Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Przypominamy o głosowaniu na s. Martę Cichoń, nominowaną do nagrody: Community Hero Spotlight

Opublikowano

dnia

Dobrze znana chicagowskiej Polonii Siostra Marta Cichoń, została nominowana do tytułu Community Hero Spotlight, wraz z 14 innymi społecznymi działaczami z Wietrznego Miasta. Nasza Bohaterka razem z innymi siostrami – Misjonarkami Chrystusa Króla od 15 lat prowadzi polonijny Dom Samotnej Matki w Chicago, pomagając kobietom, znajdującym się na życiowym zakręcie. Głosujmy na Siostrę Martę!

Głosowanie potrwa do 20 grudnia.

Nagroda Community Hero Spotlight identyfikuje i wspiera osoby wywierające pozytywny wpływ na swoje społeczności. Trzej bohaterowie Spotlight, którzy zdobędą najwięcej głosów, otrzymają pieniądze, które mogą przekazać na wybraną przez siebie organizację charytatywną. Głosować można TUTAJ.

Siostra Marta Cichoń ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla jest Bohaterką Społeczną Polonii w Chicago.

Jest założycielką i dyrektorką Domu Samotnej Matki im. Świętej Rodziny w Chicago, który w tym roku obchodził 15-lecie swojej działalności oraz Fundacji Totus Tuus, która powstała ku pamięci Papieża Jana Pawła II, po jego śmierci.

Fundacja Totus Tuus zapewnia zakwaterowanie bezdomnym matkom, często uciekającym przed związkami, w których doszło do przemocy. Kobiety będące na życiowym zakręcie otrzymują tu wsparcie w postaci psychoterapii, edukacji i doskonalenia zawodowego, a także pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

A kiedy są już gotowe, otrzymują także pomoc w zdobyciu własnego miejsca do zamieszkania i podstawowego wyposażenia.

Siostra Marta jest sercem i duszą Fundacji Totus Tuus i Domu Samotnej Matki im. Świętej Rodziny. Niestrudzenie poszukuje datków i udaje jej się znaleźć sponsorów na najpilniejsze potrzeby kobiet i dzieci znajdujących się pod jej opieką.

Siostra Marta Cichoń wielokrotnie odwiedzała studio Radia Deon Chicago, opowiadając o codziennym życiu samotnych matek w swoim Domu i o aktualnych potrzebach jego mieszkanek. Zawsze mogła liczyć na wsparcie swojej działalności przez naszych słuchaczy.

Placówka nie ma żadnego oficjalnego finansowania a jej działalność opiera się na darowiznach i pracy wolontariuszy.

Wiele mam i dzieci przeszło przez Dom w ciągu tych 15 lat. Dzięki ofiarności polonijnych sponsorów, mamy z dziećmi mogą także wyjeżdżać na „Wakacje z Bogiem ” do ośrodka Camp Vista.

Dom Samotnej Matki nie jest tylko przytuliskiem, jest miejscem, w którym można odnaleźć miłość i dzięki niej odbudować swoje życie. Panuje tu ciepła atmosfera, mieszkające w nim osoby tworzą jedna wspólną rodzinę. Co roku we wrześniu Dom organizuje Piknik w Casa Iltalia.

Dom Samotnej Matki znajduje się przy 2456 N. Newcastle Ave w Chicago, IL 60707 . Można kontaktować się z prowadzącymi go siostrami za pomocą telefonu pod nr 773 574 10 82, lub przez stronę internetową.

Źródło: community-hero
Foto: YouTube, community-hero

Polonia Amerykańska

Zmień życie jednej rodziny. Zostań Darczyńcą Szlachetnej Paczki USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Szlachetna Paczka jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym Darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Jego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Jeszcze 3 rodziny z okolic Chicago czekają na wyciągniętą dłoń, dzięki której się podniosą.

„Minęło 10 dni od otwarcia naszej Bazy w tegorocznej edycji SZLACHETNEJ PACZKI USA i 13 Rodzin znalazło już swoich DARCZYŃCÓW! Bardzo dziękujemy za otwarcie serc i pomoc naszym rodakom w potrzebie. Pozostały 3 rodziny z rejonu Chicago które oczekują jeszcze na pomoc.  Jeśli chcieliby Państwo zaangażować się i przygotować paczkę dla tych rodzin to bardzo proszę odwiedzić naszą stronę internetową https://www.springfoundation.org/rejon-chicago-2023/

Korzystając z okazji że przed nami Święto Dziękczynienia chciałabym w imieniu Zarządu naszej Fundacji życzyć Państwu wspaniałej atmosfery przy świątecznym stole i podziękować za wsparcie, dobre serce i hojność którą od lat obdarzacie nas i rodziny którym pomagamy. Dzięki Wam możemy działać i rozwijać naszą działalność. DZIĘKUJEMY!”

MAGDALENA CICHA
Board Member Spring Foundation
magdalena.cicha@springfoundation.org
630-631-4179

Szlachetna Paczka opiera się na pracy wolontariuszy i liderów regionów. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy i zaczęły sobie radzić.

Szlachetna Paczka realizuje misję inspirowania ludzi do stawania się kimś, wygrywania swojego życia, bycia bardziej, stawania się bohaterem.

The Spring Foundation została utworzona w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych w celu wspierania działalności Stowarzyszenia Wiosna w Polsce.

W ciągu pierwszych dziesięciu lat działalności Fundacja zza oceanu i chicagowscy Darczyńcy wspierali Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości w Polsce, przyczyniając się do szerzenia idei mądrej pomocy w małych ojczyznach na terenie całego kraju.

Od 2016 roku działania The Spring Foundation koncentrują się na realizowaniu projektów, w tym Szlachetnej Paczki, na terenie USA. The Spring Foundation posiada status organizacji 501(c)3. Ofiarodawca ma prawo odliczyć od podatku donacje złożone na rozwój i działania organizacji.

Źródło: informacja własna, springfoundation
Foto: springfoundation, istock/Choreograph/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zwycięzcą Turnieju Szachowego z okazji Święta Niepodległości został Jakub Giemza

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 19 listopada, Polonia for Poland i klub szachowy ZNP Hetman zorganizowały 10. Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości. Zawody w kilku kategoriach odbyły się w Activity Center w parafii św. Ferdynanda w Chicago. Patronat nad wydarzeniem objął Konsulat Generalny RP w Chicago.

W 10. Turnieju Szachowym Niepodległości wzięło udział 40 szachistów w różnym wieku. Obecna była wicekonsul Agata Grochowska, a jednymi z grających był z-ca konsula d/s prawnych Michał Arciszewski wraz z synem.

Nagrody rzeczowe ufundował Konsulat Generalny RP w Chicago a sponsorem finansowym była firma Optros Property Solution. Nagrody rozdano za 6 najlepszych miejsc w każdej kategorii.

Sędzią zawodów był Bogusław Niemczewski. Organizatorów cieszy duża liczba dzieci i młodzieży biorących udział w tej rywalizacji.

Zwycięzcą turnieju został Jakub Giemza, który zdobył w kategorii open 6,5 pkt. z 7 możliwych.

2. Michał Klakurka 6
3. Zurawski Zachary 5

Pozostałe kategorie (3 najlepsze miejsca)

Kobiety:
1. Musial Agata 4 pkt.
2. Myszczynska Patrycja 3,5
3. Zawistowska Joanna 3

High School:
1. Zurawski Zachary 5,5
2. Szymanski Max 5,5
3. Fraczek Hubert 4

Klasy 6-8:
1. Skalski Piotr 4
2. Kras Alex 3
3. Musial Hubert 3

Klasy 4-5:
1. Jarzebowski Tom 3
2. Kras Mateusz 3
3. Krolak Maciej 2

Klasy 1-3:
1. Szymanska Rozalia 3
2. Mrozek Piotr 3
3. Kras Emilia 3

W zeszłym roku w zawodach wzięło udział 36 szachistów, a ponad połowę stanowiły dzieci i młodzież. Główną kategorię czyli kategorię open wygrał Maciej Jakubowski zdobywając 6,5 pkt. z 7 możliwych, m-ce drugie: Giemza Jakub 5,5 i trzecie: Hubert Frączek 5.

Źródło: informacja własna
Foto: Bogusław Niemczewski
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

W Chicago Łotysze m.in. z Polakami świętowali swój Dzień Niepodległości

Opublikowano

dnia

Autor:

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Łotwę wolności odbyły się w cieniu wojny na Ukrainie, o której wspominali specjalni goście: Ambasador Łotwy Maris Selga, który przyleciał z Waszyngtonu i konsul honorowy Łotwy w Chicago Robert Blumbergs. W Chicago obaj powiedzieli o potrzebie czujności i ciągłym niebezpieczeństwie ze strony Federacji Rosyjskiej.

Tymczasem komisarz miejskich wodociągów Daniel Pogorzelski wspominał o konieczności współpracy z Polakami w Chicago, a także o tym że miasto Lipawa na Łotwie, które Łotysze chcą ustanowić jako miasto siostrzane z Chicago, jest również powiązane z Polską.

W sobotę, 18 Listopada, o godzinie 2.00PM, Łotewska społeczność w Illinois świętowała swoją niepodległość w swoim Centrum Kultury blisko kampusu Wright College w Chicago.

Po błogosławieństwie od przedstawicieli Łotewskiego kościoła luterańskiego, występowały zespoły ludowe, dzieci recytowały wiersze patriotyczne po łotewsku, i odbył się koncert patriotyczny przy akompaniamencie pianina. Mieszkający na Jackowie Armands Birkens grał na gitarze.

Po obchodach, obecni przenieśli się na poczęstunek do sąsiedniego budynku do wieczora.

Foto: Hynek Zamecnik
 
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu