Połącz się z nami

News Chicago

UWAGA: Wyciek danych z Cook County Health może oznaczać, że zostaniesz oszukany

Opublikowano

dnia

Zdaniem ekspertów niedawny wyciek danych, w wyniku którego ujawniono informacje 1,2 miliona pacjentów systemów opieki zdrowotnej i szpitali powiatu Cook, nie był typowym naruszeniem. Co może z niego wyniknąć i jak możemy chronić się przed oszustwem i wyłudzeniem pieniędzy?

Do poważnego naruszenia bezpieczeństwa danych doszło w kwietniu tego roku, o czym szczegółowo pisaliśmy 5 listopada. Dochodzenie wykazało, że nieupoważniona osoba uzyskała dostęp do systemów Cook County Health, w których przechowywane były dane pacjentów.

Wyciekły dane dotyczące 1,2 miliona pacjentów, takie jak: daty urodzenia, adresy, numery dokumentacji medycznej, numery wizyt, informacje medyczne oraz daty/godziny świadczenia usług. Spośród nich około 2600 danych mogło zawierać numery ubezpieczenia społecznego.

Te prywatne informacje medyczne niestety mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie.

Eksperci twierdzą, że informacje medyczne są dla oszustów 10 razy cenniejsze niż skradzione numery kart kredytowych, a skutki ich kradzieży mogą trwać latami.

Jeśli znalazłeś się wśród pacjentów, którzy otrzymali list z informacją, że Twoje dane zostały ujawnione w wyniku naruszenia ochrony danych, przeczytaj, co powinieneś wiedzieć.

Eksperci ds. bezpieczeństwa z Binary Defense twierdzą, że istnieją dwa główne typy oszustw związanych z informacjami medycznymi.

Szantaż medyczny

Pierwszym z nich jest wymuszenie, podczas którego oszuści faktycznie szantażują Cię na podstawie Twojej historii medycznej, przyjmowanych leków lub diagnoz. Może się tak zdarzyć zwłaszcza w przypadku osób ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną.

Fałszywe rachunki za leczenie i wezwania do windykacji

Kolejnym oszustwem są fałszywe rachunki za leczenie. Ponieważ oszuści mogą znać całą Twoją historię medyczną, wiedzą, z jakich usług korzystałeś i mogą być całkiem przekonujący, jeśli zadzwonią do Ciebie w celu żądania zapłaty.

Mogą skontaktować się telefonicznie lub e-mailem, wystawiać fałszywe rachunki medyczne i nakłaniać ludzi do przelania środków na niewłaściwe konto.

Możesz nie otrzymać fałszywych rachunków ani prób szantażu dzisiaj, jutro, a nawet w tym roku.

Eksperci twierdzą, że oszuści grają na dłuższą metę. Mogą minąć lata, zanim ktokolwiek spróbuje wykorzystać ujawnione informacje medyczne do oszukania Cię lub wyłudzenia pieniędzy.

Jak się chronić

Skonfiguruj monitorowanie kredytu, abyś miał świadomość, czy ktoś wykorzystuje Twoje dane do ubiegania się o pożyczkę lub kartę kredytową.

W przypadku pacjentów, których numery ubezpieczenia społecznego zostały ujawnione, Cook County Health oferuje możliwość bezpłatnego zapisania się na usługi monitorowania kredytów i ochrony tożsamości. Pacjenci, których mogło to dotyczyć, i którzy chcieliby uzyskać więcej informacji, mogą zadzwonić pod numer 888-867-3881.

Ponadto należy zachować szczególną czujność w przypadku połączeń telefonicznych lub e-maili z prośbą o płatność od osób podających się za powiązany z Twoim szpitalem lub dostawcą usług medycznych.

Experian ma następującą radę dla pacjentów po naruszeniu danych medycznych:

Możesz sprawdzać swoje raporty kredytowe z każdego z trzech głównych biur informacji kredytowej co 12 miesięcy na stronie Annualcreditreport.com lub uzyskać bezpłatną kopię raportu kredytowego Experian na stronie internetowej Experian.

Masz również prawo do umieszczania powiadomień o oszustwach lub blokowania środków na swoich kontach.

Powinieneś także zwrócić uwagę na aktywność na swoich medycznych kontach finansowych, takich jak konto oszczędnościowe w służbie zdrowia lub konto z elastycznymi wydatkami, z których haker może wypłacić pieniądze po zdobyciu Twoich danych osobowych.

Co konkretnie możesz zrobić

Jeśli zdasz sobie sprawę, że Twoje dane medyczne zostały skradzione, oto trzy kroki, które możesz podjąć, aby się zabezpieczyć i zminimalizować szkody.

1. Zbierz dokumenty i złóż raporty

Po sprawdzeniu raportu kredytowego i zebraniu wszelkich oświadczeń lub dokumentów, złóż raport o kradzieży tożsamości w Federalnej Komisji Handlu.

Jeśli przejęto Twoje dane Medicare lub Medicaid, zgłoś to online lub zadzwoń pod numer 800-HHS-TIPS.

Dodatkowo, jeśli w Twoim raporcie kredytowym znajdują się zbiory medyczne, masz prawo skontaktować się z firmą Experian lub innym biurem informacji kredytowej w celu usunięcia fałszywych informacji.

2. Gromadź aktualne kopie dokumentacji medycznej

Uzyskaj aktualne kopie całej swojej dokumentacji medycznej od lekarzy i wszystkich innych podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, wraz z ubezpieczycielem medycznym, a także dokumentację wszystkich członków rodziny, których może to dotyczyć.

Przejrzyj raporty, szukając wszelkich metod leczenia, procedur lub recept, które nie były zatwierdzone dla Ciebie i Twojej rodziny.

Sprawdź, czy wszystkie Twoje dane osobowe, począwszy od adresu pocztowego i rozliczeniowego, po grupę krwi, są prawidłowe. Jeśli Twoja dokumentacja medyczna została zmieniona w celu odzwierciedlenia leczenia oszusta, może zawierać niebezpieczne błędy, takie jak wyszczególnienie nieprawidłowych reakcji alergicznych na niektóre leki, chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, sprzeczne listy leków, a nawet wpis nieprawidłowej grupy krwi.

Jeśli ulegniesz wypadkowi tego rodzaju sfałszowane informacje mogą spowodować niebezpieczny, a nawet śmiertelny błąd medyczny.

Może to być czasochłonne, ale najlepszym podejściem jest przejrzenie pełnej listy każdego lekarza, przychodni, szpitala, apteki, laboratorium, planu opieki zdrowotnej i lokalizacji, w których złodziej mógł wykorzystać Twoje dane, zgodnie z Federalnym Urzędem ds. Komisja Handlu.

Prawo federalne umożliwia otrzymywanie co 12 miesięcy jednej bezpłatnej kopii sprawozdania księgowego od każdego świadczeniodawcy.

3. Poproś o poprawki

Po przejrzeniu swojej dokumentacji zdrowotnej zgłoś wszelkie nieprawidłowe informacje i poproś o sprostowanie na piśmie. Możesz skopiować zapisy i zaznaczyć lub zakreślić błędne wpisy, które chcesz usunąć, a także wpisać uzupełnienia lub poprawki.

Rób kopie wszystkiego, co wysyłasz, przechowuj oryginały i rejestruj, co zostało wysłane, gdzie i kiedy.

Podmiot świadczący opiekę zdrowotną ma obowiązek skorygować Twoją dokumentację i powiadomić każde laboratorium lub innego świadczeniodawcę, który mógł otrzymać nieprawidłowe informacje.

Po uzyskaniu dokumentacji medycznej przechowuj poprawiony zestaw w aktach i aktualizuj go w miarę poddawania się innym zabiegom medycznym lub procedurom.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Cook County Health, Istock/ fizkessasirin pamai/andrei_r/Drazen Zigic/

News Chicago

Uwaga: Dni ZUS w Chicago! Uzyskaj ważne informacje w dniach 15-17 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych serdecznie zapraszają na Dni Poradnictwa ZUS 2023, które odbywać się będą w dniach 15-17 grudnia 2023 r. w siedzibie Związku Narodowego Polskiego (PNA) przy 6100 N Cicero Ave.

Zapisy na spotkanie z ekspertem ZUS możliwe są od dnia 6 grudnia 2023 r. i będą trwały do wyczerpania miejsc. Zapisać na wizytę można się na stronie e-Konsulat. W kategorii „Sprawy prawne” należy w polu „Lokalizacja” wybrać zakładkę „Spotkanie z ekspertem ZUS – Dni Poradnictwa ZUS, Chicago 15-17 grudnia” i określić dogodny dla Państwa termin spotkania.

UWAGA! Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie prosi o podanie przy zapisie numeru PESEL lub numeru Państwa sprawy w ZUS w polu „Uwagi”. Ułatwi to ekspertom ZUS przygotowanie się do udzielenia Państwu informacji w konkretnej sprawie.

Jednocześnie ZUS informuje, że nie będzie możliwości złożenia u ekspertów ZUS wniosku ani żadnych dokumentów dla ZUS. Eksperci ZUS będą natomiast udzielać informacji, jakie dokumenty należy przygotować i w jaki sposób należy je wypełnić.

Dyżury konsularne podczas Dni ZUS 2023

Podczas Dni ZUS 2023 odbędą się również dyżury konsula w sprawach paszportowych (16 grudnia) oraz prawnych (17 grudnia). UWAGA! Dyżury konsularne podczas Dni ZUS 2023 skierowane są wyłącznie do osób urodzonych w roku 1963 lub wcześniej!

W związku z tym Konsulat prosi aby na dyżury nie zapisywały się osoby urodzone po 1963 roku. Osoby urodzone po roku 1963 proszone są o zapisywanie się na wizyty do Konsulatu lub na inne dyżury konsularne poza siedzibą Konsulatu.

Wizyty osób nie spełniających powyższego warunku niestety będą musiały zostać anulowane.

Na dyżury konsularne prowadzone podczas Dni ZUS 2023 można się zapisywać przez stronę e-Konsulat w zakładce „Sprawy paszportowe” albo „Sprawy prawne”.

Informacje na temat dokumentów jakie należy przedłożyć podczas wizyty paszportowej można znaleźć na stronie: Dokumenty konieczne do złożenia podczas wizyty prawnej zależą od rodzaju sprawy. Szczegółowe informacje z podziałem na przedmiot sprawy znajdują się na stronie: Polska w USA – Informacje Konsularne.

Opłatę konsularną podczas dyżuru paszportowego i prawnego będzie można uiścić wyłącznie w formie money order lub cashier’s check (gotówka oraz czeki personalne nie będą przyjmowane).


W związku z tym, że dyżury konsularne skierowane są wyłącznie do osób urodzonych w roku 1963 lub wcześniej, przy zapisywaniu się na dyżur konsula w sprawach prawnych prosimy o podanie w polu „Uwagi” numeru PESEL lub daty urodzenia.

UWAGA! Na dyżur konsularny należy zapisać się niezależnie od zapisania się na spotkanie z ekspertem ZUS!

Czego jeszcze będzie się można dowiedzieć podczas Dni ZUS 2023

W Dniach ZUS 2023 w Chicago udział wezmą również przedstawiciele Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois (Office of the Illinois Attorney General), Departamentu Pracy Stanu Illinois (Illinois Department of Labor) oraz Biura Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji Miasta Chicago (Office of Emergency Management and Communications).

Będzie zatem można dowiedzieć się m.in. jakie mamy prawa jako konsumenci czy pracownicy, ale także jak reagować w sytuacji zagrożenia i jakie sytuacje zgłaszać pod numerem alarmowym 9-1-1 a w jakich sprawach dzwonić na numer 3-1-1.


Dodatkowo, w ramach organizowanych przez Związek Narodowy Polski (PNA) klinik porad prawnych Amicus Poloniae, w sobotę 16 grudnia będzie można również uzyskać porady prawne (po wcześniejszej weryfikacji czy dana osoba kwalifikuje się do uzyskania takich porad).

Serdecznie Zapraszamy!

Konsulat Generalny RP w Chicago

Źródło: Polish Consulate in Chicago
Foto: Polish Consulate in Chicago, ZUS
Czytaj dalej

News Chicago

Małe reaktory modułowe powrócą do Illinois w 2026 r. by produkować energię atomową

Opublikowano

dnia

Autor:

J.B. Pritzker podpisał w piątek ustawę znoszącą obowiązujące od ponad trzech dekad moratorium na rozwój reaktorów jądrowych w Illinois. Miesiąc temu Senat stanu przegłosował zniesienie zakazu, które następnie czekało na decyzję gubernatora. Dzięki ustawie Illinois będzie mogło spełnić obietnicę dotyczącą produkcji energii bezemisyjnej do 2045 roku.

Mniejsze reaktory jądrowe – wytwarzające mniej niż 300 megawatów mocy – zostaną dopuszczone do użytkowania od stycznia 2026 r.

Senatorka Partii Republikańskiej Morris Sue Rezin, zwolenniczka propozycji, argumentowała, że energia jądrowa stanowi kluczową część stanowego portfela energii odnawialnej.

„Illinois ma długą, pełną sukcesów i bezpieczną historię wytwarzania energii jądrowej” – stwierdziła Rezin w oświadczeniu wydanym po podpisaniu ustawy przez gubernatora J.B. Pritzkera. Jej zdaniem, ustawa zapewni, że stan pozostanie liderem w sektorze energetycznym, oferując możliwość wykorzystania nowej technologii energii jądrowej.

Rezin i sponsor ustawy, Demokrata Lance Yednock z Ottawy, liczą na przyszły sukces tak zwanych małych, modułowych reaktorów, które zasilają na przykład jeden duży zakład produkcyjny.

Propozycja stanu Illinois dotycząca energii atomowej uzyskała już zdecydowaną aprobatę legislacyjną, ale wiosną ubiegłego roku została zawetowana przez Pritzkera.

Nowa ustawa dodała badanie na temat zagrożeń związanych z nową technologią nuklearną i powierza Agencji Zarządzania Kryzysowego stanu Illinois nadzór nad kwestiami, których nie uwzględniono w pierwotnym planie.

Ekolodzy, którzy są jej przeciwni, twierdzą, że energia wiatrowa i słoneczna wystarczą, aby zastąpić wyczerpujące się paliwa kopalne.

Zwolennicy ustawy zwracają jednak uwagę, że stanowy plan zamknięcia elektrowni węglowych do 2045 r. opiera się częściowo na dotacjach państwowych, które pozwolą na utrzymanie dwóch nierentownych elektrowni jądrowych w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/typhoonski/
Czytaj dalej

News Chicago

100 mln USD od rządu USA pomoże zmodernizować Union Station w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym tygodniu firma Amtrak ogłosiła, że rząd federalny przekazał dotację na sfinansowanie modernizacji stacji Union Station w Chicago. Sumę o wysokości dokładnie 93,6 mln dolarów dostanie bezpośrednio przewoźnik w celu poprawy usług i innych udogodnień na stacji kolejowej. Ulepszenia mają ułatwić podróżowanie koleją zarówno lokalnie, jak i na całym Środkowym Zachodzie.

Według Amtraka pieniądze zostaną przeznaczone na szereg ulepszeń w związku z Chicago Hub Improvement Project – szeroko zakrojonym zestawem inicjatyw mających na celu modernizację Union Station i utorowanie drogi dla zwiększonej oferty usług na Środkowym Zachodzie.

Projekty te obejmują:

  • Remont i rozbudowę peronów na Union Station. Udoskonalenia te ostatecznie umożliwią zwiększenie przepustowości i lepszy dostęp dla pasażerów, a także dostosują obiekty do wymogów amerykańskiej ustawy o osobach niepełnosprawnych ADA.
  • Usprawnienie systemów wentylacji, które pomogą w odprowadzaniu spalin z lokomotyw poza obszary wsiadania do pociągów i poprawią jakość powietrza na stacji.
  • Przywrócenie kilku peronów Union Station, z których pierwotnie korzystała poczta Stanów Zjednoczonych, do czynnej obsługi podróżnych i klientów. Według agencji perony te nie działają od 2005 roku. Dodatkowe perony zostaną ostatecznie wykorzystane do rozszerzenia oferty usług zarówno dla Amtrak, jak i dla Metra.
  • Zbadanie potencjalnego wzrostu oferty usług pomiędzy Chicago a Nowym Jorkiem. Pociągi te kursują trzy razy w tygodniu i obejmują między innymi przystanki w Indianie, Ohio i Kentucky.
  • Rozwój rozszerzonych usług kolejowych między Minneapolis, Milwaukee i Chicago.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Departamentu Transportu.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/gnagel/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu