Połącz się z nami

News USA

Izba Reprezentantów nareszcie ma Przewodniczącego. Mike Johnson najpierw zajmie się wojną Izrael-Hamas

Opublikowano

dnia

W środę Republikanin Mike Johnson z Luizjany został wybrany na spikera Izby Reprezentantów, kończąc trzytygodniowy kryzys przywództwa, który sparaliżował Kongres. Głosowało na niego wszystkich 220 Republikanów, którzy oddali głos. Był to czwarty kandydat wybrany przez konferencję GOP w ciągu dwóch tygodni, po nominacji dla: Steve’a Scalise’a, Jima Jordana i Toma Emmera.

Mike Johnson, to dotychczasowy Wiceprzewodniczący Konferencji Republikanów w Izbie Reprezentantów i skrajnie prawicowy konserwatysta, który nominację GOP dostał we wtorek wieczorem.

W przemówieniu do Kongresu po swoim wyborze w środę, Johnson powiedział, że pierwszą ustawą, którą przedstawi w Izbie, będzie rezolucja wyrażająca solidarność z Izraelem w jego wojnie przeciwko Hamasowi.

„Zamierzamy pokazać nie tylko Izraelowi, ale całemu światu, że barbarzyństwo Hamasu, które widzieliśmy na ekranach naszych telewizorów, jest żałosne i złe” – powiedział nowy spiker.

Wszystkich 209 Demokratów, którzy głosowali w środę, oddało swój głos na przywódcę mniejszości, Kongresmena Hakeema Jeffriesa, D-N.Y.

Według Białego Domu prezydent Joe Biden zadzwonił do Johnsona, aby pogratulować zatwierdzenia na stanowisku Przewodniczącego Izby Reprezentantów i powiedział, że nie może się doczekać współpracy w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia.

Johnsonowi udało się przekonać konferencję Partii Republikańskiej do swojej kandydatury po tym, jak Republikanie odrzucili trzech poprzednich kandydatów – przywódcę większości w Izbie Reprezentantów Steve’a Scalise’a z Luizjany, Kongresmena Jima Jordana z Ohio oraz Toma Emmera z Minnesoty.

W środę oferta Mike’a Johnsona zyskała poparcie byłego prezydenta Donalda Trumpa, który zachęcał Republikanów do głosowania na jego kandydaturę.

Johnson wzmocnił także poparcie dla siebie wśród kilku umiarkowanych Republikanów z Nowego Jorku, którzy niechętnie wspierali niektórych konserwatystów, którzy starali się o najwyższe stanowiska.

Mike Johnson, który pełni swoją czwartą kadencję w Kongresie, będzie dzierżył młotek, podczas gdy Ameryka stoi w obliczu grożącego zawieszenia działalności rządu, Izrael wypowiada wojnę Hamasowi, a Ukraina stara się odeprzeć inwazję Rosji.

Aby utrzymać funkcjonowanie rządu, Izba Reprezentantów musi przyjąć przepisy dotyczące wydatków do 17 listopada, a Joe Biden wezwał Kongres do zatwierdzenia nadzwyczajnej pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Izraela i Ukrainy.

W poniedziałkowym piśmie Johnson przekazał Republikanom, że zaproponuje tymczasowe rozwiązanie mające na celu finansowanie rządu do 15 stycznia lub 15 kwietnia, w czasie gdy Izba pracuje nad przyjęciem 12 ustaw budżetowych niezbędnych do funkcjonowania agencji federalnych przez cały rok budżetowy.

We wrześniu Johnson głosował przeciwko ustawie, która utrzymała rząd do listopada, a w przeszłości sprzeciwiał się pomocy dla Ukrainy. Natomiast na początku tego miesiąca powiedział, że Izba Reprezentantów musi podjąć wszelkie niezbędne działania, aby pomóc Izraelowi zniszczyć Hamas.

Johnson jest zagorzałym konserwatystą społecznym, który brał udział w wysiłkach Republikanów mających na celu obalenie zwycięstwa Bidena w wyborach w 2020 roku.

Złożył wniosek prawny na poparcie pozwu, który miał na celu zablokowanie certyfikacji zwycięstw Bidena w Georgii, Pensylwanii, Michigan i Wisconsin. Następnie Johnson poparł sprzeciw Kongresu wobec zatwierdzenia wyników wyborów prezydenckich w Arizonie i Pensylwanii w 2020 r.

Nowy spiker pracował także w zespole prawnym Donalda Trumpa podczas pierwszego impeachmentu byłego prezydenta.

Wcześniej pracował jako prawnik dla Alliance Defending Freedom, konserwatywnej grupy zwolenników, która występuje w sporach sądowych w sprawie ograniczenia dostępu do aborcji i zakazu małżeństw osób tej samej płci.

 

Źródło: cnbc
Foto: YouTube

News USA

Zamach na Donalda Trumpa. Były prezydent został ranny, są ofiary

Opublikowano

dnia

Autor:

Donald Trump został postrzelony i ranny w wyniku zamachu, który miał miejsce w sobotę wieczorem podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Były prezydent został wyprowadzony przez ochroniarzy z raną postrzałową ucha. Jedna osoba zginęła a inna jest w stanie krytycznym. Zamachowca zastrzelili snajperzy z policji.

Donald Trump przemawiał do tłumu zgromadzonego w sobotni wieczór na wiecu wyborczym, gdy rozległy się strzały. FBI podało, że napastnikiem był 20-letni Thomas Matthew Crooks z Bethel Park pod Pittsburghiem w Pensylwanii. Mężczyzna oddał kilka strzałów.

Crooks został zabity przez policyjnych snajperów.

Jedna osoba poniosła śmierć a inna odniosła poważne obrażenia w strzelaninie – wszystkie ofiary to mężczyźni. Trump, który schylił się pod podium, gdy rozpoczęła się strzelanina, powiedział, że kula przebiła mu górną część ucha.

Gdy strzały ustały, były prezydent został wyprowadzony z wiecu przez swoją ochronę.

„Od razu wiedziałem, że coś jest nie tak, usłyszałem świst, strzały i od razu poczułem, jak kula przebija skórę” – napisał Donald Trump w mediach społecznościowych. „Nastąpiło duże krwawienie, wtedy zrozumiałem, co się dzieje.

„Chcę podziękować Tajnym Służbom Stanów Zjednoczonych i wszystkim organom ścigania za szybką reakcję” – dodał w swoim poście. „Co najważniejsze, chcę złożyć kondolencje rodzinie uczestnika wiecu, która zginęła, a także rodzinie innej osoby, która została ciężko ranna.

„To niewiarygodne, że taki czyn mógł mieć miejsce w naszym kraju”.

Według rzecznika kampanii Trumpa, Stevena Cheung, były prezydent ma się dobrze i poddał się badaniom w lokalnej placówce medycznej.

Zamachowiec wyposażony w karabin znajdował się na dachu budynku znajdującego się około 148 jardów od miejsca zorganizowanego wiecu. Istnieją niepotwierdzone doniesienia, że ​​kilka osób obecnych na wydarzeniu próbowało zaalarmować policję i tajne służby o bandycie, zanim doszło do strzelaniny.

„Washington Post” podał, że według rejestru wyborców w tym stanie, Crooks był wyborcą Partii Republikańskiej.

Jednak według agencji AP raporty finansowe kampanii wyborczej pokazują, że 20 stycznia 2021 r. – w dniu zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta USA, mężczyzna przekazał 15 dolarów na rzecz komitetu akcji politycznej (PAC) wspierającego Partię Demokratyczną.

Agent specjalny FBI, Kevin Rojek, poinformował, że motywy zabójcy są na razie niejasne. W pobliżu miejsca, w którym znajdował się strzelec, wykryto podejrzane paczki.

Do strzelaniny doszło niecałe cztery miesiące przed wyborami zaplanowanymi na 5 listopada, kiedy Donald Trump staje w obliczu rewanżu wyborczego z prezydentem Demokratów Joe Bidenem.

Źródło: skynews, bbc, nbc, interia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Od niedzieli drożeją usługi pocztowe. Za znaczek pierwszej klasy zapłacimy 73 centy

Opublikowano

dnia

Autor:

Koszt standardowego znaczka pocztowego wzrośnie z 68 centów do 73 centów, gdy 14 lipca zacznie obowiązywać nowa skala cenowa. Będzie to szósta podwyżka cen znaczków przez pocztę amerykańską w ciągu ostatnich trzech lat. Nowy koszt wysłania listu będzie o 33% wyższy w porównaniu do lipca 2021 r., kiedy cena standardowego znaczka „Forever” wynosiła 55 centów.

Próbując zwiększyć przychody, USPS aktualizuje swoje ceny dwa razy w roku. Podwyżka o 5 centów przewidziana jest na niedzielę 14 lipca, co oznacza, że ​​sobota 13 lipca będzie ostatnim dniem, w którym będzie można kupić znaczki po 68 centów. Kolejna podwyżka cen znaczków nastąpi prawdopodobnie w styczniu.

Agencja twierdzi, że częste podwyżki cen są konieczne, powołując się na inflację w ostatnich latach i „skutki wcześniejszego wadliwego modelu cenowego”.

Od ponad 15 lat USPS traci pieniądze, mimo że powinna utrzymać się finansowo bez funduszy podatników.

Pomimo niedawnych podwyżek cen agencja odnotowała stratę w wysokości 1,5 miliarda dolarów za ostatnie trzy miesiące (od stycznia do marca) i 2,1 miliarda dolarów w kwartale poprzednim. Wyższe ceny znaczków są częścią planu mającego na celu rozwiązanie problemów Poczty Amerykańskiej.

Znaczki Forever mogą być używane do wysyłania wszelkich przesyłek listowych zwykłych o wadze mniejszej niż 1 uncja i zachowują ważność przez czas nieokreślony. Oznacza to, że można zaopatrzyć się w znaczki jeszcze przed podwyżką cen i zaoszczędzić dzięki temu trochę pieniędzy.

Oprócz zmiany cen znaczków od 14 lipca USPS dostosowuje także ceny wielu innych usług pocztowych. Oto, czego się spodziewać:

  • Cena znaczka Forever wzrośnie z 68 centów do 73 centów.
  • Cena pocztówki krajowej wzrośnie z 53 centów do 56 centów.
  • Cena wysyłki listu międzynarodowego wzrośnie z 1,55 dolara do 1,65 dolara.
  • Opłata pocztowa wzrośnie z 64 centów do 69 centów.
  • Ogółem wzrost cen usług pocztowych wyniesie średnio około 7,8%.

Źródło: Money
Foto: Jacek Boczarski, istock/MattGush/
Czytaj dalej

News USA

Teksas utrzymał zakaz poddawania dzieci procedurom zmiany płci

Opublikowano

dnia

Autor:

Sąd Najwyższy Teksasu podtrzymał stanowy zakaz wykonywania procedur transpłciowych wobec nieletnich. Według jego orzeczenia stan ma prawo zakazać ekstremalnych zabiegów medycznych młodym chłopcom i dziewczętom. O decyzji, która uchroni dzieci w Teksasie od nieodwracalnych procedur, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W swoim orzeczeniu przegłosowanym 8-1 Sąd Najwyższy Teksasu stwierdził, że ustawodawca stanowy dokonał „dopuszczalnego, racjonalnego wyboru politycznego mającego na celu ograniczenie dostępnych procedur medycznych dla dzieci” gdy uchwalił ustawę w zeszłym roku.

Zabrania także lekarzom przepisywania środków blokujących dojrzewanie płciowe lub jakichkolwiek innych leków opóźniających prawidłowy proces dojrzewania oraz terapii hormonalnej dla dzieci.

W ubiegłym roku stanowy Sąd Najwyższy zezwolił na wejście ustawy w życie do czasu zakończenia postępowania sądowego przeciwko niemu. Pierwotnie sąd niższej instancji zablokował tę ustawę.

Jak stwierdzili sędziowie, ustawa stanowa nie jest niezgodna z konstytucją.

Oddział American Civil Liberties Union ACLU w Teksasie, który wystąpiła z pozwem o zaprzestanie egzekwowania prawa, w komunikacie prasowym określił je jako „antytranspłciowe” i stwierdził, że ​​zagraża ono zdrowiu i życiu transpłciowej młodzieży w Teksasie.

Tymczasem prokurator generalny stanu, Ken Paxton, napisał na platformie X, że ​​prawo to chroni dzieci przed niebezpiecznymi procedurami.

 

Źródło: cna
Foto: istock/greenleaf123/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu