Połącz się z nami

NEWS Florida

W najbliższą sobotę możesz bezpłatnie zwiedzić muzea St. Pete. Nie zmarnuj takiej okazji!

Opublikowano

dnia

Free Museum Day, coroczne wydarzenie skierowane do miłośników sztuki, zawita w ten weekend do St. Petersburga. Stoi za nim St. Petersburg Arts Alliance, miasto St. Pete i lokalne organizacje uczestniczące. Ruszajcie do muzeów 23 września!

Pomimo ogłoszonego na 23 września Free Museum Day, miłośnicy sztuki muszą wziąć pod uwagę, że kilka z nich ma określone kryteria wstępu i wszystkie zalecają rezerwację biletów z wyprzedzeniem, ponieważ w ten dzień może być naprawdę tłoczno.

Muzea biorące udział w wydarzeniu:

Museum of Fine Arts, St. Petersburg-– bezpłatny wstęp będą mieli Mieszkańcy powiatu Pinellas za okazaniem ważnego dokumentu tożsamości. Adres: 355 Beach Drive, NE. 727-896-2667. mfastpete.org.

The Dalí Museum – oferuje bezpłatny wstęp mieszkańcom powiatu Pinellas z dowodem osobistym. Nie dotyczy to ekspozycji „Dalí Alive 360°”, na którą wejściówkę można kupić za 15 dolarów. Zdecydowanie zalecana jest rezerwacja online.

Po przybyciu na miejsce należy okazać wcześniej zarezerwowany bilet i dokument tożsamości. Adres: Dalí Blv. 1 (Bayshore Drive i Fifth Avenue SE). 727-823-3767. thedali.org.

James Museum of Western and Wildlife Art – zalecana jest rezerwacja z wyprzedzeniem przedziału czasowego. Limitowana liczba biletów wstępu będzie także dostępna przy wejściu dla mieszkańców dowolnego powiatu, ale nie gwarantuje to wejścia bez rezerwacji. Adres: 150 Central Avenue 727-892-4200. thejamesmuseum.org.

Imagine Museum – wymagane są bilety czasowe (także dla mieszkańców dowolnego powiatu). W ofercie ą tu pamiątkowe przedmioty w sklepie z pamiątkami. Adres: 1901 Central Ave. 727-300-1700. Imaginemuseum.com.

Więcej informacji na temat Free Museum Day można znaleźć na stronie stpeteartalliance.org.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, istock/guruXOOX/

News Chicago

Żywiołową komedię Nacirema Society pisarki Pearl Cleage doskonale gra zespół Teatru Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

W chicagowskim Teatrze Goodman możemy oglądać sztukę „The Nacirema Society” – autorstwa światowej sławy afroamerykańskiej pisarki, autorki powieści, esejów i sztuk teatralnych – Pearl Cleage. Spektakl wyreżyserowany przez Lili-Anne Brown pęka w szwach od intrygi, romansu i komedii. Sztuka będzie grana do 15 października.

„The Nacirema Society” to także pełna niuansów, napięcia i absurdalnie przezabawna eksploracja przywilejów klasowych, bogactwa pokoleniowego i zdrady rodziny.

Fabuła kręci się wokół dwóch czarnych rodzin: zamożnych, arystokratycznych Dunbarów na szczycie społeczeństwa Montgomery w stanie Alabama, oraz Campbell-Jacksonów z klasy robotniczej. Ich wzajemne relacje stopniowo wyjaśniają się dzięki doskonałym dialogom Pearl Cleage.

Jest rok 1964Towarzystwo Nacirema (przeczytaj nacirema wspak) przygotowuje się do corocznego wprowadzenia sześciu eleganckich afroamerykańskich debiutantek do świata dobrobytu, przywilejów i odpowiedzialności społecznej. Wielka dama Towarzystwa, Grace Dunbar, urządza debiut swojej wnuczki Gracie. Ale nie wszystko idzie tak jak zaplanowała.

Cleage buduje sieć relacji, a każda scena zręcznie odkrywa nowe prawdy i subtelne szczegóły dotyczące dwóch rodzin, ich historii i marzeń.

Po drodze wprowadza tajne listy, plany szantażu i zakazane romanse. Przez cały czas panuje nadzieja i zamęt w ruchu na rzecz praw obywatelskich, będący falą nieuchronnych, radykalnych zmian.

„The Nacirema Society” zawiera wzmianki o Ruchu Praw Obywatelskich i dyskryminacji rasowej. Spektakl jest zalecany dla osób w wieku 11 lat i starszych.

Czas trwania: 2 godziny 30 minut, z jedną, 15-minutową przerwą. Bilety w cenie od 25 dolarów można kupić tutaj.

Teatr zaprasza także do świętowania dramatopisarki i poetki Pearl Cleage na ogólnomiejskim festiwalu z udziałem American Writers Museum, Black Ensemble Theatre, Congo Square Theatre, Definition Theatre, eta Creative Arts Foundation, MPAACT, Remy Bumppo Theatre Company i nie tylko.

Więcej informacji znajdziesz na GoodmanTheatre.org/Pearl.

 

Źródło: suntimes, Goodman Theatre
Foto: YouTube, Goodman Theatre
Czytaj dalej

News Chicago

Anna Maria Jopek: Muzyka jest moją metodą na życie. Artystka wystąpi w Chicago 8 października

Opublikowano

dnia

Autor:

Z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać Anny Marii Jopek – to kompozytorka, wokalistka, producentka i autorka testów wielkiego formatu, która koncertuje praktycznie na całym świecie. W specjalnej rozmowie na antenie Radia Deon Chicago artystka wspomina dzieciństwo na warszawskim Żoliborzu i pierwszą podróż do Ameryki a także zaprasza na koncert, który odbędzie się 8 października w Copernicus Center.

Anna Maria Jopek po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych była u swojej cioci w Nowym Jorku, gdy miała 3,5 roku. To pierwsze świadome wspomnienie z dzieciństwa artystki. Pamięta dokładnie lodowisko w Rockefeller Center, wielką choinkę i śpiewającego Demisa Russosa.

Gdy miała 7 lat poleciała po raz pierwszy sama do Nowego Jorku, na dodatek z przesiadką w Pradze. „Rodzice mieli zawsze bardzo dużą wiarę w ludzi” mówi Anna Maria Jopek. Stanisław Jopek i jego żona Maria obydwoje występowali w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

„Myślę, że założenie wiary w człowieka zawsze procentuje, to jest dobre założenie na życie”, zaznacza artystka.

W czasach komuny wyjeżdżanie z Polski na Zachód nie było proste, ani tanie, ale Anna Maria Jopek często bywała u siostry swojego taty w Nowym Jorku. Mieszkała tu także babcia artystki.

W jej rodzinie krąży także legenda, że prababcia była pasażerką słynnego Titanika, choć trudno w tej chwili jest sprawdzić te opowieści. Dziadek Anny Marii Jopek został porzucony jako małe dziecko u dobrych ludzi, którzy go adoptowali i dali mu nazwisko, ale słuch po jego mamie zaginął.

Artystka wychowała się na warszawskim Żoliborzu w znamiennym czasie i wśród ludzi, którzy stali się później ikonami polskiej kultury. „Miałam takie szczęście” mówi Anna Maria Jopek: „jako dziecko spotykałam na ulicy Agnieszkę Osiecką(…), pianiniem podzielił się ze mną Tadeusz Łomnicki, na rogu ulicy mieszkał pan Andrzej Wajda”.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko z serkiem z darów amerykańskich „docierał do nas i nas wszystkich dokarmiał” wspomina artystka.

„Tamte czasy miały swoją wielką grozę ale też wielkie światło w ludziach” podkreśla Anna Maria Jopek.

Artystka w swojej muzycznej drodze przeszła proces, który skierował ją w stronę jazzu. Jak mówi, sama siebie już nie rozpoznaje w starszych, znanym wszystkich utworach.

Jej rodzina jest rozsiana szeroko po całym świecie, ale Anna Maria Jopek nie ma jednego najwspanialszego miejsca na Ziemi. Jest osobą bardzo rodzinną i potrzebuje być ze swoimi bliskimi. Uważa też, że najważniejszą podróżą w życiu człowieka jest podróż w głąb siebie.

„Są pewnie ludzie, którzy przez całe życie śpiewają te same piosenki, ale ja do nich kompletnie nie należę – to cały czas jest proces i cały czas szukam” zaznacza Anna Maria Jopek, dodając: „Muzyka jest moją metodą na życie – po prostu robię to co w danym momencie wiem, że mam zrobić”.

Anna Maria Jopek przyjedzie do Chicago właśnie z „niezwykłym polskim jazzem”, z drużyną Piotra Wojtasika, który tworzy muzykę „niebywałej głębi”.

To muzyka „żywa, oryginalna i cały czas ruchoma”, jak opisuje artystka. Podkreśla także, że ona sama będzie jedynie „impresją” która dołoży swój głos do wspaniałych muzyków.

Koncert w Copernicus Center „Anna Maria Jopek – Gala Polskiego Jazzu” odbędzie się w niedzielę, 8 października, o godzinie 6.00PM. Bilety w cenie 45-60USD można kupić tutaj.

Na scenie, oprócz liderów, pojawią się znakomici polscy jazzmani tworzący skład zespołu Piotr Wojtasik Quintet: Marcin Kaletka (saksofon), Michał Szkil (fortepian), Michał Barański (kontrabas) oraz legendarny perkusista – Kazimierz Jonkisz.

Podczas koncertu usłyszymy piosenkę Zbigniewa Wodeckiego w niezwykłej aranżacji Piotra Wojtasika, utwory z płyty „To Whom it May Concern” w zupełnie nowej odsłonie, utwory z programu „Przestworza”, a także kilka muzycznych niespodzianek.

Anna Maria Jopek gorąco zaprasza naszych słuchaczy:

Serdecznie Zapraszamy!

Anna Maria Jopek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu. Studiowała też na wydziale jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Była stypendystką warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia University. Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Występuje z najważniejszymi muzykami naszych czasów m.in. z Patem Methenym, Youssou N’Dourem, Bobbym McFerrinem, Ivanem Linzem, Branfordem Marsalisem, Nigelem Kennedym, Richardem Boną, Oscarem Castro- Nevesem, Makoto Ozonem, Gonzalo Rubalcabą.

W 2016 r., na zaproszenie Stinga, zaśpiewała z nim w duecie przebój „Fragile” podczas noworocznego koncertu telewizyjnego.

Anna Maria Jopek wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, w Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku.

W 2009 r. otrzymała Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii „Kultura”), przyznawaną przez redakcję Polish Market.

3 maja 2015 r. została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie”.

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube, wikimedia/Marcin Kydryński 

 

 

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Morgan Wallen przedłuża trasę koncertową. Zarejestrujcie się do 1 października by kupić bilety

Opublikowano

dnia

Autor:

Gwiazda muzyki country, Morgan Wallen, przedłużył trasę koncertową „One Night at a Time Tour” rozpoczętą w 2023 roku o 18 dodatkowych koncertów w roku 2024. Kilka z nich będzie miało miejsce na Środkowym Zachodzie.

Trasa Morgana Wallena, która zakończyła się latem w Chicago, rozpocznie się ponownie wiosną 2024 roku, po grudniowym koncercie w Londynie. Pierwszą datą na nowo dodanej liście jest 4 kwietnia i koncert na stadionie Lucas Oil w Indianapolis.

Trasa zakończy się w kilku innych miastach bliskich Chicago, w tym 2 maja na stadionie Nissan w Nashville, 20 czerwca na stadionie U.S. Bank w Minneapolis i 1 sierpnia na stadionie Arrowhead w Kansas City w stanie Missouri.

Według strony Wallena na Facebooku fani muszą zarejestrować się do 1 października, aby móc kupić bilety.

„Po zakończeniu rejestracji fani zostaną losowo wybrani, aby otrzymać dzień/godzinę przedsprzedaży wraz z kodem, który zapewni im dostęp do przedsprzedaży” – czytamy w poście.

Fani, którzy wcześniej kupili bilety na odwołany w ostatniej chwili występ Wallena w Oksfordzie w stanie Mississippi, również będą mieli dostęp do przedsprzedaży, głosi post na Facebooku.

Piosenkarz country odwołał wiele występów w tym roku na polecenie lekarza. Powodem był uraz strun głosowych.

Oto pełna lista dodatkowych dat koncertów w 2024 r.:

  • 4 kwietnia – Stadion Lucas Oil w Indianapolis, Indiana
  • 20 kwietnia – Stadion Vaught-Hemingway w Oksfordzie w stanie Mississippi
  • 2 maja – Stadion Nissan w Nashville, Tenneessee
  • 20 czerwca – Stadion U.S. Bank w Minneapolis, Minnesota
  • 27 czerwca – Empower Field w Mile High w Denver w Kolorado
  • 11 lipca – Stadion Raymonda Jamesa w Tampie na Florydzie
  • 18 lipca – Stadion Bank of America, Charlotte, Karolina Północna
  • 25 lipca – Stadion AT&T w Arlington w Teksasie
  • 1 sierpnia – Geha Field w Kansas City w stanie Missouri
  • 8 sierpnia – Stadion Allegiant, Las Vegas, Nevada

Gośćmi specjalnymi występów w wybranych terminach mogą być Bailey Zimmerman, Jelly Roll, John Pardi, Lainey Wilson, Nate Smith, Bryan Martin, Laruen Watkins i Ella Langley, podało Live Nation.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu