Połącz się z nami

News Chicago

Minister Kultury Piotr Gliński zainaugurował w Chicago Miesiąc Dziedzictwa Polskiego

Opublikowano

dnia

W sobotę Minister Kultury Piotr Gliński wziął udział w uroczystym podniesieniu polskiej flagi w Daley Plaza w centrum Chicago w ramach inauguracji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Chicago. Minister zaapelował do Polonii o wzmocnienie sojuszu z Ameryką i pomoc w „utrzymaniu obecnego kursu naszego kraju ku suwerenności”.

„Ta flaga jednoczy naszą społeczność, przypomina o wyjątkowej i pozytywnej sile Polaków, która sprawiła, że pomimo najtrudniejszych momentów, najokrutniejszych zbrodni systemowo popełnianych przez najeźdźców i okupantów, naród polski przetrwał, trwa, rozwija się i ma swoje dziedzictwa i kultury” – powiedział Gliński podczas uroczystości podniesienia flagi.

W uroczystości zorganizowanej przez Konsulat Generalny RP wzięli udział także Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, Konsul Generalny Paweł Zyzak i Konsul Generalny Ukrainy Serhij Koledow.

Polska flaga została zawieszona na centralnym maszcie placu, pomiędzy flagami USA i Chicago. Polsko-amerykańska mezzosopranistka z Lyric Opera of Chicago, Aleksandra Rafało, zaśpiewała hymny polski i amerykański oraz pieśni obu krajów.

Uroczystość zainaugurowała coroczny Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w USA oraz 95. rocznicę powstania najstarszej polskiej organizacji charytatywnej – Stowarzyszenia Klubów Polskich.

W swoim przemówieniu minister Gliński podkreślił znaczenie Polonii i jej wkładu w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

„Zawsze byliście ważni, ale nie zawsze doceniani (…) Zawsze Was potrzebujemy, także teraz. By wzmocnić bezpieczeństwo Polski poprzez sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Strzeżcie tego sojuszu tutaj, w Ameryce. Ale my też potrzebujemy Was, a może przede wszystkim wszystkich teraz, aby utrzymać obecny kurs naszego kraju, kurs ku suwerenności politycznej, obronnej, gospodarczej, energetycznej i kulturalnej” – powiedział minister.

Wicemarszałek Gosiewska stwierdziła z kolei, że Polonia to „atut polskiej polityki zagranicznej, naturalny i najsilniejszy sojusznik Polski w USA”.

Podczas uroczystości pojawił się także Konsul Generalny Ukrainy Serhij Koledow, który wyraził „wieczną wdzięczność” Polsce i Polonii za pomoc dla jego kraju.

„Jestem bardzo dumny, że widzę polską flagę narodową w Daley Plaza tuż obok amerykańskiej. (…) Od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę te dwa wielkie narody wyciągały Ukrainę pomocną dłoń. Polska jest jednym z największych dostawców broni na Ukrainę i jednym z najgłośniejszych orędowników spraw Ukrainy” – powiedział dyplomata.

„Wszyscy nasi przyjaciele z Polski i Polonii – jesteście dla nas bohaterami” – dodał.

W Stanach Zjednoczonych październik obchodzony jest corocznie jako Miesiąc Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego, w uznaniu wkładu milionów Amerykanów polskiego pochodzenia w rozwój Stanów Zjednoczonych.

Po raz pierwszy Miesiąc Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego został oficjalnie ogłoszony przez Kongres w 1981 r. (początkowo w sierpniu); Prezydent Ronald Reagan i inni prezydenci również wydali proklamacje prezydenckie w tej sprawie.

Miesiąc upamiętnia zasługi dwóch bohaterów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych – Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, a także pierwszych polskich osadników w Jamestown, pierwszej odnoszącej sukcesy kolonii angielskiej w Ameryce, którzy przybyli na kontynent w 1608 roku.

Jednym z najważniejszych punktów obchodów miesiąca są coroczne Parady Pułaskiego w Nowym Jorku i innych amerykańskich miastach, w których obecna jest Polonia. W tym roku po raz pierwszy weźmie w nim udział Prezydent RP Andrzej Duda.

Podniesienie flagi na Daley Plaza było pierwszym punktem dwudniowej wizyty ministra Glińskiego w USA. W Chicago minister odwiedzi także polską wystawę w Muzeum Historii Chicago i Paderewski Symphony Orchestra.

 

Źródło: tvpworld
Foto: Polish Consulate in Chicago

News Chicago

Kane County Fair zaprasza na rodeo, aukcje zwierząt i mnóstwo innych atrakcji

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj rusza 155. coroczny jarmark Kane County Fair; nie zabraknie zwierząt, karuzel, pysznego jedzenia, pokazów rodeo, muzyki na żywo i innych atrakcji. Wydarzenie potrwa do niedzieli 21 lipca, na terenach targowych powiatu Kane, przy 525 S. Randall Road w St. Charles. Parking dla gości jest bezpłatny.

Do ulubionych przez fanów atrakcji jarmarku, które powrócą w tym roku, zalicza się małe zoo, wyścigi świń, zawody rodeo i aukcje zwierząt gospodarskich.

Targi odbywają się w godzinach od 3:00PM do 11:00PM w środę i czwartek, od południa do północy w piątek i sobotę oraz od południa do 10:00PM w niedzielę.

Karnet na wydarzenie można kupić za 25 dolarów. W środę i czwartek wstęp kosztuje 5 dolarów. W weekend dla dzieci w wieku 3–12 lat wynosi 5 dolarów, a dla starszych 10 dolarów. Dzieci do lat 3 mają codziennie wstęp bezpłatny.

Bilety na targi można kupić przy wejściu lub z wyprzedzeniem, klikając „Kup bilety” w prawym górnym rogu strony www.kanecountyfair.com/Fair-Information. Za zakup biletów kartą kredytową pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 4%.

Główne wydarzenia Kane County Fair to koncerty w Miller Lite Soundstage, profesjonalne mistrzostwa w ujeżdżaniu byków, Demolition Derby i weekendowy Classic JP Car Show.

Nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin, w tym Kidbucks Game Show, Rhinestone Roper, Kiddy Land i Swifty Swine Racing Pigs. Codziennie można też będzie oglądać snycerza Chada Kilpatricka przy pracy. Małe zoo będzie otwarte od czwartku do niedzieli, a aukcja bydła rozpocznie się o 1:00PM w niedzielę.

Chad Kilpatrick tworzy rzeźby przy pomocy piły łańcuchowej

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową targów powiatu Kane pod adresem www.kanecountyfair.com/Fair-Information lub zadzwoń pod numer (630) 584-6926.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Kane County Fair
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago sprząta po burzach. We wtorek ponad 100 tys klientów ComEd wciąż nie miało prądu

Opublikowano

dnia

Autor:

Co najmniej 6 tornad przeszło przez okolice Chicago w poniedziałek wieczorem, w tym tornado EF-1 w Near West Side, gdy region nawiedzały burze drugą noc z rzędu – podała National Weather Service. Ta liczba może być jednak większa. Mieszkańcy dotkniętych rejonów porządkują swoje podwórka.

Służba pogodowa potwierdziła także pojawienie się tornad w pobliżu Channahon, Oswego, Yorkville i Bridgeview oraz w Crown Point w stanie Indiana. Ich suma prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ służby pogodowe będą kontynuować ocenę szkód spowodowanych przez burze i raporty o ponad 25 możliwych tornadach.

We wtorek wieczorem około 110 000 klientów ComEd nadal nie miało prądu, a przedsiębiorstwo energetyczne poinformowało, że niektórzy mieszkańcy odzyskać dostęp do Internetu dopiero w piątek. W szczytowym momencie przerw w dostawie prądu nie miało ponad 220 000 klientów.

Zgłoszono niewiele obrażeń spowodowanych burzą, ale 44-letnia Laura Nagel z Cedar Lake w północno-zachodniej Indianie zmarła, gdy drzewo upadło na jej dom, jak poinformowało biuro koronera.

Służba pogodowa ustaliła, że ​​w rejonie Chicago doszło do powstania tzw. derecho – dość rzadko występującego systemu burz, rozległego na co najmniej 250 mil, który charakteryzuje się silnymi wiatrami. Wiatr wiał z prędkością 50-70 mil na godzinę.

Derecho, które miało miejsce w sierpniu 2020 r., wywołało co najmniej siedem tornad w północnym Illinois i pozbawiło prądu około 850 000 klientów. Jedno z nich przeszło wtedy przez Rogers Park.

Straż Pożarna w Chicago potwierdziła tylko jeden przypadek obrażeń związany z burzami. 40-letnia kobieta została zabrana do Centrum Medycznego Uniwersytetu Loyola w poważnym stanie z urazem głowy po tym, jak drzewo spadło na jej samochód przy 1700 North Austin Avenue.

Policja stanowa Illinois podała, że ​​w pobliżu Channahon kilka pojazdów zaplątało się w przewody elektryczne wysokiego napięcia, które spadły na autostradę międzystanową nr 55 w pobliżu Arsenal Road.

Jedna osoba została zabrana do pobliskiego szpitala z obrażeniami związanymi z tym incydentem. Autostrada miała być zamknięta w obu kierunkach do środy rano.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

200 właścicieli domów na West Side dostanie dodatkową pomoc po powodzi z 2023 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Brandon Johnson dodaje 5 milionów dolarów do istniejącego programu naprawy szkód po powodzi dla mieszkańców West Side dotkniętych rekordowymi ulewnymi deszczami w lipcu ubiegłego roku. Dodatkowe finansowanie ogłosił we wtorek w czasie wystąpienia w Bibliotece Publicznej na West Chicago Avenue w Austin.

Z funduszy skorzysta do 200 właścicieli domów, głównie seniorów, mieszkających w domach jednorodzinnych lub domach jedno- lub dwumieszkaniowych w West Side. Każdy beneficjent może otrzymać pomoc w wysokości do 25 000 dolarów. Do dofinansowania kwalifikują się tylko rodziny, których całkowity dochód jest równy lub niższy od średniego dochodu obszaru.

Miejski program naprawy powodziowej zapewnia fundusze właścicielom domów, których piwnice zostały zniszczone w wyniku poważnej powodzi w West Side w lipcu 2023 r., po tym jak ulewa przyniosła opady wielkości 9 cali.

Z analizy WBEZ wynika, że ​​w całym mieście w pierwszych dwóch tygodni po tej burzy złożono ponad 12 000 raportów o zalaniu piwnic.

Kwota 5 milionów dolarów zostanie przekazana wraz z przyznanymi już 172 milionami dolarów z funduszy FEMA. Aby dostać pomoc nie będzie potrzebne złożenie wniosku, Miejski Departament Mieszkalnictwa będzie współpracował bezpośrednio z liderami społeczności i organizacjami, aby zidentyfikować najbardziej potrzebujących właścicieli domów.

Po silnych burzach, które miały miejsce w ostatnich dniach, od 50 do 60 osób zadzwoniło do miasta i także zgłosiło zalanie swoich piwnic, poinformował Randy Conner, komisarz Departamentu Gospodarki Wodnej w Chicago.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu