Połącz się z nami

News Chicago

Jesień znów maluje Chicago swoimi niezwykłymi barwami na czerwono i złoto

Opublikowano

dnia

Liście w Illinois już zaczynają zamieniać swoje zielone barwy na cieplejsze odcienie żółci, czerwieni i brązu. Oczekuje się, że ten coroczny barwny pokaz osiągnie swój szczyt w połowie października. Gdzie możemy doświadczyć tego piękna?

Jak tłumaczy Nick Kuhn z rezerwatu leśnego powiatu Cook – liście drzew rzeczywiście zawierają te barwniki przez cały rok, ale ich odcienie są maskowane przez zielony chlorofil – substancję chemiczną, dzięki której drzewa przekształcają światło słoneczne w pożywienie i energię.

Gdy chlorofil ulega rozpadowi naszym oczom ukazują się wszystkie wspaniałe barwy jesieni.

Eksperci ds. drzew są zgodni, że tegoroczna jesień jest obiecująca jeśli chodzi o kolory, o ile miasto nie doświadczy wczesnych przymrozków powodujących szybkie zrzucanie liści przez drzewa. Gdzie najlepiej je podziwiać?

River Trail w pobliżu Des Plaines

To rekreacyjny szlak, który biegnie wzdłuż rzeki Des Plaines, przez większą brzegu część jeziora i część powiatu Cook w północno-wschodnim Illinois. Szlak ten łączy się ze szlakiem North Branch Trail i Green Bay Trail.

Rezerwat leśny Deer Grove w pobliżu Palatine

Deer Grove, pierwszy rezerwat leśny w powiecie, obejmuje prawie 2000 akrów różnorodnych siedlisk, takich jak pofałdowany las górski, zalesione wąwozy, tereny podmokłe i prerie. Po latach oddanych prac renowacyjnych dwa obszary w Deer Grove zostały uznane przez Komisję ds. Ochrony Przyrody stanu Illinois za jedne z obszarów naturalnych o najwyższej jakości w stanie.

Swallow Cliff w pobliżu Palos Heights

Najbardziej znany ze swojego klifu o wysokości 30 stóp i schodów Swallow Cliff Woods nagradza gości, którzy tu przyjadą pięknymi widokami. Można tu wybrać się na krótki spacer lub długą wędrówkę po nieutwardzonych szlakach systemu Sag Valley Trail i zobaczyć lasy, bagna i łąki turzycowe wypełnione ptakami – szczególnie podczas wiosennych i jesiennych migracji.

Ogród Botaniczny w Chicago

Muzeum żywych roślin o powierzchni 385 akrów, położone na dziewięciu wyspach w rezerwatach leśnych powiatu Cook, obejmuje 27 ogrodów wystawowych i pięć siedlisk przyrodniczych. Ogród jest otwarty każdego dnia w roku.

Można tu znaleźć drzewa katsura, pochodzące z Japonii i Chin. Liście katsury w kształcie serca przybierają o tej porze roku morelowo-żółty odcień i wydzielają zapach przypominający watę cukrową lub karmelizowany cukier.

Ogród Lurie w Millennium Park

Ogród Lurie w Millennium Park to bezpłatna czterosezonowa oaza. Ogród czynny jest codziennie od 6:00 rano do 11:00 wieczorem. Lurie Garden łączy „najlepsze” Chicago z krajobrazem miasta, bliskością jeziora Michigan i przyrodą, a wszystko to w jednym miejscu.

Promontory Point

Położony w East Hyde Park w Chicago, Promontory Point jest częścią Burnham Park i znajduje się tuż nad brzegiem jeziora Michigan. To sztuczny półwysep zaprojektowany przez Alfreda Caldwella w latach 30. XX wieku.

Indiana Dunes National Lakeshore

Niecałą godzinę drogi od miasta, Indiana Dunes National Lakeshore oferuje szlaki przez lasy, tereny podmokłe i prerie i oczywiście zabójcze widoki. Park czynny jest od 6:00 rano do 11:00 wieczorem i wymaga zakupienia przepustki rekreacyjnej.

Riverwalk w Naperville

„Klejnot koronny” Naperville, znany również jako Riverwalk, to ścieżka o długości 1,75 mili wzdłuż rzeki DuPage. Znajdują się tu fontanny, mosty, rzeźby na świeżym powietrzu i wiele innych. Na Riverwalk, porośniętym jesiennymi liśćmi, jest wiele do zobaczenia i zrobienia.

Morton Arboretum

Morton Arboretum w Lisle to fantastyczne miejsce do obejrzenia jesiennego pokazu kolorów. To publiczny ogród i muzeum na świeżym powietrzu z biblioteką, zielnikiem i wieloma wydarzeniami. Arboretum czynne jest od 7:00 rano do zachodu słońca siedem dni w tygodniu.

Rezerwat leśny Harms Woods w Glenview

Harms Woods jest częścią Rezerwatów Leśnych powiatu Cook i rozciąga się na północną stronę miasta aż po północne przedmieścia. Przez ten odrestaurowany rezerwat przyrody przebiega północna gałąź rzeki Chicago. Odwiedzający cieszą się tutaj utwardzonymi i nieutwardzonymi szlakami, aby spacerować lub jeździć na rowerze i rozkoszować się przyrodą.

Szlak Bloomingdale (The 606)

Znany jako 606, Bloomingdale Trail to 2,7-milowa ścieżka na wzniesieniu, która biegnie przez Humboldt Park, Bucktown, Logan Square i Wicker Park. Na 606 także można podziwiać kolory jesieni.

Cmentarz Graceland

Chociaż cmentarz może nie być najbardziej oczywistym wyborem do rozkoszowania się jesiennymi barwami, pełen historii Graceland Cemetery obejmuje 119 akrów na północ od obszaru Chicago Lake View.

Założony w latach 60-tych XIX wieku cmentarz jest miejscem spoczynku słynnych mieszkańców Chicago, pełnym pięknej architektury teraz połączonej z jesiennymi kolorami liści.

 

Źródło: suntimes, fox32
Foto: YouTube, istock/Kevin Foley/James Andrews/

News Chicago

DuPage County Fair zaprasza do Wheaton. Będą zwierzęta i pokaz świetlny dronów

Opublikowano

dnia

Autor:

Na DuPage County Fair goście mogą zobaczyć wyścigi świń, rzucać się kawałkami arbuza, nauczyć się sztuki uprawy pomidorów albo podążać za pędzonym stadem owiec. Jarmark powiatowy, który rozpoczyna się dzisiaj w Wheaton potrwa cztery dni. Poza wiejskimi tradycjami uczestnicy zobaczą też wspaniały pokaz świetlny dronów.

W czasie trzech wieczorów DuPage County Fair, drony wystartują z północnego krańca terenu targowego i utworzą różnego rodzaju ruchome kształty na wysokości około 400 stóp. Na nocnym niebie tłumy zobaczą świnię machającą ogonem, Statuę Wolności i obracający się diabelski młyn — a wszystko przy piosenkach country i patriotycznych hymnach.

Po dwóch latach organizowania trzydniowego wydarzenia, jarmark powiatu DuPage, za którym stoi organizacja non-profit DuPage County Fair Association, rozszerzono do czterech dni. Chociaż pełne pokazy zwierząt gospodarskich należą już do przeszłości, impreza pozostaje wierna rolniczym korzeniom regionu.

Oznacza to, że na terenie targów odbędzie się turniej siatkówki na trawie i „AgVentureland” — obszar, w którym dzieci mogą łuskać kukurydzę i śmigać na traktorze na pedały. W stodołach jarmarkowych zamieszkają świnie i kozy.

Goście jarmarku będą mogli także się cieszyć muzyką na żywo, różnorodnym jedzeniem oraz przejażdżkami na karuzelach – obecny będzie m. in. ogromny diabelski młyn, a zespół Bear Hollow Wood Carvers zamieni ciężkie kłody w misterne dzieła sztuki za pomocą piły łańcuchowej.

Poza DuPage County Fair, na terenach targowych powiatu DuPage odbywają się inne targi, spotkania kulturalne, w tym niedawne Chicago Scots’ Highland Games oraz inne wydarzenia.

DuPage County Fair będzie otwarty w czwartek od 11:00AM do 10:00PM, w piątek od 11:00AM do 11:00PM, w sobotę od 12:00PM do 11:00PM, w niedzielę od 12:00PM do 8:00PM.

Wstęp kosztuje 12 USD dla osób od 13 lat8 USD dla seniorów i dzieci w wieku 6-12 lat; dzieci w wieku 5 lat i młodsze wchodzą za darmo. Można także nabyć mega karnet za 35 USD, który obejmuje wstęp i nieograniczoną liczbę przejażdżek karnawałowych przez cały dzień.

Pokazy świetlne dronów odbywają się o 9:30PM w czwartek oraz o 10:15PM w piątek i sobotę. Więcej informacji można znaleźć na dupagecountyfair.org.

W ten weekend trwa także Lake County Fair, o którym pisaliśmy tutaj.

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, DuPage County Fair
Czytaj dalej

News Chicago

Kłótnia o hałas w Schaumburgu zakończyła się strzelaniną. Ranny został pracownik tnący drzewo

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę wieczorem został zatrzymany uzbrojony mieszkaniec Schaumburga, po trwających wiele godzin policyjnych negocjacjach. Sytuacja rozpoczęła się kłótnią o hałas pomiędzy nim a osobą przycinają drzewo. Konflikt zakończył się strzelaniną.

Podejrzany mieszkaniec Schaumburga został zatrzymany krótko przed 9:30PM, zgodnie z informacjami policji.

Według władz, funkcjonariusze odpowiedzieli na zgłoszenie dotyczące strzelaniny około 2:50PM przy 800 Braintree Drive i odkryli tam jedną osobę, która odniosła ranę postrzałową.

Strzelanina nastąpiła po kłótni o hałas między mieszkańcem a zatrudnionym pracownikiem przycinającym drzewo. Władze potwierdziły, że ofiara strzelaniny jest zatrudniona w firmie przycinającej drzewa. Ofiara została przewieziona do lokalnego szpitala na leczenie, gdzie jej stan był nieznany.

Po strzelaninie podejrzany zabarykadował się w domu, co spowodowało, że okoliczni mieszkańcy zostali poproszeni o pozostanie w domach i nie wychodzenie na zewnątrz dla własnego bezpieczeństwa, podczas gdy policja próbowała znaleźć rozwiązanie impasowej sytuacji.

Podejrzany ostatecznie wyszedł z domu i został aresztowany, gdy policja sprowadziła drona i robota.

Obecnie nie ma dalszych informacji w sprawie tego wydarzenia.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Kampania Kamali Harris zapytała Pritzkera czy chce być wiceprezydentem

Opublikowano

dnia

Autor:

Kampania prezydencka Kamali Harris zadzwoniła w środę do J.B. Pritzkera, aby ocenić jego zainteresowanie kandydowaniem na wiceprezydenta, co jest pierwszym sygnałem, że gubernator Illinois znajduje się na krótkiej liście Demokratów rozważanych jako kandydaci na to stanowisko.

Według źródła mającego wiedzę o środowej dyskusji, telefon ten był pierwszym, kiedy J.B. Pritzker rozmawiał z kampanią Kamali Harris o tej roli od czasu ogłoszenia przez nią swojej kandydatury.

W środę po południu gubernator Illinois pojawił się w programie CNN „The Lead with Jake Tapper”, gdzie został zapytany, czy jest brany pod uwagę jako kandydat na wiceprezydenta Harris, ale odpowiedział, że nie może komentować „prywatnych rozmów”.

Zapytany przez Tappera, czy przyjąłby drugie miejsce na liście kandydatów, gdyby zostało mu zaoferowane, Pritzker odpowiedział, że „uwielbia być gubernatorem Illinois” i niechętnie dokonałby zmian, ale „trudno byłoby mu się oprzeć” propozycji zostania wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych.

Rozważenie kandydata na wiceprezydenta następuje po dniach rywalizacji Pritzkera, Gubernatora Karoliny Północnej Roya Coopera, Gubernatora Pensylwanii Josha Shapiro, Gubernatora Kentucky Andy’ego Besheara, Senatora USA Marka Kelly’ego, Sekretarza Transportu Pete’a Buttigiega i innych.

J.B. Pritzker, który ma ambicje prezydenckie, nie aspirował do bycia wiceprezydentem — ale jest otwarty na taką możliwość odkąd Kamala Harris oficjalnie rozpoczęła swoją kampanię.

Pomimo miesięcy kampanii na rzecz prezydenta Joe Bidena i występów w telewizji krajowej, gubernator Illinois nadal ma problemy ze zwiększeniem swojej rozpoznawalności poza stanem, zgodnie z przeprowadzonymi sondażami.

Ale jak pokazał w swoim starcie na gubernatora w 2018 r., który rozpoczął aż 18 miesięcy przed dniem wyborów, nieograniczona ilość pieniędzy może pomóc zwiększyć jego szanse.

J.B. Pritzker, miliarder, spadkobierca fortuny Hyatt, wlał 323 miliony dolarów w swoje dwie kampanie i jest postrzegany jako kandydat sprzyjający kampanii Kamali Harris, który pomoże załatać luki w pozyskiwaniu funduszy. Zbudował również lojalną bazę pracowników, którzy są gotowi wkroczyć do akcji, kiedy tylko on będzie gotowy.

59-letni Pritzker ma również głębokie powiązania z kalifornijskimi demokratami. Urodził się w Palo Alto i dorastał w tym stanie w latach 70-tych. Jest blisko związany z byłą przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, mieszkanką San Francisco, która była bliską przyjaciółką matki Pritzkera.

Pritzker stracił matkę, która cierpiała na alkoholizm, w makabrycznym wypadku samochodowym, gdy miał 17 lat, zaledwie 10 lat po tym, jak jego ojciec zmarł na atak serca w wieku 39 lat. Przypisuje matce zaszczepienie w nim wczesnego zainteresowania prawami do aborcji i postępowym aktywizmem.

Jego osiągnięcia jako gubernatora pokrywają się z priorytetami Demokratów.

W swojej pierwszej kadencji J.B. Pritzker podpisał cztery budżety, oraz ustawodawstwo, które podniosło płacę minimalną, zalegalizowało marihuanę i ustanowiło prawo do aborcji w Illinois w historycznym momencie. I przeprowadził stan przez niszczycielską pandemię.

W styczniu 2023 r. podpisał ustawę zakazującą broni szturmowej w Illinois, która do tej pory przetrwała kilka wyzwań prawnych. Jako potencjalny wiceprezydent Pritzker mógłby pokazać swoje praktyczne umiejętności w kampanii.

 

Źródło: suntimes
Foto: biuro gubernatora, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu