Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe zaprasza na warsztaty i konsultacje genealogiczne w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów zaprasza na dwa spotkania w Des Plaines, w czasie których odbędą się konsultacje genealogiczne i warsztaty o pochodzeniu nazwisk i badaniu własnych korzeni.

Do dyspozycji osób zainteresowanych własnymi badaniami genealogicznymi, poszukujących swoich korzeni czy przodków, którzy byli emigrantami, będzie czworo konsultantów z Polski, reprezentantów Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży, badaczy i pasjonatów genealogii.

Zainteresowani mogą przynieść własne drzewa genealogiczne, fotografie rodzinne i dokumenty, które naukowcy pomogą odczytać dla poszerzenia wiedzy o przodkach.

Spotkania są szczególnie polecane osobom pochodzącym z ziemi łomżyńskiej.

Spotkanie z przedstawicielami ŁTN im. Wagów, odbędzie się 22 października o godz. 2.00 pm w kościele Św. Zacharego w Des Plaines (567 W. Algonquin Rd, Des Plaines) , po zakończeniu polskiej mszy świętej.

Drugie spotkanie odbędzie się w Des Plaines Public Library (1501 Ellinwood St, Des Plaines) w dniu 24 października o godz. 6.00 pm w pokoju A.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: inf. własna
Foto: istock/:Liudmila Chernetska/

Polonia Amerykańska

13 maja Dzień Matki w Art Gallery Kafe: „Zadbana Business Mama”

Opublikowano

dnia

Autor:

Polonijne Forum Biznesowe & Wellness Trends, zapraszają mamy na spotkanie „networkingowe” z cyklu: Zaprezentuj Swój Biznes – Dzień Matki 2024.

Tematyką wydarzenia będzie zdrowie, uroda i dobre samopoczucie. „Biznesowe” mamy są zaproszone by dołączyły ze swoim biznesem do grona specjalistów by wspólnie świętować w poniedziałek, 13 maja, od 6.30pm.

Wydarzenie odbędzie się w Art Gallery Kafe, przy 127 E Front St, Wood Dale, IL. Tel. 630-523-3536.

Koszt uczestnictwa to 25 dolarów (wliczony poczęstunek), płatne na zelle, na cell 312 415 4778 do 11 maja. Organizatorzy proszą o potwierdzenie swojego udziału w spotkaniu.

 

Źródło: Polonijne Forum Biznesowe
Foto: Polonijne Forum Biznesowe, istock/GeorgeRudy/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Trwają zapisy na bezpłatne studia w Polsce. W ofercie stypendium i zwrot kosztów podróży

Opublikowano

dnia

Autor:

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej NAWA otworzyła nabór wniosków do programu stypendialnego dla Polonii im. Generała Władysława Andersa. To już siódma edycja programu, dzięki któremu ponad 4 tysiące młodych osób polskiego pochodzenia z różnych części świata – od Brazylii przez Niemcy po Uzbekistan – przyjechało na studia do Polski.

Program im. gen. Władysława Andersa daje szansę Polakom mieszkającym na całym świecie na bezpłatne studiowanie w Polsce. Dzięki niemu staramy się dotrzeć do maturzystów polskiego pochodzenia na wszystkich kontynentach, we wszystkich państwach świata, aby mogli poznać walory studiowania w Polsce, odbycia nieodpłatnego cyklu kształcenia na uczelniach publicznych.

Wszystkich młodych ludzi, którzy mają polskie korzenie, polski paszport, polskie obywatelstwo, czy też korzystają z Karty Polaka, zachęcamy, by kontynuowali swoją edukację na poziomie wyższym w polskich uczelniach, które stanowią gwarancję jakości i uznawalności dyplomu w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego” – powiedział dr Dawid Kostecki – Dyrektor NAWA.

Na realizację tegorocznych naborów NAWA zaplanowała blisko 32 mln złotych, spośród których blisko 28 mln złotych to środki przeznaczone na realizację stypendiów w ramach naboru na studia I stopnia i studia jednolite magisterskie.

Od początku realizacji programu do NAWA wpłynęło ponad 10 tysięcy wniosków przedstawicieli Polonii z całego świata, a ponad 4000 młodych osób polskiego pochodzenia podjęło studia w Polsce ze stypendium Anders NAWA.

Średnio w ciągu roku z programem Anders NAWA kształci się ok. 2400 osób.

Oprócz wprowadzonej od roku akademickiego 2023/24 jednolitej stawki stypendialnej w wysokości 1800 zł miesięcznie (przez maksymalnie 10 miesięcy w roku akademickim), nowością dla tegorocznych wnioskodawców jest wprowadzenie jednorazowego ryczałtu na koszty podróży międzynarodowej w związku z przyjazdem do Polski na studia lub kurs przygotowawczy poprzedzający studia.

Ryczałt na koszty podróży międzynarodowej ma na celu wsparcie stypendystów w podjęciu kształcenia wyższego w Polsce poprzez dofinansowanie nierzadko wysokich kosztów podróży do Polski, szczególnie z dalekich kontynentów.

Anna Maria Anders córka gen. Władysława Andersa

Program przyciąga do Polski najzdolniejszą młodzież polonijną z różnych zakątków świata, o czym świadczy stale powiększająca się liczba państw, z których pochodzą stypendyści. Największą liczbę stanowią obywatele Białorusi, Ukrainy, Litwy, Kazachstanu oraz Czech – czyli państw, w których żyje liczna grupa osób o polskich korzeniach.

Od 2021 roku, dzięki rozszerzeniu grupy uprawnionych wnioskodawców o osoby posiadające polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, sukcesywnie zwiększa się udział obywateli państw Europy Zachodniej oraz obu Ameryk.

Na studia podyplomowe (studia II stopnia) można składać wnioski do 23 maja 2024 r.

Na studia pierwszego stopnia i długocyklowe studia magisterskie można składać wnioski do 11 lipca 2024 r.

 

Źródło: NAWA
Foto: YouTube, NAWA, istock/AaronAmat/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Komunikat w sprawie rejestracji do wyborów do Parlamentu Europejskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

W związku z wejściem w życie opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 30 kwietnia 2024 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej w 2024 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą (Dz. U. 2024, poz. 693), Konsul RP w Chicago informuje o możliwości zapisywania się do spisu wyborców.

Prawo wybierania w wyborach do Parlamentu Europejskiego posiada obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz ujęty jest w stałym obwodzie głosowania, w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Obywatele polscy i obywatele UE nieposiadający obywatelstwa polskiego przebywający w dniu wyborów za granicą będą mogli wziąć udział w głosowaniu, jeżeli posiadają ważny paszport lub, w przypadku obywateli UE nieposiadających obywatelstwa polskiego, także inny ważny dokument tożsamości oraz zostaną wpisani na podstawie zgłoszenia do spisu wyborców, sporządzonego przez konsula właściwego terytorialnie dla miejsca pobytu wyborcy.

Zapisanie się do spisu wyborców możliwe jest na stronie https://ewybory.msz.gov.pl/ lub poprzez złożenie osobiste, przesłanie pocztą lub w formie skanu lub zdjęcia mailem na adres chicago.legal@msz.gov.pl podpisanego własnoręcznie zgłoszenia zawierającego następujące dane: nazwisko i imię (imiona); numer PESEL; numer ważnego polskiego paszportu (w przypadku obywatela UE nieposiadającego obywatelstwa polskiego numer ważnego paszportu albo innego ważnego dokumentu tożsamości oraz miejsce i datę jego wydania); adres pobytu za granicą; adres poczty elektronicznej lub numer telefonu kontaktowego.

Zachęcamy Państwa do dokonywania zapisów poprzez stronę eWybory: https://ewybory.msz.gov.pl/, jako że jest to najszybszy sposób dokonania zapisu, dający jednocześnie możliwość od razu uzyskania informacji o tym, czy zapis się powiódł i otrzymania stosownego potwierdzenia.

Zapisy będą możliwe do dnia 4 czerwca 2024 r.

Pełny tekst opublikowanego rozporządzenia, zawierający wszystkie obwody głosowania utworzone za granicą dostępny jest na stronie internetowej.

Więcej informacji na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego, które w naszym okręgu odbywać się będą w dniu 8 czerwca 2024 r. znajdą Państwo na stronie Polska w USA.

 

Źródło: Generalny Konsulat RP w Chicago
Foto: istock/sinonimas/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu