Połącz się z nami

NEWS Florida

Mieszkaniec Florydy prezydentem? Tego jeszcze nie było. Ale to może się zmienić

Opublikowano

dnia

Jeśli Ron DeSantis lub były prezydent Donald Trump ostatecznie zostaną wybrani na prezydenta w przyszłym roku, będzie to pierwszy raz, kiedy Amerykanie wybiorą na swojego przywódcę mieszkańca Florydy. Trump był mieszkańcem Nowego Yorku z drugim domem w Palm Beach, kiedy został wybrany po raz pierwszy, ale w ostatnich wyborach przegrał już jako pełnoetatowy mieszkaniec Florydy. Dzisiaj wieczorem trzecia debata kandydatów GOP w Miami.

W historii USA nigdy nie wybrano na prezydenta mieszkańca Florydy, choć stan od dawna wywierał wpływ na politykę krajową. Nigdy nie był tak duży jak w 2000 r., kiedy minęło pięć tygodni ponownego przeliczania głosów i skarg do sądu, zanim George W. Bush objął urząd, zdobywając prezydenturę większością 537 głosów.

Na początku cyklu prezydenckiego w 2016 r. wielu obserwatorów politycznych sądziło, że były gubernator Jeb Bush lub senator Marco Rubio zdobędą nominację Republikanów, rzucając wyzwanie Demokratce Hillary Clinton.

Początkowo Donald Trump nie był traktowany poważnie przez żadną z kampanii, dopóki nie zaatakował obu tych mieszkańców Florydy obelgami, gdy wspiął się na szczyt listy Partii Republikańskiej.

Do 2020 roku Trump sam zamieszkał na Florydzie. Udało mu się wygrać u siebie, ale przegrał z prezydentem Joe Bidenem w północno-wschodniej części kraju, dodając w ten sposób swoje nazwisko na listę mieszkańców Florydy, którzy przegrali kandydaturę na urząd prezydenta.

Lista ta stale się powiększa obejmując już: Reubina Askewa, Jeba Busha, Marco Rubio i byłego senatora Boba Grahama.

Wprawdzie prezydent Andrew Jackson był pierwszym gubernatorem terytorialnym Florydy w 1821 r., ale był to krótki okres, zanim wrócił do domu w Tennessee i stamtąd ostatecznie kandydował do Białego Domu.

Kiedy w 1845 r. Floryda stała się stanem, jej populacja była niewielka. Federalny spis powszechny pięć lat wcześniej wykazał mniej niż 55 000 ludzi, z czego prawie połowę stanowili afroamerykańscy niewolnicy. Dopiero w połowie XX wieku klimatyzacja stała się tańsza i skuteczniejsza, a liczba ludności zaczęła rosnąć.

Liczba mieszkańców Florydy wzrosła ponad dwukrotnie, z niecałych 2 milionów w 1940 r. do ponad 5 milionów w 1960 r. i nie przestaje rosnąć. A jej demografia przesunęła się z południowego stanu rolniczego do populacji mieszanej, bardziej odzwierciedlającej naród jako całość.

Podczas gdy północna i zachodnia Floryda mają w dużej mierze południowe podejście, reszta stanu to mieszanka eklektyczna.

Imigranci z Kuby, Haiti i innych krajów Ameryki Łacińskiej są liczni na południowej Florydzie, środkowa Floryda ma dużą populację portorykańską.

Konserwatywni mieszkańcy Środkowego Zachodu masowo przenosili się na południowo-zachodnie wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, a liberalni mieszkańcy Nowej Anglii wyemigrowali na południowo-wschodnie wybrzeże Atlantyku. Istnieje wiele powiązań między tymi grupami, ale zdecydowana większość populacji stanu urodziła się poza Florydą.

Wraz ze zmianą populacji zmieniła się polityka stanu – w dwóch ostatnich konkursach prezydenckich Floryda była już niezawodnie republikańska.

Demokraci dominowali w legislaturze stanowej przez dziesięciolecia, ale w tym stuleciu siła Republikanów stale rosła. Jeszcze dwa lata temu Demokraci zawsze mieli przewagę w rejestracji wyborców. Obecnie Republikanie mają około 5,2 miliona zarejestrowanych wyborców w porównaniu do około 4,6 miliona Demokratów.

Od 1999 r. GOP z łatwością sprawuje władzę ustawodawczą i urząd gubernatora.

Od ponownego przeliczenia głosów w 2000 r. Floryda wspierała Busha w staraniach o reelekcję, dwukrotnie Baracka Obamę i dwukrotnie Donalda Trumpa.

Teraz Trump po raz kolejny prowadzi w sondażach na Florydzie.

Chociaż nie weźmie udziału w dzisiejszej debacie w Miami, organizuje wiec w pobliżu miasta, w którym w 95% zamieszkują Hiszpanie lub Latynosi, co jest sygnałem, że stara się zwiększyć poparcie wśród wyborców pochodzenia latynoskiego w stanie.

Można być pewnym, że mieszkańcy Florydy będą nadal próbować zdobyć Biały Dom.

Jeśli w 2024 r. ani DeSantis, ani Trump nie wygrają, zawsze pozostaje rok 2028 i możliwość, że Marco Rubio i Ron DeSantis ponownie wystartują w wyborach, do których być może dołączy były gubernator i obecny senator Rick Scott, o którym od dawna spekulowano, że ma ambicje prezydenckie.

Były republikański strateg Rick Wilson z Florydy, który pracował przy kampaniach prezydenckich zarówno George’a H.W. Busha i George’a W. Busha stwierdził, że stan późno rozkwitł na scenie politycznej.

„Floryda to stan, który tak naprawdę nie osiągnął swojej dojrzałości politycznej tak wcześnie jak inne” – powiedział Wilson, założyciel Lincoln Project, który sprzeciwia się zarówno Trumpowi, jak i DeSantisowi. „Mieliśmy znacznie dłuższy okres dojrzewania, gdy byliśmy zaściankiem. ”

To wszystko może się wkrótce zmienić. „Tutaj są pieniądze, tu jest znaczenie głosowania, tu jest znaczenie kolegium elektorów” – twierdzi Wilson. „Teraz potrzebujemy kogoś, kto rzeczywiście ma odpowiednie umiejętności”.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

NEWS Florida

Sklep Costco obok toru Daytona International Speedway nawiąże wyglądem do wyścigów

Opublikowano

dnia

Autor:

Całkowicie nowa lokalizacja Costco ma zostać otwarta w przyszłym roku naprzeciwko toru Daytona International Speedway i będzie miała jedyny w swoim rodzaju projekt, unikalny tylko dla tego sklepu.

Jako ukłon w stronę swojego sąsiada po drugiej stronie International Speedway Boulevard, nowy sklep o powierzchni 150 000 stóp kwadratowych będzie mógł pochwalić się wzorem flagi w szachownicę na witrynie budynku.

Dodatkowo, w swoim nowym domu na terenie rozwijającego się kampusu ONE DAYTONA, Costco jest również pierwszym tego typu sklepem w kompleksie. Plany jego otwarcia ogłoszono w maju 2022 r. To pierwsza lokalizacja Costco w powiecie Volusia.

Deweloperzy rozpoczęli prace nad nową lokalizacją w 2023 roku. Jego otwarcie zaplanowano na początek 2024 r.

Dokładna data otwarcia zostanie ujawniona w miarę zbliżania się deweloperów do zakończenia budowy.

Inne firmy w kompleksie ONE DAYTONA to sklepy detaliczne, takie jak Bass Pro Shops, Guitar Center i Plato’s Closet. Restauracje i lokale gastronomiczne obejmują Jersey Mike’s, Crumbl Cookies i 4 Rivers Smokehouse. Na terenie kampusu działają także inne firmy, w tym AT&T, Chase i Painting with a Twist.

Źródło: fox35
Foto: YouTube, Costco
Czytaj dalej

NEWS Florida

W słynnym orlim gnieździe w Fort Myers pojawiło się jajo samca M15 i jego nowej partnerki

Opublikowano

dnia

Autor:

Orzeł bielik M15 ma nową żonę, z którą powrócił do znanego na całym świecie gniazda w Fort Myers. Southwest Florida Eagle Cam zarejestrowała w piątek wieczorem pierwsze jajo młodej pary. Miliony widzów znów będzie dopingować orlą rodzinę.

Urzędnicy monitorujący nagranie z kamery napisali w poście w mediach społecznościowych: „Szanse dla tej nowo poślubionej pary są niewielkie, ale Matka Natura i naturalny instynkt zwyciężają”. Nowa żona M15 to samica oznaczona jako F23.

O gnieździe orłów bielików obserwowanym w Fort Myers pisaliśmy wielokrotnie ostatniej zimy. Obserwowaliśmy wtedy parę – samca M15 i jego ówczesną żoną Harriet, którzy wychowywali dwójkę piskląt.

Huragan Ian zniszczył gniazdo orłów, ale dwa dni po przejściu burzy para zaczęła je odbudowywać. Trzy miesiące później, wylęgły się w nim pisklęta z dwóch jaj złożonych przez Harriet. Niestety w lutym samica zaginęła.

M15 i Harriet byli długoletnią, ostatniej zimy rozpoczęły swój ósmy sezon lęgowy jako para w tym gnieździe. Związali się ze sobą w 2015 roku po śmierci poprzedniego partnera Harriet, Ozziego.

W lutym Harriet zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach i nikt więcej jej nie widział. M15 stanął przed trudnym zadaniem wykarmienia dorastających młodych. Doświadczony samiec poradził sobie znakomicie, zmieniając swoje nawyki. Wcześniej M15 spędzał czas z dala od gniazda, później zajął się pisklętami: E21 i E22.

Młode szczęśliwie przeżyły i opuściły gniazdo, ale już w marcu zaczęto widywać M15 w towarzystwie nowej samicy.

M15 był z dala od gniazda, kiedy jajo zostało po raz pierwszy zauważone 24 listopada, ale oczekuje się, że powróci. Urzędnicy powiedzieli, że nadal monitorują gniazdo, aby sprawdzić, czy przybędzie również drugie jajo.

Aby obejrzeć transmisję na żywo, odwiedź stronę: dickpritchettrealestate.com/southwest-florida-eagle-cam.

Bielik zwyczajny żyje na wolności od 20 do 30 lat. Te majestatyczne ptaki łączą się w pary na całe życie lub do śmierci jednego z nich.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Uniwersytet Florydy kolejnym, który planuje studia inspirowane Taylor Swift

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiosną przyszłego roku, w ramach programu Uniwersytetu Florydy, dostępny będzie nowy kurs zatytułowany „Muzyczne opowiadanie historii z Taylor Swift i innymi ikonicznymi artystkami”. Zajęcia będą zagłębiać się w dyskografię piosenkarki „Anti-Hero”, a zwłaszcza w jej pisanie piosenek.

Zgodnie z opisem kursu na stronie internetowej uniwersytetu, zajęcia prowadzone przez starszą wykładowczynię Melinę Jimenez przez 13 tygodni.

Poza analizowaniem tekstów Taylor Swift studenci będą także „odnajdywać podobieństwa między czarującymi tekstami Swift a dziełami innych znanych kobiet, takich jak Aretha Franklin, Billie Holiday i Dolly Parton” – czytamy dalej w opisie kursu.

Co tydzień uczniowie będą zagłębiać się w tematy takie jak „stare płomienie, niewierność, starzenie się i podwójne standardy”, o których mowa w katalogu muzycznym Swift. Będą także dodawać adnotacje do tekstów i uczestniczyć w dyskusjach w klasie na temat swoich ulubionych piosenek.

Uniwersytet Florydy jest najnowszą uczelnią, która dołączyła do listy szkół w całym kraju, dodając do swojego katalogu kursy inspirowane twórczością mega gwiazdy.

Uniwersytet Stanford zaoferował 10-tygodniowy kurs analizujący „All Too Well (10 Minute Version) (Taylor’s Version)”, a wiosną przyszłego roku uczelnia zaproponuje zajęcia pt. „The Last Great American Songwriter: Storytelling with Taylor Swift Through the Eras”.

Uniwersytet Stanowy Arizona, Kalifornia w Berkeley i Uniwersytet w Houston również w przyszłym roku będą oferować kursy poświęcone bijącej rekordy gwieździe popu.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu