Połącz się z nami

News Chicago

Matka i córka z Evanston zaginęły w Izraelu po rozpoczęciu działań wojennych. Nie dają znaku życia

Opublikowano

dnia

Według rodziny, 18-letnia Natalie Raanan i jej matka Judith (59 l.) nie odzywają się od około południa w sobotę, czyli od dnia, w którym Hamas rozpoczął ofensywę. Ostatni raz były w Nahal Oz, kibucu położonym około 2,5 mili od granicy z Gazą, który został zaatakowany przez bojowników. Członkowie rodziny obawiają się, że zostały pojmane przez palestyńską organizację.

Rodzina podała, że matka i córka, obie będące obywatelkami USA, wylądowały w Izraelu na początku września, aby uczcić najważniejsze święta i odwiedzić krewnych.

Judith Raanan była członkinią grupy Chabad of Evanston, która w niedzielę zamieściła na Facebooku wiadomość, w której prosi społeczność o modlitwę za nią i jej córkę.

Rabin Meir Hecht, powiedział, że Judith Raanan jest wierną kongregacji od dziesięciu lat. „To niezwykle ciepła, życzliwa, ofiarna i hojna kobieta. Zawsze angażowała się w pomaganie ludziom i okazywała wsparcie, gdy ktoś potrzebował ramienia, na którym mógł się oprzeć.”

Rodzina mieszkająca w Evanston chce aby rząd Stanów Zjednoczonych zrobił wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić uwolnienie Judith i Natalie, jeśli zostały uwięzione. W poniedziałek wieczorem w synagodze odbyło się czuwanie modlitewne w intencji narodu izraelskiego, w którym udział wzięło około 1000 osób.

„Wszyscy mamy ludzi, których znamy, oraz przyjaciół, znajomych, którzy przebywają w Izraelu w miejscach zaatakowanych przez Hamas, a ból jest po prostu niewiarygodny” – powiedział Rabin Meir Hecht, dodając, że drobne gesty ze strony przyjaciół i bliskich mogą pomóc w okazaniu solidarności ze społecznością.

„Jedną rzeczą, jaką możemy zrobić, to podnieść telefon i zadzwonić do dowolnego Izraelczyka, którego znamy, i powiedzieć mu, że jesteśmy tam, aby wspierać Izraelczyków” – zachęcił Rabin Hecht.

Kongresmen Jan Schakowsky z Illinois, którego okręg obejmuje Evanston, oraz senatorka Tammy Duckworth skontaktowali się z Departamentem Stanu, aby dowiedzieć się, czy kobiety zostały uprowadzone, a jeśli tak, aby zapewnić im bezpieczeństwo.

Hamas i inni bojownicy w Gazie twierdzą, że przetrzymują ponad 130 żołnierzy i cywilów schwytanych w Izraelu.

Według doniesień mediów w Izraelu zginęło już około 900 osób, w tym 73 żołnierzy. Według tamtejszych władz w Gazie zginęło ponad 680 osób; Izrael twierdzi, że są wśród nich setki bojowników Hamasu. Tysiące zostało rannych po obu stronach.

W poniedziałek prezydent Joe Biden ogłosił, że liczba ofiar śmiertelnych wojny będących obywatelami amerykańskimi wzrosła do 11, a los nieokreślonej liczby zaginionych pozostaje wciąż nieznany. Nie jest jeszcze jasne, czy zaginieni nie żyją, ukrywają się, czy też zostali wzięci jako zakładnicy.

Biden powiedział, że Stany Zjednoczone uważają za prawdopodobne, że wśród osób przetrzymywanych przez Hamas jako zakładnicy mogą znajdować się obywatele amerykańscy, ale urzędnicy pracują nad tym, aby to potwierdzić.

Rzecznik Hamasu Abdel-Latif al-Qanoua powiedział AP, że bojownicy grupy w dalszym ciągu walczyli poza Gazą i jeszcze w poniedziałek rano schwytali kolejnych Izraelczyków.

Wg niego grupa dąży do uwolnienia wszystkich palestyńskich więźniów przetrzymywanych przez Izrael, który w przeszłości zgodził się na nierówne umowy wymiany.

Wśród jeńców są żołnierze i cywile, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze, głównie Izraelczycy, ale także niektórzy ludzie innych narodowości.

W niedzielę Stany Zjednoczone wysłały grupę uderzeniową lotniskowców do wschodniej części Morza Śródziemnego, aby była gotowa do pomocy Izraelowi, i oświadczyły, że wyślą dodatkową pomoc wojskową.

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Raanan Family

News Chicago

W środę wyłowiono zwłoki mężczyzny z Jeziora Michigan, w pobliżu Navy Pier

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę wieczorem z jeziora Michigan w pobliżu plaży Oak Street, prawdopodobnie wyłowiono ciało żeglarza poszukiwanego od soboty. Mężczyzna wypadł z łodzi w rejonie Playpen.

Ciało mężczyzny wyłowiono około godziny 7:50PM w środę. Chicagowska policja poinformowała, że ​​zwłoki wyciągnięto w pobliżu 600 North Lake Shore Drive.

Oficjalnie nie zidentyfikowano jeszcze tej osoby, ale jest to prawdopodobnie 58-letni mężczyzna poszukiwany od soboty, po tym, jak wypadł z łodzi w rejonie Playpen, w pobliżu plaży Oak Street. Według świadków mężczyzna wpadł do wody i już nie wypłynął na powierzchnię.

O czarnej serii zdarzeń związanych z wodą, które miały miejsce w ostatnich dniach, na wodach jeziora Michigan w Chicago, pisaliśmy 17 czerwca.

Źródło: suntimes
Foto: istock/Shelly Bychowski/
Czytaj dalej

News Chicago

Najnowszy program imigracyjny Bidena dotyczy Kongresmenki z Illinois, Delii Ramirez

Opublikowano

dnia

Autor:

Dla Kongresmenki USA z Illinois, Delii Ramirez, działania wykonawcze podjęte we wtorek 18 czerwca przez prezydenta Joe Bidena mają charakter osobisty. Jest ona jedynym członkiem Kongresu z rodziny o mieszanym statusie. Jej mąż, Boris Hernandez, objęty polityką DACA, pracuje nad uzyskaniem amerykańskiego obywatelstwa. Na środowej konferencji Ramirez przypomniała, że kandydowała do parlamentu aby walczyć właśnie o reformę imigracyjną.

Podczas środowej konferencji prasowej Demokratyczna Kongresmenka Delia Ramirez, reprezentująca 3. Okręg Illinois, dołączyła do innych lokalnych zwolenników i pochwaliła działania wykonawcze prezydenta, który 18 czerwca ogłosił pomoc dla nieposiadających dokumentów, małżonków i dzieci obywateli USA.

Nowe działania usprawnią proces ubiegania się tych osób o legalny pobyt stały oraz legalną pracę w USA. O programie informowaliśmy 18 czerwca.

Przemawiający na konferencji Kongresmen Jesús „Chuy” García powiedział, że jedno na dziesięcioro dzieci w Illinois ma rodzica nieposiadającego dokumentów.

Delia Ramirez stwierdziła, że ​​jej mąż odniesie korzyści z ogłoszenia imigracyjnego, co uspokoi jej rodzinę i pomoże jej lepiej spać w nocy. Jednak miała nadzieję, że akcja będzie bardziej ekspansywna, aby pomóc innym nieposiadającym dokumentów imigrantom.

Ramirez przysięgła, że ​​będzie nadal walczyć, aby pomóc innym nielegalnym imigrantom, którzy nie kwalifikują się na mocy ogłoszenia z 18 czerwca, w tym swojemu szwagrowi.

Tymczasem Republikanie oświadczyli, że planują zaskarżenie dekretu Joe Bidena.

Delia Ramirez zwyciężyła w listopadzie 2022 roku w wyborach do 3. Okręgu kongresowego stanu Illinois, pokonując republikanina Justina Burau stosunkiem głosów 65,4% do 34,6%. Była pierwszą kobietą – Latynoską wybraną do Kongresu z Illinois.

Wcześniej, w 2018 roku Ramirez został pierwszą Amerykanką pochodzącą z Gwatemali wybraną do Zgromadzenia Ogólnego stanu Illinois.

Pierwszym latynoskim członkiem Kongresu w tym stanie był Demokrata Luis Gutierrez, który został wybrany w 1993 r. i przeszedł na emeryturę w styczniu 2019 r. Demokrata Jesús „Chuy” García został wybrany na miejsce Gutiérreza w listopadzie 2018 r.

Źródło: nbc
Foto: justicedemocrats, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

218,2 milionów dolarów braknie w powiecie Cook w 2025 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Powołując się na rosnące koszty wynagrodzeń, wpływ inflacji i wzrost funduszy emerytalnych, Prezes Zarządu Powiatu Cook, Toni Preckwinkle, przewiduje lukę w przyszłorocznym budżecie wynoszącą 218,2 mln dolarów. Wstępną prognozę na rok budżetowy 2025 ogłosiła w środę.

Mimo prognozowanej luki urzędnicy twierdzą, że powiat Cook jest na dobrej drodze, aby zakończyć bieżący rok budżetowy z nadwyżką w wysokości 142 mln dolarów w funduszu ogólnym, co jest wynikiem takich czynników, jak dłuższe ramy czasowe zatrudnienia, które pozwalają zaoszczędzić na kosztach personelu, oraz wyższe niż przewidywano stopy procentowe prowadzące do dodatkowych podatków od sprzedaży i dochodów z inwestycji.

„Lata ciężkiej pracy i trudnych decyzji zapewniły nam silną pozycję budżetową” – powiedziała Toni Preckwinkle w ogłoszeniu wstępnej prognozy na rok budżetowy 2025.

„Pomimo pandemii i wyzwań fiskalnych chroniliśmy emerytury, rozszerzyliśmy programy kapitałowe, poprawiliśmy ratingi naszych obligacji, mądrze zarządzaliśmy pomocą humanitarną w związku z pandemią i zamknęliśmy luki budżetowe wynoszące prawie 1 miliard dolarów bez podnoszenia podatków” – dodała Prezes Zarządu Powiatu Cook.

Urzędnicy zauważyli, że prognozowana luka jest znacznie niższa niż niedobór 409,6 mln dolarów, z jakim borykał się powiat w 2021 r., a system szpitali okręgowych nie przewiduje deficytów w przyszłym roku, po raz pierwszy od co najmniej 2010 r.

Raport opublikowany we wtorek wieczorem zawiera prognozę przychodów i wydatków na koniec roku w roku budżetowym 2024 oraz prognozę przychodów i wydatków na 2025 rok dla funduszu ogólnego i funduszu przedsiębiorczości zdrowotnej, dwóch głównych funduszy operacyjnych powiatu.

Oczekuje się, że wydatki funduszu ogólnego wyniosą 271,6 mln USD powyżej skorygowanego budżetu na 2024 r. ze względu na wzrost kosztów personelu, wpływ inflacji na koszty towarów i usług zamawianych przez powiat, rosnące koszty opieki zdrowotnej oraz wzrost emerytur w powiecie o 35,7 mln USD.

Wyższe niż oczekiwano dochody częściowo zrównoważyły ​​przewidywany wzrost wydatków, zmniejszając całkowity oczekiwany niedobór do 218,2 mln dolarów.

17 lipca godzinie 6:00PM odbędzie się wirtualne wysłuchanie publiczne dotyczące wstępnej prognozy budżetowej powiatu. Mieszkańcy będą mieli okazję złożyć zeznania i nawiązać kontakt z biurem Preckwinkle w sprawie swoich priorytetów budżetowych.

Mieszkańcy będą mogli także zadawać pytania dotyczące budżetu na stronie www.cookcountyil.gov/service/submit-budget-questions.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu