Połącz się z nami

News USA

Pilot, który chciał wyłączyć silniki samolotu Alaska Airlines: „Myślałem, że śnię i chciałem się obudzić”

Opublikowano

dnia

Pilot po służbie, oskarżony o próbę spowodowania katastrofy samolotu linii Alaska Airlines, powiedział śledczym, że 48 godzin przed incydentem spożył grzyby psychodeliczne. Mężczyzna twierdzi, że cierpi na depresję i przeżywał załamanie psychiczne.

Pilotowi po służbie – Josephowi Emersonowi, lat 44, z Kalifornii – postawiono 83 zarzuty usiłowań morderstwa, a FBI bada, czy nie był pod wpływem substancji psychoaktywnych, gdy próbował wyłączyć silniki samolotu, przebywając w kokpicie maszyny lecącej z Everett w stanie Waszyngton do San Francisco.

Do niebezpiecznego incydentu, o którym pisaliśmy 23 października, doszło w niedzielę. Samolot został skierowany na międzynarodowe lotnisko Portland w Oregonie, gdzie bezpiecznie wylądował.

We wtorek po południu adwokat Emersona złożył oświadczenie o niewinności w związku z zarzutami o usiłowanie morderstwa.

Emerson powiedział również, że nie spał od około 40 godzin i wskazał, że jego depresja mogła się pogłębić niedawna śmierć przyjaciela. Śledczy przesłuchiwali go w postawionej mu skardze karnej w Oregonie.

Złożona we wtorek w Oregonie skarga dodała szczegóły – między innymi to, że pilot jadł grzyby dwa dni przed lotem – do historii naszkicowanej początkowo w skardze federalnej złożonej w niedzielę.

Sprawa stanowa obejmuje 83 zarzuty usiłowania morderstwa drugiego stopnia i jeden przypadek narażenia samolotu na niebezpieczeństwo; sprawa federalna obejmuje jeden przypadek ingerencji w załogę lotniczą lub stewardessę.

Joseph Emerson zaprzeczył, że przed wejściem na pokład samolotu zażywał jakiekolwiek leki, ale wspomniał, że sześć miesięcy temu wpadł w depresję i że po raz pierwszy zjadł halucynogenne grzyby.

„Nie czułem się dobrze” – powiedział Emerson, mówiąc śledczym, że według skargi federalnej był zmęczony i odwodniony. „Wyglądało na to, że piloci nie zwracali uwagi na to, co się dzieje”.

„Pociągnąłem oba wyłączniki awaryjne, bo myślałem, że śnię i chciałem się po prostu obudzić” – dodał.

Psychoaktywne doświadczenie związane z grzybami halucynogennymi trwa zwykle od czterech do sześciu godzin, czasem ośmiu, ale według ekspertów może zależeć od spożytej dawki.

Badacz narkotyków psychodelicznych, dr Charles Grob, dyrektor psychiatrii dzieci i młodzieży w Harbor – UCLA Medical Center, powiedział, że jest możliwe, że w pewnych warunkach skutki psilocybiny mogą utrzymywać się przez kilka dni po spożyciu.

„Nie wątpiłbym, że grzyby psilocybinowe mogły wywołać efekty resztkowe nawet 48 godzin po spożyciu, szczególnie jeśli przyjął dużą dawkę i nie miał żadnego skutecznego nadzoru” – powiedział Grob.

Joseph Emerson siedział w kokpicie samolotu, co jest dozwolone dla pilotów, którzy przemieszczają się pomiędzy lotniskami.

Wg świadków mężczyzna prowadził „swobodną rozmowę” z innymi pilotami, omawiając pogodę i swoją karierę w Alaska Airlines, kiedy próbował chwycić dwie czerwone uchwyty uruchamiające system przeciwpożarowy. Ich aktywacja obejmuje odcięcie mocy.

Pilot Alan Koziol powiedział, że według stanowej skargi ekran lotu wskazywał, że system tłumienia pożaru został uruchomiony, ale wyglądało na to, że silniki nie zostały wyłączone. Według dokumentów stanowych drugi pilot, Emil Riemer, powiedział śledczym, że spowodowałoby to szybowanie i opadanie samolotu.

Umiejętność szybkiego wyłączenia silnika może mieć kluczowe znaczenie w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożar.

Z dokumentu federalnego wynika, że jeden z pilotów chwycił Emersona za nadgarstki, podczas gdy drugi ogłosił awarię podczas lotu. Ze skargi federalnej wynika, że piloci powiedzieli śledczym, że „mocowano się z Emersonem” przez kilka sekund, zanim mężczyzna się uspokoił.

Następnie Emerson został wypchnięty z kokpitu, a pozostali piloci zabezpieczyli drzwi do kabiny.

Obsługa samolotu założyła pilotowi elastyczne kajdanki. Ze skargi federalnej wynika, że siedząc z tyłu samolotu, próbował chwycić klamkę wyjścia awaryjnego, ale został zatrzymany przez stewardesę.

Na pokładzie lotu 2059 obsługiwanego przez spółkę zależną Alaska Airlines, Horizon Air, było 83 pasażerów. Niektórzy chwalili szybkie działania załogi i umiejętność zatrzymania Emersona.

Joseph Emerson na razie pozostanie w więzieniu, częścią dochodzenia będzie ocena jego stanu psychicznego. Pilot był początkowo zatrudniony w Horizon Air w 2001 r., pracował także dla Alaska Airlines i Virgin America.

Piloci powyżej 40. roku życia muszą co sześć miesięcy przechodzić badania lekarskie i ujawniać, czy mają problemy psychiczne lub czy zażywają leki. Jednak według FAA pełna ocena stanu zdrowia psychicznego nie jest częścią badań fizykalnych pilota. Ostatnie badanie Emerson przeszedł we wrześniu.

Mężczyzna mieszka z żoną i małymi dziećmi w Pleasant Hill w rejonie Zatoki San Francisco.

 

Źródło: nbc
Foto: FB, YouTube

News USA

Papież na marsz dla życia: co do życia ludzkiego nie ma kompromisów

Opublikowano

dnia

Autor:

Absolutna godność życia ludzkiego, daru Boga Stwórcy, jest zbyt wysoka, aby mogła być przedmiotem kompromisów lub mediacji. Co do życia ludzkiego nie ma kompromisów! – napisał Papież Franciszek w orędziu do uczestników akcji „Wybieramy Życie”, którzy w sobotę 22 czerwca wezmą udział w marszu dla życia ulicami Rzymu.

Franciszek podkreślił: „Dając świadectwo piękna życia i rodziny, która je przyjmuje, tworzymy społeczeństwo, które sprzeciwia się kulturze odrzucania na każdym etapie życia: od najsłabszego nienarodzonego dziecka po cierpiącą osobę starszą, poprzez ofiary handlu ludźmi, niewolnictwa i każdej wojny”.

Papież wyraził wdzięczność za „zaangażowanie i publiczne świadectwo w obronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci”.

Massimo Gandolfini, neurochirurg i rzecznik marszu zaznaczył, że wydarzenie ma być „wyraźnym kontrastem dla kultury śmierci, jak nazywał ją św. Jan Paweł II i kultury odrzucenia, jak nazywa ją Papież Franciszek, a jednocześnie mocną promocją piękna otwartości na życie”.

W sobotę 22 czerwca ulicami centrum Rzymu przejdzie marsz dla życia pod hasłem „Wybieramy Życie”, w którym wezmą udział rodziny z terenu całych Włoch. Swój udział zgłosiło 130 organizacji i stowarzyszeń.

Vatican News
Foto: Flickr / Scegliamo la Vita
Czytaj dalej

News USA

Czy Uniwersytet Harvarda zwróci Kościołowi rzekomą relikwię św. Sebastiana z III w.?

Opublikowano

dnia

Autor:

Uniwersytet Harvarda zwraca ludzkie szczątki rdzennych mieszkańców, znajdujących się w jego posiadaniu, osobom mającym z nimi powiązania kulturowe, rodowe lub religijne. Natomiast grupa katolików wzywa uczelnię aby oddała także relikwię św. Sebastiana Kościołowi katolickiemu. O tym apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Właściwym miejscem na relikwię św. Sebastiana jest katolicki kościół, kaplica lub sanktuarium, a nie biblioteka świeckiego uniwersytetu” – oświadczył C.J. Doyle, dyrektor wykonawczy Katolickiej Ligi Akcji w Massachusetts „Harvard powinien postąpić właściwie i przekazać darowiznę lokalnemu kościołowi katolickiemu”.

Rzeczniczka Biblioteki Harvarda, Kerry Conley, powiedziała, że ​​relikwia została nabyta przez szkołę w drodze zakupu od antykwariusza w 2021 roku. Do relikwii kostnej, znajdującej się w relikwiarzu medalionowym, dołączony jest certyfikat autentyczności wydany przez Kościół katolicki z dwoma nieczytelnymi podpisami.

Napis na relikwiarzu głosi: „S. Simonii Ap”, co wskazuje, że wcześniej mogła znajdować się w nim relikwia św. Szymona Zeloty. Zabytek znajduje się w Bibliotece Houghton w specjalnych zbiorach, w obszarze dostępnym wyłącznie dla personelu i badaczy na życzenie.

Według Kerry Conley, chociaż uniwersytet wymienił relikt w raporcie z 2022 r., szczegółowo opisującym szczątki ludzkie znajdujące się w zbiorach muzeów Harvardu, obiekt nie został zbadany i nie wiadomo, czy relikwia jest rzeczywiście ludzka i czy pochodzi z trzeciego wieku.

Kim był św. Sebastian?

W posynodalnej adhortacji apostolskiej Christus Vivit papieża Franciszka z marca 2019 r. Ojciec Święty mówił o św. Sebastianie jako o wzorze do naśladowania dla młodych ludzi.

„W III wieku św. Sebastian był młodym kapitanem Gwardii Pretoriańskiej. Mówi się, że nieustannie mówił o Chrystusie i próbował nawrócić swoich towarzyszy, do tego stopnia, że ​​nakazano mu wyrzeczenie się wiary” – napisał Ojciec Święty. „Ponieważ odmówił, został postrzelony, a mimo to przeżył i nadal nieustraszenie głosił Chrystusa. W końcu Sebastian został zachłostany na śmierć”.

Męczennik wczesnego Kościoła jest patronem łuczników i sportowców.

Polityka ustanowiona przez Uniwersytet Harvarda w 2022 r. wdrożyła procedurę zwrotu szczątków ludzkich i innych przedmiotów sakralnych posiadanych przez uczelnię. Jej władze zauważają jednak, że zwroty będą rozpatrywane i dokonywane „indywidualnie dla każdego przypadku”.

Zgodnie z polityką wnioskodawcy muszą zwrócić się do uniwersytetu i przedstawić swoje uzasadnione żądanie dotyczące przedmiotu lub szczątków.

Houghton Library, Harvard University, Cambridge, Massachusetts

Polityka Harvardu dotycząca zwrotu szczątków ludzkich stanowi przedłużenie zobowiązania szkoły do ​​wypełniania swoich obowiązków prawnych określonych w prawie federalnym na mocy ustawy o ochronie i repatriacji grobów rdzennych Amerykanów z 1990 r. (NAGPRA).

Prawo to przewiduje zwrot szczątków ludzkich i dóbr kultury rdzennych Amerykanów rdzennej ludności.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

7 mld USD kar musieli zapłacić Amerykanie Urzędowi Skarbowemu w 2023 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Urząd Skarbowy IRS obłożył Amerykanów karami podatkowymi w wysokości 7 miliardów dolarów w 2023 r. To rekordowy poziom, który oznacza prawie 300% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Większość kar nałożono na osoby, które nie zapłaciły szacowanego kwartalnego podatku dochodowego, czyli głównie na freelancerów, pracowników kontraktowych i inne osoby prowadzące działalność na własny rachunek.

Według IRS, w roku podatkowym 2023 średnia szacowana kara wzrosła do 500 USD z 150 USD w roku poprzednim.

Dzieje się tak dlatego, że kara IRS dla osób, które nie dokonują dokładnych i terminowych płatności – lub w ogóle nie płacą szacunkowych podatków – wzrosła na początku października do 8% – wynosi teraz prawie trzykrotnie więcej niż poprzednia stawka wynosząca 3%.

Podwyżka jest jednym z wielu skutków ubocznych agresywnej kampanii zacieśnienia polityki Rezerwy Federalnej, która spowodowała gwałtowny wzrost stóp procentowych w zeszłym roku do najwyższego poziomu od 2001 r. Urząd Skarbowy oblicza karę za niedopłatę, przyjmując referencyjną stopę funduszy federalnych i dodając 3 punkty procentowe.

Pracownicy mogą zdecydować się na płacenie podatków od swoich dochodów lub dokonywać szacunkowych płatności na rzecz IRS cztery razy w roku. Podatnicy mogą również wybrać kombinację obu tych procedur.

Opcja szacunkowych płatności dotyczy m.in. dochodów pochodzących z samozatrudnienia, inwestycji i pracy w ramach ekonomii gig. Jest często używana przez niezależnych wykonawców, freelancerów i pracowników kontraktowych, ponieważ od ich dochodów nie jest automatycznie pobierany podatek.

Z tej praktyki korzystają również niektóre małe przedsiębiorstwa, a także właściciele nieruchomości i osoby będące na samozatrudnieniu.

IRS podał już wcześniej, że obserwuje rosnącą liczbę podatników podlegających szacunkowym karom podatkowym, które mogą wynieść po kilkaset dolarów. Podatnicy mogą zwykle uniknąć kary, płacąc co najmniej 90% należnych podatków w ciągu roku.

Eksperci doradzają osobom, które nie mogą uiścić całej płatności, aby zapłaciły tyle ile mogą, zamiast czekać z zapłaceniem całości podatku. W ten sposób zmniejszą potencjalną karę.

Jeśli podatnik nie dokona w tym roku wymaganej płatności kwartalnej, może zostać obciążony karą w późniejszym terminie. Szacunkowe płatności za drugi kwartał miały zostać uregulowane do poniedziałku 17 czerwca, a płatności za trzeci kwartał trzeba uiścić do 16 września.

Według IRS najszybszym sposobem dokonania płatności kwartalnej jest elektroniczna płatność za pomocą narzędzia o nazwie Direct Pay.

 

Źródło: fox32
Foto: istock/wingedwolf/ Khanchit Khirisutchalual/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu