Połącz się z nami

News USA

Amerykanie są za Izraelem i usprawiedliwiają atak na strefę Gazy – wyniki sondażu

Opublikowano

dnia

Według nowego sondażu CNN, amerykańskie społeczeństwo wyraża głębokie współczucie dla narodu izraelskiego i ogólnie uważa militarną reakcję izraelskiego rządu na ataki Hamasu za uzasadnioną. Natomiast dwie trzecie ankietowanych jest przynajmniej w pewnym stopniu zaniepokojona tym, że walka między Izraelem a Hamasem może doprowadzić do terroryzmu w USA.

Sondaż pokazuje także podziały ze względu na partię i wiek w sposobie, w jaki Amerykanie postrzegają konflikt i reakcję USA na niego.

Połowa Amerykanów twierdzi, że reakcja wojskowa izraelskiego rządu na ataki Hamasu jest w pełni uzasadniona, kolejne 20% uważa, że jest częściowo uzasadniona, zaledwie 8%, że w ogóle nie jest uzasadniona, a 21% nie ma pewności. Republikanie oraz starsi Amerykanie znacznie częściej niż niezależni, Demokraci i młodsze osoby twierdzą, że odpowiedź Izraela jest w pełni uzasadniona.

Znaczna liczba 71% Amerykanów twierdzi, że czuje wiele współczucia dla narodu izraelskiego w związku z atakami Hamasu z 7 października, przy czym prawie wszyscy, bo 96%, wyraża dla nich przynajmniej pewne współczucie.

Zdecydowana większość odczuwa także przynajmniej pewną sympatię do narodu palestyńskiego (87%), ale mniejszość odczuwa dużą sympatię do Palestyńczyków (41%). Prawie wszyscy Amerykanie (84%) wyrażają przynajmniej pewne współczucie zarówno Izraelczykom, jak i Palestyńczykom, którzy stoją w obliczu trwających walk.

Ale także tutaj istnieją podziały ze względu na wiek i partię, przy czym młodsi Amerykanie i Demokraci chętniej okazują dużo współczucia narodowi palestyńskiemu niż Republikanie i starsi Amerykanie.

Wśród osób w wieku 65 lat i starszych 87% darzy naród izraelski dużą sympatią, podczas gdy 36% ma takie same uczucia wobec Palestyńczyków. Wśród osób poniżej 35. roku życia 61% twierdzi, że darzy naród izraelski dużą sympatią, a prawie taki sam odsetek, 54%, mówi to samo o narodzie palestyńskim.

Opinia publiczna ma mieszane zaufanie do prezydenta Joe Bidena w zakresie podejmowania właściwych decyzji w sprawie walk między Izraelem a Hamasem (47% ma co najmniej umiarkowane zaufanie), wyraża jednak nieco większe zaufanie do Bidena niż na początku wojny na Ukrainie (42%).

Niewielu Amerykanów wyraża duże zaufanie do Joe Bidena, jeśli chodzi o podejmowanie właściwych decyzji w sprawie sytuacji w Izraelu (16%), przy czym około 31% twierdzi, że ufa mu umiarkowanie, 26% nie ma dużego zaufania, a 28% wcale.

Istnieją tu duże różnice między partiami: 80% Demokratów twierdzi, że ufa Bidenowi bardzo lub umiarkowanie, w porównaniu z 46% niezależnych i zaledwie 13% Republikanów.

Około jedna trzecia wszystkich dorosłych w USA, uważa, że Stany Zjednoczone zapewniają Izraelowi odpowiednią ilość pomocy w odpowiedzi na istniejącą tam sytuację, przy czym 15% twierdzi, że Stany Zjednoczone zapewniają zbyt dużą pomoc, 14%, że za mało. Kolejne 36% nie ma pewności, czy poziom pomocy jest odpowiedni.

Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że przynajmniej w pewnym stopniu martwi się, że walki między Izraelem a Hamasem doprowadzą do terroryzmu w USA. Starsi Amerykanie, kobiety i Republikanie wydają się najbardziej zaniepokojeni potencjałem terroryzmu w USA.

Około 71%, twierdzi, że przynajmniej w pewnym stopniu śledzi wiadomości o walkach między Izraelem a Hamasem, w tym 26% bardzo uważnie je śledzi.

Sondaż CNN został przeprowadzony przez SSRS w dniach 12–13 października na losowej ogólnokrajowej próbie 1003 dorosłych ankietowanych za pomocą wiadomości tekstowej po rekrutacji przy użyciu metod opartych na prawdopodobieństwie.

Wyniki dla pełnej próby mają margines błędu próbkowania wynoszący plus minus 4,0 punkty procentowe i jest większy dla podgrup.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube

News Chicago

Karol Chwiesiuk, który brał udział w zamieszkach na Kapitolu, został zwolniony z policji

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowski policjant skazany za udział w zamieszkach na Kapitolu został zwolniony z pracy po długim urlopie, a powodem zwolnienia było naruszenie przepisów miejskich. Karol Chwiesiuk spędził około 10 minut w Kapitolu 6 stycznia 2021 r., gdy tłum próbował uniemożliwić Kongresowi potwierdzenie zwycięstwa wyborczego Joe Bidena. W styczniu został ostatecznie skazany na 3 miesiące aresztu domowego.

Zwolnienie Karola Chwiesiuka z policji ma tylko pośredni związek ze sprawą toczącą się w sądzie federalnym. Rzecznik policji poinformował, że jego umowa została wypowiedziana z powodu przerwy w służbie, stanowiącej naruszenie miejskich przepisów personalnych.

Chwiesiuk początkowo powiedział departamentowi, że bierze urlop wypoczynkowy w sierpniu 2021 r., niecałe dwa miesiące od postawienia mu zarzutów. Powiedział wówczas przełożonemu, że odchodzi „z powodu tymczasowego nakazu sądu federalnego nakładającego obowiązek nieposiadania broni palnej jako warunku zwolnienia za kaucją”.

Z akt wynika, że jego urlop był przedłużany co najmniej trzykrotnie i rozciągnięty do 10 sierpnia 2022 roku. Tydzień wcześniej odmówiono mu ostatecznego przedłużenia i powiedziano mu, aby albo wrócił do pracy, albo zrezygnował.

Karola Chwiesiuka nie spotka typowy policyjny proces dyscyplinarny, ponieważ naruszenie dotyczy polityki miasta, która zabrania pracownikom korzystania z urlopów osobistych dłuższych niż rok.

Rozwiązanie umowy o pracę Chwiesiuka sfinalizowano w lutym, ale przesunięto ją wstecz na sierpień 2022 r., kiedy to naruszył przerwę w służbie – przekazał rzecznik policji.

Jego sprawa odbiła się szerokim echem w całym kraju i wywołała gniew ówczesnej burmistrz Lori Lightfoot, która nazwała zarzuty wobec Chwiesiuka „całkowitą hańbą”. Były Komendant Policji, David Brown, poparł w tej krytyce Lightfoot, ale później zaoferował łagodniejsze stanowisko wobec policjanta powiązanego z grupami skrajnie prawicowymi, działającymi w centrum powstania.

Karol Chwiesiuk udał się do Waszyngtonu wraz ze swoją siostrą Agnieszką, która była sądzona razem z nim. Obydwoje weszli na Kapitol po tym, jak duży tłum maszerował z pobliskiego wiecu poparcia dla Donalda Trumpa, starli się z policją i wdarli się do budynku.

Chwiesiuka widziano tam w bluzie CPD. Udostępniał swoje zdjęcia z biura amerykańskiego Senatora, Jeffa Merkleya, Demokraty z Oregonu. W SMS-ach używał rasistowskich obelg pod adresem Afroamerykanów i przechwalał się, że podczas swojej podróży „znokautował komucha” – twierdzą prokuratorzy.

Prokuratorzy federalni upierali się, że Chwiesiuk zlekceważył przysięgę składaną jako „urzędnik publiczny miasta Chicago”, kiedy później składał fałszywe zeznania na rozprawie.

W sierpniu 2023 r. on i jego siostra zostali skazani za wykroczenie polegające na wejściu i przebywaniu w budynku o ograniczonym dostępie; zakłócanie porządku lub zakłócanie porządku w budynku objętym ograniczeniami; zakłócanie porządku w budynku Kapitolu; oraz parady, demonstracje lub pikiety w budynku Kapitolu.

W styczniu tego roku, oprócz aresztu domowego obydwoje otrzymali trzyletni okres więzienia w zawieszeniu i nakazano im przepracowanie 200 godzin na rzecz społeczności lokalnej oraz zapłatę 500 dolarów tytułem zadośćuczynienia. O wyroku pisaliśmy tutaj.

Rodzeństwo Chwiesiuk należy do 49 osób z Illinois oskarżonych w związku z zamieszkami na Kapitolu.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, U.S. District Court records
Czytaj dalej

News USA

Sugar Ray wystąpi jako headliner na kultowym Whiting Pierogi Fest

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż wciąż ponad dwa miesiące dzielą nas od jednego z najbardziej rozpoznawalnych letnich festiwali w rejonie Chicago, miłośnicy pierogów mogą zacząć planować tegoroczny Whiting Pierogi Fest. Gwiazdą tego wydarzenia będzie Sugar Ray.

Znany z takich hitów z końca lat 90-tych, jak „Fly” i „Someday”, Sugar Ray zagra darmowy koncert o 8:30PM w sobotę 27 lipca.

Sam festiwal potrwa od piątku 26 lipca do niedzieli 28 lipca i będzie otawrty w godzinach 11:00AM-11:00PM, zarówno w piątek, jak i sobotę oraz w godzinach 11:00AM–5:00PM. w niedzielę.

Sugar Ray wystąpi na głównej scenie festiwalu – jednej z sześciu scen wydarzenia, na których wystąpi w sumie ponad 50 wykonawców. Organizatorzy festiwalu twierdzą, że w wydarzeniu weźmie udział także ponad 75 stoisk z jedzeniem, dwa ogródki piwne i ponad 50 sprzedawców dzieł sztuki i rzemiosła.

Festiwal Pierogi Fest powstał na początku lat 90-tych, z inicjatywy Marty’ego Dybel, Toma Dabertina i Darlene Beerling, którzy wpadli na pomysł uczczenia dziedzictwa kulturowego nowym festiwalem w Whiting.

Pierogi zostały wybrane jako centralny punkt honorowania dziedzictwa Europy Wschodniej, ale festiwal nigdy nie był zarezerwowany wyłącznie dla jednej kultury. Wszystkie potrawy ze wszystkich narodowości są mile widziane, a na przestrzeni lat podczas imprezy zaprezentowano wiele różnych rodzajów pysznych potraw.

Pierwszy festiwal zorganizowano w 1993 roku i obejmował tylko około 50 stóp długości ulicy, z zaledwie garstką sprzedawców i grupę kilkudziesiąt osób w paradzie. W ciągu półtora dnia podano wtedy około 1200 pierogów. W kolejnych latach impreza rozrosła się i zyskała wielką popularność.

Festiwal tradycyjnie odwiedza grupa polskich babć z Indiany, zwanych „buscia”, które pojawiają się także na innych lokalnych imprezach – paradach, wydarzeniach sportowych, świętach i prowadzą własne pokazy kulinarne.

Festiwal został uznany przez TripAdvisor za jednego z 10 najdziwniejszych festiwali na świecie (top 10 wackiest festivals on the planet).

W tym roku Whiting Pierogi Fest zostanie zorganizowany już 29. raz. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Pierogi Fest
Czytaj dalej

News USA

27 lat więzienia dla mężczyzny za atak maczetą na policjantów w Nowym Jorku

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek mężczyzna, który w sylwestra 2022 roku zaatakował maczetą trzech funkcjonariuszy policji Nowego Jorku, został skazany na 27 lat więzienia. 20-letni Trevor Bickford przyznał się w styczniu do trzech zarzutów usiłowania morderstwa oraz trzech napaści wobec funkcjonariuszy i pracowników rządu USA.

„Zainspirowany radykalnym ekstremizmem islamskim Trevor Bickford brutalnie zaatakował trzech funkcjonariuszy nowojorskiej policji, którzy właśnie wykonywali swoją pracę, chroniąc społeczeństwo podczas uroczystości sylwestrowych na Times Square” – oznajmił w czwartkowym oświadczeniu prokurator USA Damian Williams.

Trevor Bickford w sądzie

„Na szczęście szybko myślące działania jednego z funkcjonariuszy powstrzymały atak oskarżonego, minimalizując jednocześnie ryzyko dla niewinnych osób, które z łatwością mogły stać się dodatkowymi ofiarami przemocy oskarżonego”.

Bickford, obywatel USA i mieszkaniec stanu Maine, udał się do Nowego Jorku, aby, według jego własnych słów, rozpocząć dżihad i zabić jak najwięcej swoich celów – oznajmiło biuro prokuratora USA w komunikacie prasowym.

Władze podały, że 31 grudnia 2022 r. Trevor Bickford wszedł do strefy bezpieczeństwa punktu kontrolnego na Times Square, wyciągnął maczetę i uderzył funkcjonariusza ostrzem, a innego funkcjonariusza rękojeścią w głowę. Następnie zamachnął się nożem w stronę trzeciego funkcjonariusza, który według policji postrzelił go w ramię.

Bickford przyznał później, że zamierzał zabić jak najwięcej mężczyzn w wieku wojskowym zatrudnionych w rządzie, zanim sam zostanie męczennikiem.

Według Biura Prokuratora USA, przed dokonaniem ataku Bickford czytał materiały propagujące rasistowską ideologię islamską i poświęcił się brutalnemu islamskiemu ekstremizmowi i dążeniu do dżihadu.

W komunikacie podano, że skazany planował wyjazd za granicę, aby wspierać talibów, ale ostatecznie zdecydował się skupić uwagę na ataku w USA.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu