Połącz się z nami

News USA

1,7-bilionowa dziura w budżecie USA jest największą poza czasem pandemii

Opublikowano

dnia

Rząd USA odnotował w piątek deficyt budżetowy w wysokości 1,695 biliona dolarów w roku fiskalnym 2023, co stanowi wzrost o 23% w porównaniu z rokiem poprzednim. Powodem był spadek dochodów oraz wydatki na ubezpieczenia społeczne, opiekę medyczną a także rekordowo wysokie koszty odsetek od długu federalnego. Deficyt w roku budżetowym 2022 wyniósł 1,375 biliona dolarów.

Departament Skarbu stwierdził, że deficyt był największy od spowodowanej przez Covid-19 dziury w wysokości 2,78 bln dolarów w 2021 r. Oznacza to poważny powrót do rosnącego deficytu po kolejnych spadkach podczas pierwszych dwóch lat urzędowania prezydenta Joe Bidena.

Deficyt pojawia się, gdy Biden zwraca się do Kongresu o 100 miliardów dolarów na nową pomoc zagraniczną i wydatki na bezpieczeństwo, w tym 60 miliardów dolarów dla Ukrainy i 14 miliardów dolarów dla Izraela, a także fundusze na bezpieczeństwo granic USA i regionu Indo-Pacyfiku.

Deficyt Stanów Zjednoczonych osiągnął najwyższy poziom w roku budżetowym 2020 i wyniósł 3,13 biliona dolarów, co stanowiło najostrzejszy kryzys od lat trzydziestych XX wieku, który poważnie ograniczył dochody podatkowe, podczas gdy wydatki na zasiłki dla bezrobotnych, płatności bezpośrednie dla konsumentów i pomoc dla przedsiębiorstw osiągnęły najwyższy poziom.

Duży deficyt, który przekroczył wszystkie luki budżetu sprzed pandemii, w tym te spowodowane republikańskimi obniżkami podatków uchwalonymi za Donalda Trumpa oraz z lat kryzysu finansowego, prawdopodobnie zaogni fiskalne batalie Bidena z Republikanami w Izbie Reprezentantów. Ich żądania dotyczące cięcia wydatków doprowadziły na początku czerwca Stany Zjednoczone na skraj niewypłacalności.

Porozumienie mające na celu uniknięcie zawieszenia działalności rządu w związku z żądaniami głębszych cięć wydatków ze strony Republikanów doprowadziło do obalenia przewodniczącego Izby Reprezentantów USA Kevina McCarthy’ego, a partia nadal jest podzielona co do tego, kto powinien jej przewodzić.

We wrześniu, ostatnim miesiącu roku budżetowego, deficyt spadł do 171 miliardów dolarów z 430 miliardów dolarów we wrześniu 2022 roku.

„Spadające dochody w znacznym stopniu przyczyniają się do deficytu w 2023 r., co podkreśla znaczenie przyjętej i proponowanej przez prezydenta Bidena polityki reformy systemu podatkowego” – stwierdziła we wspólnym oświadczeniu sekretarz skarbu Janet Yellen oraz dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu Shalanda Young.

Deficyt fiskalny w 2023 r. byłby większy o kolejne 321 miliardów dolarów, gdyby Sąd Najwyższy uznał program umorzenia pożyczek studenckich Bidena za zgodny z konstytucją.

Biuro Budżetowe Kongresu ostrzegło jednak, że w oparciu o obowiązujące przepisy dotyczące podatków i wydatków deficyty USA do końca dekady zbliżą się do poziomu z czasów pandemii, osiągając około 2,13 biliona dolarów w 2030 r. w miarę wzrostu kosztów odsetek, opieki zdrowotnej i emerytur.

W roku podatkowym 2023 całkowite przychody spadły o 457 miliardów dolarów, czyli o 9% w porównaniu z rokiem fiskalnym 2022, do 4,439 biliona dolarów.

Nakłady w roku budżetowym 2023 spadły o 137 miliardów dolarów, czyli o 2% w porównaniu z rokiem poprzednim, do 6,134 biliona dolarów. Nakłady byłyby skromniejsze, gdyby nie duży wzrost wydatków na świadczenia emerytalne i zdrowotne dla osób starszych oraz wzrost kosztów obsługi zadłużenia.

Wydatki na ubezpieczenie społeczne wzrosły o 10% do 1,416 biliona dolarów w wyniku uwzględnienia kosztów utrzymania w związku z inflacją, a wydatki na program opieki zdrowotnej Medicare dla seniorów wzrosły o 4% do 1,022 biliona dolarów.

Koszty odsetek od długu federalnego o wartości ponad 33 bilionów dolarów również gwałtownie wzrosły, o 23%, do rekordowego poziomu 879 miliardów dolarów. Według urzędnika skarbu płatności odsetkowe netto wzrosły o 39% do 659 miliardów dolarów, co również jest rekordem.

Stopy procentowe poszybowały w górę w ciągu ostatniego półtora roku, gdy Rezerwa Federalna podniosła koszty pożyczek, aby spowolnić inflację. Średni koszt odsetek od niespłaconego zadłużenia Skarbu Państwa wyniósł w ubiegłym roku finansowym 2,97%, w porównaniu z 2,07% rok wcześniej.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Greggory DiSalvo/

News USA

Cisza nad Gazą przedłużona – więcej zakładników Hamasu wróci do swoich rodzin

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Izrael i Hamas zgodzili się przedłużyć zawieszenie broni o kolejne dwa dni, jak oznajmił rząd Kataru. Przerwa w ich najbardziej śmiercionośnej i najbardziej niszczycielskiej wojnie jest związana z dalszą wymianą zakładników przetrzymywanych przez bojowników Hamasu w zamian za Palestyńczyków więzionych przez Izrael.

Oświadczenie, opublikowane przez rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych Kataru Majida Al Ansary’ego w poście na X, nadeszło ostatniego dnia pierwotnego czterodniowego rozejmu między walczącymi stronami.

Izraelskie wojsko poinformowało w poniedziałek wieczorem, że 11 zakładników zostało przekazanych Czerwonemu Krzyżowi w Gazie i udało się na terytorium Izraela, co oznacza początek czwartej wymiany w ramach pierwotnego zawieszenia broni.

Izrael oświadczył, że przedłuży przerwę w atakach o jeden dzień na każdych 10 dodatkowych uwolnionych zakładników. Po oświadczeniu wydanym przez Katar – głównego mediatora w konflikcie, wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Egiptem – Hamas potwierdził, że zgodził się na dwudniowe przedłużenie „na tych samych warunkach”.

Izrael twierdzi jednak, że nadal pozostaje zaangażowany w zniszczenie zdolności militarnych Hamasu i zakończenie jego 16-letnich rządów nad Gazą w konsekwencji ataku na południowy Izrael 7 października.

Oznaczałoby to prawdopodobnie rozszerzenie ofensywy lądowej ze zdewastowanej północnej Gazy na południe, gdzie setki tysięcy Palestyńczyków stłoczyły się w schronach Organizacji Narodów Zjednoczonych i gdzie pomimo zwiększonego dostarczania pomocy w ramach rozejmu utrzymują się tragiczne warunki.

Izrael wznowi swoje działania z „pełną siłą” natychmiast po wygaśnięciu obecnego porozumienia, jeśli Hamas nie zgodzi się na dalsze uwalnianie zakładników, zapowiedział w poniedziałek dziennikarzom rzecznik rządu Eylon Levy.

Do tej pory w ramach obecnego rozejmu uwolniono 58 zakładników, w tym 39 Izraelczyków. Przed ogłoszeniem zawieszenia broni uwolniono czterech zakładników, kolejnego uratowano, a dwóch znaleziono martwych w Gazie. Od chwili rozpoczęcia rozejmu Izrael wypuścił w zamian z więzień 117 Palestyńczyków.

Hamas i inni bojownicy mogą nadal przetrzymywać do 175 osób, co wystarczy, aby potencjalnie przedłużyć zawieszenie broni o dwa i pół tygodnia. Ale wśród nich jest wielu żołnierzy, a bojownicy prawdopodobnie będą zgłaszali znacznie większe żądania związane z ich uwolnieniem.

Uwolnieni zakładnicy znajdowali się w większości w dobrym stanie zdrowia.

Jedynie 84-letnia Elma Avraham została przetransportowana samolotem do izraelskiego Centrum Medycznego Soroka w stanie zagrażającym życiu z powodu nieodpowiedniej opieki. Kobieta jest obecnie pod wpływem środków uspokajających i ma założoną rurkę do oddychania.

Avraham cierpiała na kilka chorób przewlekłych, które wymagały regularnych leków, ale zanim została porwana, jej stan był stabilny.

Merav Raviv, której troje krewnych zostało w piątek wypuszczonych na wolność, stwierdziła, że byli oni karmieni nieregularnie i stracili na wadze. Jedna z osób zgłosiła, że jadła głównie chleb i ryż i spała na prowizorycznym łóżku złożonym ze zsuniętych krzeseł.

Zakładnicy czasami musieli czekać godzinami, aby skorzystać z łazienki.

Według Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy rządzonej przez Hamas, które nie wprowadza rozróżnienia między cywilami i bojownikami, od początku wojny zginęło ponad 13 300 Palestyńczyków, z czego mniej więcej dwie trzecie to kobiety i dzieci.

Po stronie izraelskiej zginęło ponad 1200 osób i byli to głównie cywile zabici w pierwszym ataku Hamasu. Co najmniej 77 żołnierzy zginęło także w izraelskiej ofensywie lądowej.

Wg ONZ rozejm umożliwił zwiększenie dostaw żywności, wody i leków do strefy Gazy ale są to wciąż niewystarczające ilości.

 

Źródło: AP
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Wszyscy chcą pozwoleń na pracę. Równego traktowania domagają się wieloletni imigranci

Opublikowano

dnia

Autor:

W całym kraju burmistrzowie, gubernatorzy i inne osoby stanowczo opowiadają się za nowo przybyłymi migrantami szukającymi schronienia i pozwolenia na pracę. Ale powoduje to napięcia wśród imigrantów, którzy przebywają w USA od lat, a nawet dziesięcioleci i nie mają takich samych świadczeń, a zwłaszcza pozwoleń na pracę. Sytuacja doprowadziła do masowych protestów 14 listopada.

Tysiące imigrantów maszerowało w tym miesiącu w Waszyngtonie, aby poprosić prezydenta Joe Bidena o rozszerzenie zezwolenia na pracę również na długoletnich mieszkańców. Tablice głosiły hasła takie jak: „Pozwolenia na pracę dla wszystkich!” i „Czekałem 34 lata na pozwolenie”.

Liczba aresztowań z powodu nielegalnego przekroczenia granicy z Meksykiem przekroczyła 2 miliony drugi rok z rzędu w roku budżetowym kończącym się 30 września. Ponadto setki tysięcy migrantów zostało legalnie przesiedlonych w ciągu ostatniego roku w ramach nowej polityki mającej na celu zniechęcanie do nielegalnego przekraczania granicy.

Osoby ubiegające się o azyl muszą czekać 6 miesięcy na pozwolenie na pracę. Według U.S. Citizenship and Immigration Services rozpatrzenie wniosku trwa jednak nie dłużej niż 1,5 miesiąca w przypadku 80% wnioskodawców.

Ci, którzy przekraczają granicę nowymi, legalnymi ścieżkami administracji Bidena, nie mają żadnego wymaganego okresu oczekiwania.

Dzięki tymczasowemu statusowi prawnemu, zwanemu zwolnieniem warunkowym, 270 000 osób z Kuby, Haiti, Nikaragui i Wenezueli, przybyło do USA do października, składając wniosek online od sponsora finansowego. Kolejne 324 000 umówiło się na wjazd na przejście lądowe z Meksykiem za pomocą aplikacji mobilnej o nazwie CBP One.

Administracja oświadczyła we wrześniu, że skrócenie czasu oczekiwania na pozwolenie na pracę do 30 dni w przypadku osób korzystających z nowych ścieżek wjazdu do kraju byłoby pożądanym rozwiązaniem. Do końca września wysłano 1,4 miliona e-maili i SMS-ów informujących, kto może pracować.

Biały Dom zwrócił się do Kongresu o 1,4 miliarda dolarów na żywność, schronienie i inne usługi dla nowo przybyłych. Burmistrzowie Nowego Jorku, Denver, Chicago, Los Angeles i Houston napisali w zeszłym miesiącu do Bidena, prosząc o 5 miliardów dolarów, zauważając, że napływ imigrantów wyczerpał budżety i ograniczył podstawowe usługi.

Burmistrzowie popierają także tymczasowy status i pozwolenia na pracę dla osób, które przebywają w USA dłużej, ale skupili się na nowo przybyłych.

W obliczu tej niesprawiedliwości łatwo jest znaleźć w Stanach Zjednoczonych imigrantów o głębokich korzeniach, których irytuje nierówne traktowanie.

Wielki wiec w Waszyngtonie zorganizowany 14 listopada odzwierciedlał wysiłki zwolenników na rzecz wydawania pozwoleń na pracę dla wszystkich, niezależnie od tego, kiedy przybyli.

 

Źródło: ap
Foto: YouTube, American Families United
Czytaj dalej

News USA

W grudniu będziemy mogli zobaczyć cały rój „spadających gwiazd”. To czas Geminidów

Opublikowano

dnia

Autor:

Noce są coraz dłuższe i zimniejsze, ale w nadchodzących tygodniach pozwolą nam także zaobserwować jeden z najlepszych rojów meteorytów w tym roku, który osiągnie swój szczyt w grudniu. Według NASA rój Geminidów rozpoczął się na początku tego miesiąca i potrwa do Wigilii Bożego Narodzenia ozdabiając nocne niebo.

Tegoroczny widok Geminidów może być jednym z najlepszych od lat. Meteory w tym roju zwykle wychodzą z gwiazdy Castor, która znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Tym, co czyni ten rój meteorów wyjątkowym, jest to, że większość meteorów pochodzi ze śladów komet, które przeleciały przez Układ Słoneczny, natomiast Geminidy pochodzą ze śladu asteroidy znanej jako 3200 Phatehon, odkrytej według NASA w latach 80-tych.

Oczekuje się, że szczyt tegorocznego roju meteorów Geminidów nastąpi nad ranem 14 grudnia i jest to świetna wiadomość dla obserwatorów gwiazd, ponieważ grudniowy nów Księżyca przypada zaledwie dwa dni przed szczytem roju meteorów. Oznacza to, że światło Księżyca nie będzie w stanie przeszkodzić nam w zobaczeniu gołym okiem większości meteorów.

Według EarthSky rój Geminidów jest jednym z najbardziej płodnych w roku i w szczytowym momencie wytwarza aż 120 meteorów na godzinę.

Mieszkańcy, którzy chcą obejrzeć nocne przedstawienie, powinni znaleźć jak najciemniejsze miejsce, a następnie przyzwyczaić wzrok do ciemności przez co najmniej 30 minut. Według NASA i EarthSky, szczyt zjawiska nastąpi około godziny 2.00 w nocy.

Zdaniem ekspertów meteory będą widoczne na całym niebie.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Cylonphoto/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu