Połącz się z nami

News USA

Dzisiaj ogólnokrajowy ALARM. Popołudniu odezwą się nasze telefony a telewizja i radio poda komunikaty

Opublikowano

dnia

UWAGA: 4 października każda telewizja, radio i telefon komórkowy w Stanach Zjednoczonych wyemituje komunikat o następującej treści: „TO JEST TEST krajowego bezprzewodowego systemu ostrzegania o zagrożeniach. Żadne działanie nie jest potrzebne.” Alert testowy zostanie wysłany około 2:20PM czasu wschodniego.

Test zostanie przeprowadzony przez Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego FEMA we współpracy z Federalną Komisją Łączności FCC. Ma na celu sprawdzenie, czy system ostrzegania jest gotowy do alarmowania społeczeństwa w przypadku sytuacji awaryjnych, szczególnie tych, które mają zasięg ogólnokrajowy, podała FEMA w oświadczeniu.

Jeśli w dniu 4 października wystąpi rzeczywista sytuacja awaryjna, na przykład trudna pogoda, dodatkową datę wykonania testu wyznaczono na 11 października.

Będzie to siódmy raz, kiedy ogólnokrajowy test Systemu Powiadamiania Ratunkowego będzie transmitowany przez radio i telewizję, ale dopiero drugi test angażujący wszystkie urządzenia komórkowe.

Jaki jest sens wysyłania alertu, gdy nic się nie dzieje?

Agencje federalne chcą mieć pewność, że technologia działa prawidłowo, a także chcą, aby ludzie wiedzieli, że taki alert istnieje, zanim zajdzie potrzeba jego użycia, wyjaśnia Jeff Schlegelmilch, dyrektor Krajowego Centrum Gotowości na Katastrofy na Uniwersytecie Columbia.

„Mówiąc ogólnie, alerty są skuteczne tylko wtedy, gdy ludzie wiedzą, czym są i co z nimi zrobić” – powiedział Schlegelmilch.

Test następuje również po szybko rozprzestrzeniających się pożarach na Maui na Hawajach i katastrofie, w wyniku której agencja zarządzania kryzysowego na Maui zdecydowała się nie włączać syren alarmowych, które mogłyby zaalarmować ludzi o niebezpieczeństwie.

Jakich typów alertów mogę się spodziewać?

Chociaż dobrym pomysłem jest przećwiczenie korzystania z ogólnokrajowego alertu alarmowego, niewiele sytuacji będzie wymagało takiego alertu, ponieważ większość ostrzeżeń wysyłają władze lokalne i stanowe. Bardzo nieliczne są przypadki, w których powiadomienia dotyczą ludności całego kraju.

Społeczeństwo zazwyczaj otrzymuje lokalne i regionalne ostrzeżenia przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi lub z prośbą o współpracę, na przykład w przypadku zaginięcia dziecka.

Na urządzenia mobilne można wysyłać różne ostrzeżenia.

W przypadku zaginięcia dzieci ogłaszane są powiadomienia zwane Amber Alert. Alerty o bezpośrednich zagrożeniach mogą być wysyłane w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych lub podczas strzelaniny. Alerty prezydenckie mogą być wysyłane w przypadku stanu nadzwyczajnego w kraju.

Kto jeszcze korzysta z tych alertów?

Według Federalnej Komisji Łączności FCC Stany Zjednoczone wysyłają powiadomienia alarmowe na telefony od ponad dziesięciu lat. Inne kraje, takie jak Holandia i Japonia, korzystają z podobnych systemów. Ostatnio w kwietniu Wielka Brytania przetestowała swój nowy system ostrzegania o sytuacjach awaryjnych.

Czy zdarzały się fałszywe alarmy?

Tak. W styczniu 2018 roku mieszkańcy Hawajów otrzymali fałszywy alarm ostrzegający ich o nadlatującym pocisku balistycznym. Wysłanie kolejnego alertu, w którym wskazano, że pierwszy został wydany przez pomyłkę, zajęło stanowi około 38 minut. Pracownik, który wysłał ostrzeżenie, uważał, że stan stoi w obliczu rzeczywistego zagrożenia.

Czy użytkownicy telefonów komórkowych mogą zrezygnować z alertów?

Częściowo. Według FCC, uczestniczący w programie operatorzy sieci bezprzewodowych mogą oferować możliwość blokowania niektórych alertów dotyczących bezpośrednich zagrożeń bezpieczeństwa i ostrzeżeń Amber Alert.

Konsumenci nie mogą jednak blokować ostrzeżeń krajowych.

Na przykład alert testowy i inne alarmy można wyłączyć na większości iPhone’ów, jeśli użytkownik przejdzie do ustawień powiadomień i przewinie w dół, gdzie jest napisane „alerty rządowe”.

FCC zaleca pozostawienie włączonych alertów, ponieważ mogą one potencjalnie ratować życie.

 

Źródło: nytimes
Foto: YouTube, istock/Kenstocker/ AaronAmat/ Oselote/Arkadiusz Warguła/ sunabesyou/

News USA

Zamach na Trumpa życiem przypłacił wspaniały mąż i ojciec, który osłonił swoją rodzinę

Opublikowano

dnia

Autor:

50-letni mąż i ojciec, który został śmiertelnie postrzelony w sobotę podczas wiecu wyborczego byłego prezydenta Donalda Trumpa pod Pittsburghiem, był oddanym chrześcijaninem, według jego rodziny. O jego bohaterskiej śmierci – mężczyzna rzucił się by osłonić swoich najbliższych gdy padły strzały – mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Corey Comperatore „chodził do kościoła w każdą niedzielę. Corey kochał swoją społeczność. Przede wszystkim Corey kochał swoją rodzinę” – powiedział na niedzielnej konferencji prasowej Gubernator Pensylwanii, Josh Shapiro.

Zastrzelony w czasie sobotniego wiecu mężczyzna był komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Buffalo Township. To miasteczko leży około 30 minut jazdy na północny wschód od Pittsburgha. Był także inżynierem ds. projektów i narzędzi w firmie produkcyjnej JSP.

W sobotnim poście na Facebooku, opublikowanym przed strzelaniną przez żonę Coreya, Helen, podano, że początkowo rodzina nie siedziała na trybunach za byłym prezydentem. Dopiero gdy do rodziny podszedł urzędnik kampanii i zapytał, czy chcą usiąść na trybunach za Trumpem, przenieśli się.

Dawn Comperatore Schafer, siostra Coreya, napisała w niedzielę na Facebooku, że strażak „był bohaterem, który chronił swoje córki”. Jego żona i córki przeżyły coś niewyobrażalnego.

W niedzielę w Internecie krążył post na Facebooku, autorstwa córki Comperatore, Allyson; nazwała w nim sobotnie wydarzenie „koszmarem z prawdziwego życia”.

„To miał być ekscytujący dzień, na który wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością (SZCZEGÓLNIE mój tata), ale zamienił się w najbardziej traumatyczne przeżycie, jakie można sobie wyobrazić” – napisała na Facebooku, córka Coreya, Allyson.

„Media nie powiedzą, że zmarł jako prawdziwy superbohater. Nie powiedzą wam, jak szybko rzucił mnie i moją mamę na ziemię” – napisała Allyson.

Do wtorkowego ranka w ramach zbiórki pieniędzy na platformie GoFundMe udało się zebrać dla rodziny Comperatore ponad 1 milion dolarów.

 

Źródło: cna
Foto: GoFundMe, Comperatore family
Czytaj dalej

News USA

Donald Trump oficjalnym kandydatem GOP na prezydenta

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Partia Republikańska formalnie nominowała Donalda Trumpa na swojego kandydata na prezydenta trzeci raz z rzędu. Tym samym umocniła jego status sztandarowego przedstawiciela Partii Republikańskiej prawie dziesięć lat po pierwszym wejściu na szczyt partii. Na wiceprezydenta wyznaczony został Senator stanu Ohio, JD Vance.

Poniedziałkowa nominacja Donalda Trumpa w czasie Narodowej Konwencji Republikanów w Milwaukee nie była zaskoczeniem, ponieważ przeważająca większość delegatów na konwencję zadeklarowała poparcie Trumpa po tym, jak były prezydent zdominował prawybory.

Trump z łatwością pokonał swoich rywali w prawyborach i udało mu się zdobyć poparcie w swojej partii. Nie zaszkodziły mu także prowadzone procesy sądowe, które po orzeczeniu Sądu Najwyższego z 1 lipca dotyczącym immunitetu, może zwyciężyć.

Dodatkowo, po dramatycznej próbie zamachu w sobotni wieczór w Butler w Pensylwanii, były prezydent spotkał się z kolejną, ogromną falą wsparcia. Zarówno Demokraci, jak i Republikanie potępili atak jako akt przemocy politycznej, a niecałe 48 godzin po ataku GOP ogłosił swoją oficjalną nominację dla Trumpa.

Tłum wiwatował gdy Donald Trump przybył w poniedziałek na Narodową Konwencję Republikanów w Milwaukee, co było jego pierwszym publicznym wystąpieniem od czasu zamachu podczas wiecu w Pensylwanii. Były prezydent miał bandaż na prawym uchu, ale poza tym wydawał się być w dobrym nastroju.

W loży VIP obok Trumpa siedział jego nowo wybrany wiceprezydent, Senator stanu Ohio JD Vance, wraz z kilkoma jego bliskimi sojusznikami, w tym gospodarzem konserwatywnego talk show Tuckerem Carlsonem, Republikaninem z Florydy Byronem Donaldsem, spikerem Izby Reprezentantów Mike’iem Johnsonem, R- La. i Davidem Sacksem, inwestorem z Doliny Krzemowej.

Była pierwsza dama, Melania Trump, oraz córka Trumpa i była doradczyni Białego Domu Ivanka Trump nie były obecne z resztą rodziny. Obie kobiety były wyraźnie nieobecne na szlaku kampanii w tym cyklu wyborczym.

Wcześniej w poniedziałek Donald Trump oficjalnie zapewnił sobie 1215 delegatów niezbędnych do zostania oficjalnym kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta.

Konwencja rozpoczęła się zaledwie dwa dni po próbie zabójstwa Trumpa podczas sobotniego wiecu, w wyniku którego zginął jeden uczestnik, a dwóch innych zostało ciężko rannych. Domniemany bandyta, 20-letni Thomas Matthew Crooks, został zastrzelony chwilę po tym, jak otworzył ogień.

Oczekuje się, że harmonogram RNC pozostanie względnie niezmieniony, chociaż próba zamachu podkręciła energię emocjonalną konwencji, wraz z obawami o bezpieczeństwo.

W pierwszym dniu konwencji przemawiali m.in. Republikanka ze stanu Georgia, Marjorie Taylor Greene, raperka Amber Rose, David Sacks, były kandydat i Senator z Karoliny Południowej Tim Scott oraz Gubernatorka Dakoty Południowej, Kristi Noem.

Jako mówca wystąpił także Charlie Kirk, założyciel Turning Point USA, pochodzący z okolic Chicago i uczęszczający do Wheeling High School.

Prezydent Teamsters Union, Sean O’Brien, wygłosił ostatnie przemówienie tego wieczoru, zauważając, że był pierwszym przedstawicielem związku w historii, który przemawiał na konwencji Republikanów, a jego obecność jest posunięciem kontrowersyjnym.

Oczekuje się, że w tym tygodniu na konwencji będzie przemawiać ponad 80 najbliższych sojuszników Donalda Trumpa, darczyńców i innych prawodawców. Miasto Milwaukee spodziewa się, że w wydarzeniu weźmie udział około 50 000 uczestników.

Wiceprezydent JD Vance

Spekulacje na temat wyboru wiceprezydenta zawęziły się ostatnio, obejmując m.in. Gubernatora Północnej Dakoty, Douga Burguma i Senatora z Florydy, Marco Rubio. Ale to JD Vance, niegdyś zaciekły krytyk Trumpa, który stał się jego lojalnym sojusznikiem, zwyciężył.

Donald Trump opublikował tę wiadomość na swojej platformie mediów społecznościowych Truth Social w poniedziałkowe popołudnie.

„Po długich naradach i przemyśleniach oraz biorąc pod uwagę ogromne talenty wielu innych osób, zdecydowałem, że osobą najlepiej pasującą do objęcia stanowiska wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych jest Senator J.D. Vance ze stanu Ohio” – napisał były prezydent.

39-letni Vance zyskał ogólnokrajową sławę w 2016 roku, dzięki publikacji swoich wspomnień pt. „Hillbilly Elegy”. Został wybrany do Senatu w 2022 roku i w dużej mierze nie zdążył jeszcze sprawdzić się w polityce krajowej. Spotkał się z krytyką po próbie sobotniego zamachu gdy zasugerował, że za przemoc odpowiedzialny jest prezydent Joe Biden.

Vance nie zawsze był obrońcą Trumpa. Na wczesnych etapach kariery politycznej Trumpa, Vance określił go jako „totalnego oszusta”, „katastrofę moralną” i „amerykańskiego Hitlera”.

Potem stwierdził, że wyniki Trumpa na stanowisku prezydenta wykazały, że się mylił, i stał się jednym z jego najbardziej niezłomnych obrońców. Podważał zasadność postępowań karnych i wyroków cywilnych przeciwko Trumpowi oraz kwestionował wyniki wyborów w 2020 roku.

Jego poparcie dla Trumpa przekreśliło także nominację Bidena dla April Perry na stanowisko najwyższej prokurator federalnej w Chicago, o której informowaliśmy tutaj.

Perry byłaby pierwszą kobietą na tym stanowisku, ale Vance zablokował nominację w ramach protestu przeciwko federalnym oskarżeniom Trumpa. Ostatecznie Biden wycofał Perry, ale następnie mianował ją na dożywotnią sędzinę federalnego sądu rejonowego.

Kampania reelekcyjna Bidena wydała oświadczenie, w którym zarzuca Vance’owi, że gdyby był wiceprezydentem, pozwoliłby „wielu elektorom” kwestionować zwycięstwo Bidena nad Trumpem cztery lata temu.

Źródło: politico, suntimes, cnbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dwie obniżki stóp procentowych w tym roku zamiast sześciu. Nowe prognozy Fed

Opublikowano

dnia

Autor:

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, zapowiedział w poniedziałek, że decydenci nie będą czekać, aż inflacja spadnie do 2%, aby obniżyć stopy procentowe. W tej chwili prognozowane są dwie obniżki do końca roku.

Szef Fed powtórzył, że decydenci szukają dodatkowych dowodów na to, że inflacja została pokonana, zanim przejdą do obniżek stóp procentowych.

Na swoim ostatnim posiedzeniu, które odbyło się w maju, urzędnicy głosowali za utrzymaniem stóp procentowych na stałym poziomie od 5,25% do 5,5%, najwyższym od 2001 r. Chociaż decydenci pozostawili otwartą drogę do obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku, podkreślił także potrzebę „większego przekonania”, że inflacja spada, przed podjęciem decyzji o złagodzeniu polityki.

Od tego czasu pojawiły się pewne dowody na to, że inflacja zaczyna ponownie spadać. Majowy indeks wydatków konsumpcyjnych pokazał, że inflacja obniżyła się do 2,6% z wysokiego poziomu 7,1%. Jednocześnie ceny bazowe – które są uważniej obserwowane przez Fed, ponieważ pomijają zmienne wskaźniki, takie jak ceny żywności i energii – również wzrosły o 2,6%, co stanowi najwolniejszą stopę roczną od marca 2021 r.

Większość inwestorów oczekuje obecnie, że Fed rozpocznie obniżki stóp procentowych we wrześniu lub listopadzie i przeprowadzi w tym roku zaledwie dwie obniżki – co stanowi dramatyczną zmianę w porównaniu z początkiem roku, kiedy przewidywano aż sześć obniżek stóp procentowych już w marcu.

Wyższe stopy procentowe zwykle powodują wyższe oprocentowanie kredytów konsumenckich i biznesowych, co następnie spowalnia gospodarkę, zmuszając pracodawców do ograniczania wydatków.

Wyższe stopy spowodowały, po raz pierwszy od dziesięcioleci, wzrost średniego oprocentowania 30-letnich kredytów hipotecznych powyżej 8%. Koszty pożyczek na wszystko, począwszy od kredytu pod zastaw domu, kredytów samochodowych i kart kredytowych, również wzrosły.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, The Economic Club Washington
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu