Połącz się z nami

NEWS Florida

Biden zatwierdził stan nadzwyczajny dla Florydy. Idalia będzie potężnym huraganem

Opublikowano

dnia

Prezydent Joe Biden zatwierdził ogłoszenie stanu nadzwyczajnego dla Florydy w związku ze zbliżaniem się i przybieraniem na sile burzy tropikalnej Idalia. Przewiduje się, że w miarę zbliżania się do wybrzeża stanu burza przekształci się w huragan 3. kategorii.

W poniedziałek gubernator Florydy Ron DeSantis ostrzegł mieszkańców, że burza niesie ze sobą ulewne deszcze, wiatr i możliwość wystąpienia fali sztormowej, a jej wpływ na stan będzie poważny. Oczekuje się, że huragan dotrze do wybrzeży Florydy w środę rano.

Rekordowo gorąca Zatoka Meksykańska w połączeniu z przypływami spowodowanymi superksiężycem sprawiają, że region ten jest szczególnie narażony. Choć duża prędkość wiatru stwarza zagrożenie, potężna fala sztormowa może sprowadzić na brzeg ściany wody, niszcząc własność przybrzeżną i zagrażając mieszkańcom mieszkającym w strefach ewakuacji.

Joe Biden rozmawiał z DeSantisem w poniedziałek rano i zapewnił go, że rząd federalny będzie w pełni wspierać stan w przygotowaniach na burzę i jej następstwach.

Ogłoszenie stanu nadzwyczajnego umożliwia Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych i Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego FEMA koordynację i zapewnienie potrzebnej pomocy.

Jak informowało amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC), w poniedziałek wieczorem centrum burzy tropikalnej Idalia znajdowało się 9,5 mili od zachodniego wybrzeża Kuby. Żywioł poruszał się na północ, niosąc ze sobą wiatr osiągający prędkość 69 mil na godzinę.

Na większości zachodniego wybrzeża Florydy, w tym w zatoce Tampa i regionie Big Bend na Florydzie, obowiązuje ostrzeżenie dotyczące gwałtownych sztormów, powodujące zagrażający życiu wysoki poziom wody. Wg Kevina Guthrie, dyrektora wykonawczego Florida Division of Emergency Management, system może wywołać falę sztormową o wysokości od 7 do 10 stóp w powiecie Pinellas, niedaleko zatoki Tampa.

Międzynarodowe Lotnisko w Tampie zostało zamknięte we wtorek o godzinie 00:01 czasu wschodniego, a wszystkie loty zostały zawieszone, podało lotnisko w poście na platformie X, w poniedziałek.

Narodowe Centrum ds. Huraganów wezwało mieszkańców Florydy, aby zastosowali się do rad wydawanych przez lokalne władze.

Gwałtowne powodzie spodziewane są wzdłuż zachodniego wybrzeża Florydy, w południowej Georgii, a ostatecznie mają dotrzeć do na wschodniej Karoliny Południowej.

Niecały rok temu, odkąd huragan Ian nawiedził wybrzeże Zatoki Meksykańskiej na Florydzie, zabijając co najmniej 150 osób i pozostawiając zniszczenia o wartości miliardów dolarów.

Więcej osób zginęło w wyniku utonięcia podczas huraganu Ian niż z jakiejkolwiek innej przyczyny.

 

Źródło: cnbc, Tampa Bay
Foto: YouTube, NOOA

NEWS Florida

Na Florydzie ogłoszono stan nadzwyczajny z powodu rekordowych opadów

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiele społeczności w południowej Florydzie – w tym obszary Miami i Fort Lauderdale – zostało zalanych w środę w wyniku ulewnych deszczy, które zmusiły gubernatora stanu do ogłoszenia stanu nadzwyczajnego. Alerty powodziowe obowiązują dla ponad 8 milionów mieszkańców południowej części stanu co najmniej do czwartku wieczorem.

Według National Weather Service, ostrzeżenia powodziowe obowiązują od środy wieczorem do czwartkowego poranka w częściach powiatów Broward, Miami-Dade, Collier i Hendry. Agencja nazwała je „powodziami zagrażającymi życiu”. Do piątkowego wieczoru przedłużono także alerty powodziowe w Miami i Fort Lauderdale.

W Miami nagranie video pokazało porzucona na ulicach samochody, które były prawie całkowicie zanurzone pod wodą. Środa była drugim dniem wielkich opadów na obszarze Miami – już we wtorek burze przyniosły od 2 do 5 cali deszczu i zalały ulice.

Wraz z ulewnymi opadami deszczu system burzowy sprowadził także w środę tornado EF1 do Hobe Sound, położonego w powiecie Martin, około 55 mil na północ od West Palm Beach.

Gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił stan nadzwyczajny w powiatach Broward, Collier, Lee, Miami-Dade i Sarasota, informując, że ulewne deszcze i powodzie wpłynęły na zdolność operacyjną infrastruktury krytycznej, w tym głównych dróg międzystanowych, dróg, szkół i lotnisk.

Władze okręgu szkolnego powiatu Collier ogłosiły, że szkoły letnie i programy opieki nad dziećmi zostaną w czwartek zamknięte z powodu obfitych opadów deszczu powodujących lokalne powodzie.

„Powodzie na przystankach autobusowych i na ulicach stwarzają niebezpieczne warunki dla transportu uczniów i pracowników” – napisano na swojej stronie internetowej okręgu.

Miesięczny opad deszczu w jeden dzień

Burmistrz Fort Lauderdale, Dean Trantalis, ogłosił lokalny stan wyjątkowy, powołując się na nadmierne opady deszczu i powodzie. Władze miejskie poinformowały, że obfite opady deszczu doprowadziły do ​​wysokiego poziomu wody na drogach w całym mieście.

Według danych National Weather Service, w środę w mieście spadło około 9,53 cala deszczu, co oznacza, że ​​był to ósmy najbardziej mokry dzień w Fort Lauderdale w całej jego historii. Mieszkańcy zostali wcześniej zwolnieni z pracy, by mogli bezpiecznie dotrzeć do swoich domów.

9,53 cala opadów to także prawie miesięczna norma dla czerwca w Fort Lauderdale.

Suma opadów jest nadal niższa niż w przypadku najbardziej deszczowego dnia w historii miasta, który miał miejsce w kwietniu 2023 r. – w ciągu 24 godzin spadło wtedy około 2 stóp deszczu, powodując poważne powodzie.

Ekstremalne warunki pogodowe doprowadziły do ​​odwołań i opóźnień ponad 600 lotów na dwóch głównych lotniskach w regionie. Co najmniej 334 loty do i z Międzynarodowego Lotniska w Miami zostały odwołane, a z Międzynarodowego Lotniska Fort Lauderdale-Hollywood – ponad 287 lotów.

Oczekuje się, że przez resztę tygodnia spadnie jeszcze kilka cali deszczu na rozległym obszarze Florydy. Do piątku w niektórych częściach stanu suma opadów będzie prawdopodobnie dwucyfrowa. Południowo-zachodnie wybrzeże stanu, od Sarasoty po Park Narodowy Everglades, jest najbardziej narażone na opady deszczu o wartości co najmniej 10 cali.

Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień to na ogół najbardziej mokre miesiące w roku na Florydzie. Częste przypływy głębokiej, tropikalnej wilgoci i bezpośredni wpływ systemów tropikalnych powodują gwałtowny wzrost sumy opadów w tej części roku.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Sędzia z Florydy zablokował prawo chroniące dzieci przed procedurą zmiany płci

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek sędzia federalny na Florydzie uchylił przepisy stanowe zabraniające procedur zmiany płci dla nieletnich, uznając je za niezgodne z konstytucją. Ustawę chroniącą dzieci przed trwałym okaleczaniem Ron DeSantis podpisał w zeszłym roku.

Sędzia Robert Hinkle napisał w swoim orzeczeniu, że osoby transpłciowe mają konstytucyjne prawo do legalnego leczenia. Stwierdził także, że obowiązujące przepisy stanowe, które zabraniają takiego leczenia nieletnich i nakładają na niego surowe ograniczenia w przypadku dorosłych pacjentów, są przesadzone.

Orzeczenie sędziego powstrzymuje także Florydę od wprowadzenia zakazu leczenia online osób transpłciowych i znosi wymóg, zgodnie z którym osoby dorosłe transpłciowe mogą być leczone wyłącznie przez lekarza, a nie przez innych wykwalifikowanych specjalistów, takich jak dyplomowane pielęgniarki.

Republikański Gubernator Ron DeSantis podpisał ustawę dotyczącą osób transpłciowych w 2023 r., po jej przyjęciu przez kontrolowaną przez Republikanów izbę stanową. Była ona częścią pakietu nazwanego przez gubernatora „Let Kids Be Kids”. O jego podpisaniu informowaliśmy tutaj.

Biuro gubernatora wydało oświadczenie po orzeczeniu sędziego Hinkle, w którym obiecało złożenie apelacji.

„Poprzez wybranych przedstawicieli mieszkańcy Florydy podjęli działania, aby chronić dzieci w tym stanie, a Trybunał niesłusznie odrzucił ich życzenia” – czytamy w oświadczeniu.

„Jak widzieliśmy tutaj na Florydzie, w Wielkiej Brytanii i w całej Europie, nie ma wysokiej jakości dowodów potwierdzających chemiczne i fizyczne okaleczanie dzieci. Procedury te wyrządzają trwałe, zmieniające życie szkody dzieciom, a historia z przerażeniem będzie patrzeć wstecz na tę modę”.

Floryda jest jednym z 25 stanów, które przyjęły przepisy ograniczające lub zakazujące tzw. „opieki afirmującej płeć” dla nieletnich osób transpłciowych. Większość z tych ustaw stoi obecnie przed wyzwaniami prawnymi.

Zakaz w Arkansas także został uznany za niezgodny z konstytucją. Stan odwołał się od tej decyzji do 8. Okręgowego Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych.

Niektórzy zwrócili się do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych o interwencję w sprawie zakazu w Tennessee, a sędzia tymczasowo zablokował zakaz w Montanie.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: YouTube, istock/vadimguzhva/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Czarny piątek na florydzkich plażach – 3 osoby zaatakowane zostały przez rekiny

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek 7 czerwca trzy pływające osoby, w tym dwie nastolatki, zostały zaatakowane przez rekiny w dwóch odrębnych incydentach, na plażach w powiecie Walton na florydzkim Panhandle. Stan dwóch ofiar jest ciężki.

45-letnia Elizabeth Foley z Wirginii pływała z mężem tuż obok mierzei w Watersound Beach, kiedy około godziny 1:20PM została ukąszona przez rekina – powiedział reporterom Ryan Crawford, szef okręgu strażackiego South Walton.

Ofiara doznała poważnego urazu środkowej części ciała a część lewego przedramienia musiała zostać amputowana. W stanie krytycznym została przetransportowana do szpitala HCA Fort Walton-Destin.

Około 90 minut później w pobliżu plaży Seacrest, która znajduje się zaledwie 4 mile od plaży Watersound, 15-latka i 17-latka z Alabamy, były z grupą przyjaciół w pobliżu mierzei, w wodzie sięgającej im do pasa, kiedy według Crawforda zostały zaatakowane przez rekina.

Jedna dziewczynka, 15-letnia Lulu Gribbin, została ugryziona przez rekina, odniosła poważne obrażenia i w stanie krytycznym została przewieziona samolotem do szpitala Ascension Sacred Heart Pensacola. Lekarze musieli amputować jej dłoń i prawą nogę na wysokości połowy uda.

Druga ofiara, 17-letnia McCray Faust, odniosła obrażenia stopy i w stabilnym stanie została przetransportowana do Ascension Bay Medical Center, a następnie zwolniona do domu.

Lulu Gribbin

Szeryf powiatu Walton, Michael A. Adkinson Jr., powiedział reporterom, że urzędnicy nakazali zamknięcie plaż po pierwszym incydencie, jednak nakaz nie został w pełni wykonany na czas, zanim nastolatki zostały zaatakowane. Według władz, proces zmiany flag ostrzegawczych na plaży wzdłuż wybrzeża zajmuje około półtorej godziny.

Szeryf powiedział, że ostatni atak rekinów w powiecie miał miejsce w 2021 r., a ostatni śmiertelny incydent z powodu takiego ataku miał miejsce w 2005 r.

Władze powiatu Walton skontaktowały się z ekspertami ds. dzikiej przyrody oceanicznej w Mote Marine w Pensacola na Florydzie, aby pomóc w dochodzeniu w sprawie incydentu. Plaże zostały ponownie otworzone w sobotę, z wprowadzeniem czerwonych i fioletowych flagi, aby ostrzec pływających przed potencjalną obecnością rekinów.

Biuro szeryfa powiatu Bay również umieściło w sobotę podwójną czerwoną flagę na swoich plażach.

Urzędnicy nie mają pewności, czy za oddzielnymi atakami stał ten sam rekin ani jaki gatunek był w nie zaangażowany. Godzina ataków zwierząt – środek popołudnia – również była anomalią. Zazwyczaj na rekiny trzeba uważać wcześnie rano i o zmierzchu, czyli w typowym czasie ich żerowania.

Ale ataki rekinów na Florydzie nie były jedynymi takimi incydentami odnotowanymi w zeszły piątek.

25-letnia kobieta została przewieziona do szpitala po ukąszeniu przez rekina u wybrzeży North Shore w Oahu około godziny 2:00PM czasu lokalnego, według służb ratunkowych Honolulu. Ofiara ataku miała liczne poważne rany szarpane.

O tym jak chronić się przed atakiem rekina oraz jak zachować sie w sytuacji, gdy zwierzę już zaatakowało pisaliśmy 2 sierpnia.

Źródło: ABC news, wvtm13. people
Foto: CARINGBRIDGE.ORG,
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu