Połącz się z nami

News Chicago

Johnson utworzy Departament Środowiska w Chicago. Burmistrz przedstawił budżet na 2024 r

Opublikowano

dnia

W swoim pierwszym proponowanym budżecie Brandon Johnson zrobił pierwszy krok by utworzyć w ratuszu Departament Środowiska. Początkowo będzie to jednak niewielkie powiększenie personelu istniejącego biura, które nie będzie egzekwować przepisów dotyczących zanieczyszczeń i otrzyma dotację w wysokości 900 tys. dolarów. W środę Rada Miasta Chicago poznała plan wydatków na przyszły rok.

W środę Radzie Miejskiej zaprezentowano budżet miasta Brandona Johnsona na 2024 r. wynoszący 16,6 miliarda dolarów i obejmuje on m.in. wielomilionowe wydatki na inicjatywy związane z klimatem.

Plan wydatków ma wyeliminować niedobór 538 milionów dolarów i nada priorytet nowym inwestycjom w niedrogie mieszkania, usługi w zakresie zdrowia psychicznego i sprawiedliwość środowiskową.

Pierwszy budżet Johnsona nie obejmuje podwyżki podatku od nieruchomości, aby nadążyć za rosnącą stopą inflacji, ani nowych podatków lub podwyżek opłat w celu pokrycia deficytu budżetowego miasta, który został powiększony kosztami opieki nad migrantami i gwałtownie rosnącymi kwotami świadczeń emerytalnych.

W odróżnieniu od poprzedniego Departamentu Środowiska, którego w 2012 r. zamknął ówczesny burmistrz Rahm Emanuel ze względu na oszczędności, nowy wydział ma początkowo pełnić raczej funkcję organu politycznego i stanowić rozszerzenie do 14 pracowników z istniejącego biura miejskiego liczącego 10 osób, w tym dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Angelę Tovar.

Tovar – początkowo mianowana przez byłą burmistrz Lori Lightfoot – pracowała nad specyfiką nowego wydziału. Podobnie jak Johnson, Lightfoot obiecała przywrócenie Wydziału Ochrony Środowiska, ale później stwierdziła, że nie jest to wykonalne.

Wydział Zdrowia Publicznego będzie w dalszym ciągu przeprowadzał kontrole i wymieniał podmioty zanieczyszczające miasto.

Analiza danych miejskich z 2019 r. wykazała, że egzekwowanie prawa w zakresie ochrony środowiska gwałtownie spadło po zlikwidowaniu Departamentu Środowiska przez Emanuela.

Z niedawnej analizy egzekwowania prawa dotyczącej zanieczyszczeń przeprowadzonej przez Anthony’ego Mosera, członka grupy Neighbours for Environmental Justice w McKinley Park, wynika, że firmy oskarżone o naruszenie przepisów dotyczących zanieczyszczeń miesiącami walczą z nałożonymi mandatami, w wyniku czego kary pieniężne zostają obniżone, a poważne zarzuty uchylone.

„Chicago rutynowo nie egzekwuje istniejących przepisów dotyczących ochrony środowiska” – stwierdził Moser. „Jaki jest sens przywracania Departamentu Środowiska bez władzy i pieniędzy?”

Plan wydatków burmistrza zakłada, że miasto podwoi liczbę pracowników socjalnych, specjalistów ds. uzależnień i doradców pracujących przy reagowaniu na wezwania pod numer 911 od osób doświadczających kryzysów psychicznych. Otworzy także dwie nowe kliniki zdrowia psychicznego w placówkach już obsługiwanych przez Chicagowski Departament ds. Zdrowie Publicznego.

Zgodnie z propozycją Johnson proponuje także rozszerzenie miejskiego programu zatrudnienia młodych ludzi o 4000, do 28 000 stanowisk pracy. Z danych miejskich wynika, że w 2023 r. do miejskiego programu pracy wakacyjnej zgłosiło się ponad 46 000 nastolatków i młodych dorosłych.

Ponadto burmistrz chce od Rady Miejskiej dodatkowych 10 milionów dolarów w celu rozszerzenia miejskiego programu dotacji dla właścicieli domów o niskich dochodach na niezbędne naprawy.

Plan wydatków przewiduje dodatkowe 6,8 miliona dolarów na miejski system schronisk, który został maksymalnie obciążony w związku z przybyciem do Chicago ponad 18 000 migrantów.

Zaprezentowany przez Johnsona budżet stanowi pierwszą próbę przekształcenia Departamentu Policji Chicago w agencję lepiej przygotowaną do wdrażania bardziej „holistycznego” podejścia do bezpieczeństwa publicznego.

398 z ponad 11 700 w departamencie ma być stanowiskami otwartymi dla cywilów, którzy nie mieliby uprawnień organów ścigania.

CPD zwiększy także liczbę funkcjonariuszy zajmujących się szkoleniem i powiększy flotę pojazdów, aby pomieścić prawie 200 nowych detektywów, których burmistrz obiecał awansować.

Całkowity budżet Departamentu Policji wzrośnie z 1,94 miliarda dolarów w 2023 roku do 1,99 miliarda dolarów w 2024 r. zgodnie z budżetem proponowanym przez Johnsona.

Skąd na to pieniądze?

Brandon Johnson zbilansował budżet miasta na 2024 rok, obcinając 243,3 mln dolarów wydatków i uzyskując dodatkowe 321,3 mln dolarów nowych dochodów.

Burmistrz planuje wykorzystać 49,5 miliona dolarów z miejskiego programu finansowania podwyżki podatków, aby uzupełnić niedobory budżetowe. Dyrektor ds. budżetu Annette Guzman, że nadwyżka jest największa od 15 lat i wynosi o 39 mln dolarów więcej niż nadwyżka zadeklarowana na 2023 r.

Ponadto w Chicago pozostało 461,5 mln dolarów niewydanych z prawie 2 miliardów dolarów federalnych funduszy pomocowych, które miasto otrzymało w 2021 r. na pomoc po pandemii Covid-19.

Brandon Johnson zwróci się do Rady Miejskiej o ostateczne zatwierdzenie budżetu 15 listopada, po prawie miesiącu przesłuchań i negocjacji.

 

Źródło: suntimes, wttw
Foto: YouTube

News Chicago

Setki tysięcy pielgrzymów pokłoni się dzisiaj Matce Bożej z Guadalupe w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponad 400 000 katolików zgromadzi się dzisiaj w Des Plaines na corocznych uroczystościach w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe. Nabożeństwa związane z pielgrzymką odbędą się w poniedziałek i wtorek w sanktuarium na terenie kampusu Maryville Academy, 1170 N. River Road. Wydarzenie upamiętnia objawienie się Maryi, w Meksyku w 1531 roku.

Tematem tegorocznej pielgrzymki jest „pokój i jedność”.  Jak co roku tysiące osób odda hołd Maryi Dziewicy, która objawiła się św. Juanowi Diego w Meksyku w 1531 roku.

„Modlimy się o pokój dla naszego świata i modlimy się o pokój w naszych domach” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej ks. Esequiel Sanchez, rektor sanktuarium.

Pierwsza z kilku Mszy Św. w sanktuarium zaplanowana jest na godz. 8.00PM w poniedziałek. Nabożeństwo będzie obejmowało poświęcenie kaplicy w sanktuarium, która została zniszczona podczas podpalenia w maju a następnie odnowiona.

Msze święte i inne uroczystości będą odprawiane wieczorem w poniedziałek i następnego dnia. O godzinie 9:30PM w poniedziałek odbędzie się także pokaz sztucznych ogni.

Parking przy sanktuarium kosztuje 15 dolarów. Bezpłatne parkingi poza terenem obiektu z usługą autobusu wahadłowego będą dostępne w następujących miejscach:

  • Parafia Św. Emilii 1400 E. Central Rd, Mt. Prospect, IL 60056
  • Plac Palwaukee 664 Milwaukee Ave, Prospect Heights, IL 60070
  • Oakton Community College, 1600 East Golf Rd, Des Plaines, IL 60016

Central Road w pobliżu kampusu Maryville będzie zamknięta dla wszystkich pojazdów z wyjątkiem autobusów wahadłowych od godziny 5:00PM w poniedziałek do około 9:00 wieczorem we wtorek. Osoby udające się do sanktuarium pieszo powinny korzystać z oznaczonego pasa dla pieszych wzdłuż River Road, wg komendanta policji w Des Plaines, Matta Bowlera.

Świątynia w Des Plaines jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla katolików pochodzenia latynoskiego w obrębie Stanów Zjednoczonych. Wierni przybywają z wielu różnych miejscowości w rejonie Środkowego Zachodu.

Pełny harmonogram wydarzeń i zasady dla odwiedzających można znaleźć na stronie solg.org.

Więcej informacji związanych z organizacją wydarzenia będzie dostępnych na stronie facebook.com/desplainespolice.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe
Czytaj dalej

News Chicago

Uwaga: Dni ZUS w Chicago! Uzyskaj ważne informacje w dniach 15-17 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych serdecznie zapraszają na Dni Poradnictwa ZUS 2023, które odbywać się będą w dniach 15-17 grudnia 2023 r. w siedzibie Związku Narodowego Polskiego (PNA) przy 6100 N Cicero Ave.

Zapisy na spotkanie z ekspertem ZUS możliwe są od dnia 6 grudnia 2023 r. i będą trwały do wyczerpania miejsc. Zapisać na wizytę można się na stronie e-Konsulat. W kategorii „Sprawy prawne” należy w polu „Lokalizacja” wybrać zakładkę „Spotkanie z ekspertem ZUS – Dni Poradnictwa ZUS, Chicago 15-17 grudnia” i określić dogodny dla Państwa termin spotkania.

UWAGA! Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie prosi o podanie przy zapisie numeru PESEL lub numeru Państwa sprawy w ZUS w polu „Uwagi”. Ułatwi to ekspertom ZUS przygotowanie się do udzielenia Państwu informacji w konkretnej sprawie.

Jednocześnie ZUS informuje, że nie będzie możliwości złożenia u ekspertów ZUS wniosku ani żadnych dokumentów dla ZUS. Eksperci ZUS będą natomiast udzielać informacji, jakie dokumenty należy przygotować i w jaki sposób należy je wypełnić.

Dyżury konsularne podczas Dni ZUS 2023

Podczas Dni ZUS 2023 odbędą się również dyżury konsula w sprawach paszportowych (16 grudnia) oraz prawnych (17 grudnia). UWAGA! Dyżury konsularne podczas Dni ZUS 2023 skierowane są wyłącznie do osób urodzonych w roku 1963 lub wcześniej!

W związku z tym Konsulat prosi aby na dyżury nie zapisywały się osoby urodzone po 1963 roku. Osoby urodzone po roku 1963 proszone są o zapisywanie się na wizyty do Konsulatu lub na inne dyżury konsularne poza siedzibą Konsulatu.

Wizyty osób nie spełniających powyższego warunku niestety będą musiały zostać anulowane.

Na dyżury konsularne prowadzone podczas Dni ZUS 2023 można się zapisywać przez stronę e-Konsulat w zakładce „Sprawy paszportowe” albo „Sprawy prawne”.

Informacje na temat dokumentów jakie należy przedłożyć podczas wizyty paszportowej można znaleźć na stronie: Dokumenty konieczne do złożenia podczas wizyty prawnej zależą od rodzaju sprawy. Szczegółowe informacje z podziałem na przedmiot sprawy znajdują się na stronie: Polska w USA – Informacje Konsularne.

Opłatę konsularną podczas dyżuru paszportowego i prawnego będzie można uiścić wyłącznie w formie money order lub cashier’s check (gotówka oraz czeki personalne nie będą przyjmowane).


W związku z tym, że dyżury konsularne skierowane są wyłącznie do osób urodzonych w roku 1963 lub wcześniej, przy zapisywaniu się na dyżur konsula w sprawach prawnych prosimy o podanie w polu „Uwagi” numeru PESEL lub daty urodzenia.

UWAGA! Na dyżur konsularny należy zapisać się niezależnie od zapisania się na spotkanie z ekspertem ZUS!

Czego jeszcze będzie się można dowiedzieć podczas Dni ZUS 2023

W Dniach ZUS 2023 w Chicago udział wezmą również przedstawiciele Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois (Office of the Illinois Attorney General), Departamentu Pracy Stanu Illinois (Illinois Department of Labor) oraz Biura Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji Miasta Chicago (Office of Emergency Management and Communications).

Będzie zatem można dowiedzieć się m.in. jakie mamy prawa jako konsumenci czy pracownicy, ale także jak reagować w sytuacji zagrożenia i jakie sytuacje zgłaszać pod numerem alarmowym 9-1-1 a w jakich sprawach dzwonić na numer 3-1-1.


Dodatkowo, w ramach organizowanych przez Związek Narodowy Polski (PNA) klinik porad prawnych Amicus Poloniae, w sobotę 16 grudnia będzie można również uzyskać porady prawne (po wcześniejszej weryfikacji czy dana osoba kwalifikuje się do uzyskania takich porad).

Serdecznie Zapraszamy!

Konsulat Generalny RP w Chicago

Źródło: Polish Consulate in Chicago
Foto: Polish Consulate in Chicago, ZUS
Czytaj dalej

News Chicago

Małe reaktory modułowe powrócą do Illinois w 2026 r. by produkować energię atomową

Opublikowano

dnia

Autor:

J.B. Pritzker podpisał w piątek ustawę znoszącą obowiązujące od ponad trzech dekad moratorium na rozwój reaktorów jądrowych w Illinois. Miesiąc temu Senat stanu przegłosował zniesienie zakazu, które następnie czekało na decyzję gubernatora. Dzięki ustawie Illinois będzie mogło spełnić obietnicę dotyczącą produkcji energii bezemisyjnej do 2045 roku.

Mniejsze reaktory jądrowe – wytwarzające mniej niż 300 megawatów mocy – zostaną dopuszczone do użytkowania od stycznia 2026 r.

Senatorka Partii Republikańskiej Morris Sue Rezin, zwolenniczka propozycji, argumentowała, że energia jądrowa stanowi kluczową część stanowego portfela energii odnawialnej.

„Illinois ma długą, pełną sukcesów i bezpieczną historię wytwarzania energii jądrowej” – stwierdziła Rezin w oświadczeniu wydanym po podpisaniu ustawy przez gubernatora J.B. Pritzkera. Jej zdaniem, ustawa zapewni, że stan pozostanie liderem w sektorze energetycznym, oferując możliwość wykorzystania nowej technologii energii jądrowej.

Rezin i sponsor ustawy, Demokrata Lance Yednock z Ottawy, liczą na przyszły sukces tak zwanych małych, modułowych reaktorów, które zasilają na przykład jeden duży zakład produkcyjny.

Propozycja stanu Illinois dotycząca energii atomowej uzyskała już zdecydowaną aprobatę legislacyjną, ale wiosną ubiegłego roku została zawetowana przez Pritzkera.

Nowa ustawa dodała badanie na temat zagrożeń związanych z nową technologią nuklearną i powierza Agencji Zarządzania Kryzysowego stanu Illinois nadzór nad kwestiami, których nie uwzględniono w pierwotnym planie.

Ekolodzy, którzy są jej przeciwni, twierdzą, że energia wiatrowa i słoneczna wystarczą, aby zastąpić wyczerpujące się paliwa kopalne.

Zwolennicy ustawy zwracają jednak uwagę, że stanowy plan zamknięcia elektrowni węglowych do 2045 r. opiera się częściowo na dotacjach państwowych, które pozwolą na utrzymanie dwóch nierentownych elektrowni jądrowych w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/typhoonski/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu