Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny uczciła 43 rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”

Opublikowano

dnia

W 43 rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” oraz podpisania porozumień sierpniowych, w niedzielę 27 sierpnia, została odprawiona Msza św. w kościele Trójcy Św. W czasie nabożeństwa, zorganizowanego przez Bogdana Strumińskiego i Koło „Solidarność” w Chicago, modlono się za ofiary reżimu komunistycznego oraz w intencji naszej Ojczyzny. Po mszy głos zabrał Konsul Generalny RP w Chicago dr Paweł Zyzak, przypominając rolę „Solidarności” w obaleniu komunizmu w Polsce i Europie.

Wystąpienie Konsula Generalnego Pawła Zyzaka, które miał miejsce w trakcie tej uroczystości:

„Spotykamy się w naszym wąskim, właściwie polonijnym gronie, by wspominać wydarzenie, które było symbolicznym momentem początku końca tzw. systemu jałtańskiego i komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Przed nami, Państwem Polskim, także przed Polonią, wiele pracy, by świadomość doniosłości tego wydarzenia wyszła poza nasze etniczne grono. Jak to uczynić?

Strajki 1980 r. rozpoczęły się już w lipcu w związku z podwyżką cen mięsa. „Nieuzasadnione przerwy w pracy” pojawiły się w Lublinie, Mielcu, Poznaniu, Tarnobrzegu. Strajki na Wybrzeżu wybuchy w połowie sierpnia 1980 r. Ten najważniejszy, 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Strajk ten wybuchł w obronie Anny Walentynowicz, suwnicowej, którą zwolniono z pracy za działalność opozycyjną.

Reżim komunistyczny przyjął taktykę gaszenia tych strajków godząc się na chwilowe ustępstwa, najczęściej podwyżki płac. Było tak i w wypadku strajku w Stoczni Gdańskiej.

Już 16 sierpnia strajk omal się nie zakończył. Dyrektor stoczni Klemens Gniech zgodził się na podwyżkę płac dla każdego zatrudnionego, spełnienie początkowych postulatów – przywrócenie do pracy Walentynowicz i Lecha Wałęsy, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 r., gwarancje nietykalności dla strajkujących.

Wałęsa ogłosił koniec strajku i strajkujący zaczęli się rozchodzić.

Drogę strajkującym zagrodziła Anna Walentynowicz. Walentynowicz domagała się uwolnienia wszystkich więźniów politycznych PRL, bo taki był postulat WZZ. Strajk ocalał, a jego koronnym momentem było podpisanie „porozumień sierpniowych”, a dzięki ich zapisom Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

Słusznie nazywamy Annę Walentynowicz „matką Solidarności”. Jest również matką „porozumień sierpniowych”, których dziś 43. rocznicę obchodzimy. Jest w związku z tym iskrą, która doprowadziła do ostatecznego spopielenia całego obozu komunistycznego.

Na Zachodzie, także w Stanach Zjednoczonych, Anna Walentynowicz może być niekłamanym, prawdziwym i atrakcyjnym symbolem polskiego buntu antykomunistycznego, „Solidarności” i przemian systemowych. Do końca życia pozostała niezłomną, niezaprzedaną i wierną ideałom, jakie reprezentowała w Sierpniu.

Postać niezłomnej bohaterki jest względnie znana na świecie. Tygodnik „Time” uznał ją za jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie.

Właśnie Anna Walentynowicz może i powinna być naszym „towarem eksportowym”. Na jej przykładzie należy tłumaczyć wagę i znaczenie porozumień, między stroną społeczną i reżimem, do których doszło w sierpniu 1980 r. (

Jej sylwetka pokazuje, że Sierpień nie był li tylko walką o „mięso”, ale o ideały, przede wszystkim prawo do samostanowienia.

Historia założycielka USA pokazuje, że jak cenne i ważne są one dla nas. Jesteśmy wszak dumni z dziedzictwa pozostawionego przez pierwszych osadników z Polski, rodzin ściągniętych do XVII-wiecznej brytyjskiej kolonii w Jamestown. Etyka pracy, szeroko cenione umiejętności i determinacja Polaków w walce o własne prawa oraz odpowiedzialność za nową ojczyznę przeszły do pamięci kolejnych pokoleń Amerykanów.

Gdy w 1619 roku tym ludziom odmówiono prawa głosu w wyborach, polscy rzemieślnicy zorganizowali pierwszy strajk w historii Stanów Zjednoczonych.

I tak jak strajkujący w Gdańsku, robotnicy z Jamestown dopięli swego. W zamian za przekazanie swoich umiejętności młodym czeladnikom, zarządzająca kolonią Jamestown rada nadzorcza Virginia Company – takie Buro Polityczne ówczesnych władz kolonialnych – dała im prawo decydowania o swojej przyszłości.”

 

Źródło: Polish Consulate Chicago
Foto:  Przystanek Historia IPN Chicago, Archiwum Solidarności

Polonia Amerykańska

W niedzielę z rykiem silników rusza XIX Parada Papieska klubu Sokół Riders

Opublikowano

dnia

Autor:

Sokół Riders zaprasza wszystkich na XIX Paradę Papieską, która odbędzie się 28 kwietnia. Motocykliści przejadą razem do kościoła Św. Heleny.

XIX Parada Papieska rozpocznie się zbiórką uczestników o godzinie 8.30 AM w Parku przy Irving Park i Cumberland Ave. Wyjazd jest zaplanowany na godzinę  9:15 AM. Uroczysty przejazd zakończy się w Kościele św. Heleny, gdzie motocykliści będą uczestniczyć we Mszy Św. o godzinie 10.30AM.

Przed nabożeństwem zaplanowano poczęstunek. Obecne będą Food Trucki.

Sokół Riders, polski klub motocyklowy w Chicago kończy w tym roku 27 lat – został założony przez Magdalenę Huk-Dziką w 1997 roku i jest najstarszym motocyklowym klubem polonijnym.

Od samego początku jego członkowie dbają o dobre imię zarówno motocyklistów, jak i Polaków. Jednym z warunków przyjęcia do szeregów Sokół Riders jest dobra znajomość języka polskiego.

Poza organizowaniem wspólnych wypadów motocyklowych, członkowie klubu angażują się w wystawy, wernisaże, spotkania poetyckie. Biorą także udział w wielu charytatywnych imprezach, mających na celu zbiórkę pieniędzy na leczenie ciężko chorych dzieci.

 

Źródło: Sokół Riders, Autokult, Dziennik Związkowy
Foto: Sokół Riders
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Warsztaty Little Stars zapraszają całe rodziny na „Bajkowy kalejdoskop”

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, na scenie Copernicus Center pojawią się pszczoły, motyle, arabskie księżniczki, latający dywan, smok wawelski i wiele innych bajkowych postaci. A wszystko za sprawą Warsztatów Teatralnych Little Stars, które już od 20 lat przygotowują niezwykłe spektakle robione dla dzieci i przez dzieci. Zobaczcie „Bajkowy kalejdoskop”!

Na wspaniałe widowisko dla całych rodzin, w studiu Radia Deon Chicago, zapraszała Agata Paleczny – reżyserka i aktorka oraz dyrektorka Little Stars.

„Trudno jest uwierzyć, że to 20 lat – ile dzieci się przewinęło przez ten czas przez teatr, ile spektakli zrobiliśmy” mówi Agata Paleczny, podkreślając, że choć teatr jest najtrudniejszą formą sztuki, to Warsztaty Teatralne Little Stars, wciąż trwają, dbając o najwyższy poziom swoich przedstawień.

Teatr łączy taniec, muzykę śpiew i słowo na scenie i jest „znakomitą ucztą dla wzroku” dla najmłodszych, zwraca uwagę nasz Gość.

Nowe przedstawienie, które rozpocznie obchody jubileuszu 20-lecia, „Bajkowy kalejdoskop” będzie rodzajem składanki wcześniejszych spektakli Warsztatów Teatralnych Little Stars, prezentowanych na przestrzeni 20 lat ich działalności.

Tradycją warsztatów jest to, że to dzieci przede wszystkim tworzą spektakle i są głównymi aktorami, ale na scenę często zapraszani są także dorośli. W „Bajkowym kalejdoskopie” na scenie na chwilę pojawią się rodzice małych aktorów, zapowiada Agata Paleczny.

Aby przygotować spektakl z dziećmi potrzebna jest praca wielu osób, podkreśla nasz Gość.

Poza Agatą Paleczny, w czasie regularnych zajęć z dziećmi pracuje choreografka, Marzena Pol, a przez lata małych aktorów przygotowywała także Joanna Pawlina. Kostiumy przygotowuje Marylka Pawlina, a Piotr Kukuła pisze scenariusze przedstawień i teksty piosenek.

Poza samym spektaklem, 28 kwietnia w Copernicus Center odbędą się także wydarzenia towarzyszące, jak zapowiada nasz Gość. Będzie to wystawa plakatów, zdjęć i kostiumów pochodzących ze spektakli Warsztatów Teatralnych Little Stars, kiermasz książek, malowanie twarzy oraz wiele innych atrakcji.

Z dziećmi będą bawić się „Anioły” z Fundacji You Can Be My Angel.

Dziękując za wieloletnie wsparcie Fundacji Kopernikowskiej oraz Konsulatu RP w Chicago, Agata Paleczny podkreśla, że teatr „jest miejscem z polskim żywym językiem i pięknym polskim słowem”, dodając, że to właśnie jest kwintesencja działalności warsztatów.

„Dbamy o to i chcemy dbać dalej, by nasze dzieci mogły mówić po polsku”.

„Bajkowy kalejdoskop” jest bajkową podróżą, w którą zabiorą widza Wąsatka, Ogonka, Chrumchrumka i Zębatka –  cztery myszki mieszkające w teatrze od 20 lat. Przywołają wspomnienia zabawnych i śmiesznych scen, wzruszających momentów i ważnych przemyśleń.

Na scenie pojawią się pszczoły, motyle, arabskie księżniczki, latający dywan, smok wawelski, dzieciaki z podwórka, Kopciuszek, stary żółw, Czerwony Kapturek i nawet Krzyżacy spod Grunwaldu…

Spektakl „Bajkowy kalejdoskop” odbędzie się w niedzielę, 28 kwietnia, o godz. 4:00 pm w Copernicus Center.

  • Reżyseria- Agata Paleczny
  • Scenariusz – Piotr Kukuła
  • Choreografia – Marzena Pol
  • Kostiumy – Marylka Pawlina
  • Muzykę do piosenek skomponowali – Agata Paleczny, Piotr Kucharski, Joanna Pawlina, Marek Lichota, Jan Zieńko, Janusz Pliwko, Sławomir Bielawiec

Projekt współfinansowany jest z funduszy polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Chicago

Informacje i rezerwacje pod numerem tel.: 773-888-5108 lub adresem mailowym: NaszTeatrChicago@gmail.com. Bilety w cenie 20 dolarów można kupić online tutaj.

Serdecznie zapraszamy całe rodziny!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Warsztaty teatralne Little Stars
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Kabaret „Bocian” na dużym ekranie. Na wieczór wspomnień zaprasza Art Gallery Kafe

Opublikowano

dnia

Autor:

2 maja w Art Gallery Kafe odbędzie się wyjątkowy wieczór na życzenie miłośników kabaretu „Bocian”. Będzie to Retrospektywa, czyli Kabaret „Bocian” na dużym ekranie, program wakacyjno-sportowy.

Podczas tego wieczoru uczestnicy przywołają pamięć i wyjątkowe kreacje: Ewy J. Milde, Liliany Piekarskiej, Wojciecha Malca, Bogdana Łańko i Leszka Dorosza w oprawie muzycznej Janusza Pliwko i Mieczysława Wolnego.

Spotkanie rozpocznie się 2 maja o godzinie 7.00PM w Art Gallery Kafe, przy 127 Front St. Wood Dale, IL 60191. Nr. tel.: 630.523.3536 lub 630.766.7425. Donacja $ 20.

Kabaret „Bocian” założył pochodzący z Sanoka Bogdan Łańko, aktor i reżyser, wyjątkowa postać polonijnej kultury w Chicago. Laureat odznaczeń: „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” oraz „KRZYŻA KAWALERSKIEGO ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ”

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu