Połącz się z nami

NEWS Florida

Kompleks domów w Cortez na Florydzie jest odporny na brak zasilania w czasie huraganów

Opublikowano

dnia

Misją dyrektora generalnego Pearl Homes, Marshalla Gobuty, było stworzenie społeczności zasilanych energią słoneczną, które będą zasadniczo odporne na awarie podczas huraganów. Po latach badań i rozwoju wreszcie osiągnął ten efekt w postaci Hunters Point, 86-mieszkaniowego kompleksu zlokalizowanego w Cortez na Florydzie.

Obszar gdzie powstało osiedle jest nie tylko strefą powodziową, ale także gorącym miejscem huraganów. Dla Gobuty’ego było to idealne miejsce do sprawdzenia, czy społeczność korzystająca z czystej energii będzie w stanie utrzymać zasilanie bez przerw podczas huraganów.

Zamiast podłączać się do sieci lokalnego przedsiębiorstwa energetycznego, Hunter’s Point ma własny, niezależny system akumulatorów i zasilania: domowy panel słoneczny zasila akumulator, a o zachodzie słońca akumulator uruchamia się i zasila cały dom przez całą noc.

Domy okazały się już odporne zarówno w obliczu huraganu Ian w 2022 r., jak i huraganu Idalia, który spowodował zniszczenia w stanie w zeszłym miesiącu. W obu przypadkach zasilanie pozostało tu włączone, gdy okoliczne dzielnice zostały pozbawione prądu.

Tymczasem według gubernatora Rona DeSantisa565 000 odbiorców usług użyteczności publicznej na Florydzie straciło prąd z powodu Idalii, która uderzyła w miasta od Tampy – w pobliżu Hunters Point – po Tallahassee.

Wg Marshalla Gobuty domy w jego kompleksie miały zapewniony prąd bez sieci przez dwa tygodnie. Dyrektor Pearl Homes umieścił także domy na wysokości 9 stóp nad ziemią, powyżej granicy 3 stóp potrzebnych w strefie powodziowej, aby zapewnić ochronę domów podczas nadmiernych opadów deszczu.

Każda działka ma powierzchnię 3300 stóp kwadratowych, a każdy dom ma powierzchnię wewnętrzną ponad 1650 stóp kwadratowych.

Cena wywoławcza jednego z domów wynosi 1,45 miliona dolarów, ale mogą one kosztować nawet 1,8 miliona dolarów.

Mimo to jest na nie popyt – stwierdził Gobuty. W budowie są 32 domy, a 18 z nich jest już zamieszkałych. Średni czas sprzedaży wynosi około 34 dni.

Inną kluczową cechą tych domów jest to, że mają zerowy ślad węglowy.

Po tym, jak Pearl Homes zbudowało model testowy domu w Centrum Badań i Projektów, firma zaczęła zdawać sobie sprawę, że dom wytwarzał więcej energii niż zużywał. W rezultacie byli w stanie przejąć nadwyżkę energii i przekazać ją z powrotem do zakładu energetycznego. Z kolei przedsiębiorstwo energetyczne rekompensowało właścicielom domów kupowanie od nich energii.

Gobuty ma nadzieję zainspirować innych budowniczych, aby poszli w jego ślady. Pearl Homes wkrótce rozpocznie budowę kolejnych 56 domów.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: Pearl Homes

News Chicago

Małe reaktory modułowe powrócą do Illinois w 2026 r. by produkować energię atomową

Opublikowano

dnia

Autor:

J.B. Pritzker podpisał w piątek ustawę znoszącą obowiązujące od ponad trzech dekad moratorium na rozwój reaktorów jądrowych w Illinois. Miesiąc temu Senat stanu przegłosował zniesienie zakazu, które następnie czekało na decyzję gubernatora. Dzięki ustawie Illinois będzie mogło spełnić obietnicę dotyczącą produkcji energii bezemisyjnej do 2045 roku.

Mniejsze reaktory jądrowe – wytwarzające mniej niż 300 megawatów mocy – zostaną dopuszczone do użytkowania od stycznia 2026 r.

Senatorka Partii Republikańskiej Morris Sue Rezin, zwolenniczka propozycji, argumentowała, że energia jądrowa stanowi kluczową część stanowego portfela energii odnawialnej.

„Illinois ma długą, pełną sukcesów i bezpieczną historię wytwarzania energii jądrowej” – stwierdziła Rezin w oświadczeniu wydanym po podpisaniu ustawy przez gubernatora J.B. Pritzkera. Jej zdaniem, ustawa zapewni, że stan pozostanie liderem w sektorze energetycznym, oferując możliwość wykorzystania nowej technologii energii jądrowej.

Rezin i sponsor ustawy, Demokrata Lance Yednock z Ottawy, liczą na przyszły sukces tak zwanych małych, modułowych reaktorów, które zasilają na przykład jeden duży zakład produkcyjny.

Propozycja stanu Illinois dotycząca energii atomowej uzyskała już zdecydowaną aprobatę legislacyjną, ale wiosną ubiegłego roku została zawetowana przez Pritzkera.

Nowa ustawa dodała badanie na temat zagrożeń związanych z nową technologią nuklearną i powierza Agencji Zarządzania Kryzysowego stanu Illinois nadzór nad kwestiami, których nie uwzględniono w pierwotnym planie.

Ekolodzy, którzy są jej przeciwni, twierdzą, że energia wiatrowa i słoneczna wystarczą, aby zastąpić wyczerpujące się paliwa kopalne.

Zwolennicy ustawy zwracają jednak uwagę, że stanowy plan zamknięcia elektrowni węglowych do 2045 r. opiera się częściowo na dotacjach państwowych, które pozwolą na utrzymanie dwóch nierentownych elektrowni jądrowych w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/typhoonski/
Czytaj dalej

News USA

Czy leci z nami pilot? Samolot kalifornijskiej firmy poradził sobie bez niego

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma Reliable Robotics z siedzibą w Kalifornii ogłosiła niedawno, że pomyślnie wykonała lot małym samolotem transportowym bez pilota na pokładzie. Autonomiczny lot Cessny 208B Caravan, który miał miejsce w zeszłym miesiącu, był pierwszym takim wydarzeniem w branży lotniczej.

Lot Cessny 208B Caravan bez żadnych osób na pokładzie miał miejsce 21 listopada niedaleko San Jose. Reliable Robotics – producent systemów automatyki lotniczej z siedzibą w Mountain View podał, że zdalny pilot nadzorował samolot bez pilota z centrum kontroli firmy, oddalonego o 50 mil.

Firma dodała, że jest to część pracy, którą wykonują, aby wprowadzić na rynek w USA zaawansowane technologie zwiększające bezpieczeństwo.

Udany eksperyment został nazwany „monumentalnym osiągnięciem w dziedzinie lotnictwa” i przykładem tego, jak program AFWERX przyspiesza sprawne i niedrogie zmiany w zakresie zdolności największych sił powietrznych świata, przez płk Elliotta Leigh, dyrektora AFWERX i głównego specjalisty ds. komercjalizacji w Departamencie Sił Powietrznych.

AFWERX to program Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, którego celem jest wspieranie kultury innowacji w służbie. Inicjatywa, obejmująca szereg programów wspieranych stosunkowo niewielkimi funduszami, ma na celu obejście biurokracji i zaangażowanie nowych przedsiębiorców w programy Sił Powietrznych.

„Ten kamień milowy przyspiesza możliwości lotów podwójnego zastosowania bez załogi, zwiększając bezpieczeństwo lotnictwa i umożliwiając nam wprowadzenie szerokiego zakresu autonomicznych zdolności wojskowych w niedostępne środowiska”, stwierdził płk Elliott Leigh.

Reliable Robotics współpracuje z Siłami Powietrznymi na podstawie szeregu kontraktów od 2021 r., a Federalna Administracja Lotnictwa FAA formalnie przyjęła plan certyfikacji autonomicznego systemu lotu firmy  w czerwcu 2023 r.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, Reliable Robotics
Czytaj dalej

News Chicago

Chicagowska Daisies znowu najlepsza. Została „Restauracją Roku” wg Eater Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W październiku pisaliśmy, że chicagowski lokal Daisies jako jeden z dwóch w Chicago znalazł się na liście 50 najlepszych restauracji w USA w 2023 r. według „The New York Times”. Ale to nie koniec wyróżnień dla firmy z lokalizacją w dzielnicy Logan Square. Ostatnio dostała także tytuł „Restauracji Roku” od Eater Chicago.

W zeszłym miesiącu restauracja Daisies zdobyła „Zieloną Gwiazdę” w ramach Przewodnika Michelin po Chicago na rok 2023 za stosowanie „zrównoważonej gastronomii skupiającej się na unikalnych profilach smakowych wykorzystujących najświeższe produkty”.

Natomiast w zeszłą środę firma Eater Chicago przyznała lokalowi, którego określiła się jako inspirowanego Środkowym Zachodem i skupującego się na makaronach, tytuł „Restauracji Roku” w ramach organizowanego przez witrynę konkursu „2023 Eater Awards”.

„W ciągu dnia klienci ze wszystkich środowisk tłoczą się w restauracji, popijając kawę, jedząc ciasta Leigh Omilinsky’ego, rozmawiając lub stukając w laptopy” – napisali redaktorzy Eater. „Na kolację może to być najtrudniejsza rezerwacja w mieście, ponieważ większość klientów nie musi oszczędzać, aby zjeść obiad w Daisies”.

Daisies, uznawana za jedną z najlepszych włoskich restauracji w Chicago. Istnieje na tutejszej scenie kulinarnej od dłuższego czasu, ale niedawno przeniosła się do większej przestrzeni na Logan Square, ze względu na swoją rosnącą popularność.

Według Przewodnika Michelin domowy makaron pappardelle Daisies z ragu grzybowym i dipem cebulowym z domową falbanką to „obowiązkowe zamówienie”.

Restauracja wykorzystuje produkty z 30-akrowej farmy położonej 68 mil od Chicago i należącej do brata szefa kuchni, Joe Frillmana.

Inne restauracje z Wietrznego Miasta, które zdobyły miejsca na liście nagród Chicago Eater to Thattu, Boonie’s Filipino Restaurant i Warlord. Pełną listę zwycięzców można zobaczyć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Daisies
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu