Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Pamiętamy Solidarność Walczącą. Dariusz Olszewski zaprasza na Mszę Św. i historyczne wystawy

Opublikowano

dnia

Pamięć o wydarzeniach związanych z działalnością Solidarności i wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. jest częścią naszej historii i tożsamości. Mieszkający w Chicago Dariusz Olszewski jest jednym z tych, którzy w tamtym czasie, nie ugięli się przed komunistycznym reżimem i walczyli o wolność naszej Ojczyzny. W studiu Radia Deon nasz Gość zaprasza na Mszę Św., oraz wystawy poświęcone Solidarności Walczącej i postaci Kornela Morawieckiego.

Choć starsze pokolenia dobrze pamiętają dramat tamtych wydarzeń, powinniśmy wciąż o nich mówić, zwłaszcza młodym Polakom urodzonych w Stanach Zjednoczonych. 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce jest jak co roku najlepszą do tego okazją.

“To przypominanie dla młodego pokolenia jak to wyglądało, jak przebiegała walka w podziemiu, gdzie byliśmy gotowi ponieść śmierć” mówi Dariusz Olszewski, uczestnik tamtych wydarzeń.

Dzięki tej walce nie tylko Polska odzyskała wolność, ale z reżimu komunistycznego – tego “nieludzkiego systemu”, jak mówi Gość Radia Deon Chicago, zaczęły podnosić się inne państwa bloku socjalistycznego.

“Ta walka była konieczna” podkreśla Dariusz Olszewski. “Ktoś kiedyś powiedział, że to właśnie musiało się zacząć w Polsce, ponieważ my, jako Polacy, jedyni byliśmy gotowi ponieść takie ofiary i byliśmy przygotowani do tego, żeby ten system pokonać”.

W nawach bocznych Bazyliki Św. Jacka tą historię walki narodu polskiego można oglądać na zdjęciach, wchodzących w skład dwóch wystaw. Pierwsza z nich pokazuje historię Solidarności Walczącej – “najbardziej radykalnej organizacji, która sformułowała, że walczymy o Polskę solidarną” .

Ta ekspozycja jest przygotowana zarówno w j. polskim jak i angielskim, więc młodzież, która gorzej czyta po polsku może skorzystać z angielskich napisów.

“Druga wystawa dotyczy unikalnej wizyty jako banity, Kornela Morawieckiego, lidera, który został deportowany z Polski w 1988 roku”, mówi Dariusz Olszewski.

W najbliższą niedzielę, 17 grudnia, o godzinie 12.30PM w Bazylice Św. Jacka przy 3636 W Wolfram St. Chicago IL, 60618 zostanie odprawiona Msza Św. z okazji 43 rocznicy śmierci Agnieszki Wisły – żołnierza Błękitnej Armii, organizatora SWAP oraz Korpusu Pomocniczego Pań.

Msza Św. będzie odprawiana również w intencji opozycji niepodległościowej oraz ofiar i działaczy represjonowanych przez reżim komunistyczny w latach osiemdziesiątych w Polsce, w tym śp. Marszałka Seniora Kornela Morawieckiego oraz członków Solidarności Walczącej, z okazji 41 rocznicy utworzenia tej organizacji.

Po Mszy Świętej odbędzie się także pokaz filmu z serii „Paszporty Niepodległości”, opowiadającego o działalności i życiu najwybitniejszej kobiety z okresu konspiracji – Hanny Łukowskiej-Karniej.

Weźcie dzieci albo wnuki i pokażcie im historię Polski!

Dariusz Olszewski, ur. 13.05.1957 we Wrocławiu. W latach 1978–1981 był ratownikiem górniczym KGHM w Lubinie, Stacja Ratownictwa Górniczego w Zakładach Górniczych Rudna w Polkowicach.

W dniach 14–17.12.1981 był uczestnikiem strajku w ZG Rudna, 19.12.1981 został zwolniony.

Od grudnia 1981 do 1984 działał w podziemiu jako kolporter i organizator sieci kolportażu w Zagłębiu Miedziowym i we Wrocławiu podziemnych pism, m.in. „Z Dnia na Dzień”„Solidarność Walcząca”„Biuletyn Dolnośląski”„BIS”.

Od czerwca 1982 do 1990 członek Solidarności Walczącej. W latach 1982–1986 był organizatorem i przywódcą grupy samoobrony (ochrona zebrań Rady Politycznej SW, ochrona Kornela Morawieckiego, walka z ZOMO w czasie manifestacji).

31.08.1982 uczestniczył w manifestacji we Wrocławiu. W latach 1983–1986 drukował znaczki Poczty Podziemnej SW.

9.07.1986 wziął udział w akcji na rzecz uwolnienia Władysława Frasyniuka, ukarany przez kolegium ds. wykroczeń na 3 mies. aresztu z zamianą na grzywnę.

W 1986 był ochroniarzem W. Frasyniuka. W latach 1982–1986 był kilkakrotnie zatrzymywany, poddawany rewizjom.

Od 1986 przebywa na emigracji w USA; pracując jako kierowca tirów.

W latach 1986–1990 był zagranicznym przedstawicielem SW w USA, organizatorem pomocy materialnej dla SW; organizatorem wystaw i spotkań polonijnych (m.in. w Chicago).

W latach 1987–1988 współorganizator oraz uczestnik akcji na rzecz uwolnienia K. Morawieckiego (m.in. demonstracja przed konsulatem PRL w Nowym Jorku, przed Białym Domem w Waszyngtonie).

W 1988 współorganizował pobyt w USA deportowanego z Polski K. Morawieckiego.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

W latach 1984–1986 był rozpracowywany przez Wydz. II WUSW w Wrocławiu w ramach SOS krypt. Aster.

 

Źródło: informacja własna, Encyklopedia Solidarności
Foto: YouTube, Przystanek Historia

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wisłoka Chicago broni tytułu Mistrza Ligi UPSL. Kibicujemy Biało-Zielonym!

Opublikowano

dnia

Autor:

Nasza polonijna drużyna, Wisłoka Chicago, szykuje się do rozpoczęcia rozgrywek wiosennego sezonu półzawodowej ligi UPSL. Pierwszy mecz Biało-Zieloni zagrają 12 kwietnia na wyjeździe, a pierwsze domowe spotkanie w Bensenville odbędzie się 19 kwietnia. Czy Wisłoka ponownie wywalczy puchar? W studiu Radia Deon prezes klubu, Marek Raś, oraz obrońca, Maciej Rzadkosz, mówią o przygotowaniach do sezonu i nowościach jakie czekają kibiców.

Obrona tytułu mistrza bywa zazwyczaj jeszcze trudniejsza niż wywalczenie pucharu. Wisłoka Chicago przez całą zimę brała udział w rozgrywkach halowych, żeby piłkarze nie wyszli z formy, a niedawno też rozpoczęła treningi na zewnątrz.

“Trenujemy dwa razy w tygodniu, również mamy sparingi, więc na razie wszystko fajnie wygląda i czekamy na pierwszy mecz” mówi Maciej Rzadkosz.

Wisłoka Chicago nie tylko w teorii wydaje się być mocniejszym zespołem. “To widać w treningach i nawet na hali, że każdy zawodnik może grać w tej drużynie i każdy może coś dać od siebie” zaznacza obrońca Biało-Zielonych.

Wisłoka Chicago jest jednym z najlepiej zorganizowanych klubów, jakie zna Maciej Rzadkosz.

Mecze domowe w Bensenville zawsze miały specjalną oprawę od maskotek począwszy, przez rzuty karne dla kibiców, czy chociażby wizytę naszych najpiękniejszych dziewczyn, czy to Miss Stanów Zjednoczonych, czy Królowych Parady 3 Maja.

W tym roku będzie jeszcze więcej atrakcji dla publiczności. “Mamy oficjalny hymn. Będzie też oficjalna maskotka klubowa na pierwszym spotkaniu. Powstaje też grupa cheerleaderek, która będzie zagrzewać piłkarzy do boju, do zwycięstw” zapowiada Marek Raś.

Maciej Rzadkosz

Trwa nabór dziewcząt do grupy cheerleaderek – pasjonatki tańca w wieku od 16 lat, które chcą rozwijać swoje zdolności w energicznym i kreatywnym zespole, mogą się zgłaszać do dnia 3 kwietnia. Aby wziąć w castingu należy wypełnić formularz: 𝗵𝘁𝘁𝗽𝘀://𝗳𝗼𝗿𝗺𝘀.𝗴𝗹𝗲/𝗠𝗥𝗳𝗱𝗘𝗽𝘃𝗤𝗺𝘅𝗷𝗫𝗝𝘅𝗺𝘂𝟵, do czego zachęca prezes klubu.

W czasie domowych meczów nie zabraknie także różnych konkursów z nagrodami, takich jak rzuty karne dla publiczności. A pierwsze spotkanie w Bensenville będzie szczególne, ponieważ wypada w Wielką Sobotę. Dlatego jako atrakcję dla dzieci zaplanowano świąteczne zbieranie jajek i nagrody dla najlepszych, zapowiada Marek Raś.

Stałą tradycją jest także wspólne grillowanie czyli mini piknik piłkarski zawsze po spotkaniu, nie zależnie od jego wyniku. To wspaniały sposób na integrację środowiska piłkarskiego i kibiców, ale także działaczy, zawodników i sponsorów.

Pierwszy mecz ligi UPSL Biało-Zieloni rozegrają 12 kwietnia w Milwaukee z wymagającą drużyną Bavarian Soccer Club. Tutaj także Wisłoka zaprasza swoich kibiców, których wsparcie i doping są zawsze mile widziane.

Puchar Wisłoki zdobyty wiosną 2024 r.

Pierwszy mecz domowy na otwarcie sezonu w Bensenviile rozpocznie się o godzinie 4.00PM 19 kwietnia, a Biało-Zieloni zmierzą się z Chicago Strikers.“Wisłoka jako jeden z nielicznych klubów w lidze UPSL nie pobiera żadnych opłat za wejście”, przypomina prezes klubu.

Wierzymy w Biało-Zielonych i zdobycie kolejnego mistrzostwa! Zapraszamy na mecze ligi UPSL!

 

Źródło: informacja własna

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Bogusław Niemczewski zaprasza na Otwarte Mistrzostwa Polonii w Szachach w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Już jutro, w Activity Center należącym do kościoła Św. Ferdynanda odbędą się Mistrzostwa Polonii w Szachach. W królewskiej grze zmierzą się zarówno dzieci jak i młodzież oraz dorośli. Do sprawdzenia swoich umiejętności na szachownicy w studiu Radia Deon Chicago zaprasza Bogusław Niemczewski – prezes organizacji Polonia for Poland trener szachowy i organizator turniejów polonijnych. Warto stanąć w szranki i zdobyć atrakcyjne nagrody!

W niedzielnym turnieju szachowym mogą wziąć udział wszyscy potrafiący grać w szachy, zapowiada Bogusław Niemczewski. Zawodnicy będą podzieleni na kategorie wiekowe, czyli dzieci ze szkoły podstawowej klas 1-3, klas 4-5, 6-8 oraz juniorzy – czyli uczniowie high school. Jest również kategoria open i grupa przeznaczona dla kobiet.

“Jak widać mogą uczestniczyć nawet 5-6-latkowie i oczywiście 80-latkowie, o ile znają zasady gry w szachy” zaznacza nasz Gość. A naprawdę warto, ponieważ w każdej grupie, zawodnicy, którzy zajmą miejsca od pierwszego do szóstego dostają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe.

“Ten turniej już organizujemy po raz dwudziesty, jest bardzo popularny. Jest to jeden z dwóch dużych turniejów organizowanych przez nasz klub Hetman i naszą organizację w roku. Następny  jest w listopadzie, w połowie listopada z okazji Święta Niepodległości” mówi organizator zawodów.

“Absolutnie nie trzeba się bać, że to są Mistrzostwa Polonii” podkreśla Bogusław Niemczewski. Choć słowo “mistrzostwa” brzmi to dość poważnie, ale “to jest otwarty turniej dla wszystkich, którzy tylko i wyłącznie chcą sprawdzić się w szachach. Jest miła atmosfera, kawa, herbata, są przerwy i są opiekunowie młodszych dzieci.”

Według naszego Gościa najlepiej jest rozpocząć naukę gry w szachy w dzieciństwie, w wieku 5-6 lat.

“Wtedy można liczyć na naprawdę osiągnięcie profesjonalnego poziomu gry i żyć z szachów, z gry po prostu, bo są nagrody dość wysokie finansowe na turniejach. Natomiast można również traktować szachy nie jako profesjonalne źródło dochodu, ale jako wspaniały dodatek do życia, gdyż jest to najstarsza gra na świecie” mówi Bogusław Niemczewski.

Zwycięzcy Mistrzostw Polonii w 2023 roku.

Gra w szachy znana jest na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych przezywa rozwój już od lat a kółka szachowe działają niemal w każdej szkole. Na dodatek w amerykańskich szkołach średnich szachy są traktowane tak samo jak inne sporty takie jak hokej, futbol, czy koszykówka, jeżeli chodzi o otrzymanie stypendium na studia.

“Szachy uczą oczywiście logicznego myślenia, to jest też niesamowicie ważne dla dzieci i takiej dużej wyobraźni, która jest na pewno potrzebna” zwraca uwagę nasz Gość. Uczą także opanowania, szacunku dla przeciwnika i uczciwości – “tu nie ma miejsca, tak jak w kartach na oszustwa, tu rzeczywiście trzeba wykazać się ogromną wiedzą.”

Dawniej wiedzę o tej grze zdobywało się z książek, teraz – w dobie internetu – to jest dużo łatwiejsze. Komputery zrewolucjonizowały także i tą dziedzinę.

Otwarte Mistrzostwa Polonii w Szachach odbędą się 30 marca od godziny 9.30AM w Activity Center parafii świętego Ferdynanda, przy skrzyżowaniu ulicy Belmont i Austin. Wpisowe – 35 dolarów dorośli, juniorzy – 30 dolarów. Można zapisać się wcześniej – pod numerem telefonu 847-962-1068, lub 25 minut przed rozpoczęciem turnieju.

 

Źródło: informacja własna

 

 

Czytaj dalej

Najpiękniejsza Polka w USA

Veronica Dziecina, II Wicemiss konkursu Najpiękniejsza Polka w USA, nie boi się wyzwań

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotni wieczór 8 marca na gali w Copernicus Center zaprezentowały się 24 cudowne dziewczyny startujące w konkursie Najpiękniejsza Polka w Stanach Zjednoczonych 2025. Jury przyznało koronę Dominice Żak, pierwszą wicemiss została Isabel Cieśla, a drugą – 19-letnia Veronica Dziecina, która w studiu Radia Deon Chicago mówi o tym jaki wpływ miało na nią to wydarzenie.

Veronica Dziecina studiuje marketing oraz psychologię na Uniwersytecie Loyola w Chicago a także jest instruktorką Taekwondo, w którym ma czarny pas. Poza tym pasjonuje się podróżowaniem, ceni czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi oraz lubi przebywać na łonie natury.

Do zgłoszenia się do konkursu piękności namówiła ją mama. “Chciałam też wyjść ze swojej strefy komfortu, spróbować coś nowego, poznać innych ludzi i się zapisałam” opowiada Veronica. Wspomina też, że na początku trochę się stresowała, zwłaszcza gdy na próbach patrzyła na pustą widownię i myślała o tym, że na gali zapełni się widzami.

“Odkąd zaczęłam też studia, to mój kierunek życia się zmienił i cóż, to było takie przejście od dzieciństwa w dorosłość  i to naprawdę było piękne, bo to było też w Dzień Kobiet i naprawdę to był wyjątkowy dzień, piękna atmosfera” mówi nasz Gość.

Całe wydarzenie było wielkim przeżyciem. Na koniec gali Veronica była bardzo wzruszona. “To naprawdę było też takie piękne, bo te wszystkie emocje, które się budowały tak w końcu wyszły i pokazało mi, że jednak mam coś w sobie i że trzeba mieć po prostu tej pewności siebie” wspomina II Wicemiss konkursu Najpiękniejsza Polka w USA.

Veronica jest bardzo wdzięczna za to doświadczenie i za wszystkich ludzi, których dzięki niemu poznała. Wie, że wiele się od nich nauczyła – zarówno od uczestniczek konkursu, jak i od zwyciężczyń konkursu Miss Polonia: Ewy Jakubiec i Mai Klajdy. Były to bardzo inspirujące i rozwijające spotkania.

Veronica Dziecina nie boi się nowych wyzwań i czekającego ją występu na finale Miss Polonia w Polsce. Jest przekonana, że to także będzie piękny konkurs, który przyniesie jeszcze więcej nowych doświadczeń.

Choć emocje po gali wyborów Najpiękniejszej Polki w Ameryce 2025 jeszcze nie opadły “to dalej muszę mieć głowę w dobrym miejscu i nie mogę się doczekać reprezentować tą naszą Polonię amerykańską w Polsce” mówi nasz Gość.

Veronica Dziecina

Udział w tak wielkich wydarzeniach na pewno wpływa na życie i je zmienia. Veronica ma nadzieję, że spotka jeszcze wielu mądrych i inspirujących ludzi, którzy będą dla niej motywacją “aby iść do przodu, aby też się dalej uczyć, aby brać udział w różnych rzeczach i w różnych organizacjach.”

Serdecznie gratulujemy Veronice i życzymy dalszych sukcesów!

Isabel Cieśla, Dominika Żak i Veronica Dziecina – finalistki konkursu Najpiękniejsza Polka w Ameryce 2025

Źródło: informacja własna
Foto: Derek Katana
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu