Połącz się z nami

News USA

Wojna między Izraelem a Hamasem wystawia na próbę poglądy Republikanów na politykę zagraniczną

Opublikowano

dnia

Kandydaci Partii Republikańskiej do Białego Domu mają różne zdania na temat rosnących wyzwań w amerykańskiej polityce zagranicznej. Kampania wyborcza koncentrująca się do tej pory na kwestiach wewnętrznych nagle skupiła swoją uwagę za granicą, z powodu konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie.

Szybko rozwijająca się sytuacja na Bliskim Wschodzie testuje granice przyjęcia przez GOP izolacjonistycznej polityki zagranicznej i grozi podważeniem argumentu partii, że demokratyczny prezydent Joe Biden źle zarządzał stosunkami USA z resztą świata.

Nikki Haley obiecała wspierać Izrael „na każdym kroku”. Obiecała „zdziesiątkować” irańską gospodarkę. Wezwała także do dalszego finansowania Ukrainy walczącej z rosyjską inwazją.

„To obecnie niebezpieczny świat” – powiedziała Haley głównym wyborcom Partii Republikańskiej zebranym w New Hampshire, gdy na Bliskim Wschodzie rozpoczęła się nowa wojna. „A zanim będzie lepiej, będzie jeszcze gorzej.”

Niecałe 24 godziny później Ron DeSantis powiedział liderom biznesu w New Hampshire, że Stany Zjednoczone powinny zaprzestać finansowania Ukrainy do czasu opracowania jasnej strategii. Bardziej skupił się na tym, co uważał za zagrożenie stwarzane przez cudzoziemców na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Izrael, jak stwierdził gubernator Florydy, ma prawo się bronić.

„Nie sądzę, że będziemy musieli wiele zrobić militarnie” – powiedział DeSantis o wojnie między Izraelem a Hamasem. Potwierdzając, że „być może będziemy musieli zapewnić dodatkowe wsparcie, jak to robiliśmy tradycyjnie” ale ważniejsze będzie przejrzyste stanowisko moralne.

Republikańscy wyborcy w całym New Hampshire, którzy w zeszłym tygodniu zasypywali republikańskich kandydatów na prezydenta pytaniami dotyczącymi polityki zagranicznej, oczekiwali jednak lepszych odpowiedzi.

„Ta okropna sytuacja międzynarodowa wymaga racjonalnego głosu.” – powiedział Tom Rath, były prokurator generalny stanu New Hampshire, który uczestniczył w piątkowym wystąpieniu DeSantisa w St. Anselm College, gdzie pierwsze trzy pytania dotyczyły polityki zagranicznej.

Wojna wyraźnie przypomina, jak w ciągu ostatnich dwóch dekad GOP odeszła od bardziej tradycyjnych Republikanów.

Były prezydent George W. Bush, którego administrację w dużej mierze zdefiniowano przez niepowodzenia w wojnie w Iraku, określił siebie ostatnio jako „w pewnym sensie twardogłowego”. W nagraniu uzyskanym przez Axios powiedział, że reakcja administracji Bidena na konflikt Izrael-Hamas „zaczęła się od właściwej strony”.

Jednak pod przywództwem byłego prezydenta Donalda Trumpa, GOP gwałtownie odeszła od swojego wieloletniego wsparcia dla silnej polityki zagranicznej.

Na przykład według AP VoteCast w wyborach śródokresowych, które odbyły się jesienią ubiegłego roku, 56% wyborców kandydatów Partii Republikańskiej stwierdziło, że Stany Zjednoczone powinny odgrywać mniej aktywną rolę w sprawach światowych.

Haley, która była ambasadorką Trumpa przy ONZ, jest przedstawicielką starej gwardii GOP, wzywając do „końca” Hamasu i agresywnej odpowiedzi wobec wrogów Izraela, w tym Iranu. Z drugiej strony, DeSantis i przedsiębiorca Vivek Ramaswamy, opowiadają się za bardziej ostrożnym podejściem do polityki „America First”.

W zeszłym tygodniu Donald Trump, główny kandydat w prawyborach Republikanów, w chaotycznym przemówieniu powiedział, że izraelscy przywódcy muszą „zwiększyć swoją grę”.

Określił także Hezbollah, który według izraelskich obaw może przeprowadzić atak na dużą skalę z północy kraju, jako „bardzo mądry”. W wywiadzie wyemitowanym w czwartek Trump stwierdził, że Netanjahu „nie był przygotowany” na atak Hamasu ze Strefy Gazy.

Donald Trump stwierdził, że do ataku nigdy by nie doszło, gdyby wygrał wybory w 2020 r., i pochwalił izraelskich żołnierzy.

„Zawsze byłem pod wrażeniem umiejętności i determinacji izraelskich sił zbrojnych. Broniąc swojego Narodu przed bezwzględnymi terrorystami, życzę każdemu żołnierzowi wszystkiego najlepszego. Obyście bezpiecznie powrócili do domu, do swoich rodzin i niech Bóg was wszystkich błogosławi!” napisał były prezydent w swoim serwisie Truth Social.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube

News USA

Uwolniona z rąk Hamasu Abigail wciąż ma szansę na szczęśliwe dzieciństwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Rodzina 4-letniej izraelsko-amerykańskiej dziewczynki, która przebywała siedem tygodni w niewoli Hamasu, określiła ją jako „cud” i wyraziła nadzieję, że uda jej się wrócić do normalności. Abigail Mor Edan została uwolniona z Gazy wraz z 16 innymi zakładnikami w niedzielę, trzeciego dnia wstępnego rozejmu między Hamasem a Izraelem, który nastąpił po tygodniach intensywnych walk w Strefie Gazy.

Rodzice Abigail zginęli w kibucu Kfar Aza podczas ataku 7 października, który wywołał obecną wojnę między Izraelem a Hamasem. Jej starszy brat i siostra przeżyli, ukrywając się w szafie przez 14 godzin. Dziewczynka stała się w ostatnich tygodniach symbolem dzieci przetrzymywanych przez terrorystów, a jej uwolnienie skomentował prezydent Joe Biden.

„Możemy się tylko modlić i mieć nadzieję, że z biegiem dni będzie mogła wieść dobre życie” – powiedziała we wtorek rano w Waszyngtonie Liz Hirsh Naftali, prababcia Abigail. Dziewczynka była podekscytowana ponownym spotkaniem z rodzeństwem i kuzynami.

Abigail była w niewoli przez 50 dni a wcześniej była świadkiem morderstwa jej rodziców.

Proces dochodzenia do siebie dziecka po przeżyciu tak traumatycznych wydarzeń będzie powolny. Wg Naftali dziewczynka była w ramionach ojca, kiedy został on zastrzelony przez bojownika Hamasu i wyczołgała się spod jego ciała pokryta jego krwią. Prawdopodobnie ojciec uratował ją, osłaniając sobą.

Do tej pory w ramach porozumienia o zawieszeniu broni uwolniono ponad 80 osób różnych narodowości przetrzymywanych przez Hamas. Rozejm, który miał trwać początkowo 4 dni, przedłużono o dwa kolejne, dzięki czemu uwolniono większą liczbę zakładników Hamasu oraz więźniów palestyńskich.

Wg prababci Abigail, dziewczynka była przetrzymywana jako zakładniczka wraz z kobietą i jej trójką dzieci, co nazwała „błogosławieństwem” ze względu na to, że ta kobieta mogła się nią opiekować i pocieszać przez te wszystkie dni.

Wg izraelskiej grupy Forum Rodzin Zakładników i Osób Zaginionych, Abigail była więziona z 39-letnią Hagar Brodutch i jej trójką dzieci.

Osierocona dziewczynka oraz jej rodzeństwo w wieku 6 i 10 lat, będą teraz wychowywani przez ciotkę Liron, siostrę ich zamordowanej matki, oraz jej męża Zuliego.

W osobnym wywiadzie dla „TODAY” inna z ciotek Abigail, Ella Mor, powiedziała, że dziewczynka stała się symbolem dla całego kraju, mówiąc: „W Izraelu ludzie czują, że jest dzieckiem Izraela, jest izraelskim dzieckiem wszystkich”.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Ameryka złożyła hołd zmarłej Rosalynn Carter. Dzisiaj odbędzie się prywatny pogrzeb

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek rodzina zmarłej 19 listopada Rosalynn Carter opowiadała o jej życiu jako niezwykłej podróży podczas wzruszającego nabożeństwa, które było hołdem złożonym byłej pierwszej damie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Atlancie, a uczestniczył w nich m.in. były prezydent Jimmy Carter. Dzisiaj odbędzie się pogrzeb Rosalynn Carter podczas prywatnej ceremonii.

Podczas wtorkowego nabożeństwa, w którym uczestniczyli prezydenci USA i pierwsze damy, które służyły krajowi po Rosalynn Carter, przemawiał m.in. James Earl „Chip” Carter. Wspominał, że jego matka była informowana o wszelkich bieżących tematach podczas prezydentury męża i zawsze mogła „z autorytetem wypowiadać się o sprawach dotyczących naszego kraju i świata.

Powiedział też, że jego matka pomogła mu w leczeniu uzależnienia od narkotyków i alkoholu, zauważając, że  tym samym uratowała mu życie.

Rosalynn Carter, która większość życia spędziła pracując wraz z mężem nad projektami humanitarnymi i była zagorzałą zwolenniczką reformy zdrowia psychicznego i destygmatyzacji chorób psychicznych, zmarła 19 listopada w wieku 96 lat.

Rodzina Carterów i prezydenci wzięli udział w nabożeństwie

Były prezydent Jimmy Carter, który ma 99 lat i przebywa w domowym hospicjum, siedział w pierwszym rzędzie kościoła w Atlancie, gdzie odbyło się nabożeństwo. Jest bardzo osłabiony fizycznie i nie chce wypowiadać się na ten temat, poinformował przed nabożeństwem wnuk, Jason Carter.

Córka byłego prezydenta, Amy Lynn Carter, trzymała ojca za rękę.

„Moja mama spędziła większość swojego życia zakochana w moim tacie” – powiedziała Amy Carter podczas nabożeństwa. „Ich historia partnerstwa i miłości była cechą definiującą jej życie”.

 

Córka Carterów podzieliła się też listem, który Jimmy wysłał do Rosalynn 75 lat temu, gdy służył w marynarce wojennej. Napisał w nim: „Kochanie, za każdym razem, gdy byłem z dala od ciebie, byłem zachwycony, gdy wracałem i odkrywałem, jaka jesteś cudowna. Kiedy cię widzę, zakochuję się w tobie na nowo”. Byli małżeństwem przez ponad 77 lat.

Ich synowie, John William „Jack” Carter i Donnel Jeffrey „Jeff” Carter, również byli obecni na nabożeństwie, przybyło także 11 z ich żyjących wnuków.

Obecni byli Prezydent Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden, były Prezydent Bill Clinton i byłe pierwsze damy: Hillary Clinton, Laura Bush, Michelle Obama i Melania Trump. A także Senator Raphael Warnock, Gubernator Georgii Brian Kemp i Burmistrz Atlanty Andre Dickens.

Wtorkowe nabożeństwo tylko dla zaproszonych gości, było dokładnie takie, jak sobie wyobrażała była pierwsza dama. Jason Carter powiedział wcześniej tego dnia, że Rosalynn sama zaprojektowała jego program przed śmiercią.

Prywatny pogrzeb wyznaczono na środę

Ceremonie ku czci Rosalynn Carter rozpoczęły się jeszcze w poniedziałek w całej Georgii konwojem samochodowym jadącym z jej małego rodzinnego miasteczka Plains do Atlanty.

W drodze do Atlanty kawaleria byłej pierwszej damy zatrzymała się na kilka krótkich przystanków, m.in. w jej macierzystej uczelni, Georgia Southwestern State University, gdzie urzędnicy złożyli wieńce pod poświęconym jej posągiem z brązu.

Konwój wyruszył we wtorek rano z Biblioteki i Muzeum Prezydenckiego Jimmy’ego Cartera i udał się do Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego Glenn Memorial na Uniwersytecie Emory, gdzie odbyło się nabożeństwo.

W środę rano w ukochanym kościele baptystów Maranatha w Plains, gdzie para mieszkała od czasu ich powrotu z Białego Domu w 1981 r., odbędzie się prywatny pogrzeb z udziałem rodziny i zaproszonych przyjaciół.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Przed śmiercią Casey McIntyre postanowiła umorzyć dług medyczny innych. Akcja odniosła sukces

Opublikowano

dnia

Autor:

Casey McIntyre, która zmarła na raka na początku tego miesiąca, chciała, aby jej dziedzictwem było spłata długów medycznych innych osób. Założyła fundusz, którego wartość sięga obecnie ponad 80 mln dolarów długu medycznego Amerykanów.

Casey McIntyre była matką, żoną i wydawcą w Penguin Random House. Cztery lata temu zdiagnozowano u niej raka jajnika i zmarła na początku tego miesiąca w wieku 38 lat. Praca kobiety zapewniła jej ubezpieczenie zdrowotne, dzięki czemu jej rodzina nie została obciążona wielotysięcznymi długami medycznymi.

Nie dotyczy to jednak wielu innych Amerykanów — szacuje się, że 4 na 10 amerykańskich rodzin ma jakiś dług związany z opieką zdrowotną.

Zainspirowani filantropią innych, Casey McIntyre i jej mąż, Andrew Gregory zorganizowali na jej cześć tak zwany „jubileusz zadłużenia” („debt jubilee”). Razem z grupą non-profit RIP Medical Debt założyli fundusz, który skupuje dług za miliony dolarów jednorazowo za ułamek pierwotnego kosztu.

RIP Medical Debt twierdzi, że każdy dolar otrzymany w formie darowizn może pomóc w zmniejszeniu długu medycznego o około 100 dolarów. Grupa kupuje długi tak samo jak każda inna firma windykacyjna. Zamiast jednak próbować na nich zarobić, po prostu powiadamia ludzi, że ich długi zostały uregulowane.

W marcu ubiegłego roku Casey McIntyre i jej mąż zobaczyli video w Internecie, przedstawiające morawski kościół w Winston-Salem w Karolinie Północnej, który zlikwidował dług o wartości 3 milionów dolarów – cały dług medyczny w powiecie Yadkin. Wtedy postanowili zrobić to samo.

Pod koniec maja tego roku Casey była bliska śmierci. Opuściła szpital i trafiła do hospicjum domowego za poleceniem swojego onkologa gdzie przeżyła jeszcze pół roku.

Fundusz przez nią założony otrzymał już ponad 800 000 dolarów, co równa się ponad 80 milionom dolarów długu medycznego Amerykanów w całym kraju.

Andrew Gregory mówi, że jego żona nigdy nie wyobrażała sobie, jaki wielki wpływ będzie miał jej fundusz na życie innych osób.

Jubileusz zadłużenia Casey McIntyre nadal przyjmuje darowizny.

 

Źródło: npr
Foto: Andrew Gregory
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu