Połącz się z nami

News Chicago

Znamy już program 35. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Wśród hitów „Różyczka” i „Zielona Granica”

Opublikowano

dnia

Opublikowano już listę filmów, które możemy zobaczyć w ramach 35. edycji Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA), który odbędzie się w tym roku w trzech głównych kinach metropolii chicagowskiej w dniach od 4 do 19 listopada. Wydarzenie otworzy najnowszy film wybitnego twórcy kina europejskiego Jana Kidawy-Błońskiego „Różyczka 2” a zakończy wstrząsająca „Zielona Granica” słynnej Agnieszki Holland.

Najobszerniejszy przegląd filmu polskiego i największa cykliczna polska impreza kulturalna poza Polską, przedstawi szereg filmów, których szczegółową listę można zobaczyć tutaj.

Festiwal otworzy pokaz długo oczekiwanego thrilleru „Różyczka 2”, kontynuacja obsypanego nagrodami i docenionego przez publiczność i krytyków przeboju tego samego reżysera z 2010 roku, pt. „Różyczka.

Jan Kidawa-Błoński jest twórcą tak znakomitych dzieł jak „Gwiazdy”, „Skazany na bluesa”, „Pamiętnik znaleziony w garbie”. Większość jego filmów była pokazywana w Chicago, otrzymując tutaj główne nagrody, jak „Różyczka” w 2010 r. (Grand Prix „Złote Zęby Kamery”) czy „Gwiazdy” w 2017 r. (Nagroda Prezydenta PFFA).

W znakomitej gwiazdorskiej obsadzie filmu występują Magdalena Boczarska, Robert Więckiewicz, Janusz Gajos, Maria Seweryn i Paweł Małaszyński. Autorami scenariusza są Maciej Karpinski i Agatha Dominik, zdjęcia zrobił Łukasz Gutt, zaś muzykę skomponował Bartosz Chajdecki.

Reżyser i gwiazdy filmu są spodziewani na pokazie premierowym.

Smaczkiem wieczoru będzie też pokaz amerykańskiego zwiastuna zaginionej komedii „Bolek i Lolek” (1936) z Adolfem Dymszą w przedwojennej roli. Będzie to jednocześnie zapowiedz specjalnego festiwalowego programu „Najlepszych komedii Michała Waszyńskiego”, najsłynniejszego polskiego reżysera okresu międzywojennego.

Oficjalna Gala Otwarcia tegorocznego festiwalu odbędzie się w nowoczesnym kompleksie kinowym AMC NewCity 14 (1500 N. Clybourn Ave. przy North Ave. w Lincoln Park, Chicago) w sobotę, 4 listopada o godz. 8:00PM. Kompleks oferuje zniżkowy parking.

35. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce zakończy „Zielona granica”, nowy, wstrząsający i wywołujący ogromne emocje film mistrzyni kina europejskiego Agnieszki Holland, trzykrotnie nominowanej do Oskara. Film zostanie pokazany w niedzielę, 19 listopada o godz. 5:30PM w kinie AMC New City 14 (1500 North Clybourn Ave. przy North Ave. w Lincoln Park w Chicago.

Film opowiada o sytuacji uchodźczej na polsko-białoruskiej granicy. W kolejnych częściach, noszących odrębne tytuły, przedstawia trzy perspektywy: uchodźców, Straży Granicznej i polskich aktywistów. Ostatnia część filmu zatytułowana „Epilog” rozgrywa się już później, bo 26 lutego 2022 roku, w dwa dni po napaści Rosji na Ukrainę i pokazuje pomoc okazywaną ukraińskim uchodźcom na polsko-ukraińskiej granicy przez aktywistów i Straż Graniczną.

„Zielona granica” miała w tym miesiącu swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, otrzymała tam jedno z głównych wyróżnień – Nagrodę Specjalną Jury.

Reżyserka Agnieszka Holland jest spodziewana na projekcji, aby odpowiadać na pytania widzów, co zostanie potwierdzone w terminie późniejszym.

Otwarcie 35. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce poprzedzi oficjalne przyjęcie z udziałem zaproszonych gości ze świata filmu oraz osobistości życia publicznego, które odbędzie się w Society for Arts (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago) od godz. 5:30PM do 7:30PM. W trakcie imprezy wystąpią znakomici chicagowscy muzycy.

Zaproszenie kosztuje 88 dolarów i można je nabyć tutaj. Liczba zaproszeń jest ograniczona.

Oficjalne zamknięcie festiwalu i ceremonia rozdania nagród odbędzie się w niedzielę, 19 listopada o godz. 3:00PM w tym samym kinie. Zaproszenie na Gale Zamknięcia kosztuje 35 dolarów i można kupić je tutaj.

Wybrane pokazy odbędą się w kinach AMC Village Crossing 18 (7000 N. Carpenter Ave. przy Central Ave., Skokie) oraz w Kinie Galeryjnym (1112 North Milwaukee Ave., Chicago). Te idealnie położone przy autostradach kina, wyposażone w projektory najnowszej generacji, oferują bezpłatny parking.

Szczególnie popularny wśród festiwalowej publiczności karnet na 7 wybranych filmów kosztuje 88 dolarów i można go kupić tutaj. Posiadacze karnetu otrzymują bezpłatnie katalog imprezy. Karnet nie obejmuje Gali Otwarcia i Zamknięcia oraz pokazów specjalnych.

Bilety na pojedyncze seanse będzie można zakupić od 1 października. Pełen program i kalendarz imprez 35. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, jest już dostępny na stronie internetowej festiwalu.

Po szczegółowe informacje można kontaktować się z biurem PFFA pod numerem: 773-486-9612 lub pod adresem pffamerica@pffamerica.com, a także odwiedzając oficjalna stronę festiwalu: www.pffamerica.com.

 

Źródło: Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA)
Foto: Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA), YouTube

 

Polonia Amerykańska

Tre Voci zaśpiewają największe polskie przeboje wszechczasów w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Tenorzy Nowej Generacji; Voytek Soko-Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj oraz Paderewski Symphony Orchestra serdecznie zapraszają na 2 godziny zachwytów, radości, wspomnień, osobistych wzruszeń i wspaniałej zabawy! Koncert karnawałowy odbędzie się w najbliższą sobotę, 25 stycznia, w Copernicus Center.

Znani z estrad i programów telewizyjnych, TRE VOCI biją rekordy sprzedaży płyt, a największe sale koncertowe wypełniają do ostatniego miejsca. Od 2015 roku konsekwentnie popularyzują gatunek classical POP łącząc nieograniczone możliwości swoich tenorowych głosów z przebojami muzyki klasycznej i popularnej.

W karnawałowym widowisku zatytułowanym “TRE VOCI.PL” artyści biorą na warsztat szlagiery polskiej piosenki, czyli najpiękniejsze rodzime kompozycje z lat 60., 70., 80,… nadając im nowe, unikalne brzmienie.

W tym wyjątkowym koncercie pop i rock łączą się z symfonicznym rozmachem aranżacji i potęgą trzech męskich głosów. Dając drugie życie wielu ukochanym przez kilka pokoleń słuchaczy piosenkom, TRE VOCI oddaje hołd ich twórcom i wykonawcom.

W programie usłyszymy m.in. przeboje Piotra Szczepanika, Zbigniewa Wodeckiego, Krzysztofa Krawczyka, monumentalne szlagiery Czesława Niemena i Maryli Rodowicz, a nawet rockowe kompozycje zespołów Perfect i Dżem.

Nie zabraknie żywiołowych, tanecznych hitów, przy których bawiła się cała Polska!

TRE VOCI zaprasza na 2 godziny zachwytów, radości, wspomnień, osobistych wzruszeń i wspaniałej zabawy! Show wzbogacają wyjątkowe wizualizacje oraz oprawa świetlna, nawiązujące do historii festiwali polskiej piosenki.

Koncert karnawałowy “TRE VOCI.PL” odbędzie się w sobotę, 25 stycznia o godzinie 7.00PM, w  Copernicus Center, przy 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630.

Punkty sprzedaży biletów:
• Biuro PaSO: Tel.: 773 467 9000, pasochicago.org
• Księgarnia D&Z: 5507 W Belmont Ave., Chicago, Tel.: 773 282-4222
• Polamer: 4747 N Harlem, Harwood Heights, Tel.: 708 867-9200; 1107 Mt. Prospect Plaza, Mount Prospect, Tel.: 847 253-0722
• Copernicus Center: 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630, Kasa czynna: poniedziałek – piątek: 10 am – 2 pm oraz na 2 godziny przed wszystkimi koncertami

Sprzedaż online:
copernicuscenter.org/tre-voci/

 

Źródło: Akademia Muzyki Paso
Foto: Tre Voci
Czytaj dalej

News Chicago

Lookingglass Theatre Company powraca z premierą spektaklu „Circus Quixote”

Opublikowano

dnia

Autor:

Po rocznej przerwie, pełnej restrukturyzacji i odnowienia swojej kultowej przestrzeni, Lookingglass Theatre Company ogłasza długo wyczekiwany powrót. Zdobywcy nagrody Tony, we współpracy z The Actors Gymnasium, zapraszają na światową premierę spektaklu Circus Quixote, który będzie grany od 30 stycznia do 30 marca w odnowionym Joan and Paul Theatre, mieszczącym się w zabytkowym budynku Water Tower Water Works przy Michigan Avenue w Chicago.

Spektakl pełen magii i akrobacji

„Circus Quixote”, adaptacja ponadczasowej powieści Miguela de Cervantesa, to wyjątkowe połączenie teatralnej narracji i sztuki cyrkowej. Za reżyserię odpowiadają Kerry i David Catlin, członkowie zespołu Lookingglass, a choreografia akrobatyczna to dzieło uznanej Sylvii Hernandez-DiStasi.

Spektakl ożywia historię Don Kichota – wiecznego marzyciela, który wyrusza na pełną przygód misję przywrócenia ideałów rycerskości, wspierany przez swojego oddanego giermka, Sancho Pansę.

Widowisko pełne jest zapierających dech w piersiach akrobacji i wzruszającej, pełnej humoru narracji. „To radosne świętowanie wyobraźni i odporności” – podkreśla David Catlin. „Cieszymy się, że możemy ponownie otworzyć nasze drzwi z tą inspirującą historią”.

Gwiazdy na scenie

Obsada Circus Quixote to mieszanka wyjątkowych talentów:

  • Michel Rodríguez Cintra jako Don Kichot
  • Eduardo Martinez w podwójnej roli Cervantesa i Sancho
  • Laura Murillo Hart jako Dulcynea

Dołączą do nich m.in. Micah Figueroa, Julian Hester, Andrea San Miguel oraz Ayana Strutz, tworząc barwny zespół, który tchnie życie w tę niezwykłą opowieść.

Spektakle rozpoczynają się 30 stycznia, a premiera przewidziana jest na 8 lutego.

Nowe doświadczenia w odnowionej przestrzeni

Z okazji swojego powrotu, Lookingglass Theatre zaprezentuje nie tylko nową produkcję, ale także odnowione lobby, bar i kawiarnię, które mają wzbogacić doświadczenia widzów. Szczegóły dotyczące menu i dodatkowych atrakcji zostaną ogłoszone w najbliższym czasie.

Bilety na spektakl są już dostępne w cenach od 30 do 80 dolarów na stronie LookingglassTheatre.org.

 

Źródło: chicagostarmedia
Foto: Lookingglass Theatre
Czytaj dalej

News Chicago

Najlepszy Musical w Ameryce Północnej, „Come From Away”, ponownie w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

„Come From Away”, uznawany przez krytyków New York Timesa za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych i zdobywca tytułu Najlepszego Musicalu w całej Ameryce Północnej od 21 stycznia wystawiany jest w Chicago. Ta wyjątkowa produkcja przenosi widzów w sam środek niezwykłej, prawdziwej historii, która wydarzyła się w dniach po 11 września 2001 roku.

Historia, która łączy serca

Po zamachach 11 września 2001 roku i zamknięciu przestrzeni powietrznej USA 38 samolotów z 7000 pasażerów zostało skierowanych do małego miasteczka Gander w Nowej Fundlandii. W ciągu zaledwie kilku godzin mieszkańcy tego odległego miejsca otworzyli swoje domy i serca dla obcych z całego świata.

W obliczu napięcia i strachu, różnorodność kultur i języków przerodziła się w zaufanie, muzyka stała się uniwersalnym językiem, a spontaniczne przyjaźnie przetrwały próbę czasu.

Postacie w musicalu są oparte na prawdziwych mieszkańcach Gander i uwięzionych podróżnych, których tam zakwaterowali i nakarmili.

Siła muzyki i emocji

Musical został stworzony przez duet twórców Irene Sankoff i Davida Heina, nominowanych do nagrody Tony®. Reżyserię powierzono Christopherowi Ashleyowi, laureatowi Tony® dla najlepszego reżysera, który wniósł do spektaklu niezwykłą głębię i emocje. Choreografia Kelly Devine, również nominowanej do Tony®, dodaje ruchu i energii, które dopełniają ten poruszający spektakl.

Na swojej trasie musical zyskał nowy blask dzięki Danielowi Goldsteinowi (reżyseria) oraz Richardowi J. Hindsowi (choreografia), którzy wiernie oddali ducha oryginalnej produkcji z Broadwayu.

Dlaczego warto zobaczyć „Come From Away”?

Ten musical nie tylko spektakl – to doświadczenie, które porusza serca i umysły. Po 11 września świat się zatrzymał, ale już 12 września narodziły się historie, które przypominają, że w najciemniejszych chwilach ludzkie dobro i solidarność mogą rozświetlić drogę.

Nie przegap tej zapierającej dech w piersiach opowieści o nadziei, odwadze i człowieczeństwie. „Come From Away” to musical, który na długo zostanie w pamięci każdego widza.

Spektakl będzie grany w CIBC Theatre w dniach od 21 do 26 stycznia. Musical trwa 1 godzinę i 40 minut bez przerwy. Zalecany wiek: od 10 lat. Bilety są do nabycia tutaj.

 

Źródło: Broadway in Chicago
Foto: Broadway in Chicago

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu