Połącz się z nami

News USA

Znowu drogo, coraz drożej. Inflacja w USA wzrosła we wrześniu bardziej niż oczekiwano

Opublikowano

dnia

Gwałtowny wzrost kosztów wynajmu i żywności spowodował, że ceny dla milionów amerykańskich gospodarstw domowych pozostały nienormalnie wysokie we wrześniu. Departament Pracy podał w czwartek, że wskaźnik cen towarów i usług, wzrósł we wrześniu o 0,4% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Stanowi to niewielką poprawę w porównaniu z sierpniem, ale wciąż jest wyższy niż oczekiwano.

Ceny wzrosły o 3,7% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, nieco powyżej 3,6% prognozowanych przez ekonomistów Refinitiv.

Po wyłączeniu bardziej zmiennych wskaźników cen żywności i energii, tzw. ceny bazowe wzrosły, zgodnie z oczekiwaniami, o 0,3% miesięcznie i o 4,1% w ujęciu rocznym.

Nowy raport przedstawia obraz niezwykle uporczywej inflacji, która spada bardzo powoli, mimo że Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe do najwyższego poziomu od dwóch dekad.

„To, że stopa inflacji jest na razie stabilna, nie oznacza, że jej waga nie rośnie z każdym miesiącem w budżetach rodzinnych” – powiedział Robert Frick, ekonomista korporacyjny w Federalnej Unii Kredytowej Marynarki Wojennej. „Szczególnie bolesne jest to, że koszty mieszkaniowe i żywności wzrosły najbardziej”.

Oto zestawienie miejsc, w których Amerykanie odnotowują najszybszy wzrost cen:

Wynajem mieszkania

Największym czynnikiem wpływającym na inflację w zeszłym miesiącu były koszty mieszkaniowe. Koszty wynajmu wzrosły o 0,6% w skali miesiąca i wzrosły o 7,2% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Rosnące czynsze są niepokojące, ponieważ wyższe koszty mieszkaniowe najbardziej bezpośrednio i dotkliwie wpływają na budżety gospodarstw domowych.

Żywność

Ceny artykułów spożywczych także są jednym z najbardziej odczuwalnych skutków inflacji dla Amerykanów. We wrześniu ceny artykułów spożywczych wzrosły szósty miesiąc z rzędu.

Według danych ceny artykułów spożywczych wzrosły w ciągu miesiąca o 0,1%. W ujęciu rocznym ceny pozostają wyższe o 2,4% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Konsumenci zapłacili we wrześniu więcej za szereg artykułów, przy czym wzrosły ceny: chleba (0,3%), wołowiny i cielęciny (0,6%), wieprzowiny (1,6%), hot-dogów (6,8%), mleka (1,4%), owoców cytrusowych (1,3%), masła (2,4%) i kawy (0,7%)

W zeszłym miesiącu doszło także do znacznych spadków cen żywności. We wrześniu spadły ceny: szynki, jabłek, bananów i świeżych warzyw, w tym ziemniaków i sałaty.

Energia

Ceny energii wzrosły we wrześniu, osiągając 1,5% w ciągu miesiąca. Obejmowało to wzrost cen oleju opałowego o 8,5% i cen gazu o 2,1%.

Ceny benzyny wykazują tendencję wzrostową w następstwie poważnych cięć dostaw przez OPEC+. Według American Automobile Association AAA średni koszt galona zwykłej benzyny osiągnął w zeszłym miesiącu 3,83 dolara. Dla porównania, w czwartek ceny benzyny spadły do 3,64 dolara.

Oczekuje się, że ceny paliwa pozostaną zmienne w związku z wybuchem wojny na Bliskim Wschodzie.

Samochody

Było kilka dobrych wiadomości dla Amerykanów chcących kupić używany pojazd we wrześniu. Ceny używanych samochodów osobowych i ciężarowych, które były głównym składnikiem skoku inflacji w zeszłym roku, spadły o 2,5% w ciągu miesiąca i o 8% w porównaniu z tym samym okresem rok temu.

Jednakże ceny nowych samochodów osobowych i ciężarowych we wrześniu nadal rosły, a wzrost wyniósł 0,3%. Wzrost cen nowych pojazdów utrzymuje się na poziomie 2,5% rok do roku.

Podróże i transport

We wrześniu ceny biletów lotniczych wzrosły drugi miesiąc z rzędu, a wzrost osiągnął poziom 0,3%. Mimo to, według danych, ceny biletów pozostają niższe o około 13,4% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/whyframestudio/ Wirestock/ittawit.21/Geetarism/

News USA

Nastolatek, który w 2021 r. zabił 4 uczniów w Michigan, nigdy nie wyjdzie z więzienia

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek 17-letni Ethan Crumbley został skazany na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia za zastrzelenie czterech kolegów z klasy i zranienie sześciu innych oraz nauczyciela w Oxford High School w Michigan w 2021 roku. Sędzia Kwamé Rowe nałożył na niego historyczny wyrok – i najsurowszą możliwą karę – dla nastoletniego bandyty. Zauważył przy tym, że oskarżony własnymi słowami powiedział, że to tylko i wyłącznie  jego własna wina.

Sędzia Sądu Okręgowego Powiatu Oakland, Kwamé Rowe, przytoczył szczegółowy śmierci uczniów Oxford High School: 17-letni Justin Shilling został postrzelony z bliskiej odległości po tym, jak oskarżony kazał mu uklęknąć,14-letnia Hana St. Juliana, została postrzelona po raz drugi po tym, jak upadła.

Sędzia nazwał te zabójstwa egzekucją i torturą.

„Do większości ludzi strzelał wielokrotnie. I jak napisał, zrobił to dla rozgłosu. I chciał zostać zapamiętany… jako największy strzelec szkolny w historii stanu Michigan”, dodał sędzia w uzasadnieniu swojego wyroku.

30 listopada 2021 roku Ethan Crumbley wyjął broń z otwartego pojemnika w swoim domu, ukrył ją w plecaku i wyjął w szkolnej łazience, po czym otworzył ogień do swoich kolegów ze szkoły.

17-latek spuścił wzrok, gdy sędzia przemawiał na sali sądowej. Przed wydaniem wyroku powiedział sędziemu:

„Jestem naprawdę złym człowiekiem. Zrobiłem okropne rzeczy, których nikt nie powinien robić”.

Jak wynika z dokumentów sądowych w tej sprawie, Crumbley stał się pierwszym nieletnim, który otrzymał pierwotny wyrok dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego w następstwie orzeczenia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 2012 r.

Orzeczenie to stwierdza, że skazanie dziecka na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia jest zbyt surowe, z wyjątkiem rzadkich przestępstw. Ethan Crumbley miał 15 lat, kiedy dokonał makabrycznego ataku.

Stan argumentował, że premedytacja ataku Crumbleya uzasadniała skazanie go na dożywocie. Prokuratorzy odtworzyli w sądzie wiadomości audio, w których nastolatek powiedział: „Będę kolejnym strzelcem w szkole” i że „będzie się świetnie bawić”.

Wyrok zakończył emocjonalne, wielogodzinne przesłuchanie, w którym przemawiali bliscy ofiar oraz osoby ranne w ataku. Zarówno krewni ofiar, jak i osoby, które przeżyły strzelaninę, stwierdziły, że ich życie zmieniło się na zawsze, a ich dni wypełniły niekończące się poczucie udręki, winy i rozpaczy.

W zeszłym roku Ethan Crumbley przyznał się do jednego zarzutu terroryzmu, 4 zarzutów morderstwa pierwszego stopnia i 19 innych zarzutów związanych ze śmiertelną strzelaniną. Pisaliśmy o tym 25 października.

Wyrok zapadł niecałe dwa miesiące po tym, jak sędzia orzekł, że nastolatkowi przysługuje najsurowsza możliwa kara w stanie Michigan, zauważając, że długa „obsesja Crumbleya na punkcie przemocy” sprawia, że resocjalizacja jest mało prawdopodobna.

Rodzice Ethana Crumbleya czekają na własny proces karny. Jennifer i James Crumbleyowie zostali oskarżeni o cztery przypadki nieumyślnego spowodowania śmierci. Nie przyznali się do winy. Z akt sądowych wynika, że rodzicom nastolatka odmówiono dostępu do piątkowej rozprawy.

Prokuratorzy twierdzą, że para umożliwiła synowi łatwy dostęp do broni i zignorowała oznaki, że stanowi on zagrożenie. Z opinii wydanej w marcu przez sędziów wynika, że rodzice rzekomo zignorowali prośbę syna o leczenie psychiatryczne po tym, jak nastolatek stwierdził, że potrzebuje pomocy.

Prokuratorzy twierdzą, że James Crumbley kupił broń użytą podczas strzelaniny zaledwie cztery dni przed śmiertelnym atakiem.

W dniu masakry uczniowie i nauczyciele polegali na taktyce, której nauczyli się podczas ćwiczeń, aby się chronić. Kiedy wybuchła strzelanina, przestraszeni zabarykadowali drzwi, zgasili światła i wezwali pomoc. Niektóre dzieci uzbroiły się w nożyczki na wypadek konieczności walki.

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

6-latka z New Jersey mówi po mandaryńsku i studiuje układ okresowy pierwiastków

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak wiele sześciolatek, Declan Lopez pragnie, aby jednorożce były prawdziwe, marzy o zostaniu piosenkarką, a jeśli jej się to nie uda, to projektantką mody. Dziewczynka z New Jersey jest jednym z najmłodszych członków Mensy, międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego osoby o wysokim ilorazie inteligencji.

Na pierwszy rzut oka wielu nie podejrzewałoby, że hałaśliwy przedszkolak z Rockaway w stanie New Jersey jest członkiem Mensy, dopóki Declan nie zacznie mówić o masach atomowych pierwiastków, które szczególnie ją interesują.

Matka dziewczynki, Meachel Lopez, mówi, że zdolności jej córki zaskakiwały ją i jej męża już od niemowlęctwa – Declan trzymała butelkę „od pierwszego dnia”, wcześnie się przewracała i zaczęła mówić po mandaryńsku – pozornie nie wiadomo skąd – w wieku 18 miesięcy.

Matka Declan była ciekawa IQ swojej córki, dlatego w lutym poddała ją badaniu. Dziewczynka miała wówczas 5 lat. Przedszkolna i podstawowa skala inteligencji Wechslera mierzy zdolności poznawcze. Iloraz inteligencji Declan określono na 137, czyli wartość znajdującą się na 99. percentylu. Dzięki temu wynikowi przedszkolak został przyjęty do Mensy.

Meachel Lopez mówi o córce, że jest „niesamowitym małym dzieckiem, które może cię nauczyć wszystkiego na dowolny temat, który w tej chwili wzbudził jej zainteresowanie”.

Matka podjęła wiele wysiłków, aby zaspokoić głód wiedzy swojej córki. Po zajęciach w przedszkolu Declan ma dodatkowe lekcje, które każdego dnia koncentrują się na innym temacie. Lekcje trwają zwykle od 20 do 60 minut.

Meachel Lopez handluje akcjami i jest właścicielem firmy e-commerce. Ojciec Declan, Delano, jest nauczycielem wychowania fizycznego. Matka skupia się na nauce Declan i jej młodszego brata, podczas gdy jej mąż skupia się na zajęciach fizycznych i społecznych.

Kiedy nie uczy się o masach atomowych, Declan trenuje piłkę nożną i karate.

Jej rodzice chcą dla niej tego samego, czego pragnie każdy rodzic – aby Declan była szczęśliwa i zdrowa „Czegokolwiek potrzebuje, chcę, żeby dotarła do tych potrzeb, osiągnęła te pragnienia i żyła w pełni wykorzystując swój potencjał” – mówi Meachel Lopez.

Założona w 1946 roku w Oksfordzie przez Lancelota Lionela Ware’a, naukowca i prawnika oraz Rolanda Berrilla, australijskiego adwokata, organizacja Mensa, zachęca osoby o ponadprzeciętnej inteligencji do wzajemnej interakcji podczas wydarzeń, spotkań lub poprzez czaty online.

Członkowie proszeni są o udowodnienie swojego IQ. Przeciętny dorosły ma IQ około 100, a osoba z wynikiem powyżej 140 uważany jest za geniusza.

Obecnie najmłodszym członkiem Mensy jest Teddy Hobbs, któremu udało się zostać przyjętym do ekskluzywnego klubu intelektualistów w wieku zaledwie trzech lat i dziewięciu miesięcy.

Do stowarzyszenia należy także kilka gwiazd sportu, oraz aktorzy, m.in. Steve Martin i Geena Davis, oraz gwiazda Modern Family Nolan Gould, który ukończył szkołę średnią w wieku 13 lat.

 

Źródło: cnn, dailymail
Foto: Meachel Lopez, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Mieszkanka Teksasu walczy o prawo do legalnego usunięcia ciąży przed sądem

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek późnym wieczorem Sąd Najwyższy Teksasu tymczasowo zablokował kobiecie będącej w ciąży możliwość przeprowadzenia aborcji w trybie nagłym, czego się domaga. Wydane wcześniej orzeczenie sądu niższej instancji, które umożliwiłoby Kate Cox, uzyskanie procedury, zostało zawieszone.

Sąd zauważył, że sprawa pozostanie w toku, ale nie podał żadnego harmonogramu, kiedy mogłoby zostać wydane pełne orzeczenie. 31-letnia Kate Cox jest w 20 tygodniu ciąży. U jej nienarodzonego dziecka zdiagnozowano śmiertelną chorobę genetyczną a kobieta twierdzi także, że komplikacje ciążowe zagrażają jej zdrowiu.

Orzeczenie zapadło zaledwie kilka godzin po tym, jak Prokurator Generalny Teksasu, Ken Paxton, zwrócił się do Sądu Najwyższego o interwencję w tej sprawie.

Wniosek Paxtona wynikał z czwartkowego orzeczenia sędziego z Teksasu, który wydał 14-dniowe pozwolenie, aby Cox mogła legalnie przerwać ciążę. Sędzia w Teksasie, gdzie obowiązuje zakaz wykonywania aborcji powyżej 6 tygodnia ciąży, wydał taką decyzję po raz pierwszy od 50 lat.

Kate Cox jest matką dwójki dzieci, mieszkającą w Dallas-Fort Worth, 5 grudnia 2023 r. pozwała stan Teksas w celu przeprowadzenia aborcji w związku z ciążą, która według niej i jej lekarzy zagraża jej życiu i przyszłej płodności.

Kobieta twierdzi, że u jej płodu występuje pełna trisomia 18 chromosomu, co oznacza, że dziecko może nie dożyć porodu, a jeśli tak się stanie, urodzi się martwe lub będzie żyło minuty, godziny lub dni – jak wynika z pozwu.

Kate Cox była w ciągu ostatniego miesiąca na trzech różnych oddziałach ratunkowych z powodu silnych skurczów i niezidentyfikowanych wycieków płynów.

We wcześniejszych ciążach przeszła dwie operacje cesarskiego cięcia i – jak stwierdzono w pozwie – „kontynuowanie ciąży naraża ją na wysokie ryzyko poważnych powikłań zagrażających jej życiu i przyszłej płodności, w tym pęknięcia macicy i histerektomii”.

Wg Kena Paxtona kobieta nie wykazała, że cierpi na „zagrażającą życiu” chorobę związaną z ciążą ani że ciąża grozi poważnym uszkodzeniem ciała. Prokurator generalny ostrzegł także szpitale, że czwartkowe orzeczenie nie uchroni nikogo przed odpowiedzialnością cywilną i karną, w przypadku przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży.

 

Źródło: cnn
Foto: Kate Cox, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu