Połącz się z nami

News USA

Biden wzywa do pomocy Izraelowi i Ukrainie w przemówieniu do narodu

Opublikowano

dnia

W czwartek wieczorem Joe Biden przemawiał do narodu w godzinach największej oglądalności, wyjaśniając, dlaczego jego zdaniem kluczowe znaczenie ma wygranie przez Izrael i Ukrainę wojen, które toczą. Prezydentowi zależy na zbudowaniu poparcia dla ogromnego amerykańskiego pakietu pomocowego mającego na celu wzmocnienie obydwu krajów.

Chociaż Izrael doświadczył przerażającego ataku bojowników Hamasu 7 października, Joe Biden przestrzegł Izraelczyków, aby nie powtarzali błędów, jakie Stany Zjednoczone popełniły po ataku terrorystów na kraj 11 września 2001 r., co jest oczywistym nawiązaniem do przedłużającej się obecności wojskowej USA w Afganistanie i Iraku.

„Kiedy byłem wczoraj w Izraelu, powiedziałem, że kiedy Ameryka doświadczyła piekła 11 września, my również poczuliśmy wściekłość” – powiedział Biden. „Gdy szukaliśmy sprawiedliwości i ją uzyskaliśmy, popełniliśmy błędy. Dlatego przestrzegłem rząd Izraela, aby nie dał się zaślepić wściekłością”.

Przemówienie w Gabinecie Owalnym nastąpiło po krótkiej wizycie, którą prezydent odbył w środę w Tel Awiwie. Biden spotkał się z izraelskimi przywódcami i omówił kolejną fazę kontrataku w Gazie, który rozpoczął się od bombardowania z powietrza i może teraz przerodzić się w ryzykowną operację naziemną.

Podobnie jak podczas swojej lutowej podróży na Ukrainę, Joe Biden zapuścił się w strefę aktywnej wojny, aby okazać swoją solidarność z sojusznikiem USA walczącym z wrogiem.

„Grupa terrorystyczna Hamas rozpętała na świecie czyste, nieskażone zło” – powiedział Biden w swoim przemówieniu. „Ale niestety naród żydowski wie może lepiej niż ktokolwiek inny, że nie ma ograniczeń dla deprawacji ludzi, którzy chcą zadać innym ból .”

Dodał, że „Hamas nie reprezentuje narodu palestyńskiego”.

Prezydent starał się połączyć dwie odległe wojny, aby naród mógł zrozumieć, dlaczego w grę wchodzą interesy USA. Zarówno Hamas, jak i prezydent Rosji Władimir Putin dążą do zniszczenia sąsiednich demokracji, a jeśli im się to uda, na pewno poczują się ośmieleni i będą szukać dalszych podbojów, wg Bidena.

Uwagi Bidena miały także bardziej bezpośredni i praktyczny cel. Prezydent chce wywrzeć presję na Kongres, aby zatwierdził pakiet finansowania awaryjnego, który jego administracja planuje przedstawić w piątek.

Joe Biden może poprosić o pomoc w wysokości 60 miliardów dolarów dla Ukrainy i łącznie 40 miliardów dolarów dla Izraela, Tajwanu i granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Sondaż CNBC przeprowadzony w tym miesiącu wykazał, że tylko 31% Amerykanów aprobuje sposób, w jaki Biden prowadzi politykę zagraniczną, w porównaniu do 60%, które jej nie popiera.

Biały Dom poinformował, że przed swoim wystąpieniem Biden rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby podkreślić, że Stany Zjednoczone nadal angażują się we wspieranie Kijowa.

W miarę jak wojny toczą się za granicą, ich skutki w kraju stają się coraz bardziej widoczne.

Kontratak Izraela wywołał demonstracje żądające zawieszenia broni. Na Kapitolu aresztowano około 300 demonstrantów po zgromadzeniu się w środę w biurowcu Izby Reprezentantów podczas demonstracji wzywającej do zaprzestania działań wojennych. Do protestu przyłączyli się rabini.

Część demonstrantów miała na sobie koszulki z napisem: „Żydzi mówią: zawieszenie broni już”.

Ponad 400 pracowników Kongresu anonimowo podpisało się pod listem otwartym wzywającym do zawieszenia broni w Gazie i wyrażającym „głęboko zaniepokojone faktem, że przejawy humanitaryzmu [dla Izraelczyków] ledwo zostały rozciągnięte na naród palestyński”.

Chociaż Biden w konflikcie sprzymierzył się z Izraelem, on i wyżsi urzędnicy jego gabinetu dali jasno do zrozumienia, że potężna izraelska armia nie może zniszczyć Hamasu za wszelką cenę. Prezydent USA zapewnił bezbronnej palestyńskiej ludności cywilnej w Gazie pomoc humanitarną.

Przemówienie w Gabinecie Owalnym to potężne forum, które prezydenci zazwyczaj rezerwują na potrzeby kryzysów narodowych lub przesłań o nadrzędnej wadze.

Joe Biden poświęcił jego część wzywając do tolerancji i współczucia dla ludzi wszystkich wyznań. Wspomniał o przestępstwie z nienawiści w Chicago, gdzie właściciel domu 26 razy dźgnął i zabił 6-letniego muzułmańskiego chłopca Wadeę Al-Fayoume’a i ranił matkę chłopca. Funkcjonariusze organów ścigania twierdzą, że obie ofiary były celem ataku tylko ze względu na swoją wiarę muzułmańską.

Prezydent i Pierwsza Dama rozmawiali z rodziną Wadei, ojcem i wujkiem chłopca, po zakończonym przemówieniu. Złożyli kondolencje i zapewnili o swojej modlitwie o pełne wyzdrowienie jego matki, Hannan Shahin.

Departament Stanu USA wydał w czwartek ogólnoświatowy alert ostrzegawczy w związku z rosnącym napięciem na Bliskim Wschodzie i w innych miejscach, wywołanym trwającą wojną między Izraelem a Hamasem.

Powołując się na „potencjał ataków terrorystycznych, demonstracji lub brutalnych działań przeciwko obywatelom i interesom USA”, Departament Stanu ostrzegł Amerykanów za granicą, aby zachowali zwiększoną ostrożność.

Na początku tygodnia wydano ostrzeżenie dotyczące podróży do Libanu ze względu na „nieprzewidywalną sytuację w zakresie bezpieczeństwa związaną z wymianą rakiet i artylerii między Izraelem a Hezbollahem lub innymi uzbrojonymi frakcjami bojowników.”

 

Źródło: nbc, cnbc
Foto: YouTube, White House, U.S. State Department

News USA

Ameryka złożyła hołd zmarłej Rosalynn Carter. Dzisiaj odbędzie się prywatny pogrzeb

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek rodzina zmarłej 19 listopada Rosalynn Carter opowiadała o jej życiu jako niezwykłej podróży podczas wzruszającego nabożeństwa, które było hołdem złożonym byłej pierwszej damie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Atlancie, a uczestniczył w nich m.in. były prezydent Jimmy Carter. Dzisiaj odbędzie się pogrzeb Rosalynn Carter podczas prywatnej ceremonii.

Podczas wtorkowego nabożeństwa, w którym uczestniczyli prezydenci USA i pierwsze damy, które służyły krajowi po Rosalynn Carter, przemawiał m.in. James Earl „Chip” Carter. Wspominał, że jego matka była informowana o wszelkich bieżących tematach podczas prezydentury męża i zawsze mogła „z autorytetem wypowiadać się o sprawach dotyczących naszego kraju i świata.

Powiedział też, że jego matka pomogła mu w leczeniu uzależnienia od narkotyków i alkoholu, zauważając, że  tym samym uratowała mu życie.

Rosalynn Carter, która większość życia spędziła pracując wraz z mężem nad projektami humanitarnymi i była zagorzałą zwolenniczką reformy zdrowia psychicznego i destygmatyzacji chorób psychicznych, zmarła 19 listopada w wieku 96 lat.

Rodzina Carterów i prezydenci wzięli udział w nabożeństwie

Były prezydent Jimmy Carter, który ma 99 lat i przebywa w domowym hospicjum, siedział w pierwszym rzędzie kościoła w Atlancie, gdzie odbyło się nabożeństwo. Jest bardzo osłabiony fizycznie i nie chce wypowiadać się na ten temat, poinformował przed nabożeństwem wnuk, Jason Carter.

Córka byłego prezydenta, Amy Lynn Carter, trzymała ojca za rękę.

„Moja mama spędziła większość swojego życia zakochana w moim tacie” – powiedziała Amy Carter podczas nabożeństwa. „Ich historia partnerstwa i miłości była cechą definiującą jej życie”.

 

Córka Carterów podzieliła się też listem, który Jimmy wysłał do Rosalynn 75 lat temu, gdy służył w marynarce wojennej. Napisał w nim: „Kochanie, za każdym razem, gdy byłem z dala od ciebie, byłem zachwycony, gdy wracałem i odkrywałem, jaka jesteś cudowna. Kiedy cię widzę, zakochuję się w tobie na nowo”. Byli małżeństwem przez ponad 77 lat.

Ich synowie, John William „Jack” Carter i Donnel Jeffrey „Jeff” Carter, również byli obecni na nabożeństwie, przybyło także 11 z ich żyjących wnuków.

Obecni byli Prezydent Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden, były Prezydent Bill Clinton i byłe pierwsze damy: Hillary Clinton, Laura Bush, Michelle Obama i Melania Trump. A także Senator Raphael Warnock, Gubernator Georgii Brian Kemp i Burmistrz Atlanty Andre Dickens.

Wtorkowe nabożeństwo tylko dla zaproszonych gości, było dokładnie takie, jak sobie wyobrażała była pierwsza dama. Jason Carter powiedział wcześniej tego dnia, że Rosalynn sama zaprojektowała jego program przed śmiercią.

Prywatny pogrzeb wyznaczono na środę

Ceremonie ku czci Rosalynn Carter rozpoczęły się jeszcze w poniedziałek w całej Georgii konwojem samochodowym jadącym z jej małego rodzinnego miasteczka Plains do Atlanty.

W drodze do Atlanty kawaleria byłej pierwszej damy zatrzymała się na kilka krótkich przystanków, m.in. w jej macierzystej uczelni, Georgia Southwestern State University, gdzie urzędnicy złożyli wieńce pod poświęconym jej posągiem z brązu.

Konwój wyruszył we wtorek rano z Biblioteki i Muzeum Prezydenckiego Jimmy’ego Cartera i udał się do Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego Glenn Memorial na Uniwersytecie Emory, gdzie odbyło się nabożeństwo.

W środę rano w ukochanym kościele baptystów Maranatha w Plains, gdzie para mieszkała od czasu ich powrotu z Białego Domu w 1981 r., odbędzie się prywatny pogrzeb z udziałem rodziny i zaproszonych przyjaciół.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Przed śmiercią Casey McIntyre postanowiła umorzyć dług medyczny innych. Akcja odniosła sukces

Opublikowano

dnia

Autor:

Casey McIntyre, która zmarła na raka na początku tego miesiąca, chciała, aby jej dziedzictwem było spłata długów medycznych innych osób. Założyła fundusz, którego wartość sięga obecnie ponad 80 mln dolarów długu medycznego Amerykanów.

Casey McIntyre była matką, żoną i wydawcą w Penguin Random House. Cztery lata temu zdiagnozowano u niej raka jajnika i zmarła na początku tego miesiąca w wieku 38 lat. Praca kobiety zapewniła jej ubezpieczenie zdrowotne, dzięki czemu jej rodzina nie została obciążona wielotysięcznymi długami medycznymi.

Nie dotyczy to jednak wielu innych Amerykanów — szacuje się, że 4 na 10 amerykańskich rodzin ma jakiś dług związany z opieką zdrowotną.

Zainspirowani filantropią innych, Casey McIntyre i jej mąż, Andrew Gregory zorganizowali na jej cześć tak zwany „jubileusz zadłużenia” („debt jubilee”). Razem z grupą non-profit RIP Medical Debt założyli fundusz, który skupuje dług za miliony dolarów jednorazowo za ułamek pierwotnego kosztu.

RIP Medical Debt twierdzi, że każdy dolar otrzymany w formie darowizn może pomóc w zmniejszeniu długu medycznego o około 100 dolarów. Grupa kupuje długi tak samo jak każda inna firma windykacyjna. Zamiast jednak próbować na nich zarobić, po prostu powiadamia ludzi, że ich długi zostały uregulowane.

W marcu ubiegłego roku Casey McIntyre i jej mąż zobaczyli video w Internecie, przedstawiające morawski kościół w Winston-Salem w Karolinie Północnej, który zlikwidował dług o wartości 3 milionów dolarów – cały dług medyczny w powiecie Yadkin. Wtedy postanowili zrobić to samo.

Pod koniec maja tego roku Casey była bliska śmierci. Opuściła szpital i trafiła do hospicjum domowego za poleceniem swojego onkologa gdzie przeżyła jeszcze pół roku.

Fundusz przez nią założony otrzymał już ponad 800 000 dolarów, co równa się ponad 80 milionom dolarów długu medycznego Amerykanów w całym kraju.

Andrew Gregory mówi, że jego żona nigdy nie wyobrażała sobie, jaki wielki wpływ będzie miał jej fundusz na życie innych osób.

Jubileusz zadłużenia Casey McIntyre nadal przyjmuje darowizny.

 

Źródło: npr
Foto: Andrew Gregory
Czytaj dalej

News USA

Butelka z listem chłopca z Massachusetts dotarła do Francji 26 lat po rzuceniu w ocean

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkaniec Francji natknął się na odręczną wiadomość zamkniętą w butelce, która została wyrzucona na plażę na zachodnim wybrzeżu kraju – 26 lat po tym, jak przygotował ją piątoklasista z Massachusetts. Jak się okazało list datowany na październik 1997 r. został napisany w ramach zespołu naukowego zajmującego się prądami oceanicznymi, kierowanego przez nauczyciela Frederica Hemmilę.

Wyblakły list, zaadresowany „Drogi Beachcomberze”, został napisany przez Benjamina Lyonsa, ucznia piątej klasy w szkole Forestdale School w Sandwich. Zajęcia dotyczące prądów i pływów oceanicznych miały naocznie pokazać dzieciom, ich działanie.

W listach uczniowie podali swoje imiona i nazwiska, datę napisania listów oraz nazwę swojej szkoły w Sandwich.

Benjamin Lyons zawarł w liście podziękowanie znalazcy za to, że był „na tyle miły” i podniósł butelkę. Wyjaśnił także, że jego klasa bada prądy i że butelka została wyrzucona w morze w Nantucket Sound – mając nadzieję, że ktokolwiek je znajdzie i odpowie na kilka pytań.

Co roku przyjaciel nauczyciela zabierał butelki przygotowane przez uczniów i wrzucał je do oceanu ze swojej łodzi. Tę praktykę zawieszono kilka lat później, aby nie przyczyniać się do zaśmiecania mórz, ale w 1997 był to ekscytujący eksperyment dla dzieci, które oczekiwały, że ktoś znajdzie i zwróci ich butelkę.

W swoim liście Benjamin zamieścił również kilka pytań na wypadek, gdyby ktoś w końcu go znalazł: „Gdzie znalazłeś butelkę? W jakim była stanie? Czy wokół butelki było coś oprócz wody i kamieni? Jak ją znalazłeś ?”

Niestety próby skontaktowania się przez Fox News Digital z chłopcem, który teraz ma już ponad 30 lat, zakończyły się niepowodzeniem.

Ponieważ butelki były dobrze zabezpieczone woskiem nie dostawała się do nich woda. Butelka znaleziona po 26 latach we Francji była w przyzwoitym stanie.

W zeszłym miesiącu do Forestdale School w Sandwich dotarła brązowa paczka zaadresowana do „pana Benjamina Lyonsa”. Niestety władze szkolne nie potrafiły nawiązać kontaktu z Benjaminem i paczka została otwarta. W środku znajdowała się notatka napisana po francusku.

Z listu wynikało, że w sierpniu 2023 r. 71-letni rybak Hubert Eriau zbierał śmieci na plaży, gdy natknął się na starą butelkę, która została wyrzucona na brzeg. Otworzył ją i zrobił dokładnie to, o co prosił nadawca.

„Witam. Butelka znaleziona na piaszczystej plaży w Les Sables-d’Olonne w Vendée we Francji 19 sierpnia 2023 r.” – czytamy w liście. Paczka zawierała zdjęcie Eriau, a także oryginalny list z Lyonu.

 

Źródło: fox35
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu