News USA
Gospodarce USA brakuje prawie milion wykwalifikowanych robotników. Niektórzy płacą chętnym do nauki

Niedobór wykwalifikowanych pracowników w Ameryce wpływa na zdolność przedsiębiorstw z branży budowlanej i produkcyjnej do obsadzania swoich przedsiębiorstw i terminowej realizacji zadań. Skłania także do poszukiwania nowego rodzaju źródła talentów wyspecjalizowanych robotników, aby zaradzić niedoborom. Jednym z nich jest nauka i praktyki, za które chętne osoby otrzymują wynagrodzenie.
Z raportu Bureau of Labor Statistics dotyczącego ofert pracy z czerwca 2023 r. wynika, że w branży budowlanej było około 374 000 nieobsadzonych miejsc pracy, podczas gdy w przemyśle 582 000.
Chociaż liczba ofert pracy w obu sektorach zmniejszyła się o około 279 000 łącznie w porównaniu z rokiem poprzednim, łączna liczba ofert w tych dwóch sektorach pozostała blisko 1 miliona ofert pracy z około 8,5 miliona otwartych stanowisk pracy w całej gospodarce.
Duża część siły roboczej zatrudnionej na tych stanowiskach odchodzi teraz na emeryturę, a pokolenie milenijne i pokolenie Z mają inne wyobrażenie o tym, co jest dobrze płatną i dobrą, uważa Aidan Madigan-Curtis, partnerka w firmie Eclipse Ventures.
Osoby z tych pokoleń skupiają się na kodowaniu i cyfrowej przyszłości, ale w przemyśle i budownictwie wciąż potrzebni są pracownicy fizycznie obsługujący maszyny.
Niedobór wykwalifikowanych pracowników opóźnia prace nad projektami finansowanymi na mocy ustawy CHIPS Act – która zapewniła dotacje w wysokości 52 miliardów dolarów na pobudzenie amerykańskiego przemysłu półprzewodników. Amerykańscy producenci chipów borykają się z niedoborem robotników do budowy fabryk, w tym elektryków i pracowników innych zawodów. Brakuje także osób chętnych by w nich pracować.
Obecnie na rynku pracy brakuje około 750 000 mechaników i spawaczy, a w ciągu najbliższych kilku lat liczba ta ma wzrosnąć do 2–2,5 miliona.
Firma Eclipse współpracuje ze spółką Forge, startupem założonym w celu rozwiązania problemu niedoboru pracowników w branżach wykwalifikowanych.
Spółka prowadzi prywatną szkołę płacąc ludziom za naukę, a nie pobierając od nich pieniądze, tak jak to dzieje się zazwyczaj, wyjaśnia Mark Kasdorf, założyciel i dyrektor generalny Forge.
Forge prowadzi 12-tygodniowy program praktyk zawodowych, w ramach którego praktykanci otrzymują wynagrodzenie w wysokości 15 dolarów za godzinę za zdobycie umiejętności stolarskich, które mają przygotować ich do dołączenia do wyspecjalizowanych załóg w terenie.
71% uczestników typowych praktyk nie ma wcześniejszego doświadczenia zawodowego, a 69% praktykantów ostatecznie je kończy.
Większość absolwentów jest zatrudniana na pełen etat w profesjonalnym zespole Forge, gdzie otrzymują podwyżkę, ubezpieczenie medyczne, plan emerytalny 401(k) i inne świadczenia.
Załogi Forge specjalizują się w takich obszarach, jak montaż okien, montaż szaf i prace wykończeniowe. Absolwenci praktyk nadal uczą się od bardziej doświadczonych profesjonalistów w małych załogach i co kwartał otrzymują informacje zwrotne na temat wyników.
Forge łączy również swoich praktykantów z ekspertami w pewnych wąsko ukierunkowanych aspektach branży budowlanej, którzy mogą pomóc im uporać się z niektórymi wyjątkowymi sytuacjami, które pojawiają się na budowie, a które nie zawsze można uwzględnić podczas szkoleń lub zajęć lekcyjnych.
Źródło: foxbusiness
Foto: istock/lkercelik/ standret/ dusanpetkovic/
News Chicago
Po 30 latach Keith’s Komix żegna się z fanami – kultowy sklep w Schaumburgu zostanie zamknięty tej jesieni

Dla tysięcy fanów komiksów z północno-zachodnich przedmieść Chicago to smutna wiadomość: po 30 latach działalności legendarny sklep Keith’s Komix w Schaumburgu zamknie swoje drzwi na zawsze. Właściciele, Keith i Cathy Anderson, ogłosili, że przechodzą na emeryturę, a ostatnim dniem otwarcia sklepu przy 528 S. Roselle Road będzie 20 września 2025 r.
Miejsce z duszą i historią
Keith’s Komix to nie był zwykły sklep z komiksami – to było miejsce wspólnoty, jak powiedział stały klient, Joshua Winchester z West Chicago. “Keith i jego sklep sprawili, że przedmieścia stały się lepszym, jaśniejszym i bardziej „nerdowskim” miejscem do życia” – dodał.
Sklep zyskał status kultowego miejsca wśród kolekcjonerów, fanów i lokalnych twórców. Na jego wystawie widniały ręcznie malowane podobizny Spider-Mana, Hulka i Thora. W środku panował urok starej szkoły – długie półki z komiksami, figurki, plakaty, tekstylia z motywami popkultury tworzyły przestrzeń, której nie da się podrobić w internecie.
30 lat pasji
Keith Anderson rozpoczął swoją przygodę z komiksami w 1985 roku, pracując w sieci Moondog’s. Gdy ta została sprzedana w 1994 roku, postanowił pójść własną drogą i już rok później otworzył Keith’s Komix. Wspólnie z żoną Cathy prowadził sklep, w którym pracował także ich syn Brandon. Córka Amanda często wspierała działania rodziny zza kulis.
Sklep nie tylko sprzedawał komiksy – organizował spotkania z artystami, wydarzenia tematyczne, aktywnie uczestniczył w lokalnych konwentach i wydarzeniach bibliotecznych jak Schaumburg Library Comic Con czy Comic Book Mania! w Elgin.
Koniec pewnej epoki
Decyzja o zamknięciu Keith’s Komix nie była łatwa, ale jak mówią Andersonowie – „to wyjście na własnych warunkach”. W poście na Facebooku wyjaśnili, że przyczyną jest kryzys w branży komiksowej, który dotknął nie tylko ich sklep.
Sprzedaż komiksów znacząco spadła od lat 90., a system dystrybucji uległ poważnemu rozpadowi. Najwięksi wydawcy odwrócili się od dominującego pośrednika Diamond Comic Distributors, który w styczniu 2025 ogłosił bankructwo. Dodatkowo niepewność związana z amerykańskimi cłami na drukowane w Kanadzie komiksy może wpłynąć na dalsze wzrosty cen.
Komiksy będą wyprzedane
Zamiast wyprzedaży wszystkiego „na raz”, para planuje stopniowo wystawiać produkty w internecie – przez Facebook Marketplace i eBay. A po zamknięciu Keith i Cathy chcą spełnić marzenie – przejechać Route 66 do Kalifornii, jak bohaterowie filmowych „Wakacji” z Clarkiem Griswoldem.
Źródło: dailyherald
Foto: Keith’s Komix
News Chicago
Gwiazdy kulinarnej sceny Chicago otwierają The Purple Pig na przedmieściach

The Purple Pig, jedna z najbardziej cenionych chicagowskich restauracji oferujących kuchnię śródziemnomorską, rozszerza działalność poza centrum miasta. Nowa lokalizacja powstanie w Oak Brook i zostanie otwarta jeszcze w tym roku w Oakbrook Center — w miejscu, gdzie wcześniej działał salon meblowy Mitchell Gold & Bob Williams.
Rozwój po 15 latach sukcesu
Flagowa restauracja przy 444 N. Michigan Ave. została otwarta w 2009 roku i szybko zdobyła uznanie gości oraz krytyków. Teraz ten sam zespół partnerski — zdobywca nagrody Jamesa Bearda, szef kuchni Tony Mantuano wraz z żoną Cathy, a także Marianna Bannos i jej ojciec Thomas Shubalis — wkracza na przedmieścia.
Nowa przestrzeń – więcej miejsca i możliwości
Oficjalna ceremonia rozpoczęcia budowy z udziałem partnerów i lokalnych przedstawicieli zaplanowana jest na tydzień rozpoczynający się 7 lipca. Nowa restauracja zajmie ponad 11 000 stóp kwadratowych, co czyni ją dwa razy większą od pierwotnej lokalizacji. Pomieści około 300 gości, a do dyspozycji odwiedzających będzie także przestronny taras do posiłków na świeżym powietrzu.
Sezonowe menu i kulinarne nazwiska
Za menu odpowiadać będą wspólnie Tony Mantuano i Efrain Medrano — szef kuchni The Purple Pig od 2020 roku. Medrano specjalizuje się w kuchni sezonowej i śródziemnomorskiej, z mocnym akcentem na owoce morza, dojrzewające sery, wędliny przygotowywane na miejscu oraz domowe desery i lody.
Kto stoi za projektem?
Mantuano to nazwisko dobrze znane w świecie gastronomii. Wieloletni szef kuchni nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Spiaggia w Chicago, zwycięzca prestiżowej nagrody James Beard (2005) oraz autor dwóch książek kulinarnych. W ostatnich latach był partnerem w restauracji Yolan w Nashville — uznanej w 2023 roku za najlepszą restaurację w USA w rankingu czytelników Food & Wine.
The Purple Pig Market – coś więcej niż restauracja
Nowa odsłona The Purple Pig wyróżniać się będzie także koncepcją przestrzenną. Z przodu znajdzie się Purple Pig Market — miejsce na szybki posiłek lub zakupy na wynos. W ofercie znajdą się m.in. kawa, ciastka, lody, pizza na kawałki oraz produkty sygnowane marką restauracji: oliwy, octy balsamiczne, deski do krojenia czy likiery.
Otwarcie planowane jest na późną jesień, jeszcze przed świętami.
Źródło: dailyherald
Foto: The Purple Pig
News Chicago
Blufish Sushi otworzy nową lokalizację w Schaumburgu – już w sierpniu!

Miłośnicy japońskiej kuchni mają powód do radości – już w sierpniu w Schaumburgu ma zostać otwarta długo wyczekiwana restauracja Blufish Sushi. Lokal powstaje przy 1530 McConnor Parkway, w miejscu dawnego Jason’s Deli, i jeszcze tego lata goście będą mogli skorzystać z przytulnego patio na świeżym powietrzu.
Nowa lokalizacja będzie czwartą restauracją Blufish Sushi w rejonie chicagowskich przedmieść – po Glenview, Vernon Hills i Park Ridge. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo – znajduje się w strategicznej lokalizacji, tuż przy kampusie Roosevelt University i w sąsiedztwie rozbudowującego się kompleksu rozrywkowego Andretti Indoor Karting & Games oraz Renaissance Schaumburg Convention Center.
Restauracja ubiega się o licencję klasy A, która umożliwi serwowanie piwa, sake, wina oraz koktajli. Jak podkreślił właściciel, Chul Choi, Blufish to pełnoprawna restauracja japońska, a nie bar.
“Naszym celem jest serwowanie dań i doświadczeń kulinarnych całym rodzinom, nie rozrywka do późnych godzin nocnych. Będziemy otwarci do 9:30PM w tygodniu i do 10:30PM w weekendy.
Chociaż pierwotnie planowano otwarcie na listopad ubiegłego roku, prace renowacyjne budynku – który został zamknięty w 2021 r. w wyniku pandemicznych trudności finansowych – przeciągnęły się. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że restauracja powita pierwszych gości już za kilka tygodni.
Blufish Sushi słynie z wysokiej jakości sushi, autorskich koktajli i nowoczesnej interpretacji kuchni japońskiej. Nowa lokalizacja ma szansę stać się jednym z kulinarnych hitów w Schaumburgu.
Źródło: dailyherald
Foto: Blufish Sushi
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Galeria3 tygodnie temu
“Alicja w Krainie Czarów” Studia Teatralnego Modjeska, Vittum Theater, 8 czerwca