Połącz się z nami

News Chicago

Odpocząłeś po tegorocznym maratonie w Chicago? Dziś ruszają zapisy na rok 2024

Opublikowano

dnia

Zgłoszenia na Bank of America Chicago Marathon 2024 zostaną otwarte online 17 października o godzinie 10:00AM i zamknięte 16 listopada. Opłata startowa wynosi 240 dolarów dla mieszkańców USA i 250 dolarów dla osób zamieszkałych za granicą.

Maraton w Chicago przyciąga elitarnych biegaczy z całego świata, którzy kochają szybką, płaską trasę, ale biorą w nim udział także tysiące amatorów i osób, które startują w maratonie po raz pierwszy.

Nie jest to jednak wyścig dostępny dla wszystkich. Zainteresowani biegacze mogą wybrać różne ścieżki, aby się zakwalifikować. Dzielą się one na dwie kategorie: udział gwarantowany i niegwarantowany.

Chcesz spróbować swoich sił w przyszłorocznym wyścigu? Oto, co musisz wiedzieć.

Udział gwarantowany

Biegacze zakwalifikowani na podstawie gwarantowanego wpisu będą mieli miejsce w maratonie chicagowskim, o ile spełnią kryteria wybranej ścieżki startowej, czyli wymagania co do osiągnięć czasowych, ustalonych wg wieku i płci.

Standardy czasowe opierają się na danych historycznych oraz liczbie osób, które może pomieścić wydarzenie.

W przypadku maratonu w 2024 r. tylko wyniki wyścigów ukończonych w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 17 listopada 2023 r. będą wliczane do standardu czasowego.

Wymagane czasy:

Amerykański program rozwoju maratonu oferuje także biegaczom i mistrzom sportowym (powyżej 40. roku życia) możliwość zakwalifikowania się z czasem półmaratonu.

W programie może wziąć udział maksymalnie 300 uczestników spełniających poniższe standardy kwalifikacji czasowej. Wszystkie czasy muszą być datowane po 1 stycznia 2022 r.

Standardy kwalifikacyjne:

Uczestnicy akcji charytatywnej, którzy zbierają fundusze w imieniu jednego ze 190 oficjalnych zespołów charytatywnych stowarzyszonych z maratonem, również mają gwarantowane wejście.

Od 2002 roku biegacze zebrali na różne cele około 291 milionów dolarów.

Zainteresowani mogą zapoznać się z indeksem charytatywnym maratonu, w którym znajdują się informacje dotyczące kontaktu z każdą organizacją.

Biegacze, którzy wzięli udział w inauguracyjnej serii znanej jako Bank of America Distance Series, również będą mieli zagwarantowane wejście. Ci co ukończyli Bank of America’s 2023 Shamrock Shuffle, Chicago 13.1 i Chicago Marathon, kwalifikują się do zawodów w 2024 r.

Biegacze, którzy w ciągu ostatnich 10 lat ukończyli Chicago Maraton pięć lub więcej razy, również zakwalifikują się w tej kategorii.

Międzynarodowe grupy mają gwarantowane miejsca wstępu dla biegaczy mieszkających poza USA. Ich partnerzy zarządzają własnymi pakietami. Ta opcja będzie dostępna do 13 sierpnia 2024 r.

Biegacze, którzy pomyślnie przeszli proces anulowania zgłoszenia na rok 2023, muszą złożyć kolejny wniosek, aby zagwarantować sobie miejsce w roku 2024 i będą zobowiązani do wniesienia kolejnej opłaty startowej.

Te same zasady mają zastosowanie do osób, które skorzystały z Pregnancy and Postpartum Policy, aby odłożyć udział w wydarzeniu, przy czym w tym przypadku uczestniczki nie będą musiały ponownie płacić wpisowego.

Wszystkie wnioski o gwarantowane zgłoszenie są sprawdzane i weryfikowane przez urzędników Chicago Marathon. Biegacze zostaną powiadomieni o zatwierdzeniu zgłoszenia po zakończeniu procesu, co może potrwać do 10 dni roboczych.

Udział niegwarantowany

Zainteresowani biegacze, którzy nie spełniają warunków w żadnej z powyższych kategorii, mogą złożyć wniosek o udział w losowaniu swojego zgłoszenia. Organizatorzy powiadomią wnioskodawców o ich statusie 7 grudnia.

Historycznie rzecz biorąc, łatwiej było wziąć udział w maratonie poprzez loterię w Chicago, niż w przypadku innych światowych głównych biegów stosujących podobne systemy, takich jak Nowy Jork.

W 2015 r. magazyn Runner’s World podał, że około 53% uczestników loterii w Chicago zostało przyjętych.

Jednak w tym roku maratony na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością i podwyższają swoje wymagania wstępne.

Podczas maratonu bostońskiego ogłoszono niedawno, że biegacze muszą pobiec co najmniej 5 minut i 29 sekund szybciej niż wynosił czas wymagany w kwalifikacjach dla ich grupy wiekowej, aby zapewnić sobie miejsce w wyścigu w 2024 r., po przyjęciu wszystkich kandydatów w latach 2022 i 2023.

Aby wziąć udział w maratonie w Chicago, wszyscy uczestnicy muszą w dniu wyścigu mieć ukończone 16 lat i wszyscy muszą pokonać dystans w czasie krótszym niż 6 godzin i 30 minut.

Źródło: blockclubchicago
Foto: Bank of America Marathon, YouTube

News Chicago

Szykujmy serca i skrzydła dla Tymusia. Mikołajki Fundacji YCBMA już w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Już w najbliższą niedzielę, 3 grudnia, możemy zostać prawdziwymi Aniołami i otworzyć swoje serca dla małego Tymka chorego na raka. Poza bogatym programem występów artystycznych wszyscy goście otrzymają poczęstunek a dzieci prezent od Św. Mikołaja, z którym można sobie będzie zrobić zdjęcie. Jak zawsze odbędzie się loteria, aukcje i tradycyjny, świąteczny kiermasz.

Prezes YCBMA, Katarzyna Romanowska, czeka na prawdziwych Aniołów, zapraszając na Mikołajki w studiu Radia Deon Chicago.

Fundacja You Can Be My Angel pomaga obecnie małemu Tymkowi z Łodzi, o którym już pisaliśmy z okazji anielskich Wianków, które miały miejsce 25 czerwca. To wydarzenie przyniosło aż 61 tys i 48 dolarów na leczenie chłopca – oczywiście dzięki Waszej hojności.

4-letni już Tymoteusz Zacharski w 2021 roku zachorował na chorobę nowotworową – guza rdzenia kręgowego i bardzo szybko ze zdrowego, aktywnego chłopca stał się dzieckiem niepełnosprawnym.

Koszty jego leczenia w USA zostały oszacowane na 300 tysięcy dolarów. Chłopiec jest poddawany terapii w Columbus, w Ohio.

„To jest zaszczyt móc zatroszczyć się o finanse, żeby rodzice mogli ze spokojną głową opiekować się i martwić leczeniem swojego syna, a nie dodatkowo martwić się skąd wezmą na to pieniądze” podkreśla Katarzyna Romanowska, która ma nadzieję, że Mikołajki będą już ostatnią zbiórką dla zdrowiejącego Tymka.

Chłopiec wraz z wdzięcznymi za pomoc rodzicami odwiedził Chicago i spotkał się z członkami fundacji YCBMA.

Mikołajki fundacji YCBMA odbędą się Paradise Elegant Banquets 9220 Harlem Ave, Bridgeview, IL 60455, w niedzielę, 3 grudnia w godzinach od 1.00 PM do 6.00 PM.

Poza bogatym programem występów artystycznych wszyscy goście otrzymają poczęstunek a dzieci prezent od Św. Mikołaja, z którym można sobie będzie zrobić zdjęcie. Jak zawsze odbędzie się loteria, aukcje i tradycyjny, świąteczny kiermasz.

Bilety w cenie 20 USD będą sprzedawane przy wejściu. Dzieci do lat 12 nie płacą.

Serdecznie Zapraszamy!

Fundacja You Can Be My Angel jest organizacją non-profit, której celem jest pomoc rodzinom dzieci chorych na raka. Tworzy ponad czterdziestu wolontariuszy, dzieci i dorosłych, którzy poświęcają swój czas i służą swoim talentem by pomagać potrzebującym rodzinom.

Powstanie organizacji zainspirowała historia 2-letniego Jacoba, chłopca, który dzielnie walczył z nerwiakiem niedojrzałym.

Fundacja działa w Chicago już od 10 lat dzięki ofiarności swoich sponsorów i darczyńców, którzy nie są obojętni na los chorych dzieci. W tym czasie znacząco wsparła leczenie 50 małych pacjentów, przekazując w sumie na ten cel ponad 2,5 mln dolarów.

Fundację można wspierać nie tylko przy okazji organizowanych przez nią wydarzeń. Datki można wpłacać systematycznie poprzez stronę fundacji korzystając z systemu PayPal, dokonując stałego zlecenia ze swojego konta, lub przesyłając czek na jej adres.

Puszki na datki dla YCBMA znajdują się także w sklepach polonijnych.

Liczy się każda wpłata by ratować chore dzieci! Bądźcie ich Aniołami!

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę fundacji YCBMATel. kontaktowy 773-225-9749.

Źródło: informacja własna
Foto: YCBMA
Czytaj dalej

News Chicago

Autobusy w Chicago będą jeździć szybciej i sprawniej przewozić pasażerów

Opublikowano

dnia

Autor:

Władze Chicago Transit Authority CTA i Departament Transportu Chicago CDOT przedstawiły w czwartek proponowane zmiany dla miasta, które ich zdaniem poprawią usługi autobusowe. Wg planu autobusy miałyby swoje pasy i mogłyby indukować zmianę światła na zielone by nie czekać na skrzyżowaniach.

W ramach planu zatytułowanego „Lepsze ulice dla autobusów” (Better Streets for Buses) dwa rozważane narzędzia obejmują nadanie priorytetu autobusom, jeśli chodzi o sygnalizację świetlną. Umożliwiłoby to autobusowi wysłanie do sygnalizacji świetlnej żądania zmiany ustawienia świateł i wcześniejszą zmianę na zielone światło.

Celem CTA i CDOT, drugiego co do wielkości systemu tranzytowego w kraju oraz wydziału miasta nadzorującego infrastrukturę publiczną, jest poprawa usług autobusowych na 17 korytarzach lub ulicach.

Zmiana, która dotyczy m.in. DuSable Lake Shore Drive, ma polegać na dodaniu pasów przeznaczonych dla autobusów, dzięki czemu skrzyżowania będą dla nich bardziej przyjazne oraz na modernizacji przystanków autobusowych.

Niektóre z proponowanych ulepszeń przystanków autobusowych obejmują budowę większej liczby wiat (w zamian słupa ze znakiem) oraz dodanie ogrzewania, oświetlenia i znaków informujących o czasie przyjazdu.

CTA i CDOT będą pracować nad zwalczaniem tzw. „stref wolnych autobusów”, które wydłużają czas podróży i czynią go bardziej zawodnym, na trzech korytarzach znajdujących się wśród 17 zidentyfikowanych w planie „Better Streets for Buses”.

Inne rozważane zmiany w infrastrukturze obejmują dodanie przejść dla pieszych i poprawę chodników, rozbudowę przystanków autobusowych, aby autobusy miały więcej miejsca na włączenie się z powrotem do ruchu, oraz zapewnienie dłuższych czasów zielonego światła dla ulic, którymi poruszają się autobusy.

„Better Streets for Buses” to długoterminowy plan ramowy a jego wdrożenie także będzie ciągłym i długoterminowym wysiłkiem, wg CTA i CDOT. Działania informacyjne i opracowanie planu zostały sfinansowane głównie z dotacji w wysokości 300 000 dolarów od Chicago Metropolitan Agency for Planning.

Plan powstał przy udziale opinii publicznej, a swoje zdanie na temat komunikacji autobusowej przekazało ponad 1300 mieszkańców miasta jeszcze w 2022 r. Te informacje były kluczowym elementem przy wyborze, które korytarze miejskie uwzględnić w propozycji zmian.

Według strony internetowej CTA w 2022 r. roczna liczba pasażerów podróżujących jej komunikacją publiczną wyniosła 243,5 mln, z czego 140 mln korzystało z autobusów. Do października 2023 r. liczba pasażerów autobusów wzrosła o 22% w porównaniu z 2022 r.

Obecne liczby są i tak znacznie niższe od poziomów sprzed pandemii. W 2019 r. roczna liczba przejazdów CTA wyniosła 455,7 mln, przy 237,3 mln dotyczyło przejazdów autobusami.

 

Źródło: suntimes
Foto: istock/ tupungato/, YouTube, Flickr//
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwszy pingwin skalny wykluł się w Shedd Aquarium po 8 latach. Poznajcie Islę

Opublikowano

dnia

Autor:

W Shedd Aquarium oficjalnie przedstawiono Islę, nowo nazwanego pingwina skalnego, który wykluł się w czerwcu i dołączył do kolonii w październiku. Po pobraniu krwi zespół opiekujący się zwierzętami stwierdził, że to samica.

Isla jest pierwszym pingwinem skalnym, który wykluł się w akwarium od ośmiu lat. Jej imię jest charakterystyczne dla wielu wysp u wybrzeży Ameryki Południowej, gdzie ptaki żyją i znajdują pożywienie – stwierdziło akwarium.

Choć nadal uważa się ją za młodą, samica osiągnęła już dorosłą wielkość i zaczęła samodzielnie pływać, pozbyła się puchu na rzecz wodoodpornych piór i dołączyła do pełnej kolonii pingwinów – podało akwarium.

Odwiedzający mogą odwiedzić Islę i jej rodziców, Edwarda i Annie, w Polar Play Zone.

Shedd Aquarium już ogłosiło dni bezpłatnego wstępu dla mieszkańców Illinois w przyszłym roku. Będą to:

  • 9 – 16, 23 – 25, 30, 31 stycznia
  • 1, 6 – 8, 13 – 15, 20 – 22, 27 – 29 lutego

W 2024 r. bezpłatne będą także wtorkowe wieczory w godzinach od 5:00PM – 9:00PM, w dniach:

  • 5, 12, 19, 26 marca
  • 2, 9, 16, 23, 30 kwietnia
  • 7, 14, 21, 28 maja
  • 4, 11, 18, 25 czerwca

Bilety można rezerwować tutaj.

Jako partner programu Muzeum dla Wszystkich, Shedd oferuje codzienny bezpłatny i zniżkowy wstęp osobom otrzymującym pomoc żywnościową (świadczenia SNAP) po okazaniu karty EBT. Oferta ta jest dostępna dla wszystkich rodzin otrzymujących to świadczenie w dowolnym stanie USA.

Obowiązuje w niej limit czterech biletów na zamówienie. Na każde cztery bilety Museums for All wymagana jest jedna karta EBT. Kliknij tutaj, aby sprawdzić uprawnienia i dowiedzieć się więcej.

 

Źródło: fox32
Foto: Shedd Aquarium
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu