dla osób z chorobami krążenia;
 • badania na raka płuc;
 • mammografia;
 • terapia żywieniowa dla cukrzyków i osób z chorobami nerek;
 • badania i doradztwo dla osób z nadwaga;
 • cytologia i badania macicy co 24 miesiące dla wszystkich kobiet, co 12 miesięcy dla kobiet podwyższonego ryzyka;
 • coroczne badanie na raka prostaty dla mężczyzn powyżej 50 roku życia;
 • testy na choroby weneryczne;
 • konsultacje antynikotynowe.

Koszty innych serwisów pokrywanych przez część B:

 • Karetki pogotowia;
 • Koszty chirurgicznej opieki laboratoryjnej;
 • Krwi;
 • Sprzętu dla cukrzyków;
 • Rehabilitacji pozawałowej;
 • Niektórych usług chiropraktycznych;
 • Defibrylatora;
 • Aparatury medycznej;
 • Koszty pogotowia;
 • Okularów po operacji na kataraktę;
 • Badania i leczenie stóp dla diabetyków;
 • Badania słuchu i balansu;
 • Opieki domowej (dla osób kwalifikujących się);
 • Dializy nerek;
 • Poza szpitalnej opieki psychiatrycznej;
 • Fizykoterapii;
 • Protez stomatologicznych;
 • Rehabilitacji po chronicznym zapaleniu płuc;
 • Drugiej opinii chirurgicznej;
 • Nauki mówienia;
 • Prześwietleń rentgenowskich, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej;
 • Zabiegów i lekarstw niezbędnych po przeszczepach.

Główne serwisy NIE POKRYWANE przez część A i B:

 • Akupunktura;
 • Rutynowe badania dentystyczne;
 • Zabiegi kosmetyczne;
 • Aparaty słuchowe;
 • Opieka zdrowotna podczas podroży poza Stany Zjednoczone (z wyjątkami);
 • Buty ortopedyczne;
 • Lekarstwa na receptę;
 • Rutynowe badania stóp;
 • Rutynowe badania wzroku i okulary;
 • Szczepionki z wyłączeniem tych pokrywanych przez cześć B i część D;
 • Koszty insuliny;
 • Niektóre testy i badania laboratoryjne (na przykład testy na tarczyce).

Jak widzicie Państwo, posiadanie samego oryginalnego Medicare składającego się z części A i B nie wydaje się być wystarczającym rozwiązaniem. Dlatego warto pomyśleć o uzupełnieniach do Medicare.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Medicare po polsku pod numerem 844-654-5185.

Medicare Po Polsku

KONTAKT
Telefon: 844-654-5185
Text: 224-306-9308
Fax: 866-243-4346

ADRES:
MEDICARE po polsku
6020 W Higgins Ave, Chicago, IL 60630

Medicare Po Polsku to mówiący po Polsku specjaliści w dziedzinie ubezpieczenia Medicare. W naszym biurze w Chicago oferujemy darmową pomoc, konsultacje oraz porady przy wyborze odpowiedniego pakietu Medicare

Foto: istock

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu