Połącz się z nami

News USA

Dzikie konie oddane do adopcji przez rząd są zagrożone rzezią a program powoduje nadużycia

Opublikowano

dnia

W zachodnich Stanach Zjednoczonych dzikie konie, które kiedyś wędrowały swobodnie, trafiają do zagród w obiektach, których właściciele sami określają je jako „zagrody do zabijania”. Właściciele tych firm zazwyczaj kupują konie na aukcjach, a następnie odsprzedają je, często do rzeźni lub ratownikom, którzy chcą ocalić zwierzęta przed takim losem.

Dzikie konie i osły są chronione na mocy ustawy z 1971 r., która ustanowiła prawo tych zwierząt do życia na terenach publicznych.

Bureau of Land Management BLM (Biuro ds. Gospodarki Gruntami) twierdzi jednak, że ich liczba wzrosła, a wynikające z tego przegęszczenie wymaga interwencji, ponieważ szkodzą roślinności i dzikiej przyrodzie oraz stwarzają wyzwania dla hodowców bydła, z których krowami dzielą ziemię.

To samo obowiązujące od 50 lat prawo nakładało na agencję obowiązek dbania o populację dzikich koni i osłów, w tym utrzymywania równowagi ekologicznej – nawet jeśli oznacza to usuwanie nadmiaru zwierząt. Dlatego co roku BLM ustala docelową liczbę dzikich koni i osłów do odłowu. W ubiegłym roku usunięto ich ponad 20 tys.

Wiele z tych koni trafia do finansowanych przez rząd zagród i pastwisk.

Niektóre z nich są przeznaczone do adopcji. Od 2019 r. w ramach programu motywacyjnego wypłacono adoptującym po 1000 dolarów za przyjęcie zwierzęcia i opiekę nad nim przez rok. Następnie własność przechodzi na tych prywatnych właścicieli i los koni pozostaje w ich rękach.

W niektórych przypadkach zwierzęta są następnie sprzedawane, co może skierować je na drogę do rzeźni.

Dochodzenie NBC News wykazało, że kilka koni opatrzonych federalnymi symbolami identyfikującymi umieszczonymi na szyjach koni – jest sprzedawane przez internet w ogłoszeniach zamieszczanych przez „zagrody zabijania” w Oklahomie i Arkansas.

Wystawiając konie na sprzedaż, wiele „zagród zabijania” sugeruje, że dają zwierzęciu ostatnią szansę na uratowanie, zanim zostanie wysłane na rzeź – jeśli ktoś jest skłonny zapłacić za jego uratowanie. Te reklamy online często zawierają cenę, która może dochodzić do 1000 dolarów za konia.

Nawet w przypadku zwierząt, które kiedyś były chronione prawem, praktyka ta nie jest nielegalna, o ile adoptujący uzyskał tytuł własności konia.

„Wówczas, gdy ubiegają się o własność prywatną i zostanie im ona przyznana, zwierzę to rzeczywiście staje się własnością prywatną. Nie jest już chronione ustawą o dzikich, wolno żyjących koniach i osłach” –wyjaśnia Holle’ Waddell, szef oddziału programu Wild Horse w BLM, odnosząc się do ustawy z 1971 roku.

Utrudnia to śledzenie, ile koni jest zagrożonych rzezią; BLM przestaje je monitorować, gdy zwierzę staje się własnością prywatną.

Miłośnicy koni argumentują, że cały proceder programu adopcyjnego tak naprawdę kieruje konie na ubój. Organizacje takie jak American Wild Horse Campaign dokumentują takie przypadki.

Biuro ds. Gospodarki Gruntami utrzymuje, że program jest niezbędny. Urzędnicy BLM twierdzą, że na terenach publicznych żyje ponad 82 000 koni i osłów, czyli znacznie więcej niż około 26 000, które agencja uważa za odpowiedni poziom.

W zeszłym roku podatkowym BLM wydało 83 miliony dolarów z funduszy podatników na opiekę nad schwytanymi końmi.

Miłośnicy koni twierdzą jednak, że wokół łapanek rozwinął się cały przemysł, a miliony dolarów trafiają do kieszeni wykonawców, pilotów helikopterów i hodowców zwierząt, którzy trzymają konie w zagrodach i pastwiskach. A zatem w grę wchodzą duże pieniądze.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/mlharing/

News USA

Zamach na Donalda Trumpa. Były prezydent został ranny, są ofiary

Opublikowano

dnia

Autor:

Donald Trump został postrzelony i ranny w wyniku zamachu, który miał miejsce w sobotę wieczorem podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Były prezydent został wyprowadzony przez ochroniarzy z raną postrzałową ucha. Jedna osoba zginęła a inna jest w stanie krytycznym. Zamachowca zastrzelili snajperzy z policji.

Donald Trump przemawiał do tłumu zgromadzonego w sobotni wieczór na wiecu wyborczym, gdy rozległy się strzały. FBI podało, że napastnikiem był 20-letni Thomas Matthew Crooks z Bethel Park pod Pittsburghiem w Pensylwanii. Mężczyzna oddał kilka strzałów.

Crooks został zabity przez policyjnych snajperów.

Jedna osoba poniosła śmierć a inna odniosła poważne obrażenia w strzelaninie – wszystkie ofiary to mężczyźni. Trump, który schylił się pod podium, gdy rozpoczęła się strzelanina, powiedział, że kula przebiła mu górną część ucha.

Gdy strzały ustały, były prezydent został wyprowadzony z wiecu przez swoją ochronę.

„Od razu wiedziałem, że coś jest nie tak, usłyszałem świst, strzały i od razu poczułem, jak kula przebija skórę” – napisał Donald Trump w mediach społecznościowych. „Nastąpiło duże krwawienie, wtedy zrozumiałem, co się dzieje.

„Chcę podziękować Tajnym Służbom Stanów Zjednoczonych i wszystkim organom ścigania za szybką reakcję” – dodał w swoim poście. „Co najważniejsze, chcę złożyć kondolencje rodzinie uczestnika wiecu, która zginęła, a także rodzinie innej osoby, która została ciężko ranna.

„To niewiarygodne, że taki czyn mógł mieć miejsce w naszym kraju”.

Według rzecznika kampanii Trumpa, Stevena Cheung, były prezydent ma się dobrze i poddał się badaniom w lokalnej placówce medycznej.

Zamachowiec wyposażony w karabin znajdował się na dachu budynku znajdującego się około 148 jardów od miejsca zorganizowanego wiecu. Istnieją niepotwierdzone doniesienia, że ​​kilka osób obecnych na wydarzeniu próbowało zaalarmować policję i tajne służby o bandycie, zanim doszło do strzelaniny.

„Washington Post” podał, że według rejestru wyborców w tym stanie, Crooks był wyborcą Partii Republikańskiej.

Jednak według agencji AP raporty finansowe kampanii wyborczej pokazują, że 20 stycznia 2021 r. – w dniu zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta USA, mężczyzna przekazał 15 dolarów na rzecz komitetu akcji politycznej (PAC) wspierającego Partię Demokratyczną.

Agent specjalny FBI, Kevin Rojek, poinformował, że motywy zabójcy są na razie niejasne. W pobliżu miejsca, w którym znajdował się strzelec, wykryto podejrzane paczki.

Do strzelaniny doszło niecałe cztery miesiące przed wyborami zaplanowanymi na 5 listopada, kiedy Donald Trump staje w obliczu rewanżu wyborczego z prezydentem Demokratów Joe Bidenem.

Źródło: skynews, bbc, nbc, interia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Od niedzieli drożeją usługi pocztowe. Za znaczek pierwszej klasy zapłacimy 73 centy

Opublikowano

dnia

Autor:

Koszt standardowego znaczka pocztowego wzrośnie z 68 centów do 73 centów, gdy 14 lipca zacznie obowiązywać nowa skala cenowa. Będzie to szósta podwyżka cen znaczków przez pocztę amerykańską w ciągu ostatnich trzech lat. Nowy koszt wysłania listu będzie o 33% wyższy w porównaniu do lipca 2021 r., kiedy cena standardowego znaczka „Forever” wynosiła 55 centów.

Próbując zwiększyć przychody, USPS aktualizuje swoje ceny dwa razy w roku. Podwyżka o 5 centów przewidziana jest na niedzielę 14 lipca, co oznacza, że ​​sobota 13 lipca będzie ostatnim dniem, w którym będzie można kupić znaczki po 68 centów. Kolejna podwyżka cen znaczków nastąpi prawdopodobnie w styczniu.

Agencja twierdzi, że częste podwyżki cen są konieczne, powołując się na inflację w ostatnich latach i „skutki wcześniejszego wadliwego modelu cenowego”.

Od ponad 15 lat USPS traci pieniądze, mimo że powinna utrzymać się finansowo bez funduszy podatników.

Pomimo niedawnych podwyżek cen agencja odnotowała stratę w wysokości 1,5 miliarda dolarów za ostatnie trzy miesiące (od stycznia do marca) i 2,1 miliarda dolarów w kwartale poprzednim. Wyższe ceny znaczków są częścią planu mającego na celu rozwiązanie problemów Poczty Amerykańskiej.

Znaczki Forever mogą być używane do wysyłania wszelkich przesyłek listowych zwykłych o wadze mniejszej niż 1 uncja i zachowują ważność przez czas nieokreślony. Oznacza to, że można zaopatrzyć się w znaczki jeszcze przed podwyżką cen i zaoszczędzić dzięki temu trochę pieniędzy.

Oprócz zmiany cen znaczków od 14 lipca USPS dostosowuje także ceny wielu innych usług pocztowych. Oto, czego się spodziewać:

  • Cena znaczka Forever wzrośnie z 68 centów do 73 centów.
  • Cena pocztówki krajowej wzrośnie z 53 centów do 56 centów.
  • Cena wysyłki listu międzynarodowego wzrośnie z 1,55 dolara do 1,65 dolara.
  • Opłata pocztowa wzrośnie z 64 centów do 69 centów.
  • Ogółem wzrost cen usług pocztowych wyniesie średnio około 7,8%.

Źródło: Money
Foto: Jacek Boczarski, istock/MattGush/
Czytaj dalej

News USA

Teksas utrzymał zakaz poddawania dzieci procedurom zmiany płci

Opublikowano

dnia

Autor:

Sąd Najwyższy Teksasu podtrzymał stanowy zakaz wykonywania procedur transpłciowych wobec nieletnich. Według jego orzeczenia stan ma prawo zakazać ekstremalnych zabiegów medycznych młodym chłopcom i dziewczętom. O decyzji, która uchroni dzieci w Teksasie od nieodwracalnych procedur, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W swoim orzeczeniu przegłosowanym 8-1 Sąd Najwyższy Teksasu stwierdził, że ustawodawca stanowy dokonał „dopuszczalnego, racjonalnego wyboru politycznego mającego na celu ograniczenie dostępnych procedur medycznych dla dzieci” gdy uchwalił ustawę w zeszłym roku.

Zabrania także lekarzom przepisywania środków blokujących dojrzewanie płciowe lub jakichkolwiek innych leków opóźniających prawidłowy proces dojrzewania oraz terapii hormonalnej dla dzieci.

W ubiegłym roku stanowy Sąd Najwyższy zezwolił na wejście ustawy w życie do czasu zakończenia postępowania sądowego przeciwko niemu. Pierwotnie sąd niższej instancji zablokował tę ustawę.

Jak stwierdzili sędziowie, ustawa stanowa nie jest niezgodna z konstytucją.

Oddział American Civil Liberties Union ACLU w Teksasie, który wystąpiła z pozwem o zaprzestanie egzekwowania prawa, w komunikacie prasowym określił je jako „antytranspłciowe” i stwierdził, że ​​zagraża ono zdrowiu i życiu transpłciowej młodzieży w Teksasie.

Tymczasem prokurator generalny stanu, Ken Paxton, napisał na platformie X, że ​​prawo to chroni dzieci przed niebezpiecznymi procedurami.

 

Źródło: cna
Foto: istock/greenleaf123/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu