Połącz się z nami

News USA

Druga debata prezydencka Republikanów nie zagroziła prowadzeniu Donalda Trumpa

Opublikowano

dnia

Podczas drugiej debaty prezydenckiej wśród Republikanów nikt nie spowodował przełomowego momentu. Nie wydarzyło się także nic, co w znaczący sposób zepchnęłoby byłego prezydenta Donalda Trumpa z drogi do zdobycia nominacji prezydenckiej Partii Republikańskiej. Siedmiu kandydatów do prawyborów GOP stanęło przed publicznością w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii i kamerami Fox Business Network.

W czasie środowej debaty także nikt – ani trzej moderatorzy, ani siedmiu pretendentów – nie chciał poruszyć oczywistej kwestii – że liderowi, Donaldowi Trumpowi, postawiono cztery zarzuty karne.

Nie wspomniano również o tym, że w sprawie cywilnej w Nowym Jorku sędzia właśnie stwierdził, że firmy prowadzone przez Trumpa i jego najstarszych synów rutynowo dopuszczały się oszustw.

Wyjątkiem była bardzo krótka wzmianka byłego gubernatora stanu New Jersey, Chrisa Christie. 

Sam Donald Trump pominął tę debatę, podobnie jak pierwsze spotkanie, w sierpniu w Millwaukee.

W Simi Valley stawili się: gubernator Dakoty Północnej Doug Burgum, były gubernator New Jersey Chris Christie, gubernator Florydy Ron DeSantis, była ambasador ONZ Nikki Haley, były wiceprezydent Mike Pence, przedsiębiorca Vivek Ramaswamy i senator Tim Scott, R-S.C.

Podobnie jak podczas pierwszej debaty, była gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley, ambasadorka Trumpa przy ONZ, miała za sobą najmocniejszy wieczór, napędzany jej hartem ducha, dowcipem i przygotowaniem. Została zwycięzcą drugiego starcia.

Haley nadal jednak stoi przed wyzwaniem, aby wyjść z jednocyfrowych wyników w sondażach.

Taktyką Viveka Ramaswamy byłą ciągłe mówienie. W jego przypadku zadziałało to już w pierwszej debacie, ale być może tym razem przesadził.

Nikki Haley uderzyła Ramaswamy’ego za dołączenie do TikToka, chińskiej platformy mediów społecznościowych podejrzanej o wykorzystywanie jej technologii do szpiegowania użytkowników w USA. Kiedy Vivek Ramaswamy w widocznym poczuciu wyższości zaczął się bronić, Haley powiedziała sucho:

„Za każdym razem, gdy cię słyszę, czuję się trochę głupsza z powodu tego, co mówisz”.

Gubernator New Jersey Chris Christie i gubernator Florydy Ron DeSantis uderzyli Trumpa za to, że nie był z nimi na scenie. Bardziej elokwentny z tej pary gubernator New Jersey lepiej radził sobie z drwinami.

„Donald, wiem, że patrzysz, nie możesz się powstrzymać” – powiedział Christie. „Nie ma cię tu dziś wieczorem, nie z powodu sondaży i nie z powodu twoich aktów oskarżenia. Nie jesteś tu dziś wieczorem, ponieważ boisz się być na scenie.(..) Rób tak dalej, a nikt tutaj nie będzie już nazywał cię Donald Trump. Będziemy cię nazywać Donald Duck”.

Ron DeSantis, który wciąż traci swoją pozycję na rzecz Trumpa, nie zrobił nic, aby to zmienić. Ponownie powiedział, że wyśle wojska amerykańskie do Meksyku, aby walczyć z kartelami narkotykowymi.

Mike Pence, wiceprezydent Trumpa nie miał pomysłu, jak zostać usłyszanym, a kiedy mu się to udało, nie miał zbyt wiele do powiedzenia.

Niezręcznie pominął pytanie, czy Obamacare pozostanie, co stanowiło odniesienie do niewywiązania się Trumpa i Pence’a z obietnicy zakończenia popularnego i trwałego programu ubezpieczeń zdrowotnych, będącego głównym dziedzictwem byłego prezydenta Baracka Obamy.

Natomiast Senator Tim Scott, R-S.C., porzucił swój image miłego faceta i był bardziej agresywny, ale samo bycie bardziej energicznym nie wystarczyło.

Trzecia debata kandydatów GOP do fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędzie się 8 listopada w Miami.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

News USA

Ustawodawcy ponawiają apele o uchylenie ustawy FACE stosowanej głównie wobec obrońców życia

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ siedmiu zwolenników pro-life zostało skazanych na lata więzienia za wysiłki na rzecz ratowania nienarodzonych dzieci protestując pod kliniką aborcyjną w Waszyngtonie, kilku prawodawców ponowiło swoje wezwania do uchylenia ustawy o swobodnym dostępie do wejść do klinik (FACE). O tych staraniach i innych zmianach w prawie dotyczącym aborcji mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Kongresmen Chip Roy ze stanu Teksas wezwał do uchylenia tego środka.

Podpisana przez prezydenta Billa Clintona w 1994 r. ustawa FACE zabrania utrudniania dostępu lub niszczenia klinik aborcyjnych, ośrodków dla kobiet w ciąży lub mienia kościelnego. Kilku prawodawców skrytykowało jednak ustawę za nierówne stosowanie jej wobec działaczy pro-life.

Aktywistka pro-life, Lauren Handy, otrzymała prawie 5 lat więzienia za bycie organizatorem demonstracji w Waszyngtonie.

Oprócz Lauren Handy sześciu innych aktywistów pro-life – John Hinshaw (69 l.), William Goodman (54 l.), Herb Geraghty (27 l.), Jonathan Darnel (42 l.), Jean Marshall (74 l.) i Joan Bell (76 l.) również otrzymało wyroki na mocy ustawy FACE Act. od 10 miesięcy do ponad 2 lat. O tych działaczach pisaliśmy m.in. tutaj.

Sąd Najwyższy Arizony blokuje prawo chroniące życie

W poniedziałek Sąd Najwyższy Arizony nałożył 90-dniową blokadę egzekwowania prawa stanowego chroniącego życie w chwili poczęcia, o którym informowaliśmy 10 kwietnia.

Nastąpiło to po tym, jak Gubernator Arizony, Katie Hobbs, podpisała 2 maja projekt ustawy o uchyleniu środka pro-life. Chociaż ustawa uchylająca została podpisana, wejdzie w życie dopiero 90 dni po zakończeniu sesji legislacyjnej w Arizonie.

Ustawa pro-life, uśpiona od czasu unieważnienia w sprawie Roe przeciwko Wade w 1973 r., została pierwotnie uchwalona w 1864 r. Środek ten chroni całe życie nienarodzone od poczęcia i nakłada karę więzienia na tych, którzy „dokonują, dostarczają lub przeprowadzają” aborcję.

8 kwietnia Sąd Najwyższy w Arizonie orzekł, że skoro Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił wyrok w sprawie Roe w sprawie Dobbs przeciwko Jackson z 2022 r., nie ma już podstaw prawnych do wstrzymywania egzekwowania prawa.

Nowa poprawka do konstytucji gwarantująca prawo do aborcji prawdopodobnie zostanie poddana głosowaniu w listopadzie w Arizonie.

Aborcje poprzez usługę telezdrowia stanowią obecnie 1 na 5 aborcji

Z nowego raportu „We Count Report” Towarzystwa Planowania Rodziny wynika, że ​​pod koniec 2023 r. aborcje uzyskane za pomocą telezdrowia stanowiły prawie 1 na 5 aborcji w USA. To aborcja chemiczna przeprowadzana zdalnie poprzez wizytę online.

Badanie wykazało, że przy średnio 17 000 takich aborcji miesięcznie od października do grudnia ten rodzaj aborcji stanowił 18% wszystkich aborcji w październiku 2023 r., 19% w listopadzie i 19% w grudniu.

Według Towarzystwa Planowania Rodziny w stanach, w których obowiązują przepisy chroniące nienarodzone dzieci na wszystkich etapach lub począwszy od szóstego tygodnia ciąży, przeprowadzano miesięcznie średnio 5800 aborcji przy pomocy usługi telezdrowia.

Według Instytutu Guttmachera aborcje chemiczne stanowią obecnie 63% wszystkich aborcji w USA.

Luizjana może uznać pigułki aborcyjne za „substancje niebezpieczne kontrolowane”

Izba Luizjany przedstawiła projekt ustawy zwiększającej kary za zmuszanie kobiet do zażywania tabletek aborcyjnych. Izba dodała także poprawkę uznającą pigułki aborcyjne: mifepriston i mizoprostol za „substancje niebezpieczne kontrolowane” zgodnie z jednolitą ustawą o kontrolowanych substancjach niebezpiecznych.

Ustawa została już przyjęta przez Senat stanu i ma być przedmiotem debaty w Izbie Reprezentantów 20 maja.

Luizjana chroni życie nienarodzone na wszystkich etapach ciąży poprzez przepisy zakazujące aborcji chirurgicznej i chemicznej. Stan dopuszcza wyjątki w przypadkach, gdy życie lub zdrowie matki jest zagrożone i gdy nie oczekuje się, że nienarodzone dziecko przeżyje ciążę.

 

Źródło: cna
Foto: march for life, YouTube, istock
Czytaj dalej

News USA

Przez amerykańskie pływające molo jedzie żywność dla głodującej Gazy

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek ciężarówki przewożące bardzo potrzebną pomoc dla Strefy Gazy po raz pierwszy wjechały na jej terytorium korzystając z nowo wybudowanego amerykańskiego pływającego molo. Izraelskie ograniczenia dotyczące przejść granicznych i ciężkie walki utrudniają dotarcie żywności i innych dostaw drogą lądową do oblężonej enklawy.

Dzisiejsza dostawa jest pierwszą w ramach operacji, która według szacunków amerykańskich urzędników wojskowych może obejmować do 150 ciężarówek dziennie wjeżdżających do Strefy Gazy w czasie gdy Izrael naciera na miasto Rafah na południu.

Jednak Stany Zjednoczone i grupy pomocowe ostrzegają również, że projekt molo nie jest uważany za substytut dostaw lądowych, które mogłyby zapewnić całą żywność, wodę i paliwo potrzebne w Gazie. Przed wojną do Gazy wjeżdżało średnio ponad 500 ciężarówek dziennie.

Powodzenie operacji pozostaje także niepewne ze względu na ryzyko ataku bojowników, przeszkody logistyczne i rosnący niedobór paliwa do pojazdów ciężarowych w związku z izraelską blokadą Strefy Gazy od czasu ataku Hamasu na Izrael z 7 października.

W ataku Hamasu zginęło 1200 osób, a 250 dostało się do niewoli. Od tego czasu izraelska ofensywa zabiła ponad 35 000 Palestyńczyków w Strefie Gazy – twierdzą miejscowi urzędnicy ds. zdrowia, a setki innych zginęło na Zachodnim Brzegu.

W piątkowym oświadczeniu Centralne Dowództwo Armii Amerykańskiej potwierdziło ruch pomocowy, stwierdzając, że pierwsza pomoc dotarła do Gazy o godzinie 9:00AM czasu lokalnego. Podczas tej operacji żaden amerykański żołnierz nie zszedł na brzeg.

„Jest to ciągły, wielonarodowy wysiłek mający na celu dostarczenie dodatkowej pomocy palestyńskiej ludności cywilnej w Gazie korytarzem morskim o całkowicie humanitarnym charakterze i obejmie towary pomocowe przekazane przez wiele krajów i organizacji humanitarnych” – oznajmiło dowództwo.

W czwartek żołnierze zakończyli montaż pływającego pomostu. Kilka godzin później Pentagon oświadczył, że pomoc humanitarna wkrótce zacznie napływać. Przedstawiciele ONZ stwierdzili jednak, że dostawy paliwa drogą lądową zostały prawie wstrzymane, co niezwykle utrudni niesienie pomocy ludności Gazy.

Agencje pomocowe twierdzą, że w południowej Gazie kończy się żywność i  paliwo, natomiast Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego i Światowy Program Żywnościowy twierdzą, że na północy Gazy panuje głód.

Izrael twierdzi, że nie nakłada żadnych ograniczeń na napływ pomocy humanitarnej i obwinia ONZ za opóźnienia w dystrybucji towarów przywiezionych do Gazy. Według ONZ dostawy są jednak utrudnione przez walki, izraelski ogień i chaotyczne warunki bezpieczeństwa.

Izrael obawia się również, że Hamas użyje paliwa w swojej walce z wojskami izraelskimi.

Pod naciskiem Stanów Zjednoczonych Izrael otworzył w ostatnich tygodniach dwa przejścia graniczne, aby dostarczyć pomoc do mocno dotkniętej północnej Strefy Gazy. Wobec ich otwarcia gwałtownie protestowali Izraelczycy, zakłócając transport pomocy.

Izrael zajął także niedawno kluczowe przejście graniczne w Rafah, wzbudzając obawy o bezpieczeństwo ludności cywilnej, a jednocześnie odcinając główny wjazd pomocy do Strefy Gazy.

Prezydent USA Joe Biden zamówił projekt molo, które ma kosztować 320 milionów dolarów. Statki z pomocą zostaną zdeponowane w porcie zbudowanym przez Izraelczyków na południowy zachód od miasta Gaza, a następnie będą rozsyłane przez grupy pomocowe.

Urzędnicy amerykańscy przekazali, że początkowa wysyłka opiewa na łączną sumę 500 ton pomocy.

Stany Zjednoczone ściśle współpracowały z Izraelem w zakresie ochrony statków i personelu pracującego na plaży.

Dostawy na szlak morski są gromadzone i kontrolowane na Cyprze, następnie ładowane na statki i przewożone około 200 mil do dużego pływającego molo zbudowanego przez USA u wybrzeży Gazy. Tam palety są przeładowywane na ciężarówki, które gdy zrzucą pomoc na brzeg, natychmiast zawracają.

Jednak nadal istnieją pytania dotyczące tego, w jaki sposób grupy pomocowe będą bezpiecznie działać na terenie Gazy w celu dystrybucji dostarczonej żywności w w odleglejsze obszary, podało Biuro Pomocy Humanitarnej USAID, które pomaga w logistyce.

Źródło: npr
Foto: YouTube, U.S, Central Command
Czytaj dalej

News Chicago

Kamala Harris w Chicago: „Walczymy o coś”. Dokładnie o prawo do zabijania dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas czwartkowej wizyty w rejonie Chicago wiceprezydent Kamala Harris starała się zgromadzić Demokratów i zebrać pieniądze na nadchodzące wybory. „Czas zakasać rękawy” – powiedziała grupie około 100 osób podczas zbiórki pieniędzy w Glencoe na północnych przedmieściach. „Nie walczymy z niczym, walczymy o coś”.

W czasie spotkania w Glencoe Kamala Harris przemawiała przez około 15 minut, poruszając głównie kwestię praw do aborcji jako decydującej stawki w nadchodzących wyborach.

Według Lauren Rosenthal, przewodniczącej Invest to Elect Illinois, która zorganizowała wydarzenie, jej występ zebrał ponad 670 000 dolarów na rzecz funduszu Biden Victory Fund.

Duet Biden-Harris ma zostać nominowany podczas Narodowej Konwencji Demokratów tego lata w Chicago. Podczas przemówień Harris nie użyła nazwiska domniemanego kandydata Partii Republikańskiej, byłego prezydenta Donalda Trumpa, którego Biden pokonał w 2020 r., nawiązała jednak do „chaosu” czterech lat Trumpa w Białym Domu.

Gospodarzami wydarzenia byli Karen Citow, członkini Invest to Elect Illinois, i jej mąż, Jonathan Citow, w ich domu w Glencoe. Goście jedli przekąski wegetariańskie i kebaby na zadaszonym tarasie z widokiem na jezioro Michigan.

Kamala Harris przedstawiła optymistyczną dla siebie perspektywę wyborów w 2024 r. „Wygrywamy” – powtarzała wielokrotnie, powołując się na sukcesy na rzecz praw reprodukcyjnych w wyborach stanowych. Prawo do aborcji było główną osią spotkania.

Uczestnicy zapłacili od 1500 do 50 000 dolarów za udział w wydarzeniu.

W czwartek rano, przed postojem w Glencoe, Harris była w Milwaukee, gdzie rozmawiała z właścicielami małych firm w ramach swojej Economic Opportunity Tour.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu