Połącz się z nami

News USA

Jeden. Dwa. Trzy. TEST: Przygotuj się na ogólnokrajowy alarm 4 października

Opublikowano

dnia

4 października każda telewizja, radio i telefon komórkowy w Stanach Zjednoczonych wyemituje komunikat o następującej treści: „TO JEST TEST krajowego bezprzewodowego systemu ostrzegania o zagrożeniach. Żadne działanie nie jest potrzebne.” Alert testowy zostanie wysłany około 2:20PM czasu wschodniego. Test zostanie przeprowadzony przez Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego FEMA we współpracy z Federalną Komisją Łączności FCC.

Test ma na celu sprawdzenie, czy system ostrzegania jest gotowy do alarmowania społeczeństwa w przypadku sytuacji awaryjnych, szczególnie tych, które mają zasięg ogólnokrajowy, stwierdziła FEMA w oświadczeniu.

Jeśli w dniu 4 października wystąpi rzeczywiście sytuacja awaryjna, na przykład trudna pogoda, dodatkową datę wykonania testu wyznaczono na 11 października.

Będzie to siódmy raz, kiedy ogólnokrajowy test Systemu Powiadamiania Ratunkowego będzie transmitowany przez radio i telewizję, ale dopiero drugi test angażujący wszystkie urządzenia komórkowe.

Jaki jest sens wysyłania alertu, gdy nic się nie dzieje?

Agencje federalne chcą mieć pewność, że technologia działa prawidłowo, a także chcą, aby ludzie wiedzieli, że taki alert istnieje, zanim zajdzie potrzeba jego użycia, wyjaśnia Jeff Schlegelmilch, dyrektor Krajowego Centrum Gotowości na Katastrofy na Uniwersytecie Columbia.

„Mówiąc ogólnie, alerty są skuteczne tylko wtedy, gdy ludzie wiedzą, czym są i co z nimi zrobić” – powiedział Schlegelmilch.

Test następuje również po szybko rozprzestrzeniających się pożarach na Maui na Hawajach i katastrofie, w wyniku której agencja zarządzania kryzysowego na Maui zdecydowała się nie włączać syren alarmowych, które mogłyby zaalarmować ludzi o niebezpieczeństwie.

Jakich typów alertów mogę się spodziewać?

Chociaż dobrym pomysłem jest przećwiczenie korzystania z ogólnokrajowego alertu alarmowego, niewiele sytuacji będzie wymagało takiego alertu, ponieważ większość ostrzeżeń wysyłają władze lokalne i stanowe. Bardzo nieliczne są przypadki, w których powiadomienia dotyczą ludności całego kraju.

Społeczeństwo zazwyczaj otrzymuje lokalne i regionalne ostrzeżenia przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi lub z prośbą o współpracę, na przykład w przypadku zaginięcia dziecka.

Na urządzenia mobilne można wysyłać różne ostrzeżenia.

W przypadku zaginięcia dzieci ogłaszane są powiadomienia zwane Amber Alert. Alerty o bezpośrednich zagrożeniach mogą być wysyłane w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych lub podczas strzelaniny. Alerty prezydenckie mogą być wysyłane w przypadku stanu nadzwyczajnego w kraju.

Kto jeszcze korzysta z tych alertów?

Według Federalnej Komisji Łączności FCC Stany Zjednoczone wysyłają powiadomienia alarmowe na telefony od ponad dziesięciu lat. Inne kraje, takie jak Holandia i Japonia, korzystają z podobnych systemów. Ostatnio w kwietniu Wielka Brytania przetestowała swój nowy system ostrzegania o sytuacjach awaryjnych.

Czy zdarzały się fałszywe alarmy?

Tak. W styczniu 2018 roku mieszkańcy Hawajów otrzymali fałszywy alarm ostrzegający ich o nadlatującym pocisku balistycznym. Wysłanie kolejnego alertu, w którym wskazano, że pierwszy został wydany przez pomyłkę, zajęło stanowi około 38 minut. Pracownik, który wysłał ostrzeżenie, uważał, że stan stoi w obliczu rzeczywistego zagrożenia.

Czy użytkownicy telefonów komórkowych mogą zrezygnować z alertów?

Częściowo. Według FCC, uczestniczący w programie operatorzy sieci bezprzewodowych mogą oferować możliwość blokowania niektórych alertów dotyczących bezpośrednich zagrożeń bezpieczeństwa i ostrzeżeń Amber Alert.

Konsumenci nie mogą jednak blokować ostrzeżeń krajowych.

Na przykład alert testowy i inne alarmy można wyłączyć na większości iPhone’ów, jeśli użytkownik przejdzie do ustawień powiadomień i przewinie w dół, gdzie jest napisane „alerty rządowe”.

FCC zaleca pozostawienie włączonych alertów, ponieważ mogą one potencjalnie ratować życie.

 

Źródło: nytimes
Foto: YouTube, istock/Liubomyr Vorona/

News USA

Śmiertelność ciężarnych kobiet spadła, po szczycie z czasu pandemii

Opublikowano

dnia

Autor:

Z nowego raportu Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC wynika, że liczba kobiet umierających w czasie ciąży powraca do poziomu sprzed pandemii po niepokojącym wzroście w 2021 r.

W 2022 r. 817 kobiet w USA zmarło w czasie ciąży lub wkrótce po porodzie, w porównaniu z 1205 w roku poprzednim.

Gwałtowny wzrost śmiertelności matek w 2021 r. spowodowany był zakłóceniami w opiece zdrowotnej, strachem przed udaniem się do szpitala, lub ograniczonym dostępem do lekarzy w czasie pandemii.

Według nowego raportu wskaźnik umieralności matek w 2022 r. wyniósł 22,3 zgonów na 100 000 żywych urodzeń w porównaniu z 32,9 na 100 000 w 2021 r. Spadkowy trend wydaje się dotyczyć także wstępnych danych z 2023 r.

Spadek śmiertelności zaobserwowano we wszystkich grupach wiekowych i rasach, choć w dalszym ciągu w nieproporcjonalnym stopniu dotyczy ona czarnych kobiet.

Śmiertelność czarnych matek w 2022 r. wyniosła 49,5 zgonów na 100 000 żywych urodzeń. W 2021 r. było to 69,9 zgonów na 100 000 urodzeń.

Według danych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC najczęstszą przyczyną zgonów w trakcie ciąży lub tuż po niej są problemy psychiczne, do których należą zaburzenia związane z używaniem narkotyków i alkoholu.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/PeopleImages/
Czytaj dalej

News Chicago

Lukas Walton z Chicago nadal jest najbogatszą osobą w Illinois. Ma 28 mld USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Magazyn Forbes opublikował coroczną listę najbogatszych osób w każdym stanie. Według rankingu Lukas Walton z Chicago nadal jest najbogatszą osobą w stanie już drugi rok z rzędu, a jego majątek wzrósł do 28 miliardów dolarów.

Lukas Walton jest wnukiem założyciela Walmartu, Sama Waltona. Według „Forbesa” jego ojciec, John Walton, zginął w katastrofie lotniczej w 2005 roku, a Lukas odziedziczył jedną trzecią jego majątku.

W zeszłym roku majątek Waltona wzrósł o 32%, z 21,2 miliarda dolarów do 28 miliardów dolarów.

Jego wujek Jim Walton jest najbogatszym człowiekiem w Arkansas, a jego majątek szacuje się na 78,4 miliarda dolarów.

Lukas Walton pracuje jako inwestor w różnych inicjatywach środowiskowych, robiąc to głównie za pośrednictwem organizacji charytatywnej rodziny Walton. Według „Forbesa” przekazał 150 milionów dolarów Walton Family Foundation.

Założyciel Amazon, Jeff Bezos, jest najbogatszym człowiekiem na Florydzie, a jego majątek wynosi 194 miliardy dolarów.

Założyciel Tesli, Elon Musk, jest najbogatszym człowiekiem w Teksasie z majątkiem wynoszącym 195 miliardów dolarów, podczas gdy Bill Gates ponownie jest najbogatszym człowiekiem w Waszyngtonie z majątkiem wynoszącym 128 miliardów dolarów.

W Kalifornii wygrał twórca Facebooka, Mark Zuckerberg, z majątkiem 177 miliardów dolarów. W Nebrasce – Warren Buffet, założyciel Berkshire Hathaway, posiadający 133 miliardy dolarów.

Założyciel Citadel, Ken Griffin, który do czasu przeprowadzki na Florydę w 2023 r. posiadał tytuł najbogatszego człowieka w Illinois, w rankingach Sunshine State plasuje się za Bezosem po tym, jak założyciel Amazon przeniósł się tam w ostatnich latach.

Pełna lista najbogatszych Amerykanów w każdym stanie, magazynu „Forbes” znajduje się tutajW sumie te 54 osoby mają majątek 1,6 biliona dolarów, czyli o 100 miliardów dolarów więcej niż w roku ubiegłym.

Alaska, Delaware i Wirginia Zachodnia to jedyne trzy stany, w których nadal nie ma miliardera, ale w innych stanach o pierwsze miejsce walczy wiele osób. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku Kalifornii, która może pochwalić się 197 miliarderami, Nowy Jork ma ich 139 a Floryda 107.

 

Źródło: nbc, Forbes
Foto: Walton Family Foundation, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Zła wiadomość: Oprocentowanie kredytu hipotecznego skoczyło do 7,22%

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym tygodniu oprocentowanie kredytów hipotecznych ponownie wzrosło, zaostrzając jeszcze kryzys przystępności cenowej domów, który spowalnia rynek mieszkaniowy.

Opublikowane w czwartek najnowsze badanie pierwotnego rynku kredytów hipotecznych przeprowadzone przez Freddie Mac wykazało, że średnia stopa referencyjnego 30-letniego kredytu hipotecznego wzrosła w tym tygodniu do 7,22% z 7,17% w zeszłym tygodniu.

Rok temu średnie oprocentowanie kredytu na 30 lat wynosiło 6,39%.

Średnia stopa oprocentowania 15-letniego kredytu hipotecznego wzrosła do 6,47% z 6,44% w zeszłym tygodniu. Rok temu oprocentowanie 15-letnich obligacji stałych wynosiło średnio 5,76%.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych przekroczyło 7% po raz pierwszy w tym roku 18 kwietnia, o czym pisaliśmy tutaj.

Połączenie stale rosnącego oprocentowania i rekordowo wysokich cen domów spowodowało, że rynek mieszkaniowy zamarł na wiele miesięcy, ponieważ wielu potencjalnych nabywców i sprzedawców wstrzymuje się z decyzją, czekając na poprawę przystępności cenowej.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/ Perawit Boonchu/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu