Połącz się z nami

News USA

Więcej dzieci w USA uczy się w domu, także w ramach katolickiej edukacji domowej

Opublikowano

dnia

Podczas gdy szkoły katolickie mają trudności z osiągnięciem poziomu liczby uczniów sprzed pandemii, wydaje się, że katolicka edukacja domowa przeżywa niewielki renesans. Dane wskazują ciągły wzrost liczby uczniów w nauczaniu domowym w całych Stanach Zjednoczonych. O zmianach zachodzących w edukacji mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W zeszłym miesiącu dziennik „Washington Post” doniósł, że nauczanie domowe jest zdecydowanie „najszybciej rozwijającą się formą edukacji” w Stanach Zjednoczonych, a dwucyfrowy wzrost liczby zapisów do szkół domowych zaobserwowano w większości stanów USA w ciągu mniej więcej ostatnich pięciu lat.

„Washington Post” szacuje, że w USA liczba dzieci uczących się w domu wynosi od 1,9 do 2,7 miliona.

Dla porównania, według Krajowego Katolickiego Stowarzyszenia Edukacyjnego (NCEA) w szkołach katolickich uczy się mniej niż 1,7 miliona uczniów.

Od dwóch lat NCEA obserwuje wzrost liczby zapisów do szkół katolickich, jednak dane tej organizacji pokazują, że szkołom katolickim nadal sporo brakuje do liczby uczniów, którą osiągały przed pandemią Covid-19.

Mimo, że w 60 ze 175 diecezji, w których są szkoły katolickie, odnotowano wzrost liczby uczniów zapisanych do nich o 1,0% lub więcej od lat 2019–2020, ogólnokrajowa liczba zapisów do szkół katolickich jest nadal o 2,6% niższa niż przed pandemią.

W swoim raporcie Krajowe Katolickie Stowarzyszenie Edukacyjne NCEA zauważyło, że liczba zapisów do szkół katolickich od czasu pandemii znacznie się różniła, przy czym w regionie południowo-wschodnim liczba zapisów wzrosła o 1,7%, a w regionie środkowo-wschodnim spadła o 7,5% w porównaniu z rokiem 2019–2020.

Kryzys związany z Covid-19 zakłócił prawie cały amerykański system edukacji, a większość szkół w całym kraju została zamknięta wczesną wiosną 2020 r. i ponownie otwarta przez wiele miesięcy w trybie całkowicie zdalnym lub „hybrydowym”.

Tymczasem coraz większa liczba rodzin decyduje się na podjęcie specyficznie katolickich programów edukacji domowej.

Everett Buyarski, dyrektor ds. usług akademickich w katolickiej organizacji szkół domowych Kolbe Academy, poinformował, że firma odnotowała w tym roku wzrost liczby rodzin o 11% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Kolbe oferuje autentycznie katolicki, klasyczny program edukacji domowej, zapewniający zapisanym osobom dostęp do ortodoksyjnego programu nauczania oraz wykładowców i personelu.

Około jedna czwarta uczniów przyszła tutaj ze szkół katolickich. 60% to uczniowie uczący się w domu, a 15% przyszło do placówki ze szkół publicznych.

Wg Buyarskiego finanse są często czynnikiem przyczyniającym się do podjęcia przez rodzinę decyzji o rozpoczęciu lub opuszczeniu nauki w domu, a najczęstsze powody, dla których rodziny opuszczają szkołę publiczną, to obawy związane z tym, czego naucza się w szkole, znęcanie się lub inne względy behawioralne/środowiskowe.

Wychodzenie z kryzysu po pandemii

Chociaż liczba uczniów zapisanych w 2023 r. była znacznie niższa niż przed pandemią, szkoły katolickie nadal odnotowały niewielki wzrost liczby uczniów od czasu wybuchu pandemii do chwili obecnej.

Sondaż EWTN News/RealClear Opinion Research przeprowadzony w zeszłym roku sugeruje, że niezadowolenie z kilku aspektów edukacji publicznej może pomóc w wyjaśnieniu tego wzrostu.

74% rodzin wybierających szkoły katolickie było zaniepokojonych sytuacją dzieci cierpiących na edukacyjny „deficyt COVID” spowodowany przejściem na naukę online podczas pandemii.

 

Źródło: cna
Foto: istock/jacoblund/Paperkites/Suzi Media Production/

Kościół

Biskupi USA apelują do Senatu o poprawki w ustawie budżetowej: „Chrońmy najsłabszych”

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas gdy Senat rozważa ustawę budżetową znaną jako One Big Beautiful Bill, Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) wezwała ustawodawców do wprowadzenia istotnych zmian, które lepiej zabezpieczą interesy najbardziej wrażliwych grup społecznych. O tym apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W oficjalnym oświadczeniu arcybiskup Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB, wyraził uznanie i wdzięczność za niektóre zapisy projektu ustawy.

“Kongres musi być konsekwentny w ochronie życia i godności człowieka. Obecna wersja ustawy w wielu aspektach nie spełnia tego wymogu. Zabiera biednym, by dać bogatym” – dodał abp Broglio, nawiązując do nauczania papieża Leona XIII o odpowiedzialności polityków za dobro wspólne i walkę z nierównościami.

W liście do senatorów, podpisanym przez arcybiskupa Borysa Gudziaka oraz biskupów Roberta Barrona, Kevina Rhoadesa, Marka Seitza, Davida O’Connella i Daniela Thomasa, USCCB przedstawiła szczegółowe stanowisko wobec konkretnych zapisów ustawy.

Biskupi:

  • Zdecydowanie poparli zakaz finansowania z podatków organizacji zajmujących się aborcją i tzw. „zmianą płci”, jak Planned Parenthood.
  • Z zadowoleniem przyjęli zapisy wspierające prawo rodziców do wyboru formy edukacji dla swoich dzieci.
  • Pochwalili propozycję odliczenia charytatywnego w wysokości 1000 dolarów „ponad linię” jako krok wspierający dobroczynność i organizacje non-profit.

Stanowczy sprzeciw wobec cięć w programach socjalnych i ekologicznych

Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB stanowczo sprzeciwiła się jednak innym elementom projektu. Są to:

  • Cięcia w Medicaid i SNAP (programie pomocy żywnościowej) zostały określone jako „potencjalnie prowadzące miliony do głodu”.
  • Wzrost finansowania egzekwowania przepisów imigracyjnych i zatrzymań imigrantów określono jako „niewspółmiernie dotykający rodziny imigrantów i osoby ze statusem mieszanym, silnie zakorzenione w społecznościach amerykańskich”.
  • Ograniczenie zachęt do czystej energii i wycofanie programów ochrony środowiska uznano za szkodliwe dla dzieci, nienarodzonych i przyszłych pokoleń, zwiększające zanieczyszczenie i pogłębiające skutki ekstremalnych warunków klimatycznych.

Broglio: ulgi dla jednych kosztem drugich

Podsumowując stanowisko biskupów, abp Broglio podkreślił, że obecny kształt ustawy narusza zasady sprawiedliwości społecznej:

“Ta ustawa zapewnia ulgi podatkowe dla wybranych, jednocześnie osłabiając sieć zabezpieczenia społecznego dla innych poprzez poważne cięcia w Medicaid i SNAP. Nie chroni rodzin, nie chroni dzieci i szkodzi stworzeniu Bożemu” – powiedział.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.

Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA

Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.

“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.

Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny

Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.

Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.

Dziedzictwo, które łączy pokolenia

Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.

W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:

  • replika Kaplicy Jasnogórskiej,
  • Cmentarz Weteranów Polonijnych,
  • liczne kaplice i aleje różańcowe,
  • oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.

Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość

Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.

“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.

Monika Adamski/Radio Rampa

 

Foto: Radio Rampa
Czytaj dalej

Galeria

Jubileusz 70-lecia Shrine of Our Lady of Częstochowa w Doylestown, PA, 29 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu