Połącz się z nami

News USA

Ponad 200 tysięcy osób wyraziło poparcie dla Izraela w czasie wiecu w Waszyngtonie

Opublikowano

dnia

Setki tysięcy demonstrantów zebrało się we wtorek w National Mall na wiecu poparcia dla Izraela oraz przeciwko incydentom związanym z antysemityzmem i uprzedzeniami, które wybuchły w USA od początku wojny Izrael-Hamas. Wtorkowy marsz w Waszyngtonie był do tej pory największym proizraelskim zgromadzeniem w USA od 7 października.

Hamas przeprowadził skoordynowany atak na Izrael ze Strefy Gazy 7 października, zabijając około 1200 osób i porywając około 200 zakładników. Masakra w Izraelu zbiegła się w czasie z rosnącymi doniesieniami o antysemityzmie w USA i innych krajach.

Izrael odpowiedział, przeprowadzając naloty na Gazę, których celem był Hamas, który często wykorzystuje cywilów jako ludzkie tarcze. Izraelskie ataki zniszczyły domy i szkoły oraz odcięły dostęp do opieki ratującej życie.

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia w Ramallah w Gazie zginęło ponad 11 000 osób.

Na wiecu przemawiały osoby, których bliscy nadal są zakładnikami Hamasu

Do tłumów przemówił także prezydent Izraela, Isaac Herzog, za pośrednictwem transmisji wideo na żywo.  Podziękował prezydentowi Joe Bidenowi i jego administracji za ich wsparcie dla Izraela.

Przywódcy Kongresu obu partii znaleźli na wiecu wspólną płaszczyznę porozumienia. Demokraci Chuck Schumer, przywódca większości w Senacie, i Kongresmen Hakeem Jeffries ogłosili niezachwiane poparcie dla Izraela, podobnie jak nowy spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson i senator Partii Republikańskiej Joni Ernst.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego uznał marsz za wydarzenie bezpieczeństwa „poziomu 1” – najwyższego możliwego – po rozważeniu znaczenia krajowego, potencjalnych zagrożeń i zasobów niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, jak podają źródła organów ścigania.

Zastosowanie tak dużych zabezpieczeń było bezprecedensowe w przypadku marszu lub protestu w Waszyngtonie.

Oznaczenie „poziomu 1” umożliwia rządowi federalnemu wypełnienie ewentualnych luk w bezpieczeństwie lokalnym, w tym wykrywanie materiałów wybuchowych, ocenę ryzyka cybernetycznego i kontrolę obiektów. Burmistrz DC, Muriel Bowser, poinformowała, że do pomocy lokalnej policji wysłano Gwardię Narodową.

Wtorkowy marsz nastąpił po innych protestach potępiających izraelskie naloty w Gazie. Niektórzy działacze żydowscy należą do tych, którzy wzywają do natychmiastowego zawieszenia broni, aby zapobiec większej liczbie ofiar śmiertelnych wśród cywilów.

Zaledwie kilka przecznic od miejsca wtorkowego marszu tłumy demonstrantów zebrały się na Freedom Plaza w Waszyngtonie 4 listopada, aby wesprzeć palestyńską ludność cywilną i zażądać zawieszenia broni.

Choć wielu wzywało do humanitarnej przerwy w walkach, aby palestyńscy cywile mogli zostać przeniesieni w bezpieczne miejsce, Izrael stanowczo odrzucił ten pomysł, dopóki Hamas będzie nadal przetrzymywał zakładników.

Izrael zgodził się jednak na czterogodzinne codzienne przerwy w operacjach wojskowych w Gazie, aby umożliwić ewakuację.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, Israeli American Council 

News USA

Zamach na Donalda Trumpa. Były prezydent został ranny, są ofiary

Opublikowano

dnia

Autor:

Donald Trump został postrzelony i ranny w wyniku zamachu, który miał miejsce w sobotę wieczorem podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Były prezydent został wyprowadzony przez ochroniarzy z raną postrzałową ucha. Jedna osoba zginęła a inna jest w stanie krytycznym. Zamachowca zastrzelili snajperzy z policji.

Donald Trump przemawiał do tłumu zgromadzonego w sobotni wieczór na wiecu wyborczym, gdy rozległy się strzały. FBI podało, że napastnikiem był 20-letni Thomas Matthew Crooks z Bethel Park pod Pittsburghiem w Pensylwanii. Mężczyzna oddał kilka strzałów.

Crooks został zabity przez policyjnych snajperów.

Jedna osoba poniosła śmierć a inna odniosła poważne obrażenia w strzelaninie – wszystkie ofiary to mężczyźni. Trump, który schylił się pod podium, gdy rozpoczęła się strzelanina, powiedział, że kula przebiła mu górną część ucha.

Gdy strzały ustały, były prezydent został wyprowadzony z wiecu przez swoją ochronę.

„Od razu wiedziałem, że coś jest nie tak, usłyszałem świst, strzały i od razu poczułem, jak kula przebija skórę” – napisał Donald Trump w mediach społecznościowych. „Nastąpiło duże krwawienie, wtedy zrozumiałem, co się dzieje.

„Chcę podziękować Tajnym Służbom Stanów Zjednoczonych i wszystkim organom ścigania za szybką reakcję” – dodał w swoim poście. „Co najważniejsze, chcę złożyć kondolencje rodzinie uczestnika wiecu, która zginęła, a także rodzinie innej osoby, która została ciężko ranna.

„To niewiarygodne, że taki czyn mógł mieć miejsce w naszym kraju”.

Według rzecznika kampanii Trumpa, Stevena Cheung, były prezydent ma się dobrze i poddał się badaniom w lokalnej placówce medycznej.

Zamachowiec wyposażony w karabin znajdował się na dachu budynku znajdującego się około 148 jardów od miejsca zorganizowanego wiecu. Istnieją niepotwierdzone doniesienia, że ​​kilka osób obecnych na wydarzeniu próbowało zaalarmować policję i tajne służby o bandycie, zanim doszło do strzelaniny.

„Washington Post” podał, że według rejestru wyborców w tym stanie, Crooks był wyborcą Partii Republikańskiej.

Jednak według agencji AP raporty finansowe kampanii wyborczej pokazują, że 20 stycznia 2021 r. – w dniu zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta USA, mężczyzna przekazał 15 dolarów na rzecz komitetu akcji politycznej (PAC) wspierającego Partię Demokratyczną.

Agent specjalny FBI, Kevin Rojek, poinformował, że motywy zabójcy są na razie niejasne. W pobliżu miejsca, w którym znajdował się strzelec, wykryto podejrzane paczki.

Do strzelaniny doszło niecałe cztery miesiące przed wyborami zaplanowanymi na 5 listopada, kiedy Donald Trump staje w obliczu rewanżu wyborczego z prezydentem Demokratów Joe Bidenem.

Źródło: skynews, bbc, nbc, interia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Od niedzieli drożeją usługi pocztowe. Za znaczek pierwszej klasy zapłacimy 73 centy

Opublikowano

dnia

Autor:

Koszt standardowego znaczka pocztowego wzrośnie z 68 centów do 73 centów, gdy 14 lipca zacznie obowiązywać nowa skala cenowa. Będzie to szósta podwyżka cen znaczków przez pocztę amerykańską w ciągu ostatnich trzech lat. Nowy koszt wysłania listu będzie o 33% wyższy w porównaniu do lipca 2021 r., kiedy cena standardowego znaczka „Forever” wynosiła 55 centów.

Próbując zwiększyć przychody, USPS aktualizuje swoje ceny dwa razy w roku. Podwyżka o 5 centów przewidziana jest na niedzielę 14 lipca, co oznacza, że ​​sobota 13 lipca będzie ostatnim dniem, w którym będzie można kupić znaczki po 68 centów. Kolejna podwyżka cen znaczków nastąpi prawdopodobnie w styczniu.

Agencja twierdzi, że częste podwyżki cen są konieczne, powołując się na inflację w ostatnich latach i „skutki wcześniejszego wadliwego modelu cenowego”.

Od ponad 15 lat USPS traci pieniądze, mimo że powinna utrzymać się finansowo bez funduszy podatników.

Pomimo niedawnych podwyżek cen agencja odnotowała stratę w wysokości 1,5 miliarda dolarów za ostatnie trzy miesiące (od stycznia do marca) i 2,1 miliarda dolarów w kwartale poprzednim. Wyższe ceny znaczków są częścią planu mającego na celu rozwiązanie problemów Poczty Amerykańskiej.

Znaczki Forever mogą być używane do wysyłania wszelkich przesyłek listowych zwykłych o wadze mniejszej niż 1 uncja i zachowują ważność przez czas nieokreślony. Oznacza to, że można zaopatrzyć się w znaczki jeszcze przed podwyżką cen i zaoszczędzić dzięki temu trochę pieniędzy.

Oprócz zmiany cen znaczków od 14 lipca USPS dostosowuje także ceny wielu innych usług pocztowych. Oto, czego się spodziewać:

  • Cena znaczka Forever wzrośnie z 68 centów do 73 centów.
  • Cena pocztówki krajowej wzrośnie z 53 centów do 56 centów.
  • Cena wysyłki listu międzynarodowego wzrośnie z 1,55 dolara do 1,65 dolara.
  • Opłata pocztowa wzrośnie z 64 centów do 69 centów.
  • Ogółem wzrost cen usług pocztowych wyniesie średnio około 7,8%.

Źródło: Money
Foto: Jacek Boczarski, istock/MattGush/
Czytaj dalej

News USA

Teksas utrzymał zakaz poddawania dzieci procedurom zmiany płci

Opublikowano

dnia

Autor:

Sąd Najwyższy Teksasu podtrzymał stanowy zakaz wykonywania procedur transpłciowych wobec nieletnich. Według jego orzeczenia stan ma prawo zakazać ekstremalnych zabiegów medycznych młodym chłopcom i dziewczętom. O decyzji, która uchroni dzieci w Teksasie od nieodwracalnych procedur, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W swoim orzeczeniu przegłosowanym 8-1 Sąd Najwyższy Teksasu stwierdził, że ustawodawca stanowy dokonał „dopuszczalnego, racjonalnego wyboru politycznego mającego na celu ograniczenie dostępnych procedur medycznych dla dzieci” gdy uchwalił ustawę w zeszłym roku.

Zabrania także lekarzom przepisywania środków blokujących dojrzewanie płciowe lub jakichkolwiek innych leków opóźniających prawidłowy proces dojrzewania oraz terapii hormonalnej dla dzieci.

W ubiegłym roku stanowy Sąd Najwyższy zezwolił na wejście ustawy w życie do czasu zakończenia postępowania sądowego przeciwko niemu. Pierwotnie sąd niższej instancji zablokował tę ustawę.

Jak stwierdzili sędziowie, ustawa stanowa nie jest niezgodna z konstytucją.

Oddział American Civil Liberties Union ACLU w Teksasie, który wystąpiła z pozwem o zaprzestanie egzekwowania prawa, w komunikacie prasowym określił je jako „antytranspłciowe” i stwierdził, że ​​zagraża ono zdrowiu i życiu transpłciowej młodzieży w Teksasie.

Tymczasem prokurator generalny stanu, Ken Paxton, napisał na platformie X, że ​​prawo to chroni dzieci przed niebezpiecznymi procedurami.

 

Źródło: cna
Foto: istock/greenleaf123/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu