Połącz się z nami

News USA

Dzikie konie oddane do adopcji przez rząd są zagrożone rzezią a program powoduje nadużycia

Opublikowano

dnia

W zachodnich Stanach Zjednoczonych dzikie konie, które kiedyś wędrowały swobodnie, trafiają do zagród w obiektach, których właściciele sami określają je jako „zagrody do zabijania”. Właściciele tych firm zazwyczaj kupują konie na aukcjach, a następnie odsprzedają je, często do rzeźni lub ratownikom, którzy chcą ocalić zwierzęta przed takim losem.

Dzikie konie i osły są chronione na mocy ustawy z 1971 r., która ustanowiła prawo tych zwierząt do życia na terenach publicznych.

Bureau of Land Management BLM (Biuro ds. Gospodarki Gruntami) twierdzi jednak, że ich liczba wzrosła, a wynikające z tego przegęszczenie wymaga interwencji, ponieważ szkodzą roślinności i dzikiej przyrodzie oraz stwarzają wyzwania dla hodowców bydła, z których krowami dzielą ziemię.

To samo obowiązujące od 50 lat prawo nakładało na agencję obowiązek dbania o populację dzikich koni i osłów, w tym utrzymywania równowagi ekologicznej – nawet jeśli oznacza to usuwanie nadmiaru zwierząt. Dlatego co roku BLM ustala docelową liczbę dzikich koni i osłów do odłowu. W ubiegłym roku usunięto ich ponad 20 tys.

Wiele z tych koni trafia do finansowanych przez rząd zagród i pastwisk.

Niektóre z nich są przeznaczone do adopcji. Od 2019 r. w ramach programu motywacyjnego wypłacono adoptującym po 1000 dolarów za przyjęcie zwierzęcia i opiekę nad nim przez rok. Następnie własność przechodzi na tych prywatnych właścicieli i los koni pozostaje w ich rękach.

W niektórych przypadkach zwierzęta są następnie sprzedawane, co może skierować je na drogę do rzeźni.

Dochodzenie NBC News wykazało, że kilka koni opatrzonych federalnymi symbolami identyfikującymi umieszczonymi na szyjach koni – jest sprzedawane przez internet w ogłoszeniach zamieszczanych przez „zagrody zabijania” w Oklahomie i Arkansas.

Wystawiając konie na sprzedaż, wiele „zagród zabijania” sugeruje, że dają zwierzęciu ostatnią szansę na uratowanie, zanim zostanie wysłane na rzeź – jeśli ktoś jest skłonny zapłacić za jego uratowanie. Te reklamy online często zawierają cenę, która może dochodzić do 1000 dolarów za konia.

Nawet w przypadku zwierząt, które kiedyś były chronione prawem, praktyka ta nie jest nielegalna, o ile adoptujący uzyskał tytuł własności konia.

„Wówczas, gdy ubiegają się o własność prywatną i zostanie im ona przyznana, zwierzę to rzeczywiście staje się własnością prywatną. Nie jest już chronione ustawą o dzikich, wolno żyjących koniach i osłach” –wyjaśnia Holle’ Waddell, szef oddziału programu Wild Horse w BLM, odnosząc się do ustawy z 1971 roku.

Utrudnia to śledzenie, ile koni jest zagrożonych rzezią; BLM przestaje je monitorować, gdy zwierzę staje się własnością prywatną.

Miłośnicy koni argumentują, że cały proceder programu adopcyjnego tak naprawdę kieruje konie na ubój. Organizacje takie jak American Wild Horse Campaign dokumentują takie przypadki.

Biuro ds. Gospodarki Gruntami utrzymuje, że program jest niezbędny. Urzędnicy BLM twierdzą, że na terenach publicznych żyje ponad 82 000 koni i osłów, czyli znacznie więcej niż około 26 000, które agencja uważa za odpowiedni poziom.

W zeszłym roku podatkowym BLM wydało 83 miliony dolarów z funduszy podatników na opiekę nad schwytanymi końmi.

Miłośnicy koni twierdzą jednak, że wokół łapanek rozwinął się cały przemysł, a miliony dolarów trafiają do kieszeni wykonawców, pilotów helikopterów i hodowców zwierząt, którzy trzymają konie w zagrodach i pastwiskach. A zatem w grę wchodzą duże pieniądze.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/mlharing/

News USA

6-latka z New Jersey mówi po mandaryńsku i studiuje układ okresowy pierwiastków

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak wiele sześciolatek, Declan Lopez pragnie, aby jednorożce były prawdziwe, marzy o zostaniu piosenkarką, a jeśli jej się to nie uda, to projektantką mody. Dziewczynka z New Jersey jest jednym z najmłodszych członków Mensy, międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego osoby o wysokim ilorazie inteligencji.

Na pierwszy rzut oka wielu nie podejrzewałoby, że hałaśliwy przedszkolak z Rockaway w stanie New Jersey jest członkiem Mensy, dopóki Declan nie zacznie mówić o masach atomowych pierwiastków, które szczególnie ją interesują.

Matka dziewczynki, Meachel Lopez, mówi, że zdolności jej córki zaskakiwały ją i jej męża już od niemowlęctwa – Declan trzymała butelkę „od pierwszego dnia”, wcześnie się przewracała i zaczęła mówić po mandaryńsku – pozornie nie wiadomo skąd – w wieku 18 miesięcy.

Matka Declan była ciekawa IQ swojej córki, dlatego w lutym poddała ją badaniu. Dziewczynka miała wówczas 5 lat. Przedszkolna i podstawowa skala inteligencji Wechslera mierzy zdolności poznawcze. Iloraz inteligencji Declan określono na 137, czyli wartość znajdującą się na 99. percentylu. Dzięki temu wynikowi przedszkolak został przyjęty do Mensy.

Meachel Lopez mówi o córce, że jest „niesamowitym małym dzieckiem, które może cię nauczyć wszystkiego na dowolny temat, który w tej chwili wzbudził jej zainteresowanie”.

Matka podjęła wiele wysiłków, aby zaspokoić głód wiedzy swojej córki. Po zajęciach w przedszkolu Declan ma dodatkowe lekcje, które każdego dnia koncentrują się na innym temacie. Lekcje trwają zwykle od 20 do 60 minut.

Meachel Lopez handluje akcjami i jest właścicielem firmy e-commerce. Ojciec Declan, Delano, jest nauczycielem wychowania fizycznego. Matka skupia się na nauce Declan i jej młodszego brata, podczas gdy jej mąż skupia się na zajęciach fizycznych i społecznych.

Kiedy nie uczy się o masach atomowych, Declan trenuje piłkę nożną i karate.

Jej rodzice chcą dla niej tego samego, czego pragnie każdy rodzic – aby Declan była szczęśliwa i zdrowa „Czegokolwiek potrzebuje, chcę, żeby dotarła do tych potrzeb, osiągnęła te pragnienia i żyła w pełni wykorzystując swój potencjał” – mówi Meachel Lopez.

Założona w 1946 roku w Oksfordzie przez Lancelota Lionela Ware’a, naukowca i prawnika oraz Rolanda Berrilla, australijskiego adwokata, organizacja Mensa, zachęca osoby o ponadprzeciętnej inteligencji do wzajemnej interakcji podczas wydarzeń, spotkań lub poprzez czaty online.

Członkowie proszeni są o udowodnienie swojego IQ. Przeciętny dorosły ma IQ około 100, a osoba z wynikiem powyżej 140 uważany jest za geniusza.

Obecnie najmłodszym członkiem Mensy jest Teddy Hobbs, któremu udało się zostać przyjętym do ekskluzywnego klubu intelektualistów w wieku zaledwie trzech lat i dziewięciu miesięcy.

Do stowarzyszenia należy także kilka gwiazd sportu, oraz aktorzy, m.in. Steve Martin i Geena Davis, oraz gwiazda Modern Family Nolan Gould, który ukończył szkołę średnią w wieku 13 lat.

 

Źródło: cnn, dailymail
Foto: Meachel Lopez, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Mieszkanka Teksasu walczy o prawo do legalnego usunięcia ciąży przed sądem

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek późnym wieczorem Sąd Najwyższy Teksasu tymczasowo zablokował kobiecie będącej w ciąży możliwość przeprowadzenia aborcji w trybie nagłym, czego się domaga. Wydane wcześniej orzeczenie sądu niższej instancji, które umożliwiłoby Kate Cox, uzyskanie procedury, zostało zawieszone.

Sąd zauważył, że sprawa pozostanie w toku, ale nie podał żadnego harmonogramu, kiedy mogłoby zostać wydane pełne orzeczenie. 31-letnia Kate Cox jest w 20 tygodniu ciąży. U jej nienarodzonego dziecka zdiagnozowano śmiertelną chorobę genetyczną a kobieta twierdzi także, że komplikacje ciążowe zagrażają jej zdrowiu.

Orzeczenie zapadło zaledwie kilka godzin po tym, jak Prokurator Generalny Teksasu, Ken Paxton, zwrócił się do Sądu Najwyższego o interwencję w tej sprawie.

Wniosek Paxtona wynikał z czwartkowego orzeczenia sędziego z Teksasu, który wydał 14-dniowe pozwolenie, aby Cox mogła legalnie przerwać ciążę. Sędzia w Teksasie, gdzie obowiązuje zakaz wykonywania aborcji powyżej 6 tygodnia ciąży, wydał taką decyzję po raz pierwszy od 50 lat.

Kate Cox jest matką dwójki dzieci, mieszkającą w Dallas-Fort Worth, 5 grudnia 2023 r. pozwała stan Teksas w celu przeprowadzenia aborcji w związku z ciążą, która według niej i jej lekarzy zagraża jej życiu i przyszłej płodności.

Kobieta twierdzi, że u jej płodu występuje pełna trisomia 18 chromosomu, co oznacza, że dziecko może nie dożyć porodu, a jeśli tak się stanie, urodzi się martwe lub będzie żyło minuty, godziny lub dni – jak wynika z pozwu.

Kate Cox była w ciągu ostatniego miesiąca na trzech różnych oddziałach ratunkowych z powodu silnych skurczów i niezidentyfikowanych wycieków płynów.

We wcześniejszych ciążach przeszła dwie operacje cesarskiego cięcia i – jak stwierdzono w pozwie – „kontynuowanie ciąży naraża ją na wysokie ryzyko poważnych powikłań zagrażających jej życiu i przyszłej płodności, w tym pęknięcia macicy i histerektomii”.

Wg Kena Paxtona kobieta nie wykazała, że cierpi na „zagrażającą życiu” chorobę związaną z ciążą ani że ciąża grozi poważnym uszkodzeniem ciała. Prokurator generalny ostrzegł także szpitale, że czwartkowe orzeczenie nie uchroni nikogo przed odpowiedzialnością cywilną i karną, w przypadku przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży.

 

Źródło: cnn
Foto: Kate Cox, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Czy leci z nami pilot? Samolot kalifornijskiej firmy poradził sobie bez niego

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma Reliable Robotics z siedzibą w Kalifornii ogłosiła niedawno, że pomyślnie wykonała lot małym samolotem transportowym bez pilota na pokładzie. Autonomiczny lot Cessny 208B Caravan, który miał miejsce w zeszłym miesiącu, był pierwszym takim wydarzeniem w branży lotniczej.

Lot Cessny 208B Caravan bez żadnych osób na pokładzie miał miejsce 21 listopada niedaleko San Jose. Reliable Robotics – producent systemów automatyki lotniczej z siedzibą w Mountain View podał, że zdalny pilot nadzorował samolot bez pilota z centrum kontroli firmy, oddalonego o 50 mil.

Firma dodała, że jest to część pracy, którą wykonują, aby wprowadzić na rynek w USA zaawansowane technologie zwiększające bezpieczeństwo.

Udany eksperyment został nazwany „monumentalnym osiągnięciem w dziedzinie lotnictwa” i przykładem tego, jak program AFWERX przyspiesza sprawne i niedrogie zmiany w zakresie zdolności największych sił powietrznych świata, przez płk Elliotta Leigh, dyrektora AFWERX i głównego specjalisty ds. komercjalizacji w Departamencie Sił Powietrznych.

AFWERX to program Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, którego celem jest wspieranie kultury innowacji w służbie. Inicjatywa, obejmująca szereg programów wspieranych stosunkowo niewielkimi funduszami, ma na celu obejście biurokracji i zaangażowanie nowych przedsiębiorców w programy Sił Powietrznych.

„Ten kamień milowy przyspiesza możliwości lotów podwójnego zastosowania bez załogi, zwiększając bezpieczeństwo lotnictwa i umożliwiając nam wprowadzenie szerokiego zakresu autonomicznych zdolności wojskowych w niedostępne środowiska”, stwierdził płk Elliott Leigh.

Reliable Robotics współpracuje z Siłami Powietrznymi na podstawie szeregu kontraktów od 2021 r., a Federalna Administracja Lotnictwa FAA formalnie przyjęła plan certyfikacji autonomicznego systemu lotu firmy  w czerwcu 2023 r.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, Reliable Robotics
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu